Επαρχία!

Προτροπές και συμβουλές για ασφαλή οδήγηση...
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: επαρχια

Δημοσίευση από erling »

Τελικά ποιος είναι ο μύθος;


Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: επαρχια

Δημοσίευση από enias »

erling έγραψε:Τελικά ποιος είναι ο μύθος;
Παντού υπάρχει ένας μύθος! :mrgreen:
Αινείας
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: επαρχια

Δημοσίευση από erling »

Εγώ ρωτάω για τον μύθο που έχει δημιουργηθεί γύρω απο τον Αθηναίο οδηγό.
Ποιος είναι?
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: επαρχια

Δημοσίευση από enias »

erling έγραψε:Εγώ ρωτάω για τον μύθο που έχει δημιουργηθεί γύρω απο τον Αθηναίο οδηγό.
Ποιος είναι?
Κάτι σαν κι αυτό...
grigoris έγραψε:Χωρίς πλάκα οι αθηναίοι είναι απελπιστικοί.Δεν ξέρω μπορεί να φταίει το καυσαέριο , η μανούρα του να κινηθείς γενικότερα , μια φορά δεν παίζονται.Τέτοιο χάλι δεν πρέπει να υπάρχει σε άλλη προοδευτική" χώρα.!

Είναι ταλέντα απο μόνοι τους οι ανθρώποι.!
Ενίοτε σε διάφορες παραλλαγές.
Αινείας
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: επαρχια

Δημοσίευση από erling »

Μα αν κατάλαβα καλά αυτό το επιβεβαιώνεις και εσύ. Απλά το δικαιολογείς. Άρα δεν είναι μύθος..
Και στην Θεσσαλονίκη το ίδιο συμβαίνει. Βέβαια σε μικρότερη κλίμακα αλλά συμβαίνει.
Σε ακόμα μικρότερη κλίμακα συμβαίνει και στη Λάρισα.
Είναι γεγονός πως όσο περισσότερος είναι ο πληθυσμός, τόσους περισσότερους παραβατικούς οδηγούς βλέπει κάποιος.
Αλλά δεν παύει να είναι μια πραγματικότητα.

υ.γ. Χωρίς καμία διάθεση προσβολής τα παραπάνω.
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: επαρχια

Δημοσίευση από enias »

Όταν είπα μύθος, δεν εννοούσα παραμύθι.
Αινείας
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: επαρχια

Δημοσίευση από erling »

μύθος ο [míθos] Ο18
1. φανταστική διήγηση, συνήθ. λαϊκής προέλευσης, που αναφέρεται ιδίως σε θεούς και ήρωες ή στη δημιουργία και στην εξέλιξη του κόσμου και μεταδίδεται συνήθ. προφορικά από γενιά σε γενιά
2. η υπόθεση κάθε καλλιτεχνικού, ιδίως λογοτεχνικού, έργου ή το βασικό γεγονός πάνω στο οποίο αυτή στηρίζεται
3. (μτφ.) α. φανταστική ή ανακριβής άποψη που επικρατεί για κπ. ή για κτ.
παραμύθι το [paramíθi] Ο44
1. λαϊκή (ή και έντεχνη) φανταστική διήγηση υπερφυσικών πράξεων, θαυμαστών ιστοριών, που δεν προβάλλονται ως αληθινές και που αποσκοπούν στην τέρψη των ακροατών:
2. ψευδολογία, ψευτιά
3. (μτφ.) κατάσταση ιδανική, ονειρική, εξωπραγματική

Κάπου έχω χάσει επεισόδια....
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: επαρχια

Δημοσίευση από UltiMo_ »

erling έγραψε:Είναι γεγονός πως όσο περισσότερος είναι ο πληθυσμός, τόσους περισσότερους παραβατικούς οδηγούς βλέπει κάποιος.
Άρα αντιστρέφεται το νόημα του πρώτου ποστ. σωστά?
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: επαρχια

Δημοσίευση από enias »

erling έγραψε:Κάπου έχω χάσει επεισόδια....
Αμάν βρε συ! Φιλόλογος είσαι; :lol:
Μπελά που βρήκα... :?
UltiMo_ έγραψε:
erling έγραψε:Είναι γεγονός πως όσο περισσότερος είναι ο πληθυσμός, τόσους περισσότερους παραβατικούς οδηγούς βλέπει κάποιος.
Άρα αντιστρέφεται το νόημα του πρώτου ποστ. σωστά?
Είναι άλλου τύπου παραβατικότητα.
Αινείας
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: επαρχια

Δημοσίευση από erling »

UltiMo_ έγραψε:
erling έγραψε:Είναι γεγονός πως όσο περισσότερος είναι ο πληθυσμός, τόσους περισσότερους παραβατικούς οδηγούς βλέπει κάποιος.
Άρα αντιστρέφεται το νόημα του πρώτου ποστ. σωστά?
Καλά από το 2ο-3ο post έχει ξεφύγει το θέμα....
Αλλά επίσης έχω πει ξανά πως εμείς (παρατηρητής) είμαστε μία μονάδα και οι άλλοι (δείγμα) πολύ περισσότεροι.
Η εξήγηση στο 1ο ποστ, είναι απλή και δεν έχει να κάνει ούτε με το μέγεθος των αστυνομικών οργάνων ούτε με προσωπικές σχέσεις ούτε με κάτι άλλο. (εκτός αν επαρχία σημαίνει χωριό 100 κατοίκων)
Απλά, στην επαρχία οι ταχύτητες θεωρούνται (και είναι αρκετές φορές) μικρότερες, οι αποστάσεις και αυτές είναι μικρότερες οπότε υπάρχει η αίσθηση πως η πιθανότητα σοβαρού ατυχήματος είναι μικρότερη.
Δηλαδή στις μεγαλουπόλεις ο οδηγός έχει αντιληφθεί πλήρως πως ο κίνδυνος υπάρχει συνέχεια και προσπαθεί να προφυλακτεί.
Κάτι που ο οδηγός στην επαρχία δεν το έχει αντιληφθεί πλήρως και αυτό μπορεί κάποιος να το διαπιστώσει βλέποντας τον ίδιο οδηγό να φορά κράνος ή ζώνη όταν βγει εκτός πόλης.

@enias, όχι δεν είμαι, απλά το έψαξα για να βρω την διαφορά.... :)
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Απάντηση

Επιστροφή στο “Οδική Ασφάλεια...”