Απίστευτο βίντεο: Οδηγεί ανάποδα επί χιλιόμετρα στην Κορίνθο

Προτροπές και συμβουλές για ασφαλή οδήγηση...
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Απίστευτο βίντεο: Οδηγεί ανάποδα επί χιλιόμετρα στην Κορίνθο

Δημοσίευση από UltiMo_ »


Απίστευτο βίντεο: Οδηγεί ανάποδα επί χιλιόμετρα στην Κορίνθου – Πατρών !


W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Απίστευτο βίντεο: Οδηγεί ανάποδα επί χιλιόμετρα στην Κορ

Δημοσίευση από MacPap »

ετσι γαι να μην νομίζουμε πως αυτα συμβαίνουν μονο αλλου
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
thanos
Δημοσιεύσεις: 670
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2010, 21:28

Re: Απίστευτο βίντεο: Οδηγεί ανάποδα επί χιλιόμετρα στην Κορ

Δημοσίευση από thanos »

αλλου ομως ξέρεις τι γινεται οταν διαπιστώνεται ενα τετοιο συμβάν;
ολοι οι τοπικοί ραδιοφωνικοί σταθμοί, καθε λιγο και λιγάκι διακόπτουν το πρόγραμμα τους και ενημερώνουν τους οδηγους σχετικά!
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Απίστευτο βίντεο: Οδηγεί ανάποδα επί χιλιόμετρα στην Κορ

Δημοσίευση από MacPap »

Εμεις ειμαστε υπερανω!
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: Απίστευτο βίντεο: Οδηγεί ανάποδα επί χιλιόμετρα στην Κορ

Δημοσίευση από pipinos1976 »

Πάμε να τα βάλουμε στην θέση τους όλα μια χαρά:
thanos έγραψε:αλλου ομως ξέρεις τι γινεται οταν διαπιστώνεται ενα τετοιο συμβάν;
ολοι οι τοπικοί ραδιοφωνικοί σταθμοί, καθε λιγο και λιγάκι διακόπτουν το πρόγραμμα τους και ενημερώνουν τους οδηγους σχετικά!
Εδώ δεν μπορεί να γίνει γιατί η ΕΕΤΤ φροντίζει να απαγορεύει τους ανιχνευτές, μην χάσει η ΕΛ.ΑΣ. κανένα πρόστιμο, αλλά αφήνει τους ραδιοφωνικούς σταθμούς να εκπέμπουν σήμα στο RDS για ενημέρωση ατυχήματος, οπότε, αν έχεις ενεργοποιήσει την αντίστοιχη επιλογή, ο δέκτης σε γυρνάει στον "ΠΑΣΟΚ, ουίσκι και του Καρρά οι δίσκοι" Ρ/Σ για να ακούσεις την νέα επιτυχία της Πάολα. Στην Ελλάδα δεν εφαρμόστηκε ΠΟΤΕ αυτή η υπηρεσία που υπάρχει στους δέκτες εδώ και 20+ χρόνια. Μόνον κάποια λαμόγια την ενεργοποιούν στους πομπούς τους για να κλέψουν ακροατές από τους υπόλοιπους. Θα μου πεις: εδώ δεν ενημερώνουν οι σταθμοί κανονικά, κι εσύ ζητάς ενημέρωση προτεραιότητας για ατύχημα ή άλλο παρόμοιο οδικό συμβάν; Θέλω να μου πει κάποιος ποιος ενημέρωσε το Waze για κάποιο συμβάν στον δρόμο τον τελευταίο καιρό για να ξέρω κι εγώ δηλαδή.

Πάμε τώρα στο προκείμενο ξεκινώντας από ιστορία γιατί όλα έτσι ξεκινάνε. Ας δούμε ένα βίντεο που ανέβασα πριν από πολλά χρόνια καθώς ανέβαινα προς Θεσσαλονίκη και βλέπουμε μετά την ιστορία.



Διαβάστε και την περιγραφή, αλλά τα εξηγώ καλύτερα παρακάτω.

