Θα φτάσω στὸν προορισμό μου; Δεν θα φτάσω;

Προτροπές και συμβουλές για ασφαλή οδήγηση...
Απάντηση
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4844
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Θα φτάσω στὸν προορισμό μου; Δεν θα φτάσω;

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Ἕνα κυριακάτικο πρωινὸ στὴν Μεσογείων (μεταξύ Κατεχάκη καὶ Σχολῆς Ἀστυνομίας) ἀντίκρυσα τὸ παρακάτω θέαμα.

Εικόνα

Δὲν παραξενεύτηκα, τὸ ἔχω ξαναδεῖ τὸ ἔργο. Κατεβαίνουν τὴν Μεσογείων μέσω τῆς ὑπόγειας γέφυρας πλακωμένοι, μπαίνουν στὴν στροφοῦλα τῆς ἐξόδου (τῆς ὁποίας ἡ κλίση δὲν μοῦ φαίνεται σωστή) καὶ στουκάρουν σὲ κάποιο ἀπὸ τὰ γειτονικά κτίρια.

Θὰ μοῦ πεῖτε φταίει ἡ στροφή; Ἕνας ἀρχιφύλαξ τῆς Τροχαίας μοῦ εἶχε πεῖ: τὸ ἄψυχο πράγμα δὲν φταίει σὲ τίποτα. Προσωπικὰ δὲν μὲ ἔχει πετάξει ποτὲ ὁ δρόμος αὐτός σὲ κάποιο κτίριο. Ἀλλὰ δὲν πηγαίνω τοῦ σκοτωμοῦ.

Συνεχίζω μὲ τὸ φωτορεπορτάζ.

Ὁ κάδος ἀπορριμάτων στραπατσαρίστηκε.
Εικόνα

Κάποιος πολιτισμένος κύριος ἔκανε τὰ ψώνια του ἀπὸ κάποιο σούπερ μάρκετ, τὰ πῆγε σπίτι του μὲ τὸ καρότσι ἀλλὰ ... .... ξέχασε νὰ τὸ ἐπιστρέψει. Ἦταν παρατημένο στὴν Μεσογείων πολλές μέρες. Δεῖτε πὼς κατάντησε.
Εικόνα

Ἐπίσης, διαλύθηκαν τουλάχιστον 4 κολωνάκια.
Εικόνα

Στὴν πρώτη φωτογραφία διακρίνεται λιγουλάκι ἡ ζημιὰ στὸ κτίριο. Τὸ μαγαζί ἔμεινε χωρὶς τζαμαρία. Δὲν τράβηξα φωτογραφία τοπυ μαγαζιοῦ γιὰ νὰ μὴν προκαλέσω τὴν ἀντίδραση τοῦ ἰδιοκτήτη.

Μίλησα μαζὶ τοῦ καὶ μοῦ εἴπε ὄτι ὁ ὀδηγὸς βγῆκε σχεδὸν ἄθιχτος ἀπὸ τὸ ὄχημα. Δὲν ξέρω ἀν ἐγῶ ἤ κάποιος ἄλλος συμπολίτης μας εἶχε τὴν ἀτυχία νὰ βρεθεῖ στὸ πέρασμά του (εἶτε πεζός εἶτε ἐπὶ 2 τροχῶν) τὶ θὰ πάθαινε.


οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
Tassos
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:26

Re: Θα φτάσω στὸν προορισμό μου; Δεν θα φτάσω;

Δημοσίευση από Tassos »

Δε ξέρω για τη στροφή αν και περνάω κάθε μέρα από εκεί, αλλά ο αστυνομικός μάλλον έχει άδικο. Τα άψυχα μέσα πρέπει να βοηθούν και να υπηρετούν τον άνθρωπο. Οπότε στο θέμα της στροφής πρέπει να σε κρατάει στο δρόμο όχι να πετάει έξω. Να είναι παράγοντας που συμβάλει και δεν περιορίζει την ασφάλεια.

Κατά τ' άλλα συμφωνώ για τις συνέπειες στους πεζούς ή στους δικυκλιστές.

Τάσος
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4844
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Θα φτάσω στὸν προορισμό μου; Δεν θα φτάσω;

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Εἶναι κατοικημένη περιοχή, ἡ ἀνώτατη ἐπιτρεπτὴ ταχύτητα εἶναι 50χ.α.ω.. Ἀν ἡ στροφὴ σὲ πετάει στὰ 80 ἤ 100 χ.α.ω. τότε δὲν φταίει ἡ στροφὴ.

Οἱ "ὁμορφιὲς" στὶς φωτογραφίες γίνανε με 50χ.α.ω.;
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
angello
Δημοσιεύσεις: 149
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 23:23

Re: Θα φτάσω στὸν προορισμό μου; Δεν θα φτάσω;

Δημοσίευση από angello »

Για να σταματήσουν όλες αυτές οι άθλιες εικόνες θα πρέπει να απαιτήσουμε από το κράτος να βάλει μάθημα από τις τάξεις του γυμνασίου και μάλιστα να εξετάζονται οι μαθητές και να βαθμολογούνται αναλόγως , αφού πρώτα εκπαιδευτούν οι καθηγητές τους.
athanatos
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 17:36

Re: Θα φτάσω στὸν προορισμό μου; Δεν θα φτάσω;

Δημοσίευση από athanatos »

angello έγραψε:... αφού πρώτα εκπαιδευτούν οι καθηγητές τους.
Και οι γονείς τους θα έλεγα .
Σ’ όλους τους τόπους κι αν γυρνώ μόνον ετούτον αγαπώ !
Οδυσσέας Ελύτης
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4844
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Θα φτάσω στὸν προορισμό μου; Δεν θα φτάσω;

Δημοσίευση από rasPUTIN »

athanatos έγραψε:
angello έγραψε:... αφού πρώτα εκπαιδευτούν οι καθηγητές τους.
Και οι γονείς τους θα έλεγα .
Φυσικὰ διότι ἀν ἀκοῦς παιδὶ 4-5 ἐτῶν νὰ λέει "μὲ τὸ κίτρινο περνάμε" καταλαβαίνεις πῶς ὀδηγεῖ ὀ πατέρας.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
Απάντηση

Επιστροφή στο “Οδική Ασφάλεια...”