Παππούδες και οδική ασφάλεια

Προτροπές και συμβουλές για ασφαλή οδήγηση...
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Παππούδες και οδική ασφάλεια

Δημοσίευση από erling »

Ultimo_ είναι γεγονός πως ο παππούς σφάλλει. Έπρεπε να πάει από την διάβαση πεζών (ομολογώ πως δεν είδα στις πρώτες φωτογραφίες πως υπάρχει διάβαση πεζών αριστερά στο στενό). Αυτό είναι δεδομένο.
Όμως για αυτήν του την παρανομία, αν συλληφθεί, θα πληρώσει 40€ πρόστιμο. Ενώ ο οδηγός του αυτοκινήτου που δεν θα του δώσει την απαιτούμενη προσοχή, λόγω της ηλικίας τού παππού, θα πληρώσει 100€ πρόστιμο.
Αυτό από μόνο του δείχνει πως ο οδηγός είναι εκείνος που οφείλει να επιδείξει την απαιτούμενη προσοχή ώστε να προστατεύσει τον παππού.
Στο κάτω-κάτω αν κάποιος είναι ηλίθιος πρέπει να τον σκοτώσουμε?

Συμφωνώ πως τα 50χμω δεν είναι μικρή ταχύτητα αλλά σίγουρα, στο συγκεκριμένο παράδειγμα, είναι μια ταχύτητα που σου επιτρέπει να προβλέψεις τι θα κάνει ο παππούς και να αντιδράσεις (όπως έκαναν οι οδηγοί στην φωτογραφία).
Τώρα αν είσαι στο 1μ και ο παππούς κατέβει, τον έφαγες λάχανο και επειδή δεν έχω γνώση σχετικών δικαστικών αποφάσεων δεν μπορώ να γνωρίζω τι θα αποφασίσει το δικαστήριο.
Ελπίζω να σε κάλυψα :).


Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Παππούδες και οδική ασφάλεια

Δημοσίευση από UltiMo_ »

erling έγραψε:Αυτό από μόνο του δείχνει πως ο οδηγός είναι εκείνος που οφείλει να επιδείξει την απαιτούμενη προσοχή ώστε να προστατεύσει τον παππού.
Ok μέχρι εδω. Πές οτι εγώ κινούμε με την πολύ λογική ταχύτητα των 45 χλμ/ώρα, και κάνω το πολύ μικρό λαθάκι να αφαιρεθώ λιγουλάκι γιατί χτύπησε το κινητό μου και το έχω στη δόνηση στη τσέπη μου. Ή μπήκε μια μέλισσα στο αυτοκίνητο, ή μου έπεσε το τσιγάρο ή πέρασε απέξω μια πιτσιρίκα με το μπούτι απέξω. Άνθρωπος είμαι, συμβαίνουν αυτά. Αφαιρείσαι συχνά για δευτερόλεπτα. Και χτυπάς τον παππού. Ποιος θα πληρώσει πιο πολύ για το λάθος του?
Ο οδηγός που ψιλοαφαιρέθηκε? ή ο Ελληνάρας παππούς ο οποίος βαρέθηκε να πάει γύρω-γύρω όπως πρέπει?

Αν είσαι το δεύτερο αυτοκίνητο αυτός που αφαιρέθηκε. Και δει ο νταλικέρης τον Παππού, και φρενάρει τους 50 τόνους του. Και πέσεις εσύ πάνω στην νταλίκα και γίνει το αυτοκίνητο σου αλουμινόχαρτο. Πως θα βρεις το δίκιο σου?

Σίγουρα όπως λένε μερικοί, για να συμβεί ένα ατύχημα πρέπει να προυπάρχουν δύο λάθη. Ένα μόνο δεν αρκεί. Στην περίπτωσή μας, το ένα είναι παππούς. Το άλλο είναι οτι εγώ πάω με 100 ή οτι είμαι λίγο απρόσεκτος. Η αναλογία του λάθους που κάνεις, με το "πόσο θα την πληρώσεις" νομικά ή ηθικά, είναι ΔΥΣΑΝΑΛΟΓΗ. Αυτό προσπαθώ να πώ τόση ώρα. Είναι άδικο. Να σου κλέισει το σπίτι ένας παππούς, και να ζεις και με τη ρετσινιά οτι σκότωσες έναν "ανήμπορο"
erling έγραψε:Στο κάτω-κάτω αν κάποιος είναι ηλίθιος πρέπει να τον σκοτώσουμε?
Και αν κάποιος στιγμιαία αφαιρεθεί πρέπει να γίνει δολοφόνος? Θα πούν όλοι οτι ο παππούς ήταν απρόσεκτος και έσφαλε, ή θα βρεθούν και τότε χαρίδιμοι να σου πούν οτι είσαι ραλλίστας?
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Παππούδες και οδική ασφάλεια

