Μετανάστες αδέρφια μας, πολυπολιτισμός

Αν δεν έχει κατηγορία γι'αυτό βάλτε το εδώ...
Απάντηση
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: Μετανάστες αδέρφια μας, πολυπολιτισμός

Δημοσίευση από pipinos1976 »

Μας έλεγαν ότι δεν γίνονται, ότι απαγορεύονται από τις διεθνείς συνθήκες κ.α. πολλά. Στην πραγματικότητα, όλα επιτρέπονται.

Κατάπτυστη απόφαση του ΕΔΔΑ: «Ναι» στις ... προσφύγων
Κατάπτυστη απόφαση του ΕΔΔΑ: «Ναι» στις μαζικές επαναπροωθήσεις προσφύγων

Η ενέργεια των ισπανικών αρχών κατά την κρίση του Δικαστηρίου, δεν παραβιάζει την Ευρωπαϊκή Σύμβαση Δικαιωμάτων του Ανθρώπου (ΕΣΔΑ), ειδικά το άρθρο 4 του τέταρτου Πρωτοκόλλου που απαγορεύει τις μαζικές απελάσεις.

Αποδέχεται το Ευρωπαϊκό Δικαστήριο Δικαιωμάτων του Ανθρώπου μαζικές επαναπροωθήσεις μεταναστών χωρίς την εξατομικευμένη εξέταση των φακέλων τους, όταν αυτοί εισέρχονται παράνομα στην επικράτεια της χώρας που διατάσσει την απομάκρυνση τους.

Το Δικαστήριο του Στρασβούργου, υπό ευρεία σύνθεση με πρόεδρο τον Έλληνα πρόεδρο του ΕΔΔΑ Λίνο-Αλέξανδρο Σισιλιάνο, με απόφαση που εξέδωσε χθες δικαίωσε την Ισπανία η οποία αποφάσισε ομαδική επιστροφή στο Μαρόκο περίπου 75 πολιτών τρίτων χωρών -προσφύγων και μεταναστών- οι οποίοι επιχείρησαν να εισέλθουν παράνομα στην επικράτεια της.

Η ενέργεια των ισπανικών αρχών κατά την κρίση του Δικαστηρίου, δεν παραβιάζει την Ευρωπαϊκή Σύμβαση Δικαιωμάτων του Ανθρώπου (ΕΣΔΑ), ειδικά το άρθρο 4 του τέταρτου Πρωτοκόλλου που απαγορεύει τις μαζικές απελάσεις.
Το σκεπτικός της απόφασης

Στο σκεπτικό της σπάνιας απόφασης που έλαβε ομόφωνα το ΕΔΔΑ, αναφέρεται ότι οι ίδιοι οι μετανάστες έθεσαν τον εαυτό τους σε «παράνομη κατάσταση» αποφασίζοντας να εισέλθουν στα σύνορα της Ισπανίας όχι από εξουσιοδοτημένο σημείο εισόδου αλλά παράνομα.

Προσφυγή στο δικαστήριο έκαναν δύο νεαροί πολίτες αφρικανικών χωρών οι οποίοι το 2014 μαζί με πολυπληθή ομάδα μεταναστών και προσφύγων, επιχείρησαν να υπερβούν την περίφραξη της αυτόνομης πόλης Μαλίλα στο Μαρόκο, η οποία ανήκει διοικητικά στην επικράτεια της Ισπανίας. Στην πόλη οι ισπανικές αρχές έχουν τοποθετήσει φράγμα 13 χιλιομέτρων με τρεις πρόσθετους παράλληλους φράκτες. Οι δύο νεαροί ήταν μέρος μεγαλύτερης ομάδας που επιχείρησε να μπει με αυτόν τον τρόπο εντός της Μαλίλα.

Το δικαστήριο αναγνωρίζει πως οι δύο προσφεύγοντες είχαν φύγει από τις χώρες τους -Μάλι και Ακτή Ελεφαντοστού- λόγω πολέμων και συρράξεων , πλην όμως δικαιολογεί την απόφαση απέλασης τους ως αποτέλεσμα δικών τους ενεργειών.
«Αποτέλεσμα δικών τους ενεργειών»

Κρίνει μάλιστα το ΕΔΔΑ , ότι ακριβώς εξαιτίας της απόφασης τους να μην τηρήσουν τις νόμιμες διαδικασίες για να εισέλθουν σε ισπανικό έδαφος, είτε με βίζα είτε με την έγερση δικαιωμάτων για πρόσφυγες κλπ, δεν πρέπει να θεωρηθεί η Ισπανία υπεύθυνη που δεν τους επέτρεψε να έχουν νομική αναφορά. Όσα ακολούθησαν την παράνομη είσοδο τους στο ισπανικό έδαφος, αποφαίνεται το δικαστήριο, είναι αποτέλεσμα αποκλειστικά δικών τους ενεργειών.

Με αυτήν την συλλογιστική το Δικαστήριο δικαιώνει την Ισπανία για την απόφαση της μαζικής απέλασης και αρνείται τους ισχυρισμούς των δύο Αφρικανών ότι είναι θύματα μιας γενικευμένης τακτικής επαναπατρισμού χωρίς, εξατομικευμένη, εξέταση φακέλων και χωρίς παροχή νομικής υποστήριξης.

Η υπόθεση εισήχθη στο δικαστήριο το 2015. Κατά την πρώτη εξέταση της, το 2017, το Δικαστήριο είχε λάβει εντελώς αντίθετη απόφαση, αφού διαπίστωσε παραβίαση της ΕΣΔΑ από την Ισπανία, για την μαζική απέλαση και για μη εξατομικευμένη διαδικασία. Η Ισπανία ωστόσο ζήτησε να εξεταστεί η υπόθεση υπό ευρεία σύνθεση.

Έτσι η προσφυγή εισήχθη στην ευρεία σύνθεση του δικαστηρίου το οποίο επέτρεψε παρεμβάσεις από την Γαλλία, την Ιταλία, το Βέλγιο, τον Επίτροπο Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων, του ΟΗΕ και άλλων.