Το συμβάν το κατάλαβα, όταν πριν τα Τέμπη, στην κανονική Ε.Ο. ακόμη (τα Τέμπη τότε δεν είχαν καν το οργανωμένο parking στην γέφυρα), είδα να με περνάει ένα περιπολικό με αναμμένους φάρους και ταχύτητα 200+. Εγώ πήγαινα με 140 σταθερά, ώστε να φτάσω με ένα γέμισμα Θεσσαλονίκη. Τους πρόλαβα, λοιπόν, πιο κάτω και το κατέγραψα με ένα παμπάλαιας τεχνολογίας κινητό, γι' αυτό και δεν φαίνεται σχεδόν τίποτε. Τι είχε συμβεί λοιπόν; Ο οδηγός μπήκε στο αντίθετο ρεύμα, όπως και στο βίντεο που ανέβασε ο UltiMo_, και συνέχισε να κινείται έτσι, μέχρι που τράκαρε με κάποιο αυτοκίνητο. Ήταν και νύχτα, οπότε δεν μπορούσαν να παρακολουθήσουν εύκολα οι οδηγοί την κατάσταση, οπότε έγινε το ατύχημα, όπως ήταν φυσικό να γίνει. Γιατί, όμως, έγινε το ατύχημα; Το λέει κανείς; ΟΧΙ και δεν το λέει γιατί φταίνε 100% οι εργολάβοι που έκαναν τα έργα.

Εξήγηση:

Στο βίντεο που βλέπετε, είμαστε στο κομμάτι ακριβώς μετά την Ραψάνη (αν τα θυμάμαι καλά μετά από τόσα χρόνια), ένα νέο κομμάτι 2-3km που είχε δοθεί εκείνες τις ημέρες (δεν θα είχε εβδομάδα). Μέχρι τότε πηγαίναμε από παραδρόμους στην περιοχή, αφού κατασκευαζόταν ο δρόμος. Το ίδιο βράδυ δηλαδή, παράλληλα με την Ε.Ο. των 2 ρευμάτων με 2+1 λωρίδες ανά ρεύμα, υπήρχαν παράλληλα και δύο παράδρομοι εκατέρωθεν της Ε.Ο. Ο οδηγός που προκάλεσε το ατύχημα οδηγούσε στον ένα παράδρομο με κατεύθυνση προς Θεσσαλονίκη, είδε είσοδο στην Ε.Ο., η οποία ήταν προχειροφτιαγμένη, χωρίς σωστή σήμανση, χωρίς σωστές κλίσεις (μας έφαγε η βιασύνη να παραδώσουμε τα έργα), ώστε να καταλάβει ότι μπαίνει σε συγκεκριμένη κατεύθυνση, πήγε να μπει, λοιπόν, χωρίς να γνωρίζει ότι μπαίνει στο ρεύμα προς Αθήνα και χωρίς να έχει πληροφόρηση από την σήμανση για αυτό το θέμα. Οδήγησε μια χαρά δεξιά θεωρώντας ότι πηγαίνει καλά για Θεσσαλονίκη. Δεν έκανε ούτε 1km (νομίζω κάπου 500m είχε διανύσει και ίσως και λιγότερο) και έγινε το ατύχημα. Για να καταλάβετε την κατάσταση: τα οχήματα που πήγαν να βοηθήσουν έμπαιναν από τους παραδρόμους, περνούσαν από κάτω την Ε.Ο. και έβγαιναν στην είσοδο που μπήκε ο οδηγός, το έκοβαν κι αυτά ανάποδα και έφταναν στο ατύχημα (όσοι ήρθαν από Λάρισα).

Κάντε τώρα την προβολή στο βίντεο που ανέβασε το UltiMo_ και καταλαβαίνετε πώς ο οδηγός αυτός μπήκε ανάποδα στην Ε.Ο. Δεν ήξερε ο άνθρωπος ότι είναι στο ρεύμα προς Αθήνα, θεωρούσε, από τα δεδομένα που είχε, πως μπαίνει σε Ε.Ο. υπό κατασκευή, οπότε κανονικά μπήκε δεξιά και άρχισε να πηγαίνει προς Πάτρα. Προφανώς, κάτι δεν πήγαινε καλά στις σημάνσεις στο σημείο που μπήκε, οπότε η ευθύνη είναι 90% στους εργολάβους και 10% στον οδηγό και αυτό γιατί δεν κατάλαβε αμέσως ότι κάτι δεν πάει καλά, ώστε να μπει στο parking μέχρι να δει τι συμβαίνει.

Ευχαριστώ.
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Απίστευτο βίντεο: Οδηγεί ανάποδα επί χιλιόμετρα στην Κορ

