pipinos1976 videos

Προτροπές και συμβουλές για ασφαλή οδήγηση...
Απάντηση
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: pipinos1976 videos

Δημοσίευση από pipinos1976 »

MacPap έγραψε:Δεν ξέω ποια φάκα είδες αλλά στα βιντεάκια που δείχνεις έχεις κάνει ένα σωρό παραβάσεις.
Αυτό στα δικά μου μάτια σε καθιστά μη προβλέψιμο και σε κατατάσσει στους επικίνδυνους οδηγούς. Και δεν πα να λες εσυ ότι θέλεις για λαστιχα αναρτήσεις ακρόμπαρα και εμπειρία…. Μάθε πρώτα να είσαι σωστός οδηγός και μετά τα λέμε. Τον πιλότο μπορείς να τον κάνεις σε πίστες.
Ο δημόσιος δρόμος ΔΕΝ είναι πίστα.
Για τη φάκα θα επανέλθω ή μπορεί και όχι, ανάλογα με το αν είναι ανάδρομος ή όχι ο Ερμής μου.

Για τα υπόλοιπα συμφωνώ 100%. Επικίνδυνος, απρόβλεπτος, ασταθής, ανάγωγος και όσα ακόμη θέλεις κι εσύ και οι υπόλοιποι. Παρά ταύτα με γουστάρετε κατά βάθος γιατί είμαι ειλικρινής και αληθινός.

Ευχαριστώ.


Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6649
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: pipinos1976 videos

Δημοσίευση από MacPap »

Μα το ότι εγώ σε θεωρώ κακό οδηγό δεν σημαίνει πως δεν έχεις δικαίωμα να λες αυτά που θες ούτε σημαίνει πως είσαι κακή παρέα ούτε πως δεν σε γουστάρουμε/ω!!! Αλλο το ένα άλλο το άλλο. Είμαι σίγουρος πως αν βγαίναμε για μπύρες θα είχαμε πολύ γέλιο!
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: pipinos1976 videos

Δημοσίευση από pipinos1976 »

Δες τώρα ένα παράδειγμα κακής οδήγησης:

Βίντεο #007
Κινούμαι προς Πάτρα λίγο πριν το Αίγιο. Προσπερνάω παράνομα, αν και χωρίς ιδιαίτερη πίεση, μία ομάδα οχημάτων.
Αφιερωμένο στον Bayern7 (κρυφό συνδρομητή και θαυμαστή) που του αρέσουν αυτού του είδους τα βίντεο.


Όπως έγραψε ο θαυμαστής μου Bayern7 στο γνωστό forum - όπου και παρουσιάζει δικά μου βίντεο, όταν αυτά έχουν σημεία που μπορεί να με μειώσουν - πέρασα σουβλάκι 2 φορτηγά και 4 ΙΧ. Στην πραγματικότητα είχα άφθονη ορατότητα, υπολόγισα ακριβώς πού θα ξαναμπώ μέσα, πέρασα χωρίς ιδιαίτερη πίεση και, μάλιστα, είχα αφήσει το γκάζι αρκετά νωρίς (αφού προλάβαινα) για να μην πατήσω φρένο σχεδόν καθόλου.

Και μιας και ένας τύπος σχολιάζει στο γνωστό forum πού θα έβγαινα αν γινόταν στραβή η απάντηση είναι: εκεί που βγήκε και ο ίδιος όταν κοιμήθηκε στο τιμόνι, δηλαδή μέσα στη θάλασσα... Ε μα πια. Να σχολιάζουν για κακή οδήγηση όλοι (που έχουν φάει κλήσεις με τη σέσουλα, αλλά αυτό θα αποτελέσει ξεχωριστό βίντεο, μέσα στο καλοκαίρι), αλλά να σχολιάζουν και αυτοί που έχουν ρίξει το αμάξι στη θάλασσα παραπάει...