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ
Ευχαριστώ.


pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: Μετανάστες αδέρφια μας, πολυπολιτισμός

Δημοσίευση από pipinos1976 »

Χωρίς σχόλια:

Οδοιπορικό του ethnos.gr στο τρίγωνο του διαβόλου της Αθήνας - Σοκαριστικές μαρτυρίες
Οδοιπορικό του ethnos.gr στο τρίγωνο του διαβόλου της Αθήνας - Σοκαριστικές μαρτυρίες

Το ethnos.gr κατέγραψε συγκλονιστικές μαρτυρίες για τη χαοτική κατάσταση που επικρατεί γύρω από την οδό Μενάνδρου, όπου χθες (13/2) έγινε ο φόνος του Αφγανού

Σταδίου, Πειραιώς, Ευριπίδου - ή, αλλιώς, το τρίγωνο του διαβόλου. Η εγκληματικότητα χτυπάει «κόκκινο»... Η πάλαι ποτέ εμπορική συνοικία της Αθήνας λίγα μέτρα από τη Βαρβάκειο, την πλατεία Κουμουνδούρου, όπου βρίσκονται τα γραφεία του ΣΥΡΙΖΑ, αλλά και του Δημαρχιακού Μεγάρου του Δήμου Αθηναίων, η περιοχή έχει μετατραπεί σε γκέτο.

Συρράξεις, ξυλοδαρμοί, μαχαιρώματα και πυροβολισμοί είναι στην ημερήσια διάταξη ενός ακήρυχτου πολέμου μεταξύ εγκληματικών ομάδων που πλέον έχουν και... εθνική ταυτότητα. Ακόμα και οι εμπλεκόμενοι στα κυκλώματα διακίνησης ναρκωτικών και τσιγάρων παρατηρούν πως η Αστυνομία είναι απούσα.

Το επεισόδιο που έγινε το μεσημέρι της Πέμπτης 13 Φεβρουαρίου στη συμβολή των οδών Μενάνδρου και Σοφοκλέους, με έναν νεκρό Αφγανό και έναν σοβαρά τραυματισμένο ομοεθνή του, είναι μόνο η κορυφή του παγόβουνου.

«Πού ζείτε; Σε άλλη πόλη;»

«Πού ζείτε εσείς; Σε άλλη πόλη; Για ελάτε και αύριο να δείτε τι γίνεται. Τα ίδια και χειρότερα. Μόνο σήμερα νομίζετε πως έπεσαν πυροβολισμοί; Κάθε μέρα πέφτουν. Ηρθα με το αυτοκίνητό μου έπειτα από πολύ καιρό και ήμουν σίγουρος πως θα το έσπαγαν» μας λέει ο 60χρονος Γιώργος Κασιμάτης που εργάζεται σε εστιατόριο της περιοχής και, μόλις έμαθε τα γεγονότα, ήρθε να πάρει το αυτοκίνητό του - όχι πολύ μακριά από το σημείο που έπεσε νεκρός ο Αφγανός. «Χρόνο με τον χρόνο, μέρα με τη μέρα, βυθιζόμαστε, αδελφέ. Μαζεύω τα τελευταία μου ένσημα και σκέφτομαι πως, τελικά, θα πάω από καμιά αδέσποτη σφαίρα...».

Μάχες για τσιγάρα και ναρκωτικά

Σε μία ακτίνα 200 μέτρων δεν υπάρχει Ελληνας καταστηματάρχης. Τα εμπορικά καταστήματα, ταχυφαγεία, μανάβικα, μίνι μάρκετ, καταστήματα κινητών τηλεφώνων και ειδών ρουχισμού και εργαλείων ανήκουν κυρίως σε πολίτες από το Μπαγκλαντές, το Πακιστάν και την Κίνα. Πολλοί Πακιστανοί δουλεύουν στο δρόμο και μάχονται με τους Αφγανούς για το εμπόριο του πεζοδρομίου, ναρκωτικά και τσιγάρα. Οι Αφγανοί έχουν πάρει την αγορά από τη Σοφοκλέους μέχρι την Πειραιώς και οι Πακιστανοί από την Σοφοκλέους μέχρι την Ευριπίδου και την πλατεία Θεάτρου. Το όριο είναι η Σοφοκλέους. Οποιος το περάσει πυροβολήθηκε...

Κανείς δεν μιλάει ανοιχτά - είτε γιατί φοβάται, είτε γιατί δεν ξέρει ελληνικά, είτε γιατί ξέρει αλλά δεν θέλει να εκτεθεί. Μετά από αρκετή ώρα συζήτησης και «γνωριμίας», η οικειότητα σπάει την... ομερτά και τα στόματα ανοίγουν...

«Η Αστυνομία δεν μπαίνει εδώ μέσα»

«Μπορείς να βρεις τα πάντα εδώ στο δρόμο. Ηρωίνη, χάπια, χασίς, τσιγάρα. Τα πάντα. Μπορείς και να παραγγείλεις» λέει ο Χ.Σ. από το Μπαγκλαντές και παραδέχεται πως η Αστυνομία γνωρίζει τα πάντα αλλά δεν κάνει τίποτα: «Δεν ξέρω γιατί δεν κάνει κάτι η Αστυνομία. Δεν μπορεί; Δεν θέλει; Πάντως, εδώ μέσα δεν μπαίνει».

Ο Χ.Σ.«παινεύει το σπίτι του για να μην τον πλακώσει», τονίζοντας πως όλοι οι ιδιοκτήτες από το Μπαγκλαντές είναι καλοί άνθρωποι, ρίχνοντας ευθύνες στους Πακιστανούς και στους Αφγανούς: «Εμείς δεν δημιουργούμε προβλήματα. Έχουμε τα μαγαζιά μας. Και να θέλουμε να κάνουμε κάτι κακό, είμαστε εκτεθειμένοι. Οι Πακιστανοί και οι Αφγανοί δημιουργούν τα προβλήματα. Ειδικά τα τελευταία χρόνια που ήρθαν πολλοί Αφγανοί στην Ελλάδα το πρόβλημα έχει μεγαλώσει. Στην αρχή, μόλις ήρθαν στην Ελλάδα, έρχονταν εδώ και ζητούσαν λίγη τροφή. Τώρα θέλουν να ελέγξουν την περιοχή. Οι Πακιστανοί δεν θέλουν ούτε εμάς. Όπως ξέρετε, δεν έχουμε καλές σχέσεις, αλλά τώρα έχουν ανοίξει πόλεμο με τους Αφγανούς. Μαλώνουν παντού, όπου βρεθούν αντιμέτωποι».
Σε αντιδιαστολή με το παραπάνω, δείτε το παρακάτω για να καταλάβουμε όλοι γιατί τους συγκεντρώνουν εδώ. Οι λόγοι είναι απλοί. Έχουν την δεξαμενή επιλογής και όσους αξίζουν τους παίρνουν έξω. Εμείς κρατάμε ό,τι μένει.

