Επαρχία!

Προτροπές και συμβουλές για ασφαλή οδήγηση...
angello
Δημοσιεύσεις: 149
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 23:23

Επαρχία!

Δημοσίευση από angello »

Όλοι σας θέλω να πιστεύω ότι έχετε ταξιδέψει στην επαρχία , έχετε παρατηρήσει ότι εκεί δεν τηρούνται οι κανόνες οδήγησης ; Πόσες φορές έχετε δει οδηγούς σε μηχανάκια και να μη φοράνε κράνος ; για ζώνη ούτε λόγος ! ίσος και οδήγηση χωρίς δίπλωμα , μεθυσμένοι κ.α. ; αναρωτιέμαι εκεί είναι άλλο κράτος ;


Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: επαρχια

Δημοσίευση από MacPap »

ΝΑΙ

:D
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: επαρχια

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Ὄχι δὲν εἶναι ἄλλο κράτος. Εἶναι τὸ ἴδιο μ*λ*κισμένο κράτος ὄπου:
  • Ὁ πολίτης δὲν σέβεται τίποτα.
  • Ὁ κρατικὸς ὑπάλληλος ἐξαιρεῖ ἀπὸ τὴν ἐφαρμογὴ τοῦ νόμου ἀδέρφια, ξαδέρφια, ἀνήψια, κολλητοὺς κ.ο.κ..
  • Ὁ κρατικὸς ὐπάλληλος ἐξαντλεῖ τὴν αὐστηρότητά του στὸν πολίτη ὀ ὀποῖος δὲν ἔχει πλάτες καὶ ἄκρες ἀλλὰ στέκεται σούζα σὲ πολιτικούς, κομματόσκυκλα, εἰσαγγελείς καὶ πλούσιους.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: επαρχια

Δημοσίευση από enias »

angello έγραψε:Όλοι σας θέλω να πιστεύω ότι έχετε ταξιδέψει στην επαρχία , έχετε παρατηρήσει ότι εκεί δεν τηρούνται οι κανόνες οδήγησης ; Πόσες φορές έχετε δει οδηγούς σε μηχανάκια και να μη φοράνε κράνος ; για ζώνη ούτε λόγος ! ίσος και οδήγηση χωρίς δίπλωμα , μεθυσμένοι κ.α. ; αναρωτιέμαι εκεί είναι άλλο κράτος ;
Νομίζεις! Οι κανόνες τηρούνται με θρησκευτική ευλάβεια και ιδιαίτερο ζήλο... αλλα μόνο για όσους φέρουν πινακίδες απο το Νομό Αττικής! :evil:

Γι αυτο και εγώ, στο επόμενο αμάξι μου, θα δηλώσω τη διεύθυνση του σπιτιού στο χωριό της καταγωγής του πατέρα μου και θα πάρω πινακίδα απο επαρχιακή πόλη. Στην Αθήνα δεν έχουν τέτοια κολλήματα, οπότε θα είμαι παντού οκ.

Οι γονείς μου έχουν ήδη πινακίδα απο επαρχία, λόγω αγοράς μεταχειρισμένου απο συγγενικό πρόσωπο και δεν έχουν χάσει μέχρι τώρα.
Αινείας
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: επαρχια

Δημοσίευση από erling »

Δύσκολο post enias, αλλά έγραψες.
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: επαρχια

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Γιατι όποτε πετυχαίνω αυτοκίνητο να έχει σταματήσει σε τέτοιο σημείο, "τυχαίνει" να έχει αθηναικές πινακίδες?
Είναι κάτι που το συνηθίζουν εκεί κάτω? ή απλά έτυχε? Δεν πέρασε μόνο την γραμμή του στοπ, δεν πάτησε απλά τις διαβάσεις, αλλα τις πέρασε κι αυτές, με αποτέλεσμα να έχει στραβολαιμιάσει για να δει το φανάρι. και εννοείτε όταν άναψε δεν το είδε, και επειδή στην "επαρχία" δεν συνηθίζουμε να κορνάρουμε, χάσαμε όλοι το φανάρι..

Τυχαίο?

Εικόνα
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: επαρχια

Δημοσίευση από enias »

UltiMo_ έγραψε:Τυχαίο?
Οχι. Καθόλου τυχαίο, και ναι, συνηθίζεται. Όχι απο όλους, και πολλοί άλλοι Αθηναίοι που δεν κορνάρουν ή δεν κορνάρουν αμέσως, έχουν χάσει το φανάρι απο εναν τέτοιο. Πάνω στην φούρια, κάποιοι νομίζουν οτι έτσι θα κερδίσουν χρόνο απο τη ζωή τους. Μπαίνουν μπροστά και αντι για το δικό τους φανάρι κοιτάνε το πράσινο του πεζού απο απέναντι. Οταν ανάψει σημαίνει οτι έχει ανάψει και το δικό τους.
Αινείας
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: επαρχια

Δημοσίευση από UltiMo_ »

UltiMo_ έγραψε:Γιατι όποτε πετυχαίνω αυτοκίνητο να έχει σταματήσει σε τέτοιο σημείο, "τυχαίνει" να έχει αθηναικές πινακίδες?
Τέλιωσε το καλοκαίρι, και ήρθαν σιγά σιγά στην πόλη οι 18χρονοι οδηγοί-Αθηναίοι-φοιτητές. Βοήθειά μας

Εικόνα
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
athanatos
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 17:36

Re: επαρχια

Δημοσίευση από athanatos »

Τον παρεξήγησες. Όταν θα ανάψει το πράσινο, εσύ θα του κάνεις σινιάλο ή θα του σφυρίξεις. Αυτός θα ελέγξει τον δρόμο αν περνάει κάποιος με κόκκινο και όλοι θα περάσετε με ασφάλεια. :lol: :lol: :lol:
Σ’ όλους τους τόπους κι αν γυρνώ μόνον ετούτον αγαπώ !
Οδυσσέας Ελύτης
grigoris
Δημοσιεύσεις: 546
Εγγραφή: 23 Αύγ 2011, 19:47

Re: επαρχια

Δημοσίευση από grigoris »

ultimo_ έγραψε:και επειδή στην "επαρχία" δεν συνηθίζουμε να κορνάρουμε, χάσαμε όλοι το φανάρι..
Δεν έχει τέτοια Γιαννάκη.Πάει η μουτζα και η κόρνα σύννεφο.Οι κοιμισμένοι να πάνε για ύπνο.
Η Ελληνική Σημαία είναι σύμβολο ιερό.Έχει τ' ουρανού το χρώμα και στην άκρη το Σταυρό.Την Ελληνική Σημαία, μάνα μου, την αγαπώ.Στον εχθρό δεν την αφήνω, προτιμώ να σκοτωθώ.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Οδική Ασφάλεια...”