Οι 10 πιο περίεργοι δρόμοι του κόσμου

Τραβήξατε ή είδατε μια φωτογραφία ενα Video ή μια Ταινία και θέλετε να μας την δείξετε εδώ είναι η θέση...
Απάντηση
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Οι 10 πιο περίεργοι δρόμοι του κόσμου

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Ας δούμε τους πιο περίεργους δρόμους και οδούς, που υπάρχουν σε άλλες χώρες του κόσμου..

01 - Ο μικρότερος δρόμος -- (Ebenezer Place – Scotland)
Εικόνα

02 - Ο στενότερος δρόμος -- (Spreuerhofstraße – Germany)
Εικόνα

03 - Ο πιο απότομος δρόμος -- (Baldwin Street – New Zealand)
Εικόνα

04 - Ο πιο φιδίσιος δρόμος -- (Lombard St – San Francisco)
Εικόνα



05 - Ο πιο μπερδεμένος δρόμος -- (Judge Harry Pregerson Interchange – Los Angeles)
Εικόνα

06 - Η πιο μεγάλη σε μήκος εθνικός δρόμος -- (Highway 1 – Australia)
Εικόνα

07 - Ο μεγαλύτερος κυκλικός δρόμος -- (Putrajaya – Malaysia)
Εικόνα

08 - Ο πλατύτερος δρόμος -- (9 de Julio – Buenos Aires, Argentina)
Εικόνα

09- Η μεγαλύτερη οδός του κόσμου -- (Yonge St – Ontario, Canada)
Εικόνα

10 - Ο πιο μπερδεμένος κυκλοφοριακός κόμβος -- (Magic Roundabout – Swindon, UK)

Εικόνα



W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6639
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Οι 10 πιο περίεργοι δρόμοι του κόσμου

Δημοσίευση από MacPap »

Δεν ξέρω για τις άλλες, αλλά το "δρομάκι" στην Γερμανία το έχω δεί... Βρίσκεται στο Reutlingen που είναι μια π[όλη νότια της Στουτγάρδης. Δεν είναι ακριβώς δρομάκι (αλλά έτσι το βαφτίσανε). Είναι περισσότερο ο χώρος που έχουν αφήσει δυο σπίτια μεταξύ τους και το έχουν ονομάσει δρόμο. Υπ'αυτή την έννοια άμα πάει κανείς στα ελληνικά χωριά θα βρει εκατοντάδες τέτοια.

Η μαγκιά όμως είναι πως έχουν για άλλη μια φορά αναγάγει το τίποτε σε αξιοθέατο ενώ εμείς έχουμε τα πάντα και δεν αναδεικνύουμε τίποτε... :evil:
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Οι 10 πιο περίεργοι δρόμοι του κόσμου

Δημοσίευση από erling »

Εγώ παλέυω να καταλάβω την σκοπιμότητα των μικρών κύκλων στο Magic Roundabout.
Μόνο για να κάνεις αναστροφή χωρίς να κάνεις τον μεγάλο κύκλο σκέφτηκα.

Επίσης δεν κατάλαβα το 09- Η μεγαλύτερη οδός του κόσμου -- (Yonge St – Ontario, Canada)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος erling την 09 Σεπ 2011, 07:37, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6639
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Οι 10 πιο περίεργοι δρόμοι του κόσμου

Δημοσίευση από MacPap »

Ούτε εγώ...
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Οι 10 πιο περίεργοι δρόμοι του κόσμου

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Το magic roundabout είναι απλά ένα πείραμα που.. έμεινε. δώστο στους Έλληνες να το γεμίσουνε καμμια 20αριά φανάρια να κολλήσουν όλοι!

Το 9 είναι απλά ένας δρόμος μήκους 1,896 km
Η φωτογραφία δεν δείχνει τίποτα πράγματι. Αλήθεια η Εγνατία πόσο είναι?

Ε-90
Εικόνα
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Οι 10 πιο περίεργοι δρόμοι του κόσμου

Δημοσίευση από UltiMo_ »

MacPap έγραψε:..ενώ εμείς έχουμε τα πάντα και δεν αναδεικνύουμε τίποτε... :evil:
οφφ τόπικ

ΕΙΣΑΓΩΓΗ... ΕΛΑΙΟΛΑΔΟΥ ΑΠΟ ΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Ελαιόλαδο από την Γερμανία, αξίας 1,5 εκατομμυρίων ευρώ εισήγαγε το 2010 η χώρα μας, σύμφωνα με την Εθνική Στατιστική Αρχή. Ο Γιώργος Γονιωτάκης, μέλος της ΓΕΣΑΣΕ εκτίμησε πως το ελαιόλαδο που εισήχθη ενδεχομένως να είναι ελληνικό. Συμπλήρωσε πως η Ελλάδα δεν μπορεί να καλύψει τις ανάγκες της σε ελαιόλαδο καθώς, όπως είπε, έχει εγκαταλειφθεί εν μέρει η παραγωγή λόγω των χαμηλών τιμών. Αποτέλεσμα, σημείωσε, είναι η χώρα να κάνει εισαγωγές ακόμα και από ευρωπαϊκές χώρες, όπως η Γερμανία που δεν διαθέτει ούτε ένα ελαιόδεντρο. Την ίδια ώρα, έκθεση του εμπορικού γραφείου της χώρας στην Κίνα διαπιστώνει ότι υπάρχουν συνεχείς και αυξανόμενες ανάγκες για εξαγωγές ελληνικού ελαιόλαδου.

fimotro
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6639
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Οι 10 πιο περίεργοι δρόμοι του κόσμου

Δημοσίευση από MacPap »

Κάπου έχω ξαναγράψει πως δεν παράγουμε παρά ελάχιστα σκόρδα τα περισσότερα εισάγονται από την Κίνα...
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Φωτογραφίες, Video και Ταινίες...”