Το προφίλ των προσφύγων: Έξι στους δέκα έχουν μεταπτυχιακό ή διδακτορικό
Το προφίλ των προσφύγων: Έξι στους δέκα έχουν μεταπτυχιακό ή διδακτορικό

Οι βασικότερες αιτίες για την οποίες εγκατέλειψαν τη χώρας τους, όπως λένε οι ίδιοι, είναι ο πόλεμος ή και οι διώξεις που υπέστησαν για θρησκευτικούς λόγους, λόγους καταγωγής κλπ.

Το προφίλ των προσφύγων που κατέχουν ακαδημαϊκούς τίτλους καταγράφει έρευνα του προγράμματος Bridge που παρουσιάστηκε σήμερα σε ημερίδα.

Το πρόγραμμα, η δεύτερη φάση του οποίου ολοκληρώνεται τον Νοέμβριο του 2020, έχει συμβουλευτικό χαρακτήρα και ο στόχος είναι η διευκόλυνση της πρόσβασης των προσφύγων σε ακαδημαϊκές και ερευνητικές δομές.

Από τις απαντήσεις των ίδιων των προσφύγων στο σχετικό ερωτηματολόγιο, το 45,5% εξ αυτών προέρχεται από τη Συρία, το 16,7% από άλλες χώρες της Μέσης Ανατολής, το 15,2% από την Τουρκία, το 13,6% από άλλες χώρες της Ασίας, το 6% από την Αφρική και το 3% από τη Λατινική Αμερική.

Ως προς το φύλο, σχεδόν το 80% είναι άνδρες, ενώ ως προς την ηλικία το 18,2% ανήκει στην ομάδα 20-30 ετών, το 37,9% στην ομάδα 31-40, το 34,8% στην ομάδα 41-50 και το 9,1% είναι από 50 ετών και άνω.

Οι βασικότερες αιτίες για την οποίες εγκατέλειψαν τη χώρας τους, όπως λένε οι ίδιοι, είναι ο πόλεμος ή και οι διώξεις που υπέστησαν για θρησκευτικούς λόγους, λόγους καταγωγής κλπ. Στις αιτίες, αλλά σε πολύ μικρότερο βαθμό, αναφέρθηκαν επίσης η οικονομική κατάσταση και η επιθυμία επανένωσης με την οικογένεια.

Το 65% με διδακτορικό ή μεταπτυχιακό

Ως προς την ακαδημαϊκή τους κατεύθυνση, οι περισσότεροι προέρχονται από πολυτεχνικές σχολές, ενώ ακολουθούν τα μαθηματικά και οι φυσικές επιστήμες, οι ανθρωπιστικές επιστήμες, οι οικονομικές και η διοίκηση επιχειρήσεων, οι κοινωνικές, οι παιδαγωγικές και οι νομικές. Το 65% από αυτούς κατέχουν μεταπτυχιακό ή διδακτορικό τίτλο.

Συνολικά, 300 αιτούντες άσυλο με υψηλά ακαδημαϊκά προσόντα αναζήτησαν τις υπηρεσίες του προγράμματος Bridge (Bridge for Researchers in Danger Going to Europe), όπως ανέφερε η Ελένη Ανδριανοπούλου, συντονίστρια του προγράμματος για το γερμανικό πανεπιστήμιο του Μπίλεφελντ. Στους ακαδημαϊκούς αυτούς παρήχθησαν συμβουλές είτε για την επανεκκίνηση της ακαδημαϊκής τους καριέρας είτε για τη μεταπήδησή τους στον ιδιωτικό τομέα.

Από την πλευρά του, ο Άγγελος Τραμαντάνης, συντονιστής του προγράμματος για το Εθνικό Κέντρο Κοινωνικών Ερευνών σημείωσε πως από τη μεταναστευτική πολιτική δεν έχει δοθεί όσο βάρος θα έπρεπε στην ένταξη των προσφύγων στην κοινωνία.

Ο Αχμάν Αλ Αζλάν ήταν πάντως από τους τυχερούς. Κοινωνιολόγος στο πανεπιστήμιο της Δαμασκού, ο Αχμάν εγκατέλειψε τη χώρα του τον Δεκέμβριο του 2014 για να φτάσει τρεις μήνες αργότερα στη Γερμανία μέσω της βαλκανικής οδού. Σήμερα εργάζεται ως ερευνητής σε έρευνα για τη βία στα γερμανικά κέντρα υποδοχής. Όπως ανέφερε στο ΑΠΕ-ΜΠΕ, μία από τις δυσκολίες που συνάντησε ο ίδιος ο διαφορετικός χαρακτήρας των εκπαιδευτικών συστημάτων ανάμεσα στη χώρα του και τη Γερμανία όπου ζει και εργάζεται σήμερα.
Ευχαριστώ.
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: Μετανάστες αδέρφια μας, πολυπολιτισμός

Δημοσίευση από pipinos1976 »

Ένα ενδιαφέρον βίντεο σχετικά με την κατάσταση των τελευταίων ημερών. Θα ακολουθήσουν κι άλλα, αλλά σήμερα, τέτοια ώρα, αυτό προλαβαίνω.

