Διάβαση ΟΣΕ και (πα)τέρας kamikaze

Προτροπές και συμβουλές για ασφαλή οδήγηση...
Απάντηση
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4844
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Διάβαση ΟΣΕ και (πα)τέρας kamikaze

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Ὄσοι ἔχετε περάσει ἀπὸ Ἁγίους Ἀναργύρους θὰ ἔχετε δεῖ τὶς διαβάσεις τοῦ ΟΣΕ. Τὰ ὀχήματα διασχίζουν γραμμὲς τραίνου.

Πρὶν μερικὰ χρόνια ὁ κολλητὸς ἦταν σταματημένος μπροστὰ ἀπὸ διάβαση λόγω διέλευσης τραίνου. Τὸ τραῖνο πέρασε ἀλλὰ οἱ μπάρες παρέμεναν κατεβασμένες. Φυσικὰ ὁ κολλητὸς παρέμενε σταματημένος. Πίσω ἀπὸ τὸν κολλητὸ ὑπῆρχε δεύτερο αὐτοκίνητο. Ἦταν ἔνα ἐπιβατικὸ στοῦ ὀποίου τὸ πίσω κάθισμα ἦταν δύο παιδιὰ ΑΝΕΥ ΖΩΝΗΣ Ἤ ΚΑΘΙΣΜΑΤΟΣ.

Ὁ ὀδηγὸς τοῦ δεύτερου ὀχήματος ἄρχισε νὰ κορνάρει προτρέποντας τὸν κολλητὸ νὰ ξεκινήσει. Ἐκεῖνος παρέμενε σταματημένος. Ὁ ὀδηγὸς τοῦ δεύτερου ὀχήματος εἶχε λυσσάξει καὶ ἤθελε νὰ ξεκινήσει. Ἦταν τέτοια ἡ ἐπιμονή του ποὺ ὀ κολλητὸς ἔστριψε καὶ ἔφυγε (ὄχι διασχίζοντας τὴν γραμμὴ τοῦ τραίνου). Ὁ ὀδηγὸς τοῦ δεύτερου ὀχήματος ξεκίνησε καὶ ἐπιχείρησε νὰ διασχίσει τὴν γραμμὴ τοῦ τραίνου περνώντας δίπλα ἀπὸ τὶς κατεβασμένες μπάρες.

Ἐκείνη τὴν στιγμὴ ἔφτασε τὸ δεύτερο τραῖνο!!! :shock: :shock: :shock:

Εὐτυχῶς δὲν εἶχε χωθεῖ ὀλοκληρο τὸ αὐτοκίνητο στὴν γραμμή. Οἱ ἄνθρωποι τὴν ἔβγαλαν καθαρὴ ἀλλὰ ὄχι τὸ ὄχημα τὸ ὁποῖο ἄλλαξε ὄψη.


οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Διάβαση ΟΣΕ και (πα)τέρας kamikaze

Δημοσίευση από MacPap »

Αυτό το έχω δει και εγώ να γίνεται!! Και δεν υπάρχει πιο ηλίθιο πράγμα από αυτό! Είναι χειρότερο και από παραβίαση φωτεινού σηματοδότη. Διότι εκεί υπάρχει άνθρωπος που ελέγχει πότε σηκώνονται οι μπάρες.

Αλλά φαίνεται πως αυτοί οι ηλίθιοι είναι πολλοί.

Προσωπικά είχα μια παρόμοια εμπειρία στο Kαναλάκι στον Λουτρόπυργο. Ειναι μια τοποθεσία (οικισμός) περίπου 10 χλμ μετά τα διόδια της Ελευσίνας αλλά από την παλιά Εθνική. Εκεί για να φτάσεις τον οικισμό διασταυρώνεσαι με τις γραμμές του τραίνου (Προαστικός) σε μια αφύλακτη διάβαση με μπάρες. Το τραίνο πέρασε μπροστά μας και οι μπάρες δεν σηκώθηκαν. Στο συγκεκριμένο σημείο δεν έχεις και ορατότητα για το τι έρχεται και φυσικά εγώ έμεινα εκεί και περίμενα. Ο πίσω τρελάθηκε. Βγήκε λοιπόν από το αμάξι και αφού μου είπε διάφορα (@#*!>%$#@) πήγε πάτησε ένα κουμπί κριμένο στα χόρτα και η μπάρα σηκώθηκε, αυτός πέρασε και εγώ έβγαλα τον θείο μου από το αυτοκίνητο να βλέπει τι έρχεται για να περάσω όσο γρηγορότερα μπορούσα.

Αυτή η εμπειρία είναι διαφορετική ίσως από την δική σου αλλά προκλήθηκε από παρόμοια αίτια. Κυρίως το μπάχαλο που επικρατεί σε αυτή την χώρα και την ακατάσχετη ανάγκη μας να το χειροτερεύουμε με την παρορμητική συμπεριφορά μας.

Φιλικά Κώστας
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Διάβαση ΟΣΕ και (πα)τέρας kamikaze

Δημοσίευση από enias »

Κλασσικός Έλληνας που πάντα "ξέρει καλύτερα", ακόμα και απο το "ηλίθιο" αυτόματο σύστημα ή τον "ηλίθιο" άνθρωπο που κατεβάζει τις μπάρες.
Αινείας
Απάντηση

Επιστροφή στο “Οδική Ασφάλεια...”