Επαρχία!

Προτροπές και συμβουλές για ασφαλή οδήγηση...
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: επαρχια

Δημοσίευση από MacPap »

Εγώ πάντως εχασα την μπάλα. Χρειάστηκε να ξαναδιαβάσω όλο το θέμα για να θυμηθώ για ποιό πράγμα μιλάμε :lol:


Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: επαρχια

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Ένα απίστευτο περιστατικό περιέγραψε ο Γιώργος Λιάγκας στο άρθρο του στην RealLife όταν ένας Πακιστανός έσωσε τη ζωή αυτού και της οικογένειάς του, γλιτώνοντάς τους από βέβαιο τροχαίο δυστύχημα...

Διαβάστε τι γράφει: ΚΑΙ ΦΕΤΟΣ επέλεξα να περάσω τις γιορτές των Χριστουγέννων στην περιφέρεια. Και φέτος είχα την ευκαιρία να διαπιστώσω πως οι άνθρωποι εκεί είναι καλύτεροι. Με λιγότερες κακίες και μικροψυχίες, πιο ανοιχτόκαρδοι, πιο χαμογελαστοί. Είτε βρίσκομαι στα μέρη μου, στη Λάρισα, είτε -όπως φέτος- στα μέρη της γυναίκας μου, εισπράττω φιλοξενία και ένα είδος καλοσύνης που σπάνια συναντάς στην Αθήνα. Είναι οι ρυθμοί τέτοιοι στην πόλη που σε κάνουν να ξεχνάς την ανθρώπινη φύση σου.

ΤΗΝ ΠΑΡΑΜΟΝΗ Χριστουγέννων, ταξιδεύοντας για Μακεδονία συν γυναιξί και τέκνοις, σταμάτησα για ανεφοδιασμό σ’ ένα βενζινάδικο έξω από τη Λαμία. Ο Πακιστανός υπάλληλος -ο δικός μου Άγιος Βασίλης- επέμενε, μέχρι που με κατέβασε με το ζόρι από τη θέση του οδηγού, για να μου δείξει κάτι: τα σχεδόν κατεστραμμένα δύο δεξιά λάστιχα. Προφανώς, από αστοχία υλικού, μιας και τα είχα αντικαταστήσει πρόσφατα, ζήτημα ήταν να άντεχαν κάποια λίγα χιλιόμετρα ακόμη, με συνέπειες που ούτε να φανταστώ δεν καταδέχομαι. Και μετά σου λένε να μην πιστεύεις στα καθημερινά θαύματα…

ΑΛΛΑΞΑ αμέσως πορεία, μπήκα μέσα στην πόλη σε ώρα που τα μαγαζιά ήταν κλειστά και αυτό που έζησα ήταν μαγικό. Σταμάτησα σ’ ένα βουλκανιζατέρ και, επειδή δεν υπήρχαν λάστιχα στο συγκεκριμένο νούμερο, ένας ντόπιος, άγνωστος, προσφέρθηκε να μου δώσει τα δικά του για να συνεχίσω το ταξίδι, ενώ εκείνος θα παράγγελνε άλλα από την Αθήνα. Περιττό να πω ότι μέχρι να γίνει η αλλαγή, μαζεύτηκε κόσμος - άλλος για να φέρει γλυκά, άλλος φαγητό, άλλος για να πει μια καλή κουβέντα…

«ΑΣ ΕΙΝΑΙ καλά η αναγνωρισιμότητα», θα πει κάποιος. Άδικο. Πολύ άδικο γι’ αυτούς τους ανθρώπους, οι οποίοι είναι βέβαιο πως θα έκαναν το ίδιο για οποιονδήποτε είχε βρεθεί στη δική μου θέση. Στις ώρες που απέμειναν μέχρι να φτάσω στον προορισμό μου, η εικόνα του Πακιστανού στο βενζινάδικο, του κυρίου Παναγιώτη που προσφέρθηκε να δώσει τα λάστιχα και της κυρίας Πόπης που έφερε τα παιχνίδια του δικού της παιδιού για να απασχοληθεί και μην αρχίσει να κλαίει το μωρό μου, έμειναν καρφωμένες στο κεφάλι μου. Όπως και η σκέψη του πόσο καλύτερη θα ήταν η ζωή όλων μας αν την απλοποιούσαμε και εκφράζαμε όλοι την ανθρωπιά που κρατάμε κρυμμένη μέσα μας.
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: επαρχια