Θανάσης Δρούγος: «Βρετανία & ΗΠΑ θέλουν Τουρκία-Όλα θα κριθούν στην συνάντηση Πούτιν Ερντογάν»


Και ένα άλλο σημείο, που ήθελα να το σχολιάσω μετά από τα βίντεο που έβλεπα στην τηλεόραση. Δείτε τις φωτογραφίες από την παρακάτω ανάρτηση του twitter του Πρωθυπουργού:

https://twitter.com/PrimeministerGR/sta ... 73/photo/1

Δείχνει μια σημαντική εξέλιξη για ένα θέμα που το σχολιάζω από το 2003, όταν δηλαδή υπηρετούσα και με ρωτούσαν οι ανώτεροι τι χρειάζεται ένας μαχητής:

1. Νέες εξαρτήσεις, σαφώς βελτιωμένες, αλλά όχι όπως θα τις ήθελα (γιλέκο αλεξίσφαιρο, με θέση για πλάκες κτλ).
2. Γάντια για το κρύο, προστασία σε γάντια, αγκώνες, γόνατα. Σημαντική βελτίωση, αν και μας είχαν χορηγήσει κι εμάς τότε, με την κακοκαιρία μετά τα Χριστούγεννα, κάποια υποτυπώδη γάντια (εγώ είχα δικά μου, σαν αυτά που έχει στην φωτογραφία γιατί, αν περίμενα να μου δώσει ο ΕΣ θα είχα παγώσει με τα περίπολα στους -20).
3. Κράνη νέας τεχνολογίας επιτέλους. Όχι σημαντική διαφορά στο βάρος, αλλά σημαντική διαφορά στο πόσο σε βολεύουν στο κεφάλι και πόσο σε προστατεύουν. Τα παλιά, τα σιδερένια, με το 2ο εσωτερικό πλαστικό, έδεναν στον λαιμό, άρα σε περίπτωση έκρηξης σε έπνιγαν, αφού σε σήκωναν και το βάρος έπεφτε στον λαιμό. Γι' αυτό βλέπετε στις ταινίες να τα έχουν όλοι λυμμένα από τον Β΄ Π.Π. έως και το Βιετνάμ. Τώρα, πιάνουν στο σαγόνι που έχει μεγαλύτερη αντοχή στις δυνάμεις. Επίσης, η προστασία ενός κράνους από συνθετικά υλικά είναι σε άλλο επίπεδο σε σχέση με τα παλιά κράνη.
4. Η μεγαλύτερη ανατροπή είναι πως, για τα μάτια του κόσμου τουλάχιστον (γιατί εξαρτήσεις και κράνη είχαν και τότε νέα, απλά μας τα χορηγούσαν για παρελάσεις κτλ), εμφανίστηκαν εκτενώς και τα νέα, τροποποιημένα, G3, με το νέο κοντάκι, που βολεύει στην σκόπευση, με λαβή μπροστά, με θέσεις για σκοπευτικά (picatinny), που δεν υπάρχουν βέβαια, με αορτήρα που κρεμιέται στον λαιμό, οπότε δεν κρατάς το τουφέκι σαν τσέλιγκας, ούτε κουράζεσαι τόσο, ούτε το έχεις στην πλάτη, άρα καθυστερείς να εμπλέξεις αντιπάλους. Είναι μια μεγάλη εξέλιξη και είμαι άτυχος που δεν με έχουν φωνάξει για εκπαίδευση στο νέο G3, αλλά και στο minimi.

Ευχαριστώ.
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Μετανάστες αδέρφια μας, πολυπολιτισμός

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Γιλέκο με θέση για πλάκες, αυτά τα κράνη απο kevlar και αδιάβροχα αντιανεμικα gore-tex, τα είχα εγώ απο το 2008. και αυτές τις γελοίες εξαρτήσεις με τα χαρτόνια μέσα. γάντια δεν είχαμε. απο τα φακουδάκια και μόνο κρίνω οτι δεν είναι ο κανονικός εξοπλισμός αλλα εξολπισμός "μαλάκες να είστε πένα, θα έρθει ο μητσοτάκης".
G3 δεν είχα, και απορώ που υπάρχουν ακόμα

αρχες 2019 που πήγα επίστρατος δεν είδα καμμία αλλαγή, πλην των ασυρματιστών που έχουν κάτι νέα ψηφιακά συστήματα με κωδικοποίηση. στο βαλιτσάκι τους, σε μουσιακή κατάσταση
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: Μετανάστες αδέρφια μας, πολυπολιτισμός

Δημοσίευση από pipinos1976 »

