Βρεφικό, παιδικό κάθισμα (τεχνικά θέματα)

Προτροπές και συμβουλές για ασφαλή οδήγηση...
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Βρεφικό, παιδικό κάθισμα (τεχνικά θέματα)

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Ἀν δὲν ἀπατῶμαι (οἱ πατέρες ἀς μὲ διορθώσουν) τὸ παιδὶ ἀποχωρίζεται τὸ παιδικὸ κάθισμα ὄταν ξεπεράσει τὰ 10 ἔτη ζωῆς καὶ τὰ 50 κιλὰ στὸ βάρος.

Ἀπὸ τὴν στιγμὴ ποὺ τὸ ὑγιὲς βρέφος κάνει τὴν πρώτη τοῦ βόλτα (φεύγοντας ἀπὸ τὸ μαιευτήριο γιὰ τὸ σπίτι) μέχρι νὰ γίνει 10 ἐτῶν οἱ σωματικὲς διαστάσεις του ἔχουν μεταβληθεῖ.

Ὁπότε ἐρωτῶ: ἀν κάποιος εἶναι προβλεπόμενος πόσα καθίσματα θὰ χρειαστεῖ νὰ ἀγοράσει;


οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Βρεφικό, παιδικό κάθισμα

Δημοσίευση από erling »

H Ελληνική νομοθεσία δεν προβλέπει τίποτα άλλο παρά την χρησιμοποίηση ειδικών μέσων συγκράτησης και προστασίας. Λέει ο ΚΟΚ πως θα βγει απόφαση του ΥΜΕ για τις προδιαγραφές (υπάρχει ??)
Ο παλαιότερος ΚΟΚ απαγόρευε παιδιά κάτω των 12 ετών στο μπροστινό κάθισμα.
Τα καθισματάκια είναι σε διάφορες κατηγορίες με την "μεγαλύτερη" για παιδιά 9-36kg (περίπου 4-12 ετών)
Για παιδιά πάνω από 15kg υπάρχει και τα μαξιλαράκι (boost) ώστε να μπορεί το παιδί να δεθεί με την ζώνη του αυτοκινήτου.
Η ΕΛΠΑ λέει για μέχρι 12 ετών χρήση καθίσματος.

Προσωπικά έχω ένα 9-36kg και αυτή τη στιγμή ο μικρός είναι 4ων και τον δένω σε αυτό με την ζώνη του αυτοκινήτου. Όταν δω πως δεν μπορεί (δεν είναι άνετος δηλαδή) πλέον σε αυτό το καθισματάκι θα τον βάλω σε μαξιλαράκι.

Πριν από αυτό (μέχρι ενός έτους) είχα το μικρό για παιδιά μέχρι 13kg
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Βρεφικό, παιδικό κάθισμα

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Λίγο πρὶν γεννηθεῖ ὀ ἀνηψιὸς εἴχα ἀγοράσει τὸ βρεφικὸ καρότσι. Ἤταν ὀλίγον συναρμολογούμενο, ἔπαιρνες τὸ πλαίσιο (μὲ χερούλια, ῥόδες) καὶ ἔβαζες καλάθι τῆς ἀρεσκείας σου.
Ἀγόρασα δεύτερο καλάθι τὸ ὀποῖο λειτουργοῦσε ὠς βρεφικὸ κάθισμα αὐτοκινήτου. Γιὰ βρέφος ἤταν μια χαρά. Δεκεπέντε μῆνες μετά χρειάστηκε νὰ πάμε σὲ μιὰ βάφτιση. Ποὺ νὰ χωρέσει τὸ θεριὸ στὸ βρεφικὸ καλάθι!!! Τότε μετακινηθήκαμε μὲ τὸν μ*λ*κισμένο τρόπο. Πέρυσι πήγαμε Κρήτη γιὰ κηδεία καὶ εἴχαμε πάλι τὸ παιδὶ "χύμα".