Δημοσίευση από rasPUTIN »

pipinos1976 έγραψε:Εδώ δεν μπορεί να γίνει γιατί η ΕΕΤΤ φροντίζει να απαγορεύει τους ανιχνευτές, μην χάσει η ΕΛ.ΑΣ. κανένα πρόστιμο, αλλά αφήνει τους ραδιοφωνικούς σταθμούς να εκπέμπουν σήμα στο RDS για ενημέρωση ατυχήματος, οπότε, αν έχεις ενεργοποιήσει την αντίστοιχη επιλογή, ο δέκτης σε γυρνάει στον "ΠΑΣΟΚ, ουίσκι και του Καρρά οι δίσκοι" Ρ/Σ για να ακούσεις την νέα επιτυχία της Πάολα. Στην Ελλάδα δεν εφαρμόστηκε ΠΟΤΕ αυτή η υπηρεσία που υπάρχει στους δέκτες εδώ και 20+ χρόνια. Μόνον κάποια λαμόγια την ενεργοποιούν στους πομπούς τους για να κλέψουν ακροατές από τους υπόλοιπους. Θα μου πεις: εδώ δεν ενημερώνουν οι σταθμοί κανονικά, κι εσύ ζητάς ενημέρωση προτεραιότητας για ατύχημα ή άλλο παρόμοιο οδικό συμβάν; Θέλω να μου πει κάποιος ποιος ενημέρωσε το Waze για κάποιο συμβάν στον δρόμο τον τελευταίο καιρό για να ξέρω κι εγώ δηλαδή.
RDS; Μήπως ἐννοεῖς TA, Traffic Announcement; Ἢ μήπως τὸ λένε AF, Auto Frequency;

Τὸ εἶχα δοκιμάσει καὶ ὁ δέκτης κλείδωσε σὲ κάποιον σταθμό.

PS: Waze what?
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: Απίστευτο βίντεο: Οδηγεί ανάποδα επί χιλιόμετρα στην Κορ

Δημοσίευση από pipinos1976 »

Haridimos έγραψε:
pipinos1976 έγραψε:Εδώ δεν μπορεί να γίνει γιατί η ΕΕΤΤ φροντίζει να απαγορεύει τους ανιχνευτές, μην χάσει η ΕΛ.ΑΣ. κανένα πρόστιμο, αλλά αφήνει τους ραδιοφωνικούς σταθμούς να εκπέμπουν σήμα στο RDS για ενημέρωση ατυχήματος, οπότε, αν έχεις ενεργοποιήσει την αντίστοιχη επιλογή, ο δέκτης σε γυρνάει στον "ΠΑΣΟΚ, ουίσκι και του Καρρά οι δίσκοι" Ρ/Σ για να ακούσεις την νέα επιτυχία της Πάολα. Στην Ελλάδα δεν εφαρμόστηκε ΠΟΤΕ αυτή η υπηρεσία που υπάρχει στους δέκτες εδώ και 20+ χρόνια. Μόνον κάποια λαμόγια την ενεργοποιούν στους πομπούς τους για να κλέψουν ακροατές από τους υπόλοιπους. Θα μου πεις: εδώ δεν ενημερώνουν οι σταθμοί κανονικά, κι εσύ ζητάς ενημέρωση προτεραιότητας για ατύχημα ή άλλο παρόμοιο οδικό συμβάν; Θέλω να μου πει κάποιος ποιος ενημέρωσε το Waze για κάποιο συμβάν στον δρόμο τον τελευταίο καιρό για να ξέρω κι εγώ δηλαδή.
RDS; Μήπως ἐννοεῖς TA, Traffic Announcement; Ἢ μήπως τὸ λένε AF, Auto Frequency;

Τὸ εἶχα δοκιμάσει καὶ ὁ δέκτης κλείδωσε σὲ κάποιον σταθμό.

PS: Waze what?
Το TA είναι μια υπηρεσία του RDS που βγάζει δελτία σχετικά με συμβάντα στον δρόμο. Δεν χρησιμοποιείται στην Ελλάδα, αλλά στο εξωτερικό είναι συχνή η χρήση του. Ας δούμε τι γράφει η wikipedia:
Traffic announcement (TA) refers to the broadcasting of a specific type of traffic report on the Radio Data System. It is generally used by motorists, to assist with route planning, and for the avoidance of traffic congestion.

The RDS-enabled receiver can be set to pay special attention to this TA flag and e.g. stop the tape/pause the CD or retune to receive a Traffic bulletin. The related TP (Traffic Programme) flag is used to allow the user to find only those stations that regularly broadcast traffic bulletins, whereas the TA flag is used to stop the tape or raise the volume during a traffic bulletin.