Δημοσίευση από enias »

Το δικό μου συμπέρασμα είναι οτι ο ΚΟΚ έχει ένα μεγάλο κενό. Ενώ γράφει οτι ο πεζός υποχρεούται να χρησιμοποιεί τις διαβάσεις ΟΠΟΥ ΑΥΤΕΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ, δεν διευκρινίζει ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΑΣΗ πέραν της οποίας θα πρέπει να θεωρείται οτι δεν υπάρχει διάβαση.
Γιατί αν περπατήσεις και 1 χιλιόμετρο πιο πέρα απο εκεί που θέλεις να διασχίσεις το δρόμο είναι σχεδόν βέβαιο οτι κάποια διάβαση πεζού θα βρείς. Είσαι όμως υποχρεωμένος να το κάνεις; Πόσο κοντά πρέπει να βρίσκεται αυτή η διάβαση;
Αινείας
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Παππούδες και οδική ασφάλεια

Δημοσίευση από rasPUTIN »

enias έγραψε:Γιατί αν περπατήσεις και 1 χιλιόμετρο πιο πέρα απο εκεί που θέλεις να διασχίσεις το δρόμο είναι σχεδόν βέβαιο οτι κάποια διάβαση πεζού θα βρείς. Είσαι όμως υποχρεωμένος να το κάνεις; Πόσο κοντά πρέπει να βρίσκεται αυτή η διάβαση;
Ἐγῶ κι ἐσὺ μποροοῦμε νὰ περπατήσουμε 1 χιλιόμετρο. Ὁ παπποὺς μπορεῖ;

Ὅσο γιὰ τὸν οὔλτιμο ὁ ὀποῖος θέλει τὰ νέα συμπεράσματα αὑτὰ εἶναι ἴδια μὲ τὰ παλιά. Τὸ πλησιέστερο φανάρι (μεταξὺ τρίτου καὶ τετάρτου κύκλου μετρώντας ἀπὸ ἀριστερά) δὲν ἔχει ἐνδείξεις γιὰ πεζούς. Ἀν εῖχε θὰ μπορούσαμε νὰ ποῦμε "παπποὺ δύο βήματα δίπλα εἶναι τὸ φανάρι, μὴν περνάς ἀπό ἐδῶ".
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Παππούδες και οδική ασφάλεια

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Haridimos έγραψε:Ὅσο γιὰ τὸν οὔλτιμο ὁ ὀποῖος θέλει τὰ νέα συμπεράσματα αὑτὰ εἶναι ἴδια μὲ τὰ παλιά. Τὸ πλησιέστερο φανάρι (μεταξὺ τρίτου καὶ τετάρτου κύκλου μετρώντας ἀπὸ ἀριστερά) δὲν ἔχει ἐνδείξεις γιὰ πεζούς.
Φυσικά ο παππούς ξεκίνησε απο τέρμα αριστερά στο πεζοδρόμιο. Διέσχισε το ένα ρεύμα, πέρασε τη νησίδα και τώρα διασχίζει το άλλο ρεύμα. Δεν φύτρωσε στη νησίδα στη μέση της λεωφόρου. Αν εννοείς αυτό.

Κανονικές διαβάσεις έχει παιδιά, βγάλτε το πια απο το μυαλό σας οτι φταίνε οι διαβάσεις. κανονικότατες διαβάσεις, με φανάρια για πεζούς, με κουμπί για να σταματάνε τα αυτοκίνητα, και με ηχείο για τυφλούς. Κάτω έχει ράμπες αναπήρων, και δρόμους για τυφλούς. Τα φανάρια είναι άψογα. Τώρα αν ο παππούς θέλει ή μπορεί να πάει μέχρι εκεί, είναι άλλο θέμα. Κατα πόσο είναι νόμιμο να έχει το δικαίωμα να "επιλέξει αν θέλει να πάει μέχρι εκεί" δεν ξέρω..

