odigein.com

Το site των οδηγών και των πεζών...
Τώρα είναι 21 Φεβ 2018, 05:27

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 83 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 5, 6, 7, 8, 9
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: pipinos1976 videos
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 17 Ιαν 2018, 16:45 
Χωρίς σύνδεση

Το YouTube μου έστειλε ένα mail σήμερα οποίο με ενημερώνει ότι αλλάζουν τα προαπαιτούμενα για να είναι ένα κανάλι monetized. Απαιτούνται 4000 ώρες θέασης στους τελευταίους 12 μήνες, αλλά και 1000 συνδρομητές. Τις ώρες τις πιάνω εύκολα, αρκεί να ανεβάζω 2-3-4 βίντεο τον μήνα και να μην τα έχω στο χαλαρό όπως σήμερα. Τους συνδρομητές, όμως, είναι δύσκολο να τους φτάσω εξαιτίας του ότι το κανάλι μου έχει 90% βίντεο σχετικά με αυτοκίνητο στην Ελλάδα - άρα εξ ορισμού ελάχιστο κοινό, ενώ το υπόλοιπο 10% είναι και πάλι τεχνολογικά θέματα ή ταξίδια που περιορίζονται λόγω των προσωπικών στιγμών που περιέχουν, άρα δεν είναι δυνατόν να ανέβουν παρά ελάχιστα από αυτά. Με δεδομένες αυτές τις εξελίξεις θα είναι εξαιρετικά δύσκολο να συνεχίσω να ανεβάζω βίντεο, καθώς, ακόμη και ο πρωτόγονος εξοπλισμός που χρησιμοποιώ (κυρίως η κάμερα του αυτοκινήτου στο 90% των βίντεο) κοστίζει αρκετά για να είναι δυνατόν να τον αντικαταστήσω, οπότε, με το που θα υπάρξει κάποια βλάβη ή θα έρθει ο καιρός της απόσυρσης, θα μείνω χωρίς εξοπλισμό, άρα και χωρίς βίντεο.

Στο δια ταύτα τώρα. Όποιος ενδιαφέρεται για τα βίντεο που ανεβάζω και έχει παρακολουθήσει κάποια από αυτά, θα του ζητήσω, αν θέλει και αν έχει λογαριασμό στο YouTube, να γραφτεί συνδρομητής, ώστε να πιάσω το όριο των 1000 σε κάποια φάση και να συνεχίσω το ανέβασμα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον τόπο και τον χρόνο.

Σημειώσεις:

1. Δεν κοιτάω ποτέ ποιοι είναι συνδρομητές μου, δεν γνωρίζω ονόματα από τα fora, εκτός αυτών που έχω συναντηθεί και δια ζώσης, οπότε δεν υπάρχει περίπτωση ταυτοποίησης, ούτε και με ενδιαφέρει κάτι τέτοιο.

2. Ο στόχος είναι μακρινός, αφού είμαι ακόμη στους 215 συνδρομητές, αλλά θα το παλέψω, μήπως και μου βγει στους επόμενους 12 μήνες.

3. Η εφαρμογή της νέας πολιτικής θα ξεκινήσει από 20 Φεβρουαρίου, οπότε, τότε, θα χάσω και τα χρήματα που έχω ήδη συγκεντρώσει για φέτος (κοντά στα 70€).

4. Για όποιες απορίες είμαι ανοιχτός να απαντήσω σε pm.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 17 Ιαν 2018, 19:08 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Πρόσθεσα 2 αλλά δεν κατάλαβα τι θα κάνει το YouTube. δεν θα σε πληρώνει για τα videάκια?

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 18 Ιαν 2018, 01:49 
Χωρίς σύνδεση

Μέχρι τώρα, αν είχες στο κανάλι 10.000 views και πάνω, μπορούσες να το κάνεις monetize, δηλαδή να βάζεις διαφημίσεις στα βίντεο και να παίρνεις ένα μικρό ποσόν ανάλογα με τις θεάσεις που έχεις. Ενδεικτικά σου λέω ότι εγώ έβγαζα κάπου 60€ τον χρόνο τον τελευταίο χρόνο, όταν δηλαδή όλα τα βίντεο που ανέβαζα είχαν διαφημίσεις. Αυτά ήταν αρκετά για να αγοράζω κάμερα για το αυτοκίνητο και κάρτα μνήμης.

Με την νέα ρύθμιση, που θα ισχύσει από 20 Φεβρουαρίου, για να παίρνεις χρήματα από τις διαφημίσεις, θα πρέπει να έχεις 4000 ώρες παρακολούθησης τον χρόνο, αλλά και 1000 συνδρομητές στο κανάλι σου. Εγώ στις ώρες είμαι κοντά, αν σκεφτείς ότι φέτος, που δεν ανεβάζω πολλά βίντεο, έχω κάπου 250.000 ώρες παρακολούθησης. Το πρόβλημα είναι στους συνδρομητές, που τα μικρά κανάλια αδυνατούν να φτάσουν. 1000 συνδρομητές είναι πάρα πολλοί για να τους φτάσει κανείς, οπότε κανείς μας δεν θα βγάζει πλέον χρήμα, εκτός από τους μεγάλους. Και πάλι γίνεται συγκέντρωση του πλούτου και η πίτα τρώγεται από λίγους και δυνατούς, ενώ οι λίγοι και αδύνατοι πετιούνται στο καλάθι των αχρήστων. Φυσικά, το YouTube τους χρειάζεται κι αυτούς, οπότε σε παρακαλάει να παραμείνεις και σου λέει: όταν και αν φτάσεις στα όρια που θέτουμε, θα αρχίσουμε να σου δίνουμε και πάλι χρήματα αυτόματα. Στηρίζονται στο ότι δεν θα κάτσει κανείς να κάνει αφαίρεση διαφημίσεων από όλα τα βίντεό του, ως πράξη εκδίκησης, οπότε θα βγάζουν από τους πολλούς μικρούς και θα τα δίνουν στους λίγους μεγάλους. Απατεώνες του κοινού ποινικού δικαίου δηλαδή...

Στηρίζοντάς με ανεβαίνω στον αριθμό των συνδρομητών, οπότε σταδιακά, μέσα σε 1-2 χρόνια, θα επανέλθω και πάλι στις πληρωμές, άρα θα μπορώ να αλλάζω τον εξοπλισμό μου και να συνεχίσω το ανέβασμα βίντεο.

Ευχαριστώ.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 83 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 5, 6, 7, 8, 9

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
POWERED_BY

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com