Eικόνες να μοιάζουν με φωτογραφίες. Paul Cadden...

Τραβήξατε ή είδατε μια φωτογραφία ενα Video ή μια Ταινία και θέλετε να μας την δείξετε εδώ είναι η θέση...
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6648
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Eικόνες να μοιάζουν με φωτογραφίες. Paul Cadden...

Δημοσίευση από MacPap »

Μπορεί οι παρακάτω εικόνες να μοιάζουν με φωτογραφίες, ωστόσο στη πραγματικότητα αποτελούν τη χειρόγραφη συλλογή του υπερρεαλιστή καλλιτέχνη, Paul Cadden, ο οποίος χρησιμοποιεί μόνο μολύβι για τα έργα του!

Εικόνα

Ο 47χρονος Σκωτσέζος είναι σε θέση να αναδημιουργεί πραγματικές φωτογραφίες με εκπληκτική λεπτομέρεια, χρησιμοποιώντας μονάχα ένα μολύβι. Από τις ρυτίδες του προσώπου μέχρι και το σύννεφο καπνού από ένα τσιγάρο, ο ταλαντούχος Cadden μπορεί να αναπαράγει οποιοδήποτε φυσικό αντικείμενο με απίστευτη λεπτομέρεια.

Ο υπερρεαλισμός γεννήθηκε από την ιδέα του φωτορεαλισμού, την αναπαράσταση δηλαδή Φυσικών πορτρέτων, χρησιμοποιώντας όμως μη-φωτογραφικά μέσα.

Ο Cadden φιλοτεχνεί επτά περίπου έργα το χρόνο, με διάρκεια παραγωγής μεταξύ τριών και έξι εβδομάδων για κάθε κομμάτι. Ο καλλιτέχνης χρησιμοποιεί χαρτί μεγέθους μεταξύ Α1 και Α0 για τα έργα του, τα οποία πουλά σε γκαλερί, στη τιμή των 5.000 λιρών το κομμάτι.

Εικόνα Εικόνα
Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα

«Όταν κοιτάζεις τα έργα του, νομίζεις πως πρόκειται για φωτογραφίες. Ωστόσο, εάν τις εξετάσεις λεπτομερώς στη γκαλερί, συνειδητοποιείς ότι πρόκειται στη πραγματικότητα για σχέδια. Η λεπτομέρεια είναι απίστευτη», δήλωσε ο εκπρόσωπος της γκαλερί στο Λονδίνο.

Ο Cadden, ο οποίος προέρχεται από τη Γλασκώβη, ήταν πέρυσι υποψήφιος για το βραβείο του «Καλλιτέχνη της Χρονιάς», για το σχέδιό του «Βαμμένο Πλαίσιο».

«Από την ηλικία των έξι ετών ήθελα να γίνω καλλιτέχνης. Μέσω του υπερρεαλισμού, ο καλλιτέχνης είναι σε θέση να δημιουργήσει ένα συναισθηματικό, κοινωνικό και πολιτιστικό αντίκτυπο και διαφέρει από τον φωτορεαλισμό, ο οποίος είναι αρκετά πιο τεχνικός», δηλώνει ο καλλιτέχνης.

«Εκείνο που με διαφοροποιεί από τους υπόλοιπους υπερρεαλιστές καλλιτέχνες, είναι το γεγονός ότι εγώ χρησιμοποιώ μολύβι, ενώ οι υπόλοιποι συνήθως χρησιμοποιούν πινέλο»


Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Eικόνες να μοιάζουν με φωτογραφίες. Paul Cadden...

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Γιατι, δεν έχουν φωτοτυπικά στο χωριό του?

Εντάξει είναι άξιο θαυμασμού αυτό που κάνει και η δυσκολία αυτού, αλλα το αποτέλεσμα είναι ανούσιο και άχρηστο
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6648
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Eικόνες να μοιάζουν με φωτογραφίες. Paul Cadden...

Δημοσίευση από MacPap »

Μα δεν υπάρχει κάτι να φωτοτυπήσεις. Δεν υπάρχει αρχική φωτογραφία.
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Eικόνες να μοιάζουν με φωτογραφίες. Paul Cadden...

