Ύψος χρηματικού ποσού των προστίμων και οδική ασφάλεια

Προτροπές και συμβουλές για ασφαλή οδήγηση...
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6648
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Ύψος χρηματικού ποσού των προστίμων και οδική ασφάλεια

Δημοσίευση από MacPap »

enias έγραψε:...κάποιες φορές το έχω κάνει περνώντας με πορτοκαλί που τελικά το είδα και λίγο κόκκινο.
Να περνάς μόνο με πράσινο. Ο χρόνος μεταξύ πράσινου και κόκκινου είναι επαρκής για να φρενάρεις σε ΚΑΘΕ περίπτωση.
enias έγραψε:... Γιατι τα φρένα μου παρουσιάζουν καποιο πρόβλημα: λογω κακης ποιότητας σιαγονες....κανει να γλυστραει στο ταμπουρο και φρεναρω μονο με τους μπροστινους και δυσκολευομαι να υπολογισω σε ποση αποσταση σταματαω.
Να αλλάξεις φρένα ή να σταματήσεις να οδηγείς διότι είσαι επικίνδυνος.
enias έγραψε:...αλλα ο αστυνομικός μπορει να μην δει καλα (ανθρωπος είναι) και να πει οτι περασα με κόκκινο....
Μαζί σου να τον βρούμε και να τον στείλουμε σπίτι του.
enias έγραψε:...θα δημιουργούνταν προβλημα στον οικογενειακο προυπολογισμό και ενδεχομένως ακομα και στα έξοδα των σπουδών μου.... Το πιθανότερο είναι οτι θα την πληρώσει η αδερφή μου που είναι πιο οικονομικά εύρωστη απο όλους. Και παει λεγοντας...
Το ποιος θα το πληρώσει δεν με ενδιαφέρει. Εσύ ως παραβάτης όμως πόσες φορές θα άντεχες να το πληρώσει η αδερφή σου. Η αλλιώς πόσες φορές θα δεχόταν πριν αγανακτήσει η αδερφή σου να πληρώνει για σένα πριν σταματήσεις να να παραβαίνεις τον ΚΟΚ?
enias έγραψε:...Και αν είναι της αδερφής μου το αμάξι;
Η αδερφή σου καλά θα έκανε να προσέχει σε ποιόν δίνει το αυτοκίνητο της. Και σίγουρα στο μέλλον θα το σκεπτόταν πριν στο δώσει όπως και εσύ θα σκεπτόσουν περισσότερο πριν παραβιάσεις τον ΚΟΚ.
enias έγραψε:Και αν το χρησιμοποιώ στη δουλειά μου; Θα με απολύσουν και για μια τροχαία παράβαση θα μείνω άνεργος;
Αυτό θα έπρεπε να το σκεφτείς πριν κάνεις την παράβαση και όχι μετά.
enias έγραψε:...αν είναι δίκο σου το αμάξι που οδηγείς... Η αδερφή μου έχει jeep!
Ήδη απάντησα ας πρόσεχε που το εμπιστεύεται.
enias έγραψε:... οι πράξεις μας έστω και αν είναι λαθος έχουν αντίκτυπο και σε άλλους ανθρώπους, τις περισσότερες φορές συγγενικά μας πρόσωπα που δεν φταίνε.!
Αυτό να το σκεφθεί ο παραβάτης ΠΡΙΝ παραβιάσει τον ΚΟΚ.
enias έγραψε:... Είναι το ίδιο να έχω περάσει 1-2 κόκκινα σε 15 χρονια, το ίδιο και 1-2 καθε μήνα στα τελευταία 15 χρόνια; Όμως καλούμαστε να πληρώσουμε το ίδιο και στις δυο περιπτώσεις.
Σωστά στην τελευταία περίπτωση θα έπρεπε να πας φυλακή για δυο χρόνια.
enias έγραψε:Τέλος, θα ήθελα να ευχαριστήσω το Θεό, που δεν έκανε το MacPap εισαγγελέα ή δικαστη και εμενα παραβάτη! :lol:
Εδώ συμφωνώ απόλυτα!!! ;)

Φιλικά Κώστας


Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Ύψος χρηματικού ποσού των προστίμων και οδική ασφάλεια

Δημοσίευση από enias »

Υπάρχει μία ουσιώδης διαφορά, λόγος για τον οποίον διαφωνώ με το πρόστιμο-φωτιά. Ξεχωρίζω αυτόν που συνειδητά παραβιάζει τους κανόνες οπότε είναι αναίσθητος ή βλάκας (και άσχετος θα προσθέσω εγώ), άλλο όταν κάποια στιγμή για ιδιαίτερες συνθήκες ή λάθος εκτίμηση του οδηγού γίνεται παραβάτης χωρίς να έχει την πρόθεση, και μπόρω να παραθέσω πολλά παραδείγματα απο την εμπειρία τη δική μου.