On some modern units, traffic reports can also be recorded and stored within the unit, both while the unit is switched on, but also for a pre-set period after the unit is turned off. It may also have in-built timers to seek and record the same for two separate daily occasions, i.e., one setting for before the morning commute, and the second for the evening return journey. These messages may then subsequently recalled on demand by the driver. This specific function is known as TIM, or traffic information message.
Το Waze είναι ένας συνεργατικός πλοηγός, που βασίζεται στην κοινότητα των οδηγών και στις αναφορές που αυτοί δίνουν για συμβάντα στον δρόμο, αλλά και για δρόμους που λείπουν ή έχουν χαρτογραφηθεί λανθασμένα κτλ. Τα τελευταία χρόνια αυτό χρησιμοποιώ ως κύριο πλοηγό μου, έστω κι αν δεν είναι το ίδιο καλός όπως π.χ. το Sygic ή το Co-Pilot στην πλοήγηση και την εγκυρότητα της ενημέρωσης. Τους έχω βοηθήσει να περάσουν όλες τις κάμερες της χώρας και είναι 99% έτοιμο σε αυτόν τον τομέα. Και μόνον το γεγονός ότι άλλοι οδηγοί σε ενημερώνουν για παρουσία της ΕΛ.ΑΣ., άρα δεν χρειάζεται να έχεις αντίμετρα, για εμένα είναι κάτι σωτήριο.

Θα το βρείτε εδώ:

https://www.waze.com/

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Απίστευτο βίντεο: Οδηγεί ανάποδα επί χιλιόμετρα στην Κορ

Δημοσίευση από MacPap »

pipinos1976 έγραψε:....

Κάντε τώρα την προβολή στο βίντεο που ανέβασε το UltiMo_ και καταλαβαίνετε πώς ο οδηγός αυτός μπήκε ανάποδα στην Ε.Ο. Δεν ήξερε ο άνθρωπος ότι είναι στο ρεύμα προς Αθήνα, θεωρούσε, από τα δεδομένα που είχε, πως μπαίνει σε Ε.Ο. υπό κατασκευή, οπότε κανονικά μπήκε δεξιά και άρχισε να πηγαίνει προς Πάτρα. Προφανώς, κάτι δεν πήγαινε καλά στις σημάνσεις στο σημείο που μπήκε, οπότε η ευθύνη είναι 90% στους εργολάβους και 10% στον οδηγό και αυτό γιατί δεν κατάλαβε αμέσως ότι κάτι δεν πάει καλά, ώστε να μπει στο parking μέχρι να δει τι συμβαίνει.

Ευχαριστώ.
Τι λες βρε φίλε? Εχει καμιά σύγκριση το ένα με το άλλο? Το ένα είναι ατυχές γεγονός βλακεία αμέλεια πες το όπως θες (το παράδειγμα σου), και το άλλο είναι η επιβεβαίωση ηλιθιότητας και του ανέκδοτου. "Τι ένας? Χιλιάδες είναι που πάνε ανάποδα"
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: Απίστευτο βίντεο: Οδηγεί ανάποδα επί χιλιόμετρα στην Κορ

Δημοσίευση από pipinos1976 »

MacPap έγραψε:Τι λες βρε φίλε? Εχει καμιά σύγκριση το ένα με το άλλο? Το ένα είναι ατυχές γεγονός βλακεία αμέλεια πες το όπως θες (το παράδειγμα σου), και το άλλο είναι η επιβεβαίωση ηλιθιότητας και του ανέκδοτου. "Τι ένας? Χιλιάδες είναι που πάνε ανάποδα"
Είναι ακριβώς το ίδιο. Πριν από μερικούς μήνες, ο ίδιος οδηγός, στο ίδιο σημείο, πήγαινε έτσι, με τους άλλους να έρχονται απέναντί του, απλά με κολωνάκια στην μέση. Γι' αυτό και δεν κατάλαβε τίποτε. Αν είχε κανονική κίνηση θα το καταλάβαινε αμέσως, αλλά θα είχαμε και ατύχημα. Ευτυχώς, δεν είχε κίνηση, όλοι ήταν δεξιά, οπότε αφενός μεν δεν το κατάλαβε, αφετέρου δε σώθηκαν ανθρώπινες ζωές. Είναι ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο παράδειγμα με αυτό που ανέφερα. Και οι δύο θυμόντουσαν τον δρόμο όπως ήταν λίγο πριν παραδοθεί και στους δύο η σήμανση ήταν ελλιπής και, λόγω βλακείας εργολάβων (και κράτους, που επιτρέπει να γίνονται τέτοια) είχαμε (την πρώτη φορά) και παρά λίγο να είχαμε (την δεύτερη φορά) θύματα.

Ευχαριστώ.
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Απίστευτο βίντεο: Οδηγεί ανάποδα επί χιλιόμετρα στην Κορ

Δημοσίευση από UltiMo_ »

ραψάνη, κλαρίνα, ψόφιες προβατίνες (σε άλλο ποστ), μας άνοιξες την όρεξη ρε φίλε...
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Απάντηση

Επιστροφή στο “Οδική Ασφάλεια...”