Ηλίθιοι οδηγοί ή ηλίθια φανάρια;;

Προτροπές και συμβουλές για ασφαλή οδήγηση...
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Ηλίθιοι οδηγοί ή ηλίθια φανάρια;;

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Στο σημείο της φωτογραφίας, είναι διαστάυρωση με γραμμές τραίνου αλλα και κάθετο δρόμο. Γιαυτό είναι απαραίτητα και φανάρια τραίνου, και κανονικά κλασσικά φανάρια διασταύρωσης.
Καλώς ή κακώς τα φανάρια έχουν μια απόσταση 5 μέτρων μεταξύ τους. Αν είναι τα παλλόμενα κόκκινα αναμμένα και η μπάρα κατεβασμένη αλλα τα κανονικά φανάρια πράσινα, οι οδηγοί περνάνε τα πράσινα φανάρια και κάθονται στη μπάρα.

Εικόνα

Αφού περάσει το τραίνο, ασχέτως αν το φανάρι είναι ΚΟΚΚΙΝΟ, οι οδηγοί απλά ξεκινάνε, αφού θεωρούνε οτι έχουν κάνει το χρέος τους πριν, και πέρασαν το φανάρι κανονικά. Με αποτέλεσμα απλά να ΠΕΡΝΑΝΕ ΜΕ ΚΟΚΚΙΝΟ.

Εικόνα Εικόνα

Ποιος φταίει?


W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Ηλίθιοι οδηγοί ή ηλίθια φανάρια;;

Δημοσίευση από erling »

Αν κατάλαβα καλα, έχουν μεινει εντός του κόμβου.
Άρα μπορούν να συνεχίσουν αν αυτό είναι ασφαλές.
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Ηλίθιοι οδηγοί ή ηλίθια φανάρια;;

Δημοσίευση από MacPap »

Το πρόβλημα δεν είναι πως περνάνε με κόκκινο διότι ΔΕΝ περνάνε με κόκκινο. ΤΟ πρόβλημα είναι πως κλείνουν τον κόμβο! Πράγμα που απαγορεύεται απο τον ΚΟΚ.
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Ηλίθιοι οδηγοί ή ηλίθια φανάρια;;

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Απλά αν τα φανάρια τα βάζανε το ένα δίπλα στο άλλο, όπως έχουν και σε όλες τις άλλες διαβάσεις του πλανήτη, το πρόβλημα θα είχε λυθεί πριν δημιουργηθεί.
δεν κλείνουν τον κόμβο. το τραίνο κλείνει τον κόμβο. όταν φύγει το τραίνο φεύγουν κι αυτοί, άρα δεν κλέινουν/εμποδίζουν κάτι.
Απλά περνάνε, όταν οι απέναντι έχουν πράσινο, και γίνεται της κόρνας το κάγκελο
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Ηλίθιοι οδηγοί ή ηλίθια φανάρια;;

Δημοσίευση από MacPap »

Κάνεις λάθος ultimo_
1) Σε όλο τον κόσμο τα φανάρια των τραίνων είναι όπως αυτά που δείχνεις!
2) αν υπήρχε 1 μονο φανάρι και για τα δύο όταν το τραίνο πέρναγε και το άλλο ήταν πράσινο δεν θα περνούσες ακόμα και αν μπορούσες.
3) Αν το φανάρι ήταν ένα πού θα ήταν στις γραμμές ή εκεί που είναι το άλλο? Και ήταν εκει που είναι το άλλο ποιος θα σταματούσε αυτούς που έρχονται από τον παράλληλο στις γραμμές να τις περάσουν. Και αν ήταν στις γραμμές Πως θα διαφοροποιούταν από αυτά που δεν έχουν σχέση με γραμμές ενώ ταυτόχρονα δεν θα υπήρχε ένα να ρυθμίζει την κυκλοφορία άσχετα με το τραίνο.
4) Και αν ακόμα υποθέσουμε πως στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν ισχύουν τα ανωτέρω διότι είναι ειδική παλι θα έπρεπε να ισχύει ότι και αλλού γι να μην ξενίζει του οδηγούς.
5) Το τραίνο δεν μπλοκάρει τον κόμβο περνάει νόμιμα από τον δικό του κόμβο. ;)
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Ηλίθιοι οδηγοί ή ηλίθια φανάρια;;

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Μα δεν είπα να είναι ένα το φανάρι. δύο να είναι αλλα στο ίδιο ύψος. όχι το ένα στις μπάρες και το άλλο δέκα μέτρα πίσω. Γιατι έτσι εγκλωβίζονται τα αυτοκίνητα στο χώρο ανάμεσα απο τα δύο τα φανάρια
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Ηλίθιοι οδηγοί ή ηλίθια φανάρια;;

Δημοσίευση από MacPap »

Τώρα δεν καταλαβαίνω τι εννοείς πως μπορούν αν είναι δύο στο ίδιο ύψος? Επίσης αν εγώ θέλω να πάω δεξιά (όχι να περάσω τις γραμμές) και το φανάρι για το τραίνο είναι κόκκινο γιατί να σταματήσω?
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Ηλίθιοι οδηγοί ή ηλίθια φανάρια;;

Δημοσίευση από UltiMo_ »

MacPap έγραψε:αν εγώ θέλω να πάω δεξιά (όχι να περάσω τις γραμμές) και το φανάρι για το τραίνο είναι κόκκινο γιατί να σταματήσω?
Αν στη φωτογραφία θέλω να πάω δεξιά στο στενό που φαίνεται πριν τις γραμμές, γιατι να σταματήσω εφόσον το τραίνο κλείνει τον κόμβο και δεν πρόκειτε να έρθει αυτοκίνητο απο απέναντι?
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Ηλίθιοι οδηγοί ή ηλίθια φανάρια;;

Δημοσίευση από erling »

Είναι ένα λάθος στο οποίο μπορεί να υποπέσει ο καθένας μας.
Η απόσταση από το φανάρι μέχρι τις μπάρες είναι τέτοια που ξεκινάς με πράσινο και πριν φτάσεις στις μπάρες έχουν αρχίσει να πέφτουν. Οφείλεις να σταματήσεις. Δεν έχεις κάνει κάτι λάθος.
Το εσκεμμένο λάθος όμως είναι όταν ενώ έχουν πέσει οι μπάρες κάποιοι συνεχίζουν να περνούν το πράσινο και να κλείνουν τον κόμβο.
Αυτοί δημιουργούν το πρόβλημα και όχι όσοι είναι στο μεταίχμιο....
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Ηλίθιοι οδηγοί ή ηλίθια φανάρια;;

Δημοσίευση από MacPap »

Μου φαίνεται όλοι τα ίδια λέμε αλλά δεν βοηθάει η φωτογραφία. Στην Αθήνα κατά μήκος των γραμμών έχει δεκάδες τέτοια φανάρια. Από αριστερά μπορεί να έρθει κανείς?
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Οδική Ασφάλεια...”