Τα περισσότερα τα έχουν από παλιά, απλά τους έχει φάει η οικονομία. Σκέψου ότι, όταν πήγα εγώ, το 2003, είχαν εξαρτήσεις όπως οι παλιές, αλλά από νάυλον και όχι από κανάβινες. Σε πολλούς χορηγούσαν τις παλιές για λόγους οικονομίας (με το χαρτάκι μέσα - εγώ έβαζα κανονικά τις γεμιστήρες και μάλιστα, στην μία είχα κλεμμένες σφαίρες και την είχα γεμάτη). Μας έδιναν τις πιο νέες μόνον σε παρελάσεις κτλ. Γιλέκα δεν είχα δει να έχουν τότε. Κάποιες φορές είχα βάλει για τα θραύσματα και μία φορά είχα βάλει και κανονικό αλεξίσφαιρο με πλάκες μέσα κτλ. Πολύ βαρύ, γιατί ήταν παλιά έκδοση, αλλά σου έδινε άλλη σιγουριά. Κράνη από κέβλαρ είχαμε στο Τάγμα κανονικά, τα είχα δει στην ΑΟΤ (Αποθήκη Οπλισμού Τάγματος) μιας και πήγαινα συνέχεια με τους Αξιωματικούς για να μεταφέρουμε οπλισμό (αδειούχων κτλ). Τα είχα δει ότι υπήρχαν και σε άλλα Τάγματα, π.χ. στο 516 στον Λαγό. Γάντια, σε εμάς τουλάχιστον, ήταν απαραίτητα (το -10 το είχαμε για πλάκα για 2+ μήνες, ακόμη και την ημέρα, και προσωπικά έχω δει μέχρι -23 στο θερμόμετρο έξω από το ΣΤΕΠ πριν αρχίσω μια 6ωρη περίπολο**) και είχα τουλάχιστον 2-3 ζευγάρια δικά μου. Μας χορήγησαν σε κάποια φάση, αργά βέβαια, τα οποία δεν πήρα γιατί ήταν χειρότερα από αυτά που είχα αγοράσει εγώ. Φακό δεν χορηγούσαν, αν και είχαμε κάποιους. Προσωπικά είχα αγοράσει δικούς μου (πάλι είχα 2-3) σε διάφορα μεγέθη, ώστε να τα βγάζω πέρα. Πάντα είχα μαζί μου φακό και πολυεργαλείο, αλλά τις περισσότερες φορές είχα και Leatherman και μαχαίρι επιβίωσης (εντάξει, παράνομα αυτό) κρυμμένο. Όντως, όμως, οι φακοί ήταν για να τους δείξουν. Αμφιβάλλω αν δουλεύουν καν.
Οι ασύρματοι υπάρχουν από παλία, απλά είναι τόσο χαζοί και - το κυριότερο φοβικοί - που ούτε τους χρησιμοποιούν. Πήγα στο πολεμικό μουσείο πριν λίγο καιρό και δούλευαν με κάτι Baofeng κινέζικους των 20€ σε ανοιχτό VHF. Και στην μονάδα, όταν περάσαμε εκπαίδευση στους ασυρμάτους, δεν ενδιαφέρονταν να δείξουν στον προσωπικό. Μας είχαν βάλει για εκπαιδευτή έναν ΕΠΟΠ ΔΒ, που δεν ήξερε τίποτε. Κάναμε μια διακοπή για προάριστο (δεκατιανό για τους μη γνωρίζοντες) και πρόλαβα να μάθω περισσότερα για τους 9200 από τον ΕΠΟΠ διαβάζοντας το manual που με άφησε να κοιτάξω. Ο άνθρωπος δεν ήξερε τις διαφορές αναλογικού, ψηφιακού και κρυπτογραφικού, ενώ δεν ήξερε να τον δουλεύει στο κρυπτογραφικό (FH - Frequency Hopping), ούτε ως αναμεταδότη. Και το επιστέγμασμα της υπόθεσης ήταν όταν ήρθε ο Δκτης να δει τι κάνουμε. Από όλο τον κόσμο σήκωσε εμένα να με εξετάσει (δεν ήξερε καν αγγλικά, ούτε το PWR δεν καταλάβαινε ότι είναι το Power), ώστε να αποδειχθεί ότι έγινε δουλειά (ήξερε ότι έχω μεταπτυχιακό σε τηλεπικοινωνίες, άρα θα τα καταλάβαινα αμέσως). Προσπαθούσε να εξηγήσει ότι πρέπει να μάθουμε απέξω τα menu, ενώ στην πραγματικότητα, αν άφηνε τον κόσμο να παίξει, σε 1 πρωί θα γίνονταν όλοι άριστοι (η επαφή με την τεχνολογία σήμερα βοηθά).

Τώρα, για το G3. Είναι μια χαρά όπλο απλά υπάρχουν τα εξής θέματα:

1. Μικρός γεμιστήρας αυτός ο 20άρης στον οποίο βάζουν 18 σφαίρες για να μην πιέζουν τα ελατήρια. Πρέπει άμεσα να πάνε σε 30άρη γεμιστήρα.
2. Τα σκοπευτικά είναι χαλασμένα και δεν τα έχουν ρυθμίσει. Υπάρχει ειδικό μηχάνημα που τα ευθυγραμμίζει, αλλά δεν ασχολούνται. Πιθανολογώ γιατί σε περίπτωση κρίσης θα δώσουν καινούργια στους περισσότερους.
3. Από τις πολλές βολές έχουν στραβώσει οι κάννες (σκέψου ότι με το δικό μου έχω ρίξει 1200 σφαίρες σε ένα πρωί, πόσο να αντέξει;) και αυτό είναι εμφανές. Μία φορά ρίχναμε 2 άτομα στον ίδιο στόχο, στα 200m, και αδειάσαμε 2 γεμιστήρες και είχαμε βρει στόχο 3 φορές (3 στις 36 δηλαδή).
4. Τα G3A3, αυτά με το κοντάκι, έχουν πρόβλημα στην σκόπευση γιατί δεν σε βοηθάει να βρεις την ευθεία. Το κοντάκι δεν είναι στην ευθεία με τα σκοπευτικά, αλλά πιο χαμηλά. Πρέπει, λοιπόν, να γέρνεις το κεφάλι για να σκοπεύσεις ή να ξαπλώσεις και να ευθυγραμμιστείς, άρα να ρίχνεις με τον δίποδα, πράγμα εντελώς εκτός τόπου και χρόνου. Το G3A4 είναι πολύ καλύτερο σε αυτόν τον τομέα, αλλά έχει το πρόβλημα ότι το κοντάκι είναι πολύ μικρό για να στηριχτεί στον ώμο. Αυτά που έβαλαν τώρα διορθώνουν τα προβλήματα.
5. Το κράτημα του όπλου έχει μεγάλο θέμα. Είναι μακρύ, λόγω διαμετρήματος, οπότε δεν μπορείς να το κρατάς άνετα. Η λαβή που έβαλαν διορθώνει το πρόβλημα σε μεγάλο βαθμό.
6. Τα σκοπευτικά ήταν της πλάκας. Αν βάλουν στην ράγα σοβαρά σκοπευτικά με ερυθρά κηλίδα (απλά μία κόκκινη τελεία ρυθμισμένη στα 200m) διορθώνεται και το πρόβλημα αυτό, έστω κι αν υπάρχει πρόβλημα λόγω ζημιών. Τουλάχιστον ας εκπαιδεύσουν το προσωπικό και καθημερινά ας τα έχουν γυμνά.
7. Ως διαμέτρημα το 7.62 το προτιμώ σε σχέση με το 5.56 που είχατε εσεις στους Πεζοναύτες. Το πεζικό έχει εμπλοκή σε μεγαλύτερες αποστάσεις. Θα μου πεις θα μπορούσαν να πάνε σε AR-15 ή σε Scar ή κάτι παρόμοιο. Δεκτό ως άποψη, αλλά το κόστος είναι τεράστιο.
8. Ένσταση υπάρχει και για το minimi. Δεν μπορεί το όπλο υποστήριξης σε μια ομάδα να είναι διαφορετικού - και μάλιστα μικρότερου - διαμετρήματος από τα υπόλοιπα όπλα της ομάδας.

