ΚΩΣΤΑΣ ΛΕΦΑΚΗΣ: "ΑΠΟ ΤΟ 2015, Η ΕΛΛΑΔΑ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ"

Εδώ γελάνε. Αν γελάσατε με κάτι πέστε το και σε εμάς να γελάσουμε και εμείς...
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6654
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

ΚΩΣΤΑΣ ΛΕΦΑΚΗΣ: "ΑΠΟ ΤΟ 2015, Η ΕΛΛΑΔΑ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ"

Δημοσίευση από MacPap »

Απόσπασμα απο συνεντευξη του Γιάννης Χατζηγεωργίου στον Κώστα Λεφάκη στις 12.9.11

ΚΩΣΤΑΣ ΛΕΦΑΚΗΣ: "ΑΠΟ ΤΟ 2015, Η ΕΛΛΑΔΑ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ"

...

-Αυτή την δύσκολη περίοδο έρχεται περισσότερος κόσμος σ εσάς για να του δώσετε συμβουλές;
-Όχι. Εγώ θεωρώ τον εαυτό μου περισσότερο καθοδηγητή. Είμαι ένας άνθρωπος ο οποίος ηρεμώ, οργανώνω τον ψυχισμό και, όπως έχει αποδειχτεί, είναι πολύ σωστές, προφητικές και χρήσιμες οι πληροφορίες που δίνω. Παρόλο που λέγομαι «αστρολόγος» δεν έχω τίποτα κοινό με αυτούς που κατά κόσμο είναι «συνάδελφοι» μου. Θα έλεγα ότι είμαι ένας σύγχρονος κοινωνιολόγος και ψυχαναλυτής, ένας άνθρωπος που ακούει τις εξομολογήσεις των άλλων γιατί νιώθουν ασφάλεια, την καλοσύνη μου και την εχεμύθειά μου.



-Από τους αναγνωρίσιμους ανθρώπους που έχετε γνωρίσει, ποιοι σας έκαναν τη μεγαλύτερη εντύπωση;
-Ο Ανδρέας Παπανδρέου, με τον οποίο συνομιλήσαμε αρκετές φορές στις αρχές της δεκαετίας του 90, όπως επίσης και ο Κωνσταντίνος Μητσοτάκης, σε επίπεδο συζήτησης, καθώς και ο Σιμόν Πέρεζ όταν ήταν πρωθυπουργός. Σε επίπεδο καλλιτεχνών, επιστημόνων και εκπαιδευτικών, τη δεκαετία του 80, πέρασε από εδώ όλη η αφρόκρεμα των Αθηνών. Είμαι τοις πάση γνωστός.



-Είστε ευχαριστημένος από όσα έχετε ζήσει και στην προσωπική σας ζωή;
-Δεν έχω παράπονο. Είμαι λίγο μποέμ, για μένα σπίτι μου είναι ο κόσμος. Έκανα οικογένεια μου το κοινό και δεν θα το προδώσω ποτέ. Για απογόνους έχω όλους αυτούς που με διαβάζουν- ιδιαίτερα τα νέα κορίτσια και αγόρια που ακολουθούν τον τρόπο σκέψης μου. Νιώθω ότι έχω μία αποστολή υπερπατρική και διδασκαλική.

...

-Όταν χωρίζατε από ερωτικές σας σχέσεις, δεν κλαίγατε;
-Ποτέ. Δεν ήμουν ποτέ υποταγμένος. Ίσως έχω ανεπτυγμένο το ένστικτο της επιβίωσης. Για μένα ο έρωτας, από ένα σημείο και μετά, είναι κάτι σαν ασθένεια. Είναι ένας εθισμός, όπως είναι τα ναρκωτικά και το αλκοόλ. Δεν έχω ζήσει όπως θα ήθελα να ζούσα, δεν έχω πάρει το «χρυσό βραβείο» που θα ήθελα, αλλά είμαι πολύ ευτυχισμένος και εσωτερικά γαλήνιος.

Πηγή: "yxatzigeorgiou.blogspot"


Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4895
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: ΚΩΣΤΑΣ ΛΕΦΑΚΗΣ: "ΑΠΟ ΤΟ 2015, Η ΕΛΛΑΔΑ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΠΑΡΑΔΕΙΣ

Δημοσίευση από rasPUTIN »

MacPap έγραψε:ΚΩΣΤΑΣ ΛΕΦΑΚΗΣ: "ΑΠΟ ΤΟ 2015, Η ΕΛΛΑΔΑ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ"
Μήπως ἐννοεῖ ὄτι θὰ πεθάνουμε ὅλοι;
Ἰστότοπος κοινωνικῆς δικτυώσεως γιὰ Ἕλληνες, χωρὶς νεοταξίτικη λογοκρισία, χωρὶς ὀρθοπολιτικὴ ἠλιθιότητα.
https://hellasbook.gr/
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6654
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: ΚΩΣΤΑΣ ΛΕΦΑΚΗΣ: "ΑΠΟ ΤΟ 2015, Η ΕΛΛΑΔΑ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΠΑΡΑΔΕΙΣ

Δημοσίευση από MacPap »

Xaxaxaxaxaxaxa :biritses
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ανέκδοτα & καλαμπούρια...”