Δεν θα κουράσω... θα πω ένα μόνο: (συνέβη πριν 1-2 εβδομάδες)

Είμαι σε δρόμο με νησίδα και δυο λωρίδες ανα κατεύθυνση. Θέλω να κάνω αναστροφή αλλα απαγορεύεται, παρολο που η οπτική επάφη με το αντίθετο ρεύμα και τους γύρω δρόμους το επιτρέπει με ασφάλεια. Λέω να κάνω αναστροφή, αλλα εκείνη τη στιγμή μου έρχεται στο μυαλό η φάτσα του MacPap (στη ζωχαδιασμένη της έκδοχη! ;) ) , και έτσι αποφασίζω να στρίψω στο στενό αριστερά, να κάνω το γύρο του, για να ξαναβγώ στο ρεύμα της επιστροφής. Το κάνω λοιπόν και εκεί που πάω να βγω απο το ανηφορικό στενό, ενα αυτοκίνητο είναι παρκαρισμένο επάνω στο πεζοδρόμιο και μου κόβει ολη τη θέα στη δεξιά λωρίδα του δρόμου που θέλω να μπώ :shock: (δεν είχα και συνοδηγό να τον βγάλω έξω να κοιτάξει). Εντωμεταξύ ο δρόμος είναι κατηφορικός και ευθεία και τα αυτοκίνητα, εφόσον δεν τα "κόψει" το φανάρι παραπάνω έρχονται με ταχύτητες γύρω στα 80χλμ/ωρα (κι ας είναι 50 το οριο).

Τελικά, εκμεταλλέυτηκα το γεγονός οτι το πεζοδρόμιο στη γωνία είχε ράμπα, ανέβασα στο μισό αμάξι επάνω, προχώρησα παρακάτω για να βλέπω καλύτερα και ουσιαστικά μπήκα στο δρόμο κατεβαίνοντας απο το πεζοδρόμιο.

Συμπέρασμα: Τελικά την παράβαση δεν την γλύτωσα. Ή που θα έκανα αναστροφή ή θα καβαλούσα το πεζοδρόμιο. Αλλίως μπορεί να ετρεχα στο φαναρτζή (ίσως και στο νοσοκομείο).

Ερώτηση: Την άξιζα την πανάκριβη κλήση; :?
Αινείας
sissy
Δημοσιεύσεις: 176
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:47
Τοποθεσία: Αθήνα - Χανιά

Re: Ύψος χρηματικού ποσού των προστίμων και οδική ασφάλεια

Δημοσίευση από sissy »

enias έγραψε:Υπάρχει μία ουσιώδης διαφορά, λόγος για τον οποίον διαφωνώ με το πρόστιμο-φωτιά. Ξεχωρίζω αυτόν που συνειδητά παραβιάζει τους κανόνες οπότε είναι αναίσθητος ή βλάκας (και άσχετος θα προσθέσω εγώ), άλλο όταν κάποια στιγμή για ιδιαίτερες συνθήκες ή λάθος εκτίμηση του οδηγού γίνεται παραβάτης χωρίς να έχει την πρόθεση, και μπόρω να παραθέσω πολλά παραδείγματα απο την εμπειρία τη δική μου.
Θα συμφωνήσω εν μέρει μαζί σου. Όλοι μας κάποια στιγμή έχουμε γίνει παραβάτες και φυσικά από την δική μας την πλευρά ξέρουμε πως δεν είμαστε αναίσθητοι ή άσχετοι.
Αν όμως το δούμε από την πλευρά της αστυνομίας, δεν μπορούν να γνωρίζουν τις ιδιαίτερες συνθήκες κάτω από τις οποίες αναγκάστηκε ο καθένας από εμάς να κάνει κάποια παράβαση. Εκείνοι είναι υποχρεωμένοι να ακολουθούν το γράμμα του νόμου και να επιβάλουν τα πρόστιμα που αντιστοιχούν σε κάθε παράβαση είτε μας αρέσει, είτε όχι.
Καθημερινά ακούνε διάφορες δικαιολογίες από τους παραβάτες προκειμένου να γλιτώσουν το πρόστιμο και δεν είναι δουλειά τους να κρίνουν αν ο παραβάτης είχε την πρόθεση ή οχι.
Κατά την άποψή μου θα πρέπει να μας αντιμετωπίζουν όλους τους παραβάτες το ίδιο, ανεξάρτητα από το αν είμαστε άνεργοι ή έχουμε υψηλό εισόδημα. Από τη στιγμή που γνωρίζουμε τις παραβάσεις και το χρηματικό αντίκτυπο αυτών, είναι στην κρίση μας να παρανομήσουμε και αν το κάνουμε τότε θα πρέπει να δεχτούμε τις συνέπειες αδιαμαρτύρητα.
"Ό,τι δεν λύνεται, κόβεται...."
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Ύψος χρηματικού ποσού των προστίμων και οδική ασφάλεια