Αυτά τα ολίγα. Έχω περάσει δραστική εκπαίδευση 6 μήνες (το ήθελα βασικά), οπότε τα έχω δει όλα τα όπλα που χρησιμοποιούν και τις τακτικές τους, ακόμη και των καταδρομέων, που τους είχαν φέρει για εκπαίδευση σε κάποια φάση, οπότε μπορώ να καταλάβω τι παίζει γενικά. Το θέμα είναι ότι χρειάζεται δουλειά και χρήμα γιατί μόνο του το ένα από τα δύο δεν αρκεί για να υπάρξει αποτέλεσμα.

Ευχαριστώ.


* Ήμουν 1 μήνα για εκπαίδευση στα πολυβόλα, έγινα βοηθός εκπαιδευτή και έδωσα και εξετάσεις, ο μοναδικός που πήρα 100% και τιμητική άδεια - προφανώς και δεν μου την έδωσαν ποτέ.

** Έπρεπε να αλλάζουν οι σκοποί στην 1 ώρα, οπότε έκατσα μόνος μου περίπολο 6 ώρες έξω φορτωμένος με τα πάντα και μαζί με τις υπογραφές κτλ μοίραζα σταφίδες, ζεστό τσάι, κονιάκ, γιατί δεν θα επιζούσε κανείς σε τέτοιες συνθήκες ακίνητος και εκτεθειμένος σε χιονιθύελλα με τέτοιες θερμοκρασίες.
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: Μετανάστες αδέρφια μας, πολυπολιτισμός

Δημοσίευση από pipinos1976 »

Κλασσικά πράγματα...

Συμμορία Τσιγγάνων επιτέθηκε σε ταξιτζή στο Σχιστό - Χρησιμοποιούν για «δόλωμα» μια 20χρονη
Συμμορία Τσιγγάνων επιτέθηκε σε ταξιτζή στο Σχιστό - Χρησιμοποιούν για «δόλωμα» μια 20χρονη

Συμμορία Ρομά επιτέθηκε σε ταξιτζή στο Σχιστό. Ο 56χρονος οδηγός έζησε ένα τρομακτικό απόγευμα έπειτα από την επίθεση της συμμορίας, που χρησιμοποίησε για «δόλωμα» μια 20χρονη Ρομά.

Μάλιστα οι δράστες του έστησαν παγίδα και με δόλωμα νεαρή Ρομά που επιβιβάστηκε από τα εξωτερικά ιατρεία του Αττικού νοσοκομείου του ζήτησαν να σταματήσει σε δρόμο του Σχιστού, τον λήστεψαν και αφού τον πέταξαν έξω από το ταξί, εξαφανίστηκαν.

Το εφιαλτικό συμβάν άρχισε να ξεδιπλώνεται λίγο μετά τις 15:30. Ο 56χρονος βρισκόταν στα εξωτερικά ιατρεία του Αττικού Νοσοκομείου, όταν μια νεαρή Ρομά, περίπου 20 ετών, επιβιβάστηκε στο όχημα και του ζήτησε να την μεταφέρει στο Σχιστό Κορυδαλλού. Στην οδό Φώτη Αγγουλέ, του ζήτησε να σταματήσει για να ειδοποιήσει μια φίλη της να πληρώσει, καθώς η ίδια δεν είχε χρήματα.

Λίγα λεπτά αργότερα εμφανίστηκε μια γυναίκα Ρομά περίπου 30 χρόνων κρατώντας ένα χαρτονόμισμα των 5 ευρώ. Όμως αντί να πληρώσει, όρμησε πάνω στον ταξιτζή και του άρπαξε το κινητό. Την ίδια ώρα εμφανίστηκαν δύο νεαροί Ρομά, μπουκάρουν από την πόρτα του οδηγού και του συνοδηγού και αφού ακινητοποίησαν τον οδηγό, του άρπαξαν μια κερματοθήκη που περιείχε 40 ευρώ και το πορτοφόλι με 500 ευρώ. Στη συνέχεια, αφού διαπίστωσαν ότι το θύμα τους δεν είχε κάτι άλλο για να αρπάξουν, τον πέταξαν έξω από το ταξί και έγιναν καπνός.
Ευχαριστώ.
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: Μετανάστες αδέρφια μας, πολυπολιτισμός

Δημοσίευση από pipinos1976 »

Τα καλά παιδιά, τα δικά μας.

Δράστης διπλής δολοφονίας ο Πακιστανός που βρέθηκε με κομμένα αυτιά και αποκεφαλισμένος στην Κρήτη
Δράστης διπλής δολοφονίας ο Πακιστανός που βρέθηκε με κομμένα αυτιά και αποκεφαλισμένος στην Κρήτη

Ο νεαρός αλλοδαπός, που βρέθηκε στις 22 Φεβρουαρίου στον καλαμιώνα του Αλμυρού, με κομμένο λαιμό και αυτιά και χτυπημένος με σφυρί στο κεφάλι, κατηγορούνταν για διπλή δολοφονία στην πατρίδα του.

Ο νέος άντρας που στον Άγιο Νικόλαο, σύμφωνα με τον συμπατριώτη του που μίλησε στις τηλεοπτικές κάμερες, ήταν φιλήσυχος και χωρίς να έχει δημιουργήσει προβλήματα, στο Πακιστάν ήταν μέλος σε εγκληματική ομάδα εκβιαστών που πουλούσε προστασία! Τότε, λοιπόν, τον Ιούλιο του 2014, ήταν μέλος της οργάνωσης και πυροβόλησε στο κεφάλι ένα νεαρό ομοεθνή του, γιο εύπορου επιχειρηματία του Πακιστάν, που εργαζόταν στις επιχειρήσεις του πατέρα του.

Την ώρα του εγκλήματος υπήρχαν περίπου 10 μάρτυρες με αποτέλεσμα να είναι επικηρυγμένος φονιάς. Σκότωσε, όπως αναφέρουν οι πληροφορίες, γιατί η οικογένεια του νεαρού θύματος αρνήθηκε να πληρώσει την ομάδα εκβιαστών που ζητούσε χρήματα – περίπου 10.000 ευρώ – για να μην κάψει τις επιχειρήσεις της.