Ευχαριστώ.
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: pipinos1976 videos

Δημοσίευση από pipinos1976 »

Και ένα ακόμη σχετικά πρόσφατο κι αυτό. Η ιδέα δεν είναι δική μου, αλλά έχω δώσει τα εύσημα σε αυτούς που την πρωτοπαρουσίασαν και σε αυτούς που, σαν καλοί μαθητές, την εφαρμόζουν.

Βίντεο #008
Κινούμαι στη Λ. Σαλαμίνος (προέκταση της Πέτρου Ράλλη) προς Λ. Σχιστού. Βλέπω μία ηλικιωμένη γυναίκα να διασχίζει το δρόμο σε σημείο που δεν υπάρχει διάβαση πεζών (βλ. υπερυψωμένη νησίδα και ανυπαρξία χώρου για πεζούς). Αποφασίζω να ακολουθήσω τις συμβουλές που δίνονται από διάφορους χρήστες (π.χ. kacey, Morx, screwdriver κλπ) στο 4tforum.gr και επιταχύνω για να μην χαλάσω την ΜΩΤ μου τιμωρώντας τον πεζό για το λάθος του να βρεθεί μπροστά μου. Προσέξτε το τρέξιμο της κυρίας και την αγωνία της (βλέμμα όταν περνάω δίπλα της) όταν βλέπει ένα αυτοκίνητο ~1.400kg (Astra G Elegance ~1200kg + 90kg οδηγός + αποσκευές) να κινείται κατά πάνω της (κρατάω σταθερή θέση στη λωρίδα) με ταχύτητα 70km/h (ίσως και λιγότερο).
Η συγκεκριμένη συμπεριφορά απλά παρουσιάζεται για να δείξει πόσο εγκληματικό είναι να "κυνηγάς" πεζούς, όπως συμβουλεύουν οι συγκεκριμένοι χρήστες. Δε με χαρακτηρίζει και δεν την χρησιμοποιώ. Έπρεπε, όμως, να τη δοκιμάσω ως εξομοίωση αυτού που εφαρμόζουν και συμβουλεύουν διάφοροι τιμωροί της ασφάλτου. Για περισσότερες πληροφορίες:
http://www.4tforum.gr/phpBB3/viewtopic. ... 0#p3040340
http://www.4tforum.gr/phpBB3/viewtopic. ... 4#p3040704
http://www.4tforum.gr/phpBB3/viewtopic. ... 7#p3040787
http://www.4tforum.gr/phpBB3/viewtopic. ... 9#p3042099


Αυτό ως μικρή ένδειξη του τι γίνεται εκεί και του τι περνούσα, όταν έγραφα ότι δε θέλω να καθαρίσω πεζούς ή τους υπόλοιπους οδηγούς στο δρόμο ή να πω ψέματα για να με καβαντζώσει η Τροχαία και άλλα πολλά που αναφέρονται από διάφορους "ψυχασθενείς" ή δεν ξέρω κι εγώ πώς αλλιώς να τους χαρακτηρίσω. Και είναι μόνο η αρχή γιατί για κάθε έναν από αυτούς υπάρχει υλικό που θα τον ξεμπροστιάσει. Και, ας μην ξεχνάμε, όσο αυτοί γράφουν εγώ μαζεύω υλικό...

Ευχαριστώ.

* Ερώτημα άσχετο: σε 6 βίντεο που έχω ανεβάσει και 5/5 τελευταία γράφει επάνω "ΠΡΟΒΛΗΘΗΚΕ", όταν τα βλέπω στη λίστα των βίντεο που έχω ανεβάσει (+ ο αριθμός βίντεο που ανεβάζω δεν ανεβαίνει). Τι είναι αυτό το πράγμα; Δεν μπορώ να καταλάβω τι έχω αλλάξει από παλιά (εκτός από πηγή βίντεο). Το μόνο διαφορετικό είναι ότι τα βάζω Creative Commons πλέον, κατά τα άλλα όλα είναι ίδια.
athanatos
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 17:36