Δημοσίευση από erling »

Ultimo, είναι η τέχνη άχρηστη και ανούσια?
Ο δημιουργός το έργο το κάνει για τον εαυτό του πρώτα.....



υ.γ. Ξέρω πως έρχομαι σε αντίθεση με αυτά που έλεγα για τα cartoons, θεωρώντας και τα cartoons τέχνη αλλά δεν είναι ακριβώς το ίδιο.
Διότι εκεί ο δημιουργός τους έχει κάποιον σκοπό, το λέει στο 1ο βίντεο, και τον οποίο δεν πετυχαίνει....
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Eικόνες να μοιάζουν με φωτογραφίες. Paul Cadden...

Δημοσίευση από UltiMo_ »

MacPap έγραψε:Μα δεν υπάρχει κάτι να φωτοτυπήσεις. Δεν υπάρχει αρχική φωτογραφία.
Αυτό νόμιζα οτι εννοεί όταν λέει "αναδημιουργεί πραγματικές φωτογραφίες"
erling έγραψε:Ultimo, είναι η τέχνη άχρηστη και ανούσια?
Αν δε προσφέρει (έστω και χωρίς επιτυχία) διασκέδαση, αλλαγή συναισθήματος ή οτιδήποτε, σε κάποιον άλλον, τότε ναι. είναι ένα χαρτί χωρίς νόημα.
erling έγραψε:Ο δημιουργός το έργο το κάνει για τον εαυτό του πρώτα.....
Τότε γιατι το πουλάει 5 χιλιάρικα το ένα?
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Eικόνες να μοιάζουν με φωτογραφίες. Paul Cadden...

Δημοσίευση από erling »

Μα για να ζήσει....
Αλλά πρώτα δημιουργεί και μετά πουλά για να ζήσει...
Και δεν νομίζω πως δεν προσφέρει κανένα συναίσθημα, τουλάχιστον σε αυτές που έχει βάλει ο MacPap....
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Eικόνες να μοιάζουν με φωτογραφίες. Paul Cadden...

Δημοσίευση από UltiMo_ »

erling έγραψε:Και δεν νομίζω πως δεν προσφέρει κανένα συναίσθημα
Το τι προσφέρει, είναι καθαρά υποκειμενικό άρα και η γνώμη μου δεν έχει σημασία. Πάντως δεν γίνετε να προσφέρει περισσότερα απο τις πραγματικές φωτογραφίες.

Η φωτογραφία σαν τέχνη για παράδειγμα μου αρέσει περισσότερο. γιατί μου αρέσει να βλέπω τη φωτογραφία. Και δεν μου αρέσει να λέω οτι "αυτός για να το δημιουργήσει αυτό έφαγε 100 μέρες και 100 νύχτες. Το αποτέλεσμα μετράει και όχι ο κόπος του
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6648
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Eικόνες να μοιάζουν με φωτογραφίες. Paul Cadden...

Δημοσίευση από MacPap »

Μα συγκρίνεις ανόμοια πράγματα αν συγκρίνεις την φωτογραφία με την ζωγραφική. ΤΟ ένα αποτυπώνει πραγματικά πράγματα ενώ το άλλο συνήθως φανταστικά. Η τουλάχιστον την άποψη του ζωγράφου για κάτι.

Οι καλλιτέχνες φτιάχνουν κάτι (εκτός από αυτούς που καλλιτεχνούν κατά παραγγελία) και στην έκθεση που κάνουν ή στο ατελιέ τους ή όπου τα δείχνουν τέλος πάντων, αν σου αρέσει το αγοράζεις. Δεν φτιάχνουν κάτι επειδή ξέρουν ότι αρέσει.

Το περιεχόμενο καμιά φορά σε ένα έργο τέχνης δεν είναι το σημαντικό όσο σημαντική είναι η τεχνοτροπία που χρησιμοποιήθηκε.
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Φωτογραφίες, Video και Ταινίες...”