Ο δράστης, ωστόσο, κατάφερε το 2014 να διαφύγει από το Πακιστάν, με αποτέλεσμα, να λέγεται πως η Ιντερπόλ είχε εκδώσει ένταλμα σύλληψης και «ερυθρά αγγελία» σε βάρος του, η οποία ανέφερε ότι ο δράστης «πιθανόν να βρεθεί στην Ελλάδα». Έτσι και έγινε. Ο νεκρός του Αλμυρού το 2020, είχε εντοπιστεί από τις ελληνικές Αρχές τον Ιούνιο του 2016 στην περιοχή της Θήβας και συνελήφθη.

Από κει και πέρα πηγές ανέφεραν για μια μακρά εμπλοκή του με την ελληνική δικαιοσύνη, η οποία μοιάζει με παιχνίδι γνώσεων για δυνατούς λύτες. Το βέβαιο είναι πως ζήτησε να του χορηγηθεί άσυλο, αλλά υπήρξαν προβλήματα με τη γλώσσα της δικογραφίας. Ο νεαρός Πακιστανός προσέφυγε μέχρι και στον Άρειο Πάγο, που έκρινε ότι δεν πρέπει να εκδοθεί διότι κινδυνεύει στη χώρα του με θάνατο. Παράλληλα και απόφαση της αρμόδιας Επιτροπής για τους Πρόσφυγες ανέφερε πως κινδυνεύει στη χώρα του.

Η υπόθεση έκλεισε με την δολοφονία του στον Αλμυρό. Ωστόσο, ο δολοφόνος του είναι ασύλληπτος και τα ερωτηματικά για την παρουσία του εδώ δικαιολογημένα.

Είναι προφανές πως η υπόθεση πλέον λαμβάνει νέες διαστάσεις. Άλλωστε, συγγενικό πρόσωπο των θυμάτων του Πακιστάν, εθεάθη στην περιοχή του Αγίου Νικολάου, δεδομένο που αξιολογείται από τις Αρχές.
Ευχαριστώ.
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: Μετανάστες αδέρφια μας, πολυπολιτισμός

Δημοσίευση από pipinos1976 »

Λίγο πιο παλιό αυτό, από 9 Ιανουαρίου.

Εξάρχεια: Ένοπλοι Αλγερινοί λήστεψαν και ασέλγησαν σε 23χρονες φοιτήτριες
Εξάρχεια: Ένοπλοι Αλγερινοί λήστεψαν και ασέλγησαν σε 23χρονες φοιτήτριες

Επεισοδιακή σύλληψη τριών μελών της ομάδας των αραβόφωνων με τα πιστόλια που ληστεύει και τρομοκρατεί στο κέντρο της Αθήνας μετά από επίθεση το μεσημέρι της Κυριακής στο λόφο του Στρέφη, σε δύο φοιτήτριες τις οποίες όχι μόνο λήστεψαν αλλά και επιτέθηκαν σεξουαλικά.

Μάλιστα, μετά την επίθεση στις κοπέλες, το τρίο της αραβόφωνης ομάδας με το μαύρο πιστόλι μετακινήθηκε στην πλατεία Κάνιγγος όπου περικύκλωσαν έναν ηλικιωμένο για να τον ληστέψουν. Όμως οι περιγραφές των δύο φοιτητριών που είχε το κλιμάκιο του Τμήματος Εξαρχείων που “χτένιζε” την περιοχή σε συνεργασία με την ομάδα ΟΠΚΕ, οδήγησε στη σύλληψη των τριών Αλγερινών. Μια σύλληψη επεισοδιακή καθώς οι δράστες μόλις είδαν τους αστυνομικούς να πλησιάζουν τους επιτέθηκαν και με μπουνιές και κλωτσιές προσπάθησαν να ξεγλιστρήσουν χωρίς όμως αποτέλεσμα. Οι αστυνομικοί τους πέρασαν χειροπέδες και τους οδήγησαν στον Εισαγγελέα. Σύμφωνα με πληροφορίες έχουν ταυτοποιηθεί και σε άλλες δύο επιθέσεις ενώ οι αναλυτές της Ασφάλειας κάνουν λόγο για ένα από τα πλοκάμια μιας μεγάλης συμμορίας αραβόφωνων που έχει απλωθεί στο κέντρο της Αθήνας και με την απειλή όπλων ληστεύει και τρομοκρατεί τα θύματα της. Αυτό δε που τους προβληματίζει είναι το γεγονός, όπως προκύπτει από την περίπτωση των δύο φοιτητριών, ότι εκτός από ληστείες έχουν αναβαθμίσει την κακοποιό δράση τους και δεν διστάζουν να πραγματοποιήσουν και επιθέσεις σε ανυπεράσπιστες γυναίκες με σεξουαλικά κίνητρα.

Τους κόλλησαν το πιστόλι στο λαιμό και όρμησαν να θωπεύσουν

Η τελευταία επίθεση της άγριας ομάδας των Αλγερινών ληστών με τα πιστόλια πραγματοποιήθηκε χθες το μεσημέρι στο λόφο του Στρέφη. Οι δείκτες του ρολογιού έδειχναν 14:50. Οι δύο φοιτήτριες έκαναν βόλτα στο σημείο όταν ξαφνικά το τρίο των Αλγερινών τις πλησιάζει και χωρίς να προλάβουν να αντιδράσουν ο ένας βγάζει το μαύρο πιστόλι και το κολλάει στο λαιμό της μιας κοπέλας λέγοντας της ψιθυριστά ότι αν φωνάξει θα πατήσει τη σκανδάλη. Οι άλλοι δύο αρχίζουν να τους ψάχνουν τις τσέπες και τις τσάντες και αρπάζουν τα κινητά τους τηλέφωνα και ο,τι είχαν πάνω τους. Στη συνέχεια τους ζητούν να καθίσουν κάτω στο έδαφος και τότε ο ένας από αυτούς με το πιστόλι στο χέρι ορμάει στην κοπέλα και αρχίζει να τη θωπεύει. Η φοιτήτρια ενστικτωδώς βάζει τις φωνές και οι ληστές βλέποντας να πλησιάζει κόσμος το βάζουν στα πόδια. Τα θύματα ειδοποιούν την Άμεσο Δράση και στη συνέχεια πηγαίνουν στο Α.Τ Εξαρχείων όπου δίνουν κατάθεση.