Re: pipinos1976 videos

Δημοσίευση από athanatos »

pipinos1976 έγραψε:* Ερώτημα άσχετο: σε 6 βίντεο που έχω ανεβάσει και 5/5 τελευταία γράφει επάνω "ΠΡΟΒΛΗΘΗΚΕ", όταν τα βλέπω στη λίστα των βίντεο που έχω ανεβάσει (+ ο αριθμός βίντεο που ανεβάζω δεν ανεβαίνει). Τι είναι αυτό το πράγμα; Δεν μπορώ να καταλάβω τι έχω αλλάξει από παλιά (εκτός από πηγή βίντεο). Το μόνο διαφορετικό είναι ότι τα βάζω Creative Commons πλέον, κατά τα άλλα όλα είναι ίδια.
Το "ΠΡΟΒΛΗΘΗΚΕ" το έχω δει κι εγώ και νομίζω ότι το γράφει στην περίπτωση που είσαι σε κάποιο "κανάλι", ώστε να ξέρεις ποια βίντεο έχεις δει.
Σ’ όλους τους τόπους κι αν γυρνώ μόνον ετούτον αγαπώ !
Οδυσσέας Ελύτης
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: pipinos1976 videos

Δημοσίευση από pipinos1976 »

Δύο βίντεο χαλαρής οδήγησης που τα τράβηξα προσφάτως.

Βίντεο #009
Ξεκινώ από τη Λευκάδα και οδηγώ προς το λιμάνι της Πρέβεζας. Ο δρόμος είναι εύκολος, η διαδρομή όμορφη, αλλά σε μερικά σημεία χρειάζονται επισκευές στο οδόστρωμα.


Βίντεο #010
Οδήγηση από την έξοδο της Φιλιππιάδας μέχρι την είσοδο των Ιωαννίνων, στην Εγνατία οδό (Αυτοκινητόδρομος A2). Απόσταση περίπου 50km.
Για τη νέα είσοδο Ιωαννίνων δείτε το εξής βίντεο:
http://www.youtube.com/watch?v=skobvU-6R_4


Κι ακόμη ένα που θα σας αρέσει πολύ και δείχνει 100% την κατάσταση στην οποία έχουμε φτάσει:

Βίντεο #011
Στα στενά του Καφηρέα μια τουρκική φρεγάτα, συνοδευόμενη από μία ελληνική φρεγάτα (τύπου Kortenaer, μάλλον η Αδρίας F459), κάνει μία από τις γνωστές πλέον αβλαβείς διελεύσεις τουρκικών πλοίων στα στενά Εύβοιας - Άνδρου.
Το βίντεο είναι τραβηγμένο από το πλοίο Αικατερίνη Π. στις 16:16 από κινητό Samsung Galaxy Note 2. Το zoom είναι ψηφιακό, γι' αυτό και η ποιότητα είναι χαμηλή. Οι φωνές προέρχονται από επιβάτες του πλοίου που παρακολουθούν, συζητούν και κινηματογραφούν κι αυτοί τη σκηνή.


Ευχαριστώ.
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: pipinos1976 videos

Δημοσίευση από pipinos1976 »

Βίντεο #012
Μία βόλτα στους χώρους του Ε.Κ.Π.Α.


Βίντεο #013
Επιβίβαση στο ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ Π στο λιμάνι της Τήνου και αποβίβαση στο λιμάνι της Ραφήνας. Ο καιρός ήταν εξαιρετικά άσχημος με ανέμους έντασης 7-8bf στα στενά του Καφηρέα και η διαδικασία της επιβίβασης και αποβίβασης εξαιρετικά δύσκολη και εξαιτίας του μεγάλου αριθμού επιβατών στο πλοίο.
Πληροφορίες για το πλοίο: https://www.marinetraffic.com/gr/ais/de ... KATERINI_P