Και αν υπάρχει κάπου κάποιο παραθυράκι που να λέει οτι οι πεζοί "πρέπει να πάνε απο τις διαβάσεις, εκτός και αν είναι γέροι, άρα πάνε στη μέση του δρόμου"
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
athanatos
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 17:36

Re: Παππούδες και οδική ασφάλεια

Δημοσίευση από athanatos »

Πριν πολλά χρόνια, 20 περίπου, ένας φίλος, χτύπησε με την μηχανή του έναν παππού, στον δρόμο έξω από το στάδιο Ειρήνης και Φιλίας στον Πειραιά.
Σ’ εκείνο το σημείο, έχει μόνο υπόγειες διαβάσεις πεζών, αλλά ο παππούς θέλησε να περάσει από πάνω.
Εκεί κοντά, ήταν προσωρινά σταθμευμένο ένα φορτηγάκι κάποιας οδικής βοήθειας και είδε όλη τη φάση καρέ – καρέ.
Ο φίλος δεν χτύπησε, ενώ ο παππούς, πέθανε λίγες ώρες αργότερα στο νοσοκομείο.
Ευτυχώς που υπήρχε μάρτυρας και βεβαίωσε την όλη κατάσταση, συν το πόρισμα της τροχαίας, όσον αφορά την ιδιαιτερότητα του συγκεκριμένου κόμβου.
Αθωώθηκε στο δικαστήριο, γιατί ο παππούς δεν έπρεπε να είναι εκεί.
Πέρασε πολύς καιρός, μέχρι να ξεπεράσει ο κολλητός μου, ότι σκότωσε έναν παππού.

Οι δύο παππούδες λοιπόν, ο δικός μας και ο άλλος, δεν είχαν οδική παιδεία. Ο ένας ζει ακόμα. Εμείς, που υποτίθεται ότι είμαστε καλλίτεροι, πιο ενημερωμένοι και μεγαλωμένοι ανάμεσα στ’ αυτοκίνητα, γράφοντας εδώ κι εκεί διάφορα για την ασφάλεια των οδηγών και των πεζών ή και των ζώων, πως θα περνάμε τους δρόμους όταν φτάσουμε στην ηλικία τους;

Και αν αυτή η ερώτηση σας φαίνεται πολύ υποθετική, τότε να ρωτήσω το άλλο:
Πως περνάμε ένα δρόμο τώρα, ο οποίος για να περάσουμε απέναντι, πρέπει να πάμε πρώτα δεξιά, μετά απέναντι και μετά αριστερά; Δηλαδή να κάνουμε ένα Π.
Σ’ όλους τους τόπους κι αν γυρνώ μόνον ετούτον αγαπώ !
Οδυσσέας Ελύτης
sissy
Δημοσιεύσεις: 176
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:47
Τοποθεσία: Αθήνα - Χανιά

Re: Παππούδες και οδική ασφάλεια

Δημοσίευση από sissy »

athanatos έγραψε:Πως περνάμε ένα δρόμο τώρα, ο οποίος για να περάσουμε απέναντι, πρέπει να πάμε πρώτα δεξιά, μετά απέναντι και μετά αριστερά; Δηλαδή να κάνουμε ένα Π.
Προσωπικά επειδή έχει τύχει να αντικρύσω αρκετά συμβάντα με αιμόφερτους πεζούς στην άσφαλτο και έχω ταραχτεί, προσπαθώ να περνάω από διαβάσεις όπου υπάρχουν φανάρια, σε διαβάσεις χωρίς φανάρια προτιμώ να περιμένω τους ανεγκέφαλους οδηγούς γιατί ξέρω πως οι περισσότεροι δεν δίνουν δεκάρα για το αν υπάρχει διάβαση πεζών!
Όταν και αν γίνω γιαγιά κι αποκτήσω κινητικά προβλήματα υποθέτω πως θα είμαι το ίδιο προσεκτική και θα προτιμήσω να κάνω κύκλο προκειμένου να περάσω με ασφάλεια. Μέχρι τότε καλά να είμαστε και ίδωμεν...! :lol:
"Ό,τι δεν λύνεται, κόβεται...."
athanatos
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 17:36

Re: Παππούδες και οδική ασφάλεια

Δημοσίευση από athanatos »

Οι απαντήσεις παρακαλώ εδώ
Σ’ όλους τους τόπους κι αν γυρνώ μόνον ετούτον αγαπώ !
Οδυσσέας Ελύτης
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Παππούδες και οδική ασφάλεια

Δημοσίευση από rasPUTIN »

athanatos νομίζω τὸ παράδειγμα σου εἶναι ἀτυχές. Σὲ ἐκείνη τὴν περιοχὴ ὑπάρχουν μπαριέρες στὶς ὁποῖες δὲν ἐπιτρέπεται νὰ σκαρφαλώνει ὁ πεζός.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
athanatos
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 17:36

Re: Παππούδες και οδική ασφάλεια

Δημοσίευση από athanatos »

Δεν έχει καμία σχέση ο τότε κόμβος με τον σημερινό. Ήξερες πριν 20 χρόνια που είναι το γήπεδο Καραϊσκάκη;
Σ’ όλους τους τόπους κι αν γυρνώ μόνον ετούτον αγαπώ !
Οδυσσέας Ελύτης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Οδική Ασφάλεια...”