Αγροτικά μηχανήματα.

Προτροπές και συμβουλές για ασφαλή οδήγηση...
Απάντηση
DELPIERO1981
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 05 Φεβ 2011, 17:48
Τοποθεσία: ΕΞΟΡΙΣΤΟΣ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Αγροτικά μηχανήματα.

Δημοσίευση από DELPIERO1981 »

Επειδή τώρα την άνοιξη οι αγροτικές εργασίες είναι σε άνοδο, νομίζω ότι όλοι θα έχετε παρατηρήσει στους επαρχιακούς κυρίως δρόμους να κυκλοφορούν αγροτικά μηχανήματα και τρακτέρ τα οποία είναι όχι μόνο κακοσυντηρημένα, αλλά πολλές φορές απουσιάζει από αυτά και ο βασικός εξοπλισμός σε φώτα, φλας κ.α.. Ειδικά η κατάσταση την νύχτα γίνεται πολύ επικίνδυνη, καθότι μία σύγκρουση με ένα τρακτέρ θα μπορούσε να αποβεί μοιραία, παρά με κάποιο άλλο όχημα, λόγω του μεγάλου βάρους του πρώτου. Κρατήστε μια απόσταση από ένα τρακτέρ, ή μια θεριζοαλωνιστική μηχανή και προσπεράστε τα μόνο όταν είστε σίγουροι και όταν ο δρόμος το επιτρέπει (έχω δει πολλά δυστυχώς... :shock: :shock: :shock: )

Επίσης, καλό θα ήταν όταν βρίσκεστε σε επαρχιακούς δρόμους να μη τρέχετε πολύ, γιατί οι δρόμοι αυτοί πολύ συχνά διασταυρώνονται με αγροτικούς χωματόδρομους και μπορεί να βρεθείτε από το πουθενά ''αγκαλιά'' με ένα JOHN DEERE, ή με ένα ΖΕΤΟR ή με ένα MASSEYFERGUSON με ανυπολόγιστες συνέποιες. :twisted: :twisted: :twisted:

Λίγο προσοχή.



ΝΑ ΠΛΗΡΏΣΩ ΔΙΌΔΙΑ;... ΤΟ ΆΛΛΟ ΜΕ ΤΟΝ ΤΟΤΌ ΤΟ ΞΈΡΕΙΣ;
trip73p
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 20:35
Επικοινωνία:

Re: Αγροτικά μηχανήματα.

Δημοσίευση από trip73p »

αααα!!!!
μου θύμησες την εποχή που η Εθνική δεν ήταν όπως σήμερα και τα απογευματα τα "αγροτικά" εβγαιναν από τα χωράφια,επερναν την εθνική... και βοήθεια μας...
Eίμαι ο εφιάλτης μέσα στις νύχτες μου!
...και δηλώνω σαλταρισμένος!!!!
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Αγροτικά μηχανήματα.

Δημοσίευση από enias »

Ασε που οι περισσότεροι αγρότες είναι και ανασφάλιστοι...
Αινείας
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Αγροτικά μηχανήματα.

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Ἐκεῖ θὰ ἔπρεπε ἡ Ἀστυνομία νὰ "τσεκουρώνει" τοὺς πάντες.

Ἀλλὰ στὴν ἐπαρχία γράφουν μόνο ξένους.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Αγροτικά μηχανήματα.

Δημοσίευση από enias »

Αυτοί πολλές φορές κινούνται σε δευτερεύων οδικό δίκτυο που δεν αστυνομεύεται, όπως επίσης και αγροτικούς δρόμους, γι' αυτό και τα αφήνουν ανασφάλιστα.
Αινείας
Απάντηση

Επιστροφή στο “Οδική Ασφάλεια...”