Παππούδες και οδική ασφάλεια

Προτροπές και συμβουλές για ασφαλή οδήγηση...
Απάντηση
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Παππούδες και οδική ασφάλεια

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Νομίζω παντού έτσι γίνεται. Στη μία πλευρά της διασταύρωσης έχει διαβάσεις. Όχι και στις δύο. Κατακόρυφη σήμανση για διάβαση πεζών? Αυτές δεν είναι μόνο για περιπτώσεις που ΔΕΝ υπάρχουν φανάρια? (Πολλές φορές, στην Ελλάδα, ούτε καν εκεί)


W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Παππούδες και οδική ασφάλεια

Δημοσίευση από erling »

Και αν υποθέσουμε πως ο παππούς είναι στην μέση μεταξύ των δύο διαβάσεων και πρέπει να αποφασίσει σε ποιο από τις δύο θα πάει, πως θα διαλέξει; Πως θα γνωρίζει πως εκεί που θα πάει θα υπάρχει διάβαση πεζών;
Είναι δύο πινακίδες. Η Κ-15 για τους οδηγούς και η Π-21 για όλους.


Ας μην πιάσουμε την κουβέντα περί της μη ορθής σήμανσης στην Χώρας μας γιατί δεν θα τελειώσουμε ποτέ.
Μια ερώτηση μόνο. Πόσες φορές έχεις δει σήμα (Π-23,Π-24) ότι μπαίνεις σε μονόδρομο; Εγώ καμμία!!!
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Παππούδες και οδική ασφάλεια

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Άσε τη σήμανση γιατι θα βγούμε εκτός θέματος. Πες μου ένα πράγμα για το παράδειγμα μας. Ο οδηγός ΠΡΕΠΕΙ να προσέχει. ΠΡΕΠΕΙ να ελαττώσει την ταχύτητα. ΠΡΕΠΕΙ να σέβεται ηλικιωμένους και ΑΜΕΑ. Ο παππούς δεν ΠΡΕΠΕΙ να κάνει τίποτα απολύτως? Είναι αναμάρτητος? Πάντα ο κακός οδηγός πρέπει να φταίει?
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Παππούδες και οδική ασφάλεια

Δημοσίευση από erling »

Ο παππούς πρέπει να ελέγξει τον δρόμο. Πρέπει να φροντίσει να περάσει απέναντι κάθετα χωρίς να παρεμποδίσει την κυκλοφορία των οχημάτων. Δηλαδή πρέπει ο παππούς να αντιληφθεί την ταχύτητα του οχήματος και να υπολογίσει αν προλαβαίνει ή όχι να περάσει.
Αλλά επειδή αυτές οι τρεις κατηγορίες ανθρώπων, παιδιά-υπερήλικες-ΑΜΕΑ, είναι ειδικές κατηγορίες ανθρώπων για αυτό οφείλει ο οδηγός να τους δίνει περισσότερη προσοχή.

υ.γ. Φίλε μου, πιστεύω πως θυμάσαι ότι οδηγώ και εγώ. Αλλά θυμάμαι πως ήταν και πριν πιάσω τιμόνι στα χέρια μου.
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4844
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Παππούδες και οδική ασφάλεια

Δημοσίευση από rasPUTIN »

UltiMo_ έγραψε:Άσε τη σήμανση γιατι θα βγούμε εκτός θέματος. Πες μου ένα πράγμα για το παράδειγμα μας. Ο οδηγός ΠΡΕΠΕΙ να προσέχει. ΠΡΕΠΕΙ να ελαττώσει την ταχύτητα. ΠΡΕΠΕΙ να σέβεται ηλικιωμένους και ΑΜΕΑ. Ο παππούς δεν ΠΡΕΠΕΙ να κάνει τίποτα απολύτως? Είναι αναμάρτητος? Πάντα ο κακός οδηγός πρέπει να φταίει?
Ὁ παπποὺς τῆς φωτογραφίας περπατάει ἀργά, ἀν τὸν βαστούσαν τὰ πόδια του ὤστε νὰ περπατήσει γρήγορα δὲν θὰ χρειαζόταν τὴν κατσοῦνα. Τὸ γράφω καὶ ἐπιμένω, ἀν πηγαίνεις μὲ 50χ.α.ω. ὁ συγκεκριμένος δὲν θὰ σοῦ κλείσει τὸ σπίτι.

UltiMo_ έγραψε:
erling έγραψε:Αφού λοιπόν στο συγκεκριμένο σημείο δεν υπάρχει διάβαση πεζών...
Υπάρχει διάβαση. Στο φανάρι. Και λίγο πιο πίσω (έτσι όπως βγάζω την φωτογραφία, πίσω απο τη πλάτη μου)
Τα υπόλοιπα λίγο πολύ ισχύουν το ίδιο
Μόνο ποὺ αὑτὸ δὲν τὸ δείχνουν οἱ φωτογραφίες. Κρίνουμε μὲ βάση ὄτι βλέπουμε στὶς φωτογραφίες.

erling έγραψε:Η λύση είναι μία. Ο παππούς να μένει σπίτι του. Αλλά αυτό είναι ρατσιστικό και υπάρχει και η ρήση "εκεί που είμαστε ήταν και εκεί που είναι θα πάμε".....