Κρίνοντας μὲ βάση τὰ γραπτὰ τοῦ erling μὲ δύο καθίσματα βολεύεσαι.

erling, τὸ 9-36kg πόσο στοίχισε;
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Βρεφικό, παιδικό κάθισμα

Δημοσίευση από erling »

Αλήθεια, μου βγήκε τσάμπα. Την εβδομάδα που ήταν να πάω να το αγοράσω, κέρδισα στο λαχείο 300€, όσο ακριβώς έκανε και το παιδικό καροτσάκι!!!!! Recaro Young Sport

υ.γ. Και σήμερα τόσο κάνει στο Ελλάντα!!! Υπάρχει και αυτό το site από το οποίο έρχεται στα 245€
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
trip73p
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 20:35
Επικοινωνία:

Re: Βρεφικό, παιδικό κάθισμα

Δημοσίευση από trip73p »

Από αυτά που εχω δει και υπολογίσει κάθε παιδί χρειάζεται 2 καθισματάκια κατα μέσο όρο.
Οπως προαναφερθηκε τα καθισματάκια έχουν σημείο αναφοράς τα κιλά του παιδιού.Παίζει ρόλο και το σχέδιο του καθίσματος,σε κάποια για παραδειγμα αποσπάται η πλάτη και μένει η βάση (μαξιλαράκι) για να κρατάει το παιδί πιο ψηλά και να δένεται πιο σωστά με την ζώνη ασφαλείας.

με την ευκαιρία να ρωτήσω κάτι,μπορούμε νομιμα να έχουμε παιδικό κάθισμα με παιδάκι στο κάθισμα του συνοδηγού (δεμένο με ζώνη φυσικά)?
Eίμαι ο εφιάλτης μέσα στις νύχτες μου!
...και δηλώνω σαλταρισμένος!!!!
athanatos
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 17:36

Re: Βρεφικό, παιδικό κάθισμα

Δημοσίευση από athanatos »

Απ’ ότι ξέρω κάποια καθισματάκια , μπαίνουν και μπροστά , αλλά δένονται ανάποδα. (Όχι το παιδί κάτω και το κάθισμα από πάνω του) :lol: :lol: . Να κοιτάει δηλαδή προς τα πίσω καθίσματα.
Σ’ όλους τους τόπους κι αν γυρνώ μόνον ετούτον αγαπώ !
Οδυσσέας Ελύτης
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Βρεφικό, παιδικό κάθισμα

Δημοσίευση από MacPap »

Αυτά τα καθισματάκια (τα δενόμενα ανάποδα) προϋποθέτουν πως αν το αυτοκίνητο διαθέτει αερόσακους οι αερόσακοι του συνοδηγού πρέπει να απενεργοποιούνται. Στο δικό μου επί παραδείγματι που δεν γίνεται αυτό δεν μπορώ να βάλω τέτοιο καθισματάκι.

Φιλικά Κώστας
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Johnny
Δημοσιεύσεις: 3383
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 20:23
Τοποθεσία: Μεταμόρφωση - Αττικής (Κουκου city)

Re: Βρεφικό, παιδικό κάθισμα

Δημοσίευση από Johnny »

MacPap έγραψε:Αυτά τα καθισματάκια (τα δενόμενα ανάποδα) προϋποθέτουν πως αν το αυτοκίνητο διαθέτει αερόσακους οι αερόσακοι του συνοδηγού πρέπει να απενεργοποιούνται. Στο δικό μου επί παραδείγματι που δεν γίνεται αυτό δεν μπορώ να βάλω τέτοιο καθισματάκι.

Φιλικά Κώστας
Για δες δεξια απο την κονσόλα ανοιγοντας την πόρτα του συνοδηγού μηπως εχει θέση για το κλειδί της μίζας για απενεργοποίηση του αερόσακου συνοδηγού.
Εμένα εκει το εχει και ειναι το επόμενο μοντέλο.
Η ανθρωπότητα δεν έχει προχωρήσει ούτε ένα βήμα μπροστά, από την στιγμή που υπάρχει έστω και ένα παιδί που υποφέρει.
Άλμπερτ Αϊνστάιν
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Βρεφικό, παιδικό κάθισμα

Δημοσίευση από MacPap »

Φίλε johny

το ξέρω αλλά μέχρι το δικό μου δυστυχώς δεν έχει τέτοιο.

Φιλικά Κώστας
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Johnny
Δημοσιεύσεις: 3383
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 20:23
Τοποθεσία: Μεταμόρφωση - Αττικής (Κουκου city)

Re: Βρεφικό, παιδικό κάθισμα

Δημοσίευση από Johnny »

:oops: :oops: :oops: :oops:
Η ανθρωπότητα δεν έχει προχωρήσει ούτε ένα βήμα μπροστά, από την στιγμή που υπάρχει έστω και ένα παιδί που υποφέρει.
Άλμπερτ Αϊνστάιν
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Οδική Ασφάλεια...”