74χρονη "καρφώθηκε" σε δέντρο στη Λαμία

Προτροπές και συμβουλές για ασφαλή οδήγηση...
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: 74χρονη "καρφώθηκε" σε δέντρο στη Λαμία

Δημοσίευση από UltiMo_ »

athanatos έγραψε:πότε αλλάζει σε κατηγορία β΄.
Απ’ ότι ξέρω, μετά τα 65 και μετά την σύνταξη.
Τι εννοείς αλλάζει σε β?

Το επαγγελματικό θέλει κάθε 5 χρόνια ανανέωση. Μέτα την λήξη δεν μπορείς να οδηγήσεις ούτε αυτοκίνητο κατηγορίας Β. Το δίπλωμα έληξε!
Όμοίως αν μου πάρουν το δίπλωμα επειδή έκανα σούζες με την μηχανή, δεν μπορώ μετά να οδηγήσω ούτε αυτοκίνητο ούτε λεωφορείο.

Μετά τα 65 έτη λήγει ανα 3 χρόνια. θέλει πιο συχνά ανανέωση απλά.
Αν εγώ αποφασίσω να αλλάξω επάγγελμα και δεν θέλω να ανανεώνω το δίπλωμα μου κάθε 5 χρόνια, χωρίς λόγο, θέλει επίσκεψη σε σχολή οδηγών και μετατροπή του διπλώματος σε ερασιτεχνικό. Το οποίο ισχύει μέχρι τα 65.

Να αλλάξει το δίπλωμα μόνο του σε β δεν γίνεται.
Σε περίπτωση συνταξιοδότησης, δίνεις το δίπλωμα στον ασφαλιστικό φορέα. όπως στο στρατό όταν απολυθήκαμε δώσαμε την στρατιωτική μας ταυτότητα πριν φύγουμε.
Τότε βγάζουμε εκ νέου ερασιτεχνικό. νομίζω χωρίς εξετάσεις. μόνο γιατρούς-λεφτά-φωτογραφίες.

Δηλαδή "86χρονος με δίπλωμα Δ που έληγε 2 χρόνια μετά", ισχύει.


W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: 74χρονη "καρφώθηκε" σε δέντρο στη Λαμία

Δημοσίευση από rasPUTIN »

UltiMo_ έγραψε:μα δεν είναι ρατσισμός το να θεσπίσεις έναν έλεγχο ουσίας μετά απο κάποιο όριο ηλικίας
Ἀκριβῶς. Νὰ ὑπάρχει ἔλεγχος. Ὑπάρχουν ἠλικιωμένοι οἱ ὀποῖοι εἶναι χούφταλα υπάρχουν ἡλικωμένοι οἰ ὁποῖοι παραμένουν ἀκμαῖοι καὶ δυνατοί. Μὴν γενικεύουμε.

MacPap έγραψε:Εγώ πάντως πιστεύω πως ο τρόπος οδήγησης δεν αλλάζει ριζικά λόγω ηλικίας απλά επιδεινώνεται μια ήδη χάλια οδήγηση. Δηλαδη ο Schumacher όταν γίνει 70 πόσο άσχημα θα οδηγεί? Αυτός ο παππούς και η γιαγιά που στρίβουν χωρίς να βγάλουν φλας μάλλον δεν το κάνουν επειδή έχουν μειωμένη αντίληψη αλλά διότι διότι ποτέ δεν έβγαλαν φλας.
Σωστός. Ἀν συνήθιζαν νὰ ἀνάβουν φλὰς τότε στὰ γεράματα θὰ ἤταν ῥουτίνα, τὸ χέρι θὰ "πήγαινε ἀπὸ μόνο του" στὸς φλάς.



UltiMo_ έγραψε:Το επαγγελματικό θέλει κάθε 5 χρόνια ανανέωση.
UltiMo_ έγραψε:μετατροπή του διπλώματος σε ερασιτεχνικό
Δὲν ὑπάρχει ἐρασιστεχνικὸ ἢ ἐπαγγελματικὸ δίπλωμα. Ὑπάρχει Β' κατηγορίας, Γ' κατηγορίας, Δ' κατηγορίας, Β'+Ε', Γ'+Ε', Δ'+Ἐ'.

Μετὰ τὰ 65 δὲν ἐπιτρέπεται στὸν πολίτη νὰ ἔχει Β'+Ε' (κακῶς κατὰ τὴν ἄποψή μου), Γ', Γ+Ε', Δ', Δ'+Ε'.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
trip73p
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 20:35
Επικοινωνία:

Re: 74χρονη "καρφώθηκε" σε δέντρο στη Λαμία

Δημοσίευση από trip73p »

Πιστέυω ότι όλα είναι σχετικά.
Μπορεί κάποιος να είναι αρκετά μεγάλος σε ηλικία και να οδηγάει τρομερα.
Να περάσει κρατικές εξετάσεις,να του δώσουν βραβείο,να κερδίσει και το ακρόπολις ακόμα...

Κάποια μέρα μπορεί κάποιο φάρμακο(λόγο ηλικίας) να τον "κρατάει" ακόμα και την στιγμή που θα χρειαστει τα αντανακλαστικά του,αυτά να καθιστερίσουν λίγο...
Eίμαι ο εφιάλτης μέσα στις νύχτες μου!
...και δηλώνω σαλταρισμένος!!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Οδική Ασφάλεια...”