Άρα προσοχή και προσοχή.
Σωστός!!!
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4844
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Παππούδες και οδική ασφάλεια

Δημοσίευση από rasPUTIN »

UltiMo_ έγραψε:
Haridimos έγραψε:
UltiMo_ έγραψε:Προχτές έδωσες δίκιο στον μεθυσμένο που πέρασε με πράσινο στο άλλο ποστ.
"Πιωμένος ξε-πιωμένος μὲ πράσινο πέρασε. Ὁ ἄλλος προκάλεσε τὸ δυστύχημα παραβιάζοντας τὸ κόκκινο."
Ἔδωσα δίκιο γιὰ τὸ γεγονὸς ὄτι εἶχε περάσει μὲ πράσινο, ὄχι γιὰ τὸ γεγονὸς ὄτι ἤταν πιωμένος.
Άρα και στον ραλλίστα που θα χτυπήσει τον παππού, θα πρέπει να δώσεις δίκιο γιατι ήταν σε λεωφόρο χωρίς διαβάσεις. Όχι για το γεγονός οτι είναι ραλλίστας
Λάθος. Ὁ ῤαλίστας δὲν θὰ εἶχε δίκιο διότι ὁ συγκεκριμένος παπποὺς ἀποκλείεται νὰ πεταχτεῖ ἀκαριαία στὸν δρόμο. Ἐπιπλέον τὸ γεγονὸς ὄτι δὲν ὑπάρχουν διαβάσεις δίνει δίκιο στὸν παππού. Βρὲς κάτι ἐξυπνότερο.
UltiMo_ έγραψε:
Haridimos έγραψε:
UltiMo_ έγραψε:Ε και εγώ σου λέω.. Ραλλίστας ξε-ραλλίστας, ήτανε σε λεωφόρο. Εκεί πάνε αυτοκίνητα, όχι πεζοί..
Τὸ ποῦ πάνε οἰ πεζοὶ τὸ ὁρίζει ὁ ΚΟΚ καὶ ἡ σήμανση, ὄχι ἡ ἀντίληψη ἡ δική σου ἢ ἠ δική μου.
Άρα? συμφωνούμε οτι ο παππούς, παίζει με την τύχη του, είτε με την κοινή λογική είτε με τον ΚΟΚ, άρα καλώς έθιξα το θέμα?
Λάθος (δίς). Δὲν ὑπάρχουν μπαριέρες, κιγκλιδώματα κ.ο.κ. ἄρα ὀ παπποὺς δὲν παρανομεῖ. Ἐπιπλέον δὲν ὑπάρχει διάβαση πεζῶν (κρίνοντας βασιζόμενος σὲ ὄτι δείχνουν οἱ φωτογραφίες) ἄρα πάλι δίνω δίκιο στὸν παππού. Βρὲς κάτι ἐξυπνότερο (δίς).
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4844
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Παππούδες και οδική ασφάλεια

Δημοσίευση από rasPUTIN »