Βίντεο #014
Στο βίντεο παρουσιάζεται η διαδρομή από την Παναγία της Τήνου (Χώρα) προς τα Κιόνια, πίσω στη Χώρα, στην παραλία του Αγ. Φωκά και πίσω στη Χώρα. Η διαδρομή αυτή είναι η πλέον κλασσική στο νησί για όσους οδηγούν, αλλά και για όσους κάνουν τον περίπατό τους (συνήθως επιλέγεται η διαδρομή Χώρα - Αγ. Φωκάς) λόγω του επίπεδου εδάφους, της όμορφης θέας και της ευκολίας της διαδρομής.
Ο επισκέπτης αξίζει να επισκεφθεί τα χωριά της Τήνου (ιδιαίτερα τον Πύργο με τη μεγάλη παράδοση στην μαρμαρογλυπτική) για να γνωρίσει την παραδοσιακή Κυκλαδίτικη Αρχιτεκτονική, να παρατηρήσει τις έντονες διαφορές παραθαλάσσιων και ορεινών χωριών, να βρεθεί μέσα σε λιγότερο από 30 λεπτά από τη φασαρία της χώρας στην απόλυτη ησυχία μιας απόμερης παραλίας, τους ναούς (Παναγία στη Χώρα, Αγ. Πελαγία, Καθολικό μοναστήρι) και, τέλος, να δει τους παραδοσιακούς περιστερώνες.


Βίντεο #015
Ταξίδι από Ιωάννινα προς Βέροια.
Ελάχιστη κίνηση λόγω πρωινής ώρας, άψογος δρόμος, καλός καιρός εκτός της ομίχλης κοντά στο Μέτσοβο και της βροχής κοντά στη Βέροια.
Η ταχύτητα κοντά στο όριο, αν και ο δρόμος σηκώνει άνετα ταχύτητες κοντά στην τελική του αυτοκινήτου.
Προσοχή στα ζώα που διασχίζουν το δρόμο, κυρίως βραδυνές ώρες.


Και δύο βίντεο που δίνουν απλές οδηγίες για εργασίες που μπορεί να κάνει ο καθένας μας μόνος του.

Βίντεο #016
Στο βίντεο παρουσιάζεται η βασική διαδικασία καθαρισμού ενός κλιματιστικού. Τα βήματα που ακολουθώ είναι τα ελάχιστα για έναν καθαρισμό και απολύμανση. Η διαδικασία αυτή πρέπει να επαναλαμβάνεται 1-2 φορές το χρόνο. Το κλιματιστικό είναι ένα Daikin Siesta 20 ετών περίπου και δουλεύει ακόμη άψογα.
Ένας πραγματικά καλός καθαρισμός απαιτεί αφαίρεση και καθαρισμό όλης της πρόσοψης της εσωτερικής μονάδος, όπως επίσης και καθαρισμό της εξωτερικής μονάδας.

Τα βήματα που απαιτούνται είναι:
1. Αφαίρεση φίλτρων
2. Ψεκασμός φίλτρων με το καθαριστικό
3. Ψεκασμός εσωτερικής μονάδας
4. Ξέβγαλμα και στέγνωμα των φίλτρων
5. Τοποθέτηση φίλτρων και λειτουργία μονάδος

Προσοχή:
1. Στα ηλεκτρονικά της μονάδος. Αν νομίζετε ότι θα τα βρέξετε με το καθαριστικό πρέπει να αφαιρέσετε όλη την πρόσοψη και να τα καλύψετε.
2. Χρησιμοποιήστε καθαριστικά που είναι βιολογικά και ακίνδυνα. Αν χρησιμοποιήσετε, όπως στο βίντεο, καθαριστικό που προκαλεί προβλήματα, μην αφήσετε παιδιά στο χώρο που δουλεύει το AC αμέσως μετά τον καθαρισμό.
3. Αν το AC είναι πολύ βρώμικο οπωσδήποτε καθαρίστε και την πρόσοψη, αφού την αφαιρέσετε, και χρησιμοποιήστε κάποιο πιεστικό (όπως δοχεία προπιέσεως) για να καθαριστεί σωστά η μονάδα. Στην περίπτωση αυτή μπορεί να χρειαστεί να τοποθετήσετε κάτω από τη μονάδα προστασία για να μην πέφτουν τα υγρά στο δάπεδο.
4. Αν αισθάνεστε ότι δεν τα καταφέρνετε απευθυνθείτε σε κάποιον ειδικό που θα καθαρίσει ενδελεχώς το κλιματιστικό σας και θα μετρήσει και πιέσεις.


