Επαρχία!

Προτροπές και συμβουλές για ασφαλή οδήγηση...
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: επαρχια

Δημοσίευση από enias »

UltiMo_ έγραψε: και επειδή στην "επαρχία" δεν συνηθίζουμε να κορνάρουμε
Που θα πάει... θα "στρώσετε" και εσείς μια μέρα όταν γίνετε μεγαλούπολη :D


Αινείας
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: επαρχια

Δημοσίευση από UltiMo_ »

athanatos έγραψε:Τον παρεξήγησες.
Εικόνα Εικόνα

Με προσπεράσανε και κάτσανε μπροστά μου σαν να είναι παπάκια. Και οι δύο Αθηναικές πινακίδες. Ε δεν μπορεί ρε π**** μου να είναι σύμπτωση!
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
athanatos
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 17:36

Re: επαρχια

Δημοσίευση από athanatos »

Βολιότες είναι που αγόρασαν αυτοκίνητο από την Αθήνα. :lol: :lol:
Σ’ όλους τους τόπους κι αν γυρνώ μόνον ετούτον αγαπώ !
Οδυσσέας Ελύτης
leftergr
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2010, 17:30
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: επαρχια

Δημοσίευση από leftergr »

Να πώ και εγώ μια παρατήρηση που έχω κάνει εδώ στην ''επαρχία'' ;

Οι οδηγοί σε δρόμο που έχει 2 λωρίδες ανα κατεύθυνση , δεν μπορούν να οδηγήσουν δίπλα-δίπλα . :shock: :?:

Δόξα το Θεό , τα τελευταία χρόνια εδώ στο Ηράκλειο , έχουν κατασκευαστεί ορισμένοι δρόμοι μεγάλοι , που έχουν δύο λωρίδες ανα κατεύθυνση . Ε λοιπόν σχεδόν ποτέ δεν θα δείς 2 αυτοκίνητα να πηγαίνουν το ένα δίπλα στο άλλο . Το συνηθέστερο σενάριο είναι ένα αυτοκίνητο να κάθεται στην μέση του δρόμου , πάνω στην διαχωριστική γραμμή που χωρίζει τις λωρίδες , και να μην σε αφήνει να έρθεις δίπλα του ή να κάνει στην άκρια . Ακόμα όμως και αν κάθεται στην δική του λωρίδα , τον βλέπεις ότι όταν έρθεις από δίπλα του ( στην άλλη λωρίδα ) 8 στις 10 περιπτώσεις θα κόψει ταχύτητα ή θα πάει ακόμα δεξιότερα μην τυχόν και τον χτυπήσεις .

Φιλικά Λευτέρης
Η μελωδία της Ευτυχίας Carrera GT revs, LOUD & EVIL Black Porsche Carrera GT taking off!
Honk if you’ve never seen an Uzi fired from a car window .
God must love stupid people, he made so many.
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: επαρχια

Δημοσίευση από erling »

leftergr, το ότι πάει δεξιότερα δεν το θεωρώ λάθος.
Όπως και όταν είσαι σε διπλής κυκλοφορίας, την στιγμή της συνάντησης με τον απέναντι να κάνεις δεξιότερα.
Όπως κατάλαβες αυτά τα κάνω και εγώ. Και ο λόγος είναι απλός. Θεωρώ πως μπορεί κάτι να συμβεί και προσπαθώ να έχω όσο το δυνατόν περισσότερο χρόνο αντίδρασης. Θέλω να πιστεύω πως δεν ενοχλώ κανέναν.
Για αυτό το λόγο μου την δίνει όταν κάνω προσπέραση, δεν είναι σωστός όρος αφού απλά μένω στην λωρίδα μου αλλά πάω γρηγορότερα από τον άλλον, και ο άλλος είναι κολλημένος δίπλα στην διαχωριστική.
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
leftergr
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2010, 17:30
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: επαρχια

Δημοσίευση από leftergr »

Το να πας λίγο δεξιά για να του αφήσεις χώρο , είναι θεμιτό , και αυτό κάνω και εγώ . Απλώς το θέμα είναι ότι τις περισσότερες φορές , ο άλλος πάει δεξιά φοβισμένος . Δηλαδή περνάω από δίπλα του , και τον βλέπω να κάνει φοβισμένα δεξιά , κόβωντας απότομα το τιμόνι , και πολλές φορές φρενάρωντας . Και έχει και ένα τρομαγμένο βλέμα στα μάτια του , του στυλ '' μα καλά επιτρέπεται αυτό που κάνεις τώρα , και έρχεσαι τόσο κοντά δίπλα μου ;;;; ''

Ειδικά και αν ο δρόμος έχει στροφές και δεν είναι ευθεία ; Εκεί ο τρόμος είναι ακόμα μεγαλύτερος . Κινδυνεύει ο δεξιά να ανέβει στο πεζοδρόμιο , ή να πλακωθεί στα φρένα , από το να είναι δίπλα σου . :)

Φιλικά Λευτέρης
Η μελωδία της Ευτυχίας Carrera GT revs, LOUD & EVIL Black Porsche Carrera GT taking off!
Honk if you’ve never seen an Uzi fired from a car window .
God must love stupid people, he made so many.
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: επαρχια

Δημοσίευση από erling »

αα αυτό εννοείς. Λογικό ακούγεται αφού δεν έχει συνηθίσει ακόμα. Θα μάθει όμως, που θα πάει...
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: επαρχια

Δημοσίευση από enias »

UltiMo_ έγραψε:Με προσπεράσανε και κάτσανε μπροστά μου σαν να είναι παπάκια. Και οι δύο Αθηναικές πινακίδες. Ε δεν μπορεί ρε π**** μου να είναι σύμπτωση!
Όταν λες "Αθηναίοι", εννοείς και τους Βολιώτες που εργάζονται και ζουν στην Αθήνα;
Αινείας
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: επαρχια

Δημοσίευση από UltiMo_ »

"Αθηναικές πινακίδες" είπα. όχι "Αθηναίοι". Κυρίως φοιτητές απο Αθήνα που σπουδάζουν Βόλο είναι. Μην το παίρνεις προσωπικά, αν έχω άδικο, φταίει η σύμπτωση
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: επαρχια

Δημοσίευση από UltiMo_ »

athanatos έγραψε:Βολιότες είναι που αγόρασαν αυτοκίνητο από την Αθήνα. :lol: :lol:
Κι αυτός Αθηναίος με μετάθεση στο Βόλο :lol:

Εικόνα
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Απάντηση

Επιστροφή στο “Οδική Ασφάλεια...”