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Μπράβο τὸ πακιστάνι ... ... :astrakia :astrakia :astrakia
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: επαρχια

Δημοσίευση από MacPap »

UltiMo_ έγραψε:..., με συνέπειες που ούτε να φανταστώ δεν καταδέχομαι. ..
Ελπίζω ο Πακιστανός να μιλάει καλλίτερα Ελληνικά. Εμένα πάντως νε αηδιάζει η γλοιώδης συμπεριφορά μερικών έναντι των δημοσίων προσώπων....
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: επαρχια

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Πήγα στην Πορταριά να πάρω νερό. Γιατι εμείς στο Βόλο είμαστε τόσο μάγκες που το άφθονο ΑΑΑ ποιότητας νερό που πηγάζει χειμώνα-καλοκαίρι απο το βουνό, το πετάμε στη θάλασσα και πίνουμε απο γεώτρηση χείριστης ποιότητας που βρωμάει και το πληρώνουμε και 50% περισσότερο απο τη Λάρισα.

Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Αν και είχα ασήκωτες 20κιλες μπουκάλες, πάρκαρα στα διπλανό πάρκινγκ το οποίο είναι 5 μόλις μέτρα απο τη βρύση. Το άσπρο saxo στις φωτογραφίες.
Στη βρύση ήταν φυσικά ο κλασσικός Αθηναίος ο οποίος γέμιζε τα τετράλιτρα μπιτονάκια του.
Δεν έδωσα σημασία αν και φόρτωνα μέσα μου. Τελειώνοντας ο τύπος κλειδώνει και φεύγει λέγοντας στη γυναίκα του οτι θα πάει να πάρει "ψουμάκ".

Εκει δεν κρατήθηκα και τον ρώτησα:
-Εδώ θα το αφήσεις χριστιανέ μου? Πάρκινγκ δεξιά σου, πάρκινγκ αριστερά σου. Στη μέση βρήκες να το βάλεις?
-Γιατι, θα ενοχλήσω κανέναν?
-Πρέπει να ενοχλήσεις πρώτα για να το πάρεις? Και να ψάχνουμε να σε βρούμε? Αν έρθει κανα φορτηγό τι θα βρεί? Αθηναίος εδώ, αθηναίος πιο πάνω (το seat στο βάθος) και δυο τεράστια πάρκινγκ άδεια!


Ειλικρινά αν γινόμουνα υπουργός ή εισαγγελέας θα ποινικοποιούσα την αδιαφορία. Δεν το χωράει ανθρώπινος νους το πως σκέφτονται μερικοί!
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: επαρχια

Δημοσίευση από MacPap »

Τελικά το πήρε? Και μπράβο για την παρατήρησή σου! Πάντα το λέω μόνο έτσι θα αλλάξουμε αυτή την χώρα.
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: επαρχια

Δημοσίευση από erling »

Εικόνα
ΑΜΕΑ δεν ήταν, ήταν μια κυρία με τα 3 παιδιά της. Πάντως μετά το παρκάρισμά της δεν μπορεί να παρκάρει ΑΜΕΑ...

Εικόνα
Τρία παρκαρισμένα, τα δύο λάθος!!!
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Επαρχία!

Δημοσίευση από erling »

Τελείως άδειο το parking και αυτός πάρκαρε επάνω στον διάδρομο!!!!
Εικόνα

υ.γ. Συγγνώμη για τις προηγούμενες αλλά το έκανα γρήγορα...
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Απάντηση

Επιστροφή στο “Οδική Ασφάλεια...”