Βίντεο #017
Στο βίντεο παρουσιάζεται η διαδικασία αντικατάστασης φίλτρου καμπίνας σε Opel Astra G. Παρόμοια διαδικασία ακολουθείται και στα υπόλοιπα μοντέλα της Opel με μικρές διαφορές στους τρόπους συναρμολόγησης των επιμέρους τμημάτων.
Το φίλτρο καμπίνας που αντικαθιστώ είναι ένα απλό φίλτρο χαρτιού (εντελώς καινούργιο). Στη θέση του τοποθετώ φίλτρο ενεργού άνθρακα για μείωση των οσμών και καθαρότερο αέρα στο εσωτερικό. Το φίλτρο ενεργού άνθρακα είναι OEM με κόστος €15.
Εκτός από αυτή τη διαδικασία, καλό είναι κάθε χρόνο να γίνεται απολύμανση των αεραγωγών και γενικότερος έλεγχος του κλιματιστικού (πιέσεις, διαρροές, συμπλήρωμα υγρών, λαδιού κτλ). Ένα μέρος της διαδικασίας αυτής (αλλαγή φίλτρου) παρουσιάζεται σε αυτό το βίντεο και σε άλλο βίντεο θα ακολουθήσει η διαδικασία απολύμανσης των αεραγωγών. Επιπλέον διαδικασίες συντήρησης απαιτούν αγορά εξοπλισμού και ξεφεύγουν από τα όρια του ερασιτέχνη.
Αν νομίζετε ότι δε θα φέρετε εις πέρας τη διαδικασία απευθυνθείτε σε κάποιον ειδικό.


Θα ακολουθήσουν κι άλλα βίντεο με πιο αναλυτικές οδηγίες για το οικιακό AC (τον πλήρη καθαρισμό), αλλά και ό,τι άλλο μου έρθει στο μυαλό να κάνω (καθαρισμός AC / αεραγωγών στο αυτοκίνητο).

Ευχαριστώ.
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: pipinos1976 videos

Δημοσίευση από pipinos1976 »

Κι ένα ρεσιτάλ επικίνδυνης οδήγησης με "τσαμπουκαλίστικα" προσπεράσματα σε στροφές.

Βίντεο #018
Κινούμαι στην Ε.Ο. Αντιρρίου - Ιωαννίνων προς Αντίρριο. Στο ύψος του Μενιδίου αποφασίζω να διασκεδάσω λίγο. Η οδήγηση είναι πάνω από το μέσο όρο και τείνει προς το επικίνδυνο, αλλά δε φτάνει στα όρια αυτοκινήτου και οδηγού για τους εξής λόγους:
α) Ο δρόμος είναι σε άσχημη κατάσταση. Αλλού γλυστράει πολύ και αλλού οι ανωμαλίες και οι λακκούβες - που φαίνονται στο βίντεο από τις αναπηδήσεις τις κάμερας - κάνουν την οδήγηση εξαιρετικά δύσκολη.
β) Η κίνηση που υπάρχει εμποδίζει την επίτευξη οριακής οδήγησης και για λόγους φυσικούς (δεν είναι δυνατόν να κρατηθούν γραμμές), αλλά και για λόγους ασφαλείας.
γ) Το αυτοκίνητο είναι φορτωμένο, οπότε δεν είναι σε βέλτιστη κατάσταση για παιχνίδι. Αυτό που ακούγεται να χτυπάει είναι μία τηλεόραση που έκανε τούμπες σε κάποιες στροφές.