Η ομάδα των αραβόφωνων μετακινείται προς την πλατεία Κάνιγγος όπου εντοπίζει έναν ηλικιωμένο. Αυτός είναι το επόμενο θύμα…Τον περικυκλώνουν, του κολλάνε το πιστόλι στον κρόταφο για να τον ληστέψουν. Όμως εκείνη την ώρα αστυνομικοί του Τμήματος Εξαρχείων που σάρωναν την περιοχή έχοντας ως οδηγό τις καταθέσεις των δύο φοιτητριών, μαζί με αστυνομικούς της ΟΠΚΕ καταφέρνουν και τους περνούν χειροπέδες μετά από “μάχη” που χρειάστηκε να δώσουν.

Οι δράστες οδηγήθηκαν στην Εισαγγελία ενώ οι αστυνομικοί του Τμήματος Εξαρχείων κατάφεραν να τους ταυτοποιήσουμν σε άλλες δύο επιθέσεις και ειδικότερα στις 25 Μαρτίου όταν λήστεψαν ιδιοκτήτη καταστήματος ψιλικών στην οδό Θεμιστοκλέους με λεία 80 ευρώ αλλά και στις 2 Απριλίου στου Στρέφη όταν κόλλησαν σε δύο νεαρούς το πιστόλι για να τους αρπάξουν τα κινητά τους τηλέφωνα και τη μηχανή του ενός. Οι έρευνες της Αστυνομίας συνεχίζονται καθώς εκτιμάται ότι οι τρεις Αλγερινοί αποτελούν ένα από τα πλοκάμια της άγριας συμμορίας και έτσι προσπαθούν να συγκεντρώσουν και άλλα στοιχεία για το προφίλ των υπολοίπων μελών για να δώσουν τέλος στη δράση τους.
Ευχαριστώ.
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: Μετανάστες αδέρφια μας, πολυπολιτισμός

Δημοσίευση από pipinos1976 »

Με κοπέλα είχε πάει ο άνθρωπος. Η ομορφότερη διαδρομή στον κόσμο, η παραλιακή στην Αθήνα μετά την Γλυφάδα και μέχρι το Σούνιο, δεν είνα πλέον ασφαλής. Παλιά πηγαίναμε με καμιά κοπέλα εκεί. Πλέον ούτε εκεί είσαι ασφαλής.

Μελαμψοί μαχαιροβγάλτες λήστεψαν ανυποψίαστο οδηγό στην παραλιακή
Μελαμψοί μαχαιροβγάλτες λήστεψαν ανυποψίαστο οδηγό στην παραλιακή

Ντουέτο μελαμψών μαχαιροβγαλτών ληστών, έστησε καρτέρι στην παραλιακή, απείλησε 30χρονο άνδρα και με τις φαλτσέτες στα χέρια του άρπαξαν το κινητό του τηλέφωνο και όσα χρήματα είχε πάνω του.

Οι δράστες ηλικίας περίπου 18-20 ετών και μελαψοί «χτύπησαν» τα ξημερώματα της Κυριακής. Ο 30χρονος είχε πάει βόλτα στο Σούνιο και επέστρεφε στο σπίτι του στο Ελληνικό όταν σταμάτησε σε έναν χώρο στάθμευσης στο 33o χλμ της λεωφόρου Αθηνών - Σουνίου στο ύψος της Αγίας Μαρίνας.

Το δίδυμο των κακοποιών που είχε στήσει καρτέρι και περίμενε να σταματήσει στο σημείο κάποιος ανυποψίαστος οδηγός για πέσει στα νύχια τους και να τον ληστέψουν, μόλις τον βλέπουν στις 00:30 να σταματάει το όχημα και να κατεβαίνει κάτω, τον πλησιάζουν.

Με την απειλή μαχαιριών απαιτούν να τους δώσει το κινητό του τηλέφωνο ενώ του αποσπούν και 50ευρώ που είχε πάνω του.
Ευχαριστώ.
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: Μετανάστες αδέρφια μας, πολυπολιτισμός

Δημοσίευση από pipinos1976 »

13 κιλά ηρωίνη με το τραίνο. Είμαστε σε καλό δρόμο. Πολύ χρήμα πάντως.

Θεσσαλονίκη: «Λαβράκι» έβγαλε ο έλεγχος σε τρένο - Αλλοδαποί μετέφεραν σε βαλίτσα 13 κιλά ηρωίνης
Θεσσαλονίκη: «Λαβράκι» έβγαλε ο έλεγχος σε τρένο - Αλλοδαποί μετέφεραν σε βαλίτσα 13 κιλά ηρωίνης

Με τρένο και σε μία βαλίτσα κουβαλούσαν δύο αλλοδαποί 26 δέματα ηρωίνης συνολικού βάρους 13 κιλών και 137 γραμμαρίων και 3 δέματα κοκαΐνης συνολικού βάρους 879 γραμμαρίων.

​Οι δύο δράστες εντοπίστηκαν το απόγευμα της Δευτέρας στην περιοχή του Ο.Σ.Ε. στη Θεσσαλονίκη αμέσως μετά την αποβίβασή τους από το τρένο.

Μετά από έλεγχο από αστυνομικούς του Τμήματος Γενικών Υποθέσεων της Υποδιεύθυνσης Δίωξης Ναρκωτικών της Διεύθυνσης Ασφάλειας Θεσσαλονίκης στην βαλίτσα τους βρέθηκαν και κατασχέθηκαν: 26 δέματα ηρωίνης συνολικού βάρους 13 κιλών και 137 γραμμαρίων και 3 δέματα κοκαΐνης συνολικού βάρους 879 γραμμαρίων.

Επιπλέον στην κατοχή τους βρέθηκαν και κατασχέθηκαν χρηματικά ποσά προερχόμενα από εμπορία ναρκωτικών ουσιών και δύο κινητά τηλέφωνα, που χρησιμοποιούσαν για τις παράνομες συναλλαγές τους. Σύμφωνα με τις αρχές οι δύο δράστες εντάσσονται σε οργανωμένο κύκλωμα διακίνησης μεγάλων ποσοτήτων ψυχοτρόπων ουσιών.
Ευχαριστώ.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ότι περισσεύει...”