Ύψος χρηματικού ποσού των προστίμων και οδική ασφάλεια

Προτροπές και συμβουλές για ασφαλή οδήγηση...
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Ύψος χρηματικού ποσού των προστίμων και οδική ασφάλεια

Δημοσίευση από enias »

Tassos έγραψε:Αν έμενε 6 μήνες χωρίς αυτοκίνητο και πλήρωνε ένα πρόστιμο ίσο με το 40% του ετήσιου εισοδήματος σίγουρα η συμπεριφορά θα άλλαζε άμεσα.

Και γιατί να μην υπολογίζονται τα πρόστιμα με βάση το βιοτικό επίπεδο του παραβάτη (εισόδημα, περιουσία ή κόστος οχήματος που οδηγεί) ώστε πραγματικά να είναι αποτρεπτικά για όλους;
Το θέμα με τα πρόστιμα είναι ενα μεγάλο θέμα. Πρέπει αρχικά να διερευνηθεί σε τι αποσκοπούν. Αν θέλεις να τα χρησιμοποιήσεις για να φοβίσεις, τοτε ναι αν τα κάνεις ίσα με το μισό εισόδημα του παραβάτη τοτε όχι απλα θα φοβάται να παρανομήσει, αλλα ενδεχομένως να φοβηθεί ακόμα και να χρησιμοποιήσει αυτοκίνητο. Απο την άλλη, πρέπει να έχουμε υπ όψιν μας ότι στην περίπτωση αυτή εφαρμόζουμε το "οπου δεν υπάρχει σεβασμός υπάρχει φόβος". Και ο φόβος δεν θα υπάρχει πάντα. πχ δεν θα υπάρχει στο χωριό που δεν σε βλέπει κανείς και στην μικρή επαρχιακή πόλη οπου ο διοικητής της τροχαίας ειναι "δικός μας άνθρωπος" και ως εκ τουτου και επειδή μου χρωστάει και κάτι χάρες, είμαι ο άρχοντας του δρόμου που δεν υποχρεούμαι στο να σέβομαι τίποτα. Υπάρχει η συνδιαλλαγη του τύπου "αντι να πληρώσω το πρόστιμο, πληρώνω το μπαξισι στον αστυνομικό". Όταν τα ποσα γίνουν μεγάλα αυτο θα συμφέρει και εσενα και εκείνον. Πράγματα τα οποία συμβαίνουν ακομα και σήμερα. Έπειτα χρειάζονται εκατοντάδες δημόσιοι υπάλληλοι τροχαίοι για να κυνηγάνε τον κόσμο.

Εντάξει, μάλλον γίνεται και έτσι, αλλα εγώ θα προτιμούσα αλλαγή νοοτροπίας παρα αυτα τα τριτοκοσμικά μέτρα. Απο την παιδεία ξεκινάνε όλα και είναι μέτρα πολυ πιο αποτελεσματικά απο το πρόστιμο οποιουδήποτε ποσού το οποίο θα έπρεπε να θεωρείται δευτερεύον ως μετρο καταστολής αφου πρώτα έχουμε κάνει οτι περναει απο το χέρι μας για την πρόληψη. Το έχουμε κανει αυτο το τελευταίο; Να πάμε κατ ευθείαν στην εύκολη και αυταρχική λύση; Δεν συμφώνω με το να βάζουμε την οικονομική ζημιά σαν μέσο αποκατάστασης της τάξης. Είναι ίσως αποτελεσματικό μα ανορθόδοξο. Ας ειναι το τελευταίο μέτρο, όχι το πρώτο.


Αινείας
Tassos
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:26

Re: Πώς να αποφύγετε ένα τροχαίο ατύχημα

Δημοσίευση από Tassos »

Κατά τη γνώμη μου τα πρόστιμα αποσκοπούν στο να αποτρέψουν κάποιον να κάνει μια παράβαση καθιστώντας τη "λάθος" συμπεριφορά "ασύμφορη".

Η ιδέα τα πρόστιμα να καθορίζονται με βάση το εισόδημα υπάρχει στη Σουηδία. Ενας μεγαλομέτοχος της ΝΟΚΙΑ "έφαγε" κάποιες εκατοντάδες χιλιάδες Ευρώ πρόστιμο για υπερβολική ταχύτητα ακριβώς λόγου του εισοδήματος του. Θα συμφωνήσεις ότι ένα πρόστιμο έστω και 350 € σημαίνει διαφορετικά πράγματα για διαφορετικούς ανθρώπους. Για κάποιος είναι σχεδόν δυο εβδομάδες δουλειά για άλλους ενα μικρό μέρος από το κόστος μιας εξόδου Σάββατο βράδυ στην παραλιακή της Αθήνας.

Η ιδέα είναι όμως ότι εφ'όσον υπάρχει γενικευμένη διάθεση για παρανομία και ροπή προς αυτή (γιατί κακά τα ψέματα είναι πιο βολικό να παρκάρουμε σε τριπλή λωρίδα (το είδα σήμερα) παρά να πάμε 100 μέτρα πιο κάτω). Αν όμως το κόστος ήταν σημαντικό (ή ακόμα και εξουθενωτικό) για τον παραβάτη (όπως αυτό το ορίζει ο καθένας ) τότε η παραβατικότητα θα ήταν λιγότερο ελκυστική.