UltiMo_ έγραψε:Και εγώ δεν έχω σπουδάσει δικηγόρος για να ξέρω οτι απαγορεύεται να πυροβολήσεις κάποιον. Να βγώ λοιπόν έξω με μια καραμπίνα?
Ἀν ἀποφασίσεις νὰ τὸ κάνεις ἔχε ὑπ'ὄψιν σου ὄτι σύμφωνα μὲ τὴν πρώτη παράγραφο τοῦ ἄρθρου 34 τοῦ ΠΚ (ἀν δὲν κάνω λάθος στὸ ἄρθρο) μόνη ἡ ἄγνοια τοῦ νόμου δὲν αἴρει τὸν ἀξιόποινο χαρακτήρα τῆς πράξεως.
UltiMo_ έγραψε:Για να πυροβολείς σε πεδίο βολής χρειάζετε κάποια άδεια. Για να περπατάς ανάμεσα στους στόχους και στα όπλα δεν χρειάζεται τίποτα. αν κόβω βόλτες μέσα σε πεδίο βολής θα φταίει απο ηθικής απόψης αυτός που πυροβόλησε?
Βάζεις δύσκολα. Δὲν γνωρίζω τὶ προβλέπει ἠ νομοθεσία γιὰ τὰ πεδία βολῆς. Ἀν δὲν ὑπάρχουν προϋποθέσεις καταλληλότητας φταῖνε τὰ ἀρμόδια ὑπουργεία. Θὰ πρέπει νὰ εἶναι τέτοια ἡ κατασκευὴ καὶ ἡ λειτουργία ἑνὸς πεδίου βολῆς ὤστε νὰ μὴν δύναται νὰ συμβεῖ αὑτό. Ἀν ὑπάρχουν προϋποθέσεις οἱ ὁποῖες δὲν τηροῦνται τότε μπορεῖ νὰ φταίει ὁ ὑπεύθυνος τοῦ πεδίου βολῆς, ὁ ἰδιοκτήτης, ἐνδεχομένως κάποιες κρατικὲς ὑπηρεσίες. Ὁ ἐκτελῶν βολὴ δὲν φταίει.
UltiMo_ έγραψε:Σαν επαγγελματίας οδηγός, εγώ δεν θέλω να είμαι ΠΑΝΤΑ ο φταίχτης (ηθικά) είτε πέσει πάνω μου παπάκι χωρίς κράνος, είτε παππούς, είτε γριά που πετάχτηκε 3 μέτρα μπροστά μου για να με σταματήσει για να μην "χάσει το λεωφορείο" , είτε απρόσεκτη μαμά που έσπρωξε το καρότσι της μπροστά στις ρόδες μου.
Τὰ ἀνακάτεψες ὄλα μαζί. Γιὰ τὸν παπποὺ τῆς φωτογραφίας τὰ ἔχουμε πεῖ. Στὴν περίπτωση τοῦ ἄνευ κράνους δικυκλιστὴ δὲν θὰ ἔχεις τὸ 100% τῆς εὑθύνης ἀκόμα κι ἀν ἔκανες ἐσὺ τὸ λάθος. Ἡ γριὰ ἡ ὁποία πετάχτηκε φέρει εὐθύνη, τὸ ἴδιο καὶ ἡ ἀπρόσεκτη μαμά.
UltiMo_ έγραψε:Στο σύνταγμα αναφέρεται οτι άγνοια νόμου δεν αποτελεί δικαιολογία και ο σεβασμός σε αυτούς, είναι υποχρέωση όλων των Ελλήνων.
Γιὰ τὸ Σύνταγμα δὲν γνωρίζω, γιὰ τὸν ΠΚ τὰ ἔχω γράψει.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Παππούδες και οδική ασφάλεια

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Haridimos έγραψε:Μόνο ποὺ αὑτὸ δὲν τὸ δείχνουν οἱ φωτογραφίες. Κρίνουμε μὲ βάση ὄτι βλέπουμε στὶς φωτογραφίες.
Τώρα αυτό είναι το θέμα μας? Τι βλέπεις ή τι ισχύει? Σου λέω διαβάσεις υπάρχουν και μου λες "δεν τις βλέπεις"?
Κουβέντα κάνουμε, δεν είμαστε σε δικαστήριο...
Αφού θες να στο αποδείξω όμως, δες την ίδια φωτογραφία σε μεγαλύτερη ανάλυση, για να δεις τα φανάρια των πεζών και τις ράμπες αναπήρων.
Τώρα που αποδείχτηκε οτι υπάρχουν διαβάσεις, ξαναγράψτα όλα απο την αρχή. Σκέψου κάτι πιο έξυπνο. Τα 50 είναι μεγάλη ταχύτητα και ακόμα και με τόσα, ένας παππούς στη μέση του δρόμου, δεν είναι ο,τι καλύτερο μπορεί να σου συμβεί


http://img801.imageshack.us/img801/2718/imag0362v.jpg
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4844
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Παππούδες και οδική ασφάλεια

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Οὐδεὶς ἰσχυρίστηκε ὄτι εἴμαστε δικαστήριο. Ὄσον ἀφορὰ τὸ τὶ βλέπω ἢ δὲν βλέπω στὶς φωτογραφίες αὑτὸ ἐπηρεάζει τὰ συμπεράσματά μου.

Τὸ φανάρι στὸν δεύτερο κύκλο ἀπὸ ἀριστερὰ δὲν τὸ εἴχα προσέξει. Ἀλλὰ βλέπω ὄτι δὲν ὐπάρχει ἡ σήμανση τῆς διαβάσεως πεζῶν (οἱ παχιές, παράλληλες, ἄσπρες γραμμές). Φαίνεται ὄτι ἐκεὶ τὰ κονδύλια εἶναι μειωμένα.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Παππούδες και οδική ασφάλεια

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Haridimos έγραψε:Ὄσον ἀφορὰ τὸ τὶ βλέπω ἢ δὲν βλέπω στὶς φωτογραφίες αὑτὸ ἐπηρεάζει τὰ συμπεράσματά μου.
Περιμένω τα νέα σου συμπεράσματα.
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Απάντηση

Επιστροφή στο “Οδική Ασφάλεια...”