Εντός των κατοικημένων περιοχών (Συκούλα και Μενίδι) κινούμαι με +10 του ορίου, γι' αυτό και το VW προσπερνάει τόσο εύκολα μέσα στο Μενίδι. Στο υπόλοιπο βίντεο κινούμαι: (α) αρκετά πάνω από το όριο για τα προσπεράσματα, αλλά (β) στο τέλος πολύ χαλαρά και κοντά στο όριο. Ως μέτρο μπορούμε να πάρουμε ότι οι υπόλοιποι οδηγοί πηγαίνουν 0-10km/h πάνω από το όριο.

Το αυτοκίνητο είναι Opel Astra G 1.4 (περίπου 185.000km τότε) με sport ανάρτηση (ελατήρια -2cm και αμορτισέρ ενισχυμένα, ακριβώς όπως στο 3d Sport) και λάστιχα Bridgestone Turanza ER300 σε διάσταση 205/50R16.
Το βίντεο προέρχεται από Nokia N97 σταθεροποιημένο με βραχίονα της HR.
Η μουσική προέρχεται από το CD που ερχόταν με κάποια εφημερίδα.

Το παρόν βίντεο αφιερώνεται στον Bayern7 που ζητάει τη δημοσίευση επικίνδυνης οδήγησης και μου αυξάνει τα views με την παράθεση των videos στο forum των 4Τροχών. Δυστυχώς, δεν διαθέτω πολλά ακόμη, αν και θα ήθελα να είχα το σουβλάκι 6 αυτοκινήτων μετά τα διόδια στα Τέμπη, στις 26/12/2008 (βλ. σχετικό βίντεο με Αθήνα - Θεσσαλονίκη σε 3h 35min), όπως και μερικά ακόμη, όταν, όμως, δεν υπήρχαν καν κινητά με κάμερες.


Ευχαριστώ.
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: pipinos1976 videos

Δημοσίευση από pipinos1976 »

Βίντεο #019
Κινούμαι στο ίδιο σημείο, όπως και στο βίντεο Illegal and Dangerous overtake (http://www.youtube.com/watch?v=uGggUepFbRo). Κολωνάκια έχουν τοποθετηθεί στη διπλή διαχωριστική για να εμποδίσουν το προσπέρασμα, ως απάντηση στο βίντεο που ανέβασα.
Με παρακολουθούν οι εταιρείες ή/και η ΕΛ.ΑΣ; Μήπως οι επιθέσεις και των, δηλωμένα, υπαλλήλων της κοινοπραξίας στο 4tforum*, τελικά, έχουν σκοπό; Μήπως σιγά-σιγά όλα ξεκαθαρίζουν;

* Όπως έχει αναφερθεί στο διαδίκτυο, εταιρεία κατασκευής κινητών πλήρωνε φοιτητές (αυτοί έχουν άφθνο χρόνο), ώστε να κάνουν επιθέσεις στις αντίπαλες εταιρείες σε όποιο forum συμμετείχαν. Φοιτητές έκαναν και τις επιθέσεις στο 4tforum και, μάλιστα, με συντονισμό μέσω μηνυμάτων (υπάρχει γραμμένο). Φαίνεται οικείο το σενάριο...;;;



Δε νομίζω να έχει κανείς αμφιβολία για το τι συμβαίνει. Δείχνω παράνομο προσπέρασμα και τρέχουν μέσα στο μήνα να κλείσουν την "τρύπα". Φυσικά, δεν ενδιαφέρονται για τίποτε άλλο εκτός από το να καλύψουν τα νότα τους. Από τις 1000 προβληματικές καταστάσεις που έχω ανεβάσει διορθώνουν μόνο μία, αυτή που τους συμφέρει = δεν ενδιαφέρονται για την ασφάλεια, αλλά για τα €€€ (φοβούνται μη γίνει ατύχημα, όσο είναι ο δρόμος υπό την ευθύνη τους, γι' αυτό και κλείνουν τα πάντα και βάζουν όρια γελοία - όταν παραδώσουν στο κράτος δεν τους νοιάζει πλέον).

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6649
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: pipinos1976 videos

Δημοσίευση από MacPap »

Keep up the good work. :biritses
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Οδική Ασφάλεια...”