Επίσης η αναλογία πρόστιμο - προς "συνεννόηση με τον αστυνομικό" πιστεύω πως παραμένει σε αναλογία. Αυτός που δεν μπορεί να πληρώσει τα 350 € θα προσπαθήσει να δώσει το 100 ίσως ενώ αυτός που θα δώσει κάποιες χιλιάδες ή και παραπάνω Ευρώ θα πρέπει να δώσει το ανάλογο τίμημα. Αλλά εδώ μπαίνουμε στο ερώτημα πόσο εμπιστευόμαστε την αστυνομία.

Όσο για τα μικρά μέρη μάλλον θα πρέπει να ξανάρθω γιατί άρχισα να νυστάζω αλλά τα μικρά μέρη έχουν διαφορετική νοοτροπία και απαιτήσεις. Οι περισσότεροι θα διστάζουν π.χ. να τρέξουν σε μια κατοικημένη περιοχή που γνωρίζουν τους κατοίκους ενώ θα το "πατήσουν" πιο εύκολα αν διασχίζουν ένα άγνωστο χωριό.


Τάσος
nnikos
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 17:30
Επικοινωνία:

Re: Πώς να αποφύγετε ένα τροχαίο ατύχημα

Δημοσίευση από nnikos »

όπως μας έχει ήδη ενημερώσει το Ελληνικό κράτος υπάρχουν μεγαλομάτοχοι - επιχειρηματίες με βίλες και ακριβά αυτοκίνητα που δηλώνουν εισόδημα 10.000 Ευρώ ετησίως και διακαιούνται και επίδομα.
Άρα το μέτρο πληρώνω πρόστιμο σύμφωνα με το τι βγάζω δεν έχει καμία εφαρμογή στα Ελληνικά δεδομένα....!
βρείτε άλλο τρόπο
Think don't drink!
Tassos
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:26

Re: Πώς να αποφύγετε ένα τροχαίο ατύχημα

Δημοσίευση από Tassos »

Το αυτοκίνητο μου φαίνεται καλό. Μήπως έξι μήνες χωρίς την "μπέμπα" ή το Cayenne θα μπορούσαν να αποτελέσουν μια καλή λύση αν το εισόδημα είναι χαμηλό;


Τάσος
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6648
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Πώς να αποφύγετε ένα τροχαίο ατύχημα

Δημοσίευση από MacPap »

Φίλοι αν δεν αλλάξει ο τρόπος και η φιλοσοφία των τροχονόμων ότι ποινές και να προβλέπονται δεν έχουν αξία.

Φιλικά Κώστας
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
nnikos
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 17:30
Επικοινωνία:

Re: Πώς να αποφύγετε ένα τροχαίο ατύχημα

Δημοσίευση από nnikos »

Tassos έγραψε:Το αυτοκίνητο μου φαίνεται καλό. Μήπως έξι μήνες χωρίς την "μπέμπα" ή το Cayenne θα μπορούσαν να αποτελέσουν μια καλή λύση αν το εισόδημα είναι χαμηλό;


Τάσος
είδαμε πρόσφατα γνωστή τηλεπερσόνα με τον σύντροφό της αηδό να τηρούνε κατά γράμμα την αφαίρεση διπλώματος που τους επεβλήθει....
Think don't drink!
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6648
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Πώς να αποφύγετε ένα τροχαίο ατύχημα

Δημοσίευση από MacPap »

nnikos έγραψε:...γνωστή τηλεπερσόνα με τον σύντροφό της αηδό...
Σε ποιαν αναφέρεσαι??
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
Tassos
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:26

Re: Ύψος χρηματικού ποσού των προστίμων και οδική ασφάλεια

Δημοσίευση από Tassos »

Πάνια και Καρβέλας μήπως; Εγώ εξακολουθώ να υποστηρίζω την αφαίρεση πινακίδων και κατάσχεση για κάποιο διάστημα του αυτοκινήτου.

Τάσος
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Ύψος χρηματικού ποσού των προστίμων και οδική ασφάλεια

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Νὰ ἔλεγες γιὰ ἀφαίρεση διπλώματος θὰ συμφωνούσα. Διαφωνῶ μὲ τὴν ἀφαίρεση πινακίδων καὶ τὴν κατάσχεση ὀχήματος λόγω κακῆς ὀδήγησης.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
nnikos
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 17:30
Επικοινωνία:

Re: Ύψος χρηματικού ποσού των προστίμων και οδική ασφάλεια

Δημοσίευση από nnikos »

και πάλι φίλοι μου
είναι δυνατό να σταματήσεις να οδηγείς επειδή σου αφαιρέσανε το δίπλωμα, όταν από τη μία χρησιμοποιείς το αυτοκίνητο καθημερινά για τη δουλειά σου και από την άλλη ποτέ κανείς δε θα σου κάνει έλεγχο???
Αρκεί να μην εμπλακείς σε ατύχημα που είναι εύκολο νομίζω.

κάποιου γνωστού μου του αφαιρέσανε το δίπλωμα για 1 μήνα ακριβώς μία εβδομάδα πριν πάει διακοπές με την οικογένειά του. Υπήρχε περίπτωση να ακυρώσει τις διακοπές (όποιος κι αν είναι ο λόγος που του αφαιρέσανε το δίπλωμα)?
Think don't drink!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Οδική Ασφάλεια...”