Πως κρατάτε το πιρούνι σας?

Αν δεν έχει κατηγορία γι'αυτό βάλτε το εδώ...
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Πως κρατάτε το πιρούνι σας?

Δημοσίευση από UltiMo_ »

και το ίδιο ισχύει και για το κουτάλι

Άγγλος vs Γερμανός


W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Πως κρατάτε το πιρούνι σας?

Δημοσίευση από erling »

Πάντως προτιμώ τον Άγγλο... Μέχρι και την μπύρα στο πιάτο έχει ο Γερμανός!!!!
Ο Άγγλος είναι πολύ χύμα στην συγκεκριμένη σκηνή...
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Πως κρατάτε το πιρούνι σας?

Δημοσίευση από MacPap »

Εχεις σκεφθεί ποτέ πως ο συγκεκριμένος μάγειρας που δείχνεις είναι αριστερόχειρας?
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Πως κρατάτε το πιρούνι σας?

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Θα μας τρελάνεις ρε συ macpap όπως συνήθως.
Για να λες να σκεφτώ αν είναι αριστερόχειρας, σημαίνει πως πιστεύεις οτι είναι εξαίρεση. Οτι μόνο αυτός τρώει με το αριστερό.
Ενώ στο πρώτο σου ποστ είπες "Όλος ο κόσμος έτσι κάνει!".
Ενώ εγώ σου ξανατονίζω οτι όλοι στην Ελλάδα τρώνε με το δεξί και όλοι στην Αγγλία τρώνε με το αριστερό. Πάρτο σα δεδομένο
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Πως κρατάτε το πιρούνι σας?

Δημοσίευση από erling »

Εγώ είμαι αμφίχειρας.... Τρώω και με τα δύο :) όπως κάτσει ένα πράγμα...
Ότι πρέπει να κοπεί με το αριστερό και όλα τα άλλα με το δεξί!!
Που ανήκω?
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Πως κρατάτε το πιρούνι σας?

Δημοσίευση από UltiMo_ »

βρήκα και μια περιγραφή ενός ατόμου που του έκανε επίσης εντύπωση

"Everyday at work, I eat lunch in different staff rooms full of British people. It is amazing to me how delicately, properly, and beautifully they eat their food. It it like an art form. It would take practice for me to ever get it down. Someone may think I am British, but when I open my mouth or eat my lunch with a fork, I have American written all over me!

And even if they are right handed, they hold their fork in their left hand, ALWAYS. They use their fork more as a dust pan and the knife is used as a scooper to pile things onto the shovel. They do it ever so delicately, with little quaint movements like a little squirrel. And when they go to lift food into their mouth with the fork, the fork is always upside down in their mouth.

I even have seen people eat fries (chips) with their fork and knife. They use the knife to press the fry (chip) onto the fork and then bring the fork to the mouth."
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Πως κρατάτε το πιρούνι σας?

Δημοσίευση από MacPap »

Ναι όλος ο κόσμος χρησιμοποιεί το καλό του χέρι γα να κόψει κάτι με το μαχαίρι.
Και ναι όλος ο κόσμος χρησιμοποιεί το μαχαίρι μετά σαν stopper για να μπορέσει να καρφώσει ότι είναι με το πιρούνι!
Και όχι δεν χρησιμοποιούν το ψωμί για να σταματήσουν τον κεφτέ μη φύγει!!
Και ναι το κουτάλι πιάνεται με το ίδιο χέρι που πιάνεται το μαχαίρι.
Και ναι το πιρούνι το γυρίζεις ανάποδα για να καρφώσεις κάτι είτε πατάτα είτε κρέας.

Τώρα αν αυτή η διαδικασία σου είναι τόσο δύσκολη να την κατανοήσεις, τι να πω μπορείς να φας και με τα χέρια αν θες δεν είναι κακό το κάνουν όλοι. Τις περισσότερες φορές χωρίς να τα πλύνουν μάλιστα! ΤΟ παϊδάκι αποκτά ιδιαίτερη γεύση έτσι!

Τι κάνουμε εγώ τα μακαρόνια τα τρώω με κουτάλι και πιρούνι!

Οσο για τον τύπο δεν ξέρω αν είναι εξαίρεση αλλά σίγουρα δεν είναι αντιπροσωπευτικός διότι είναι αριστερόχειρας.
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Πως κρατάτε το πιρούνι σας?

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Γιατι όλα τα θέματα με σένα που έχουμε μπλέξει, πρέπει να τα κάνουμε τραγική αντιπαράθεση?
Δεν καταλαβαίνεις τι θέλω να σου πω, ή κάνεις οτι δε θες να καταλάβεις. Ναι, όλοι με το δεξί το κρατάνε το μαχαίρι, αλλα το κρατάνε για να ΚΟΨΟΥΝ κάτι. Τα καλά τα μαχαίρια τα πριονωτά που κόβουν καλά.
Αυτοί κρατάνε πάντα απο εκείνα τα μαχαίρια που δεν κόβουν. Ούτε τυρί δεν μπορείς να κόψεις με εκείνα. Τα έχουν για να αλείφουν τροφή πάνω στο πιρούνι. Αυτό το πράγμα εγώ τουλάχιστον δεν το έχω ξαναδει στην Ελλάδα να το κάνει κανένας