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Καταρχῆν θὰ σχολιάσω τὸν MacPap ὀ ὀποῖος σχολίασε τὸν enias.
MacPap έγραψε:
enias έγραψε:...κάποιες φορές το έχω κάνει περνώντας με πορτοκαλί που τελικά το είδα και λίγο κόκκινο.
Να περνάς μόνο με πράσινο. Ο χρόνος μεταξύ πράσινου και κόκκινου είναι επαρκής για να φρενάρεις σε ΚΑΘΕ περίπτωση.
Συμφωνῶ. Ἀν καὶ ὑπάρχει καὶ ὁ παράγοντας "ἀνθρώπινο λάθος".
MacPap έγραψε:
enias έγραψε:... Γιατι τα φρένα μου παρουσιάζουν καποιο πρόβλημα: λογω κακης ποιότητας σιαγονες....κανει να γλυστραει στο ταμπουρο και φρεναρω μονο με τους μπροστινους και δυσκολευομαι να υπολογισω σε ποση αποσταση σταματαω.
Να αλλάξεις φρένα ή να σταματήσεις να οδηγείς διότι είσαι επικίνδυνος.
Φτιάξε τὰ φρένα. Τὸ πρόστιμο τῶν 700 εὐρὼ εἶναι ἀσήμαντο σε σχέση μὲ τὸ ἐνδεχόμενο νὰ γίνεις μαντράχαλος (μαντράχαλος: μάντρα + χαλάω).
MacPap έγραψε:
enias έγραψε:...αλλα ο αστυνομικός μπορει να μην δει καλα (ανθρωπος είναι) και να πει οτι περασα με κόκκινο....
Μαζί σου να τον βρούμε και να τον στείλουμε σπίτι του.
Ὄχι σπίτι του μὲ τὴν πρώτη. Ἀς τὸν δεῖ ὀφθαλμίατρος κι ἀς τοῦ κάνει ἐπίπληξη ὀ προϊστάμενός του. Ἀν συνεχίσει νὰ βλέπει λάθος τότε νὰ πάει σπίτι του.
MacPap έγραψε:
enias έγραψε:...θα δημιουργούνταν προβλημα στον οικογενειακο προυπολογισμό και ενδεχομένως ακομα και στα έξοδα των σπουδών μου.... Το πιθανότερο είναι οτι θα την πληρώσει η αδερφή μου που είναι πιο οικονομικά εύρωστη απο όλους. Και παει λεγοντας...
Το ποιος θα το πληρώσει δεν με ενδιαφέρει. Εσύ ως παραβάτης όμως πόσες φορές θα άντεχες να το πληρώσει η αδερφή σου. Η αλλιώς πόσες φορές θα δεχόταν πριν αγανακτήσει η αδερφή σου να πληρώνει για σένα πριν σταματήσεις να να παραβαίνεις τον ΚΟΚ?
Ἀν ὑποθέσουμε ὄτι ἠ ἀδερφή του εἶναι παντρεμένη τότε ἐνδεχομένως νὰ μὴν ἀγανακτήσει ἡ ἀδερφὴ ἀλλὰ ὀ σύζυγος τῆς ἀδερφῆς ὁπότε ... .... μὰ τὶ λέμε τώρα ... ... Ναι ... ... Φυσικὰ ... ... Δὲν μὰς ἐδνιαφέρει οὖτε ποιὸς θὰ πληρώσει ἀλλὰ οὖτε ποιὸς θὰ ἀγανακτήσει.
MacPap έγραψε:
enias έγραψε:
MacPap έγραψε:Αυτός που το περνάει όμως αν τον πιάσουνε εγώ μέχρι κατάσχεση του αυτοκινήτου
...Και αν είναι της αδερφής μου το αμάξι;
Η αδερφή σου καλά θα έκανε να προσέχει σε ποιόν δίνει το αυτοκίνητο της. Και σίγουρα στο μέλλον θα το σκεπτόταν πριν στο δώσει όπως και εσύ θα σκεπτόσουν περισσότερο πριν παραβιάσεις τον ΚΟΚ.
ΔΙΑΦΩΝΩ!!! ΔΙΑΦΩΝΩ!!! ΔΙΑΦΩΝΩ!!! Θὰ τὸ ἀναλύσω σὲ ξεχωριστὴ συζήτηση.
MacPap έγραψε:
enias έγραψε:... Είναι το ίδιο να έχω περάσει 1-2 κόκκινα σε 15 χρονια, το ίδιο και 1-2 καθε μήνα στα τελευταία 15 χρόνια; Όμως καλούμαστε να πληρώσουμε το ίδιο και στις δυο περιπτώσεις.
Σωστά στην τελευταία περίπτωση θα έπρεπε να πας φυλακή για δυο χρόνια.
Τὰ 1-2 κόκκινα σὲ 15 χρόνια δὲν ἀποτελοῦν κάτι τὸ κραυγαλέο. Δείχνουν ὄτι ὁ ὀδηγὸς εἶναι ἐν γένει συνετός. Φυσικὰ ἀν περάσει μιὰ φορὰ κόκκινο καὶ χτυπήσει ἄνθρωπο τότε νὰ ἐφαρμοστοῦν οἰ διατάξεις ΠΚ καὶ ΑΚ. Συμφωνῶ μὲ τὸν MacPap ὄτι ὁ ὑπότροπος θὰ πρέπει νὰ ἔχει αὐστηρὴ ἀντιμετώπιση.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6648
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Ύψος χρηματικού ποσού των προστίμων και οδική ασφάλεια

Δημοσίευση από MacPap »

enias έγραψε:Ξεχωρίζω αυτόν που συνειδητά παραβιάζει τους κανόνες οπότε είναι ... άλλο όταν κάποια στιγμή για ιδιαίτερες συνθήκες ή λάθος εκτίμηση του οδηγού γίνεται παραβάτης χωρίς να έχει την πρόθεση,...
Το να συζητάμε ακαδημαϊκά και να λέμε πως ξεχωρίζουμε αυτόν που συνειδητά παραβιάζει τους κανόνες είναι ωραίο θέμα για καφέ αλλά επί του πρακτέου δεν λέει τίποτε.

Την ώρα που κάποιος κάνει την παράβαση ο αστυνομικός δεν πρέπει να κρίνει γιατί το έκανε αλλά το ότι το έκανε. Αν αυτό συνέβαινε τότε να είσαι σίγουρος πως δεν θα υπήρχε παρκαρισμένο ούτε το όχημα που σου έκοβε την ορατότητα.

Και αν ήμουν εγώ θα έριχνα κλίση και σε σένα και σε αυτόν τον παρκαρισμένο. ;)
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Ύψος χρηματικού ποσού των προστίμων και οδική ασφάλεια

Δημοσίευση από enias »

Παιδία... ψιλοξεφύγατε και ευθύνομαι και έγω λίγο με τις "επεκτάσεις" μου. Η συζήτηση πήγε (κατα λάθος) στο αν ο αστυνομικός πρέπει να κόψει κλήση. Δεν ήθελα να θίξω τέτοιο θέμα γιατι πανω σε αυτό είμαι απόλυτος συμφωνόντας με τη sissy οτι δεν είναι δουλειά του αστυνομικού να εξετάζει την κάθε περίπτωση παράβασης. Αυτο είναι δουλειά του διοικητικού δικαστηρίου εφόσον κάποιος αποφασίζει να προσφύγει σε αυτό.

Το σημείο που θέλω να δώσω είναι άλλο: Οτι ακριβώς επειδή υπάρχουν οι ειδικές περιπτώσεις που κάποιος γίνεται για μια στιγμή στα 5 χρόνια παραβάτης λόγω συνθηκών ή λάθους εκτίμησης (όπως εγω) και που για κάποιους λόγους (ανεργία, φοιτητές) μπορεί να επιβαρύνει κάποιον άλλον απο τον παραβάτη, τα πολύ τσουχτερά πρόστιμα είναι άδικα. Το τσουχτερό πρόστιμο θα πρέπει να πέφτει στον υπότροπο παραβάτη και μηχανισμοί για να γίνει αυτο εφικτό, υπάρχουν. Γιατι λοιπόν να μην γίνει;

Υ.Γ. Επειδή βλέπω πολύ κόσμο (που με αγαπάει και το ξέρω ;) ) να ανησυχεί για τα φρένα μου, οφείλω να πληροφορήσω οτι ήταν ενα περιστατικό που συνέβη πριν 3-4 χρόνια, (τώρα είναι μια χαρα) και δεν είχα καταλάβει για κάμποσο καιρο τι συνέβαινε. Το αυτοκίνητο στο φρεναρισμα έκανε ενα θόρυβο οπώς κάνει το τρένο οταν φρενάρει πανω στις ράγες :shock: και εγω ψαχνόμουν για μέρες να βρώ τι ήταν. :roll:

Επίσης, τώρα που το θυμήθηκα, υπάρχει και η περίπτωση φορτωμένου αυτοκινήτου όπου οι αποστάσεις ακινητοποίηησης αλλάζουν ιδιαίτερα αν το αμαξι είναι ελαφρύ, και μπορούν να σε οδηγήσουν σε λάθος εκτίμηση. Αυτο το είχα πάθει όταν ήμουν 19 ετών (απειρος) :oops: με ενα πολυ μικρό και ελαφρύ αυτοκινητο χωρίς σερβόφρενο. Παραλίγο να τρακάρω τον μπροστινο μου.
Αινείας
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Ύψος χρηματικού ποσού των προστίμων και οδική ασφάλεια

Δημοσίευση από rasPUTIN »

enias έγραψε:Παιδία... ψιλοξεφύγατε και ευθύνομαι και έγω λίγο με τις "επεκτάσεις" μου.
δὲν νομίζω ὄτι ἔχουμε ξεφύγει.
enias έγραψε:Το σημείο που θέλω να δώσω είναι άλλο: Οτι ακριβώς επειδή υπάρχουν οι ειδικές περιπτώσεις που κάποιος γίνεται για μια στιγμή στα 5 χρόνια παραβάτης λόγω συνθηκών ή λάθους εκτίμησης (όπως εγω) και που για κάποιους λόγους (ανεργία, φοιτητές) μπορεί να επιβαρύνει κάποιον άλλον απο τον παραβάτη, τα πολύ τσουχτερά πρόστιμα είναι άδικα.
Συμφωνῶ ὄτι εἶναι ἄδικα ἀλλὰ ὀ νόμος ἔτσι εἶναι. Dura lex sed lex.
enias έγραψε:Το τσουχτερό πρόστιμο θα πρέπει να πέφτει στον υπότροπο παραβάτη και μηχανισμοί για να γίνει αυτο εφικτό, υπάρχουν. Γιατι λοιπόν να μην γίνει;
Γιατὶ νὰ μὴν γίνει; Διότι ὄπως πολλοὶ ἄλλοι νόμοι ἔτσι καὶ ὀ ΚΟΚ εἶναι σὲ κάποια σημεία "γραμμένος στὸ πόδι" (στὸ διάλειμμα μετὰ τὴν πρέφα γράφουμε ἕνα ἄρθρο μέχρι νὰ ἔρθει ἡ ὤρα γιὰ τὸ τάβλι).
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Ύψος χρηματικού ποσού των προστίμων και οδική ασφάλεια

Δημοσίευση από enias »

Πάντα υπάρχουν περιθώρια για βελτίωση αλλα για να γίνει αυτό θα πρέπει να υπάρχουν επίσης:

-θέληση και όραμα για να φτιάξεις κάτι, καλύτερο
-προτάσεις
-κριτικό πνέυμα και αξιολόγηση των μέτρων που έχουν παρθεί
Αινείας
Απάντηση

Επιστροφή στο “Οδική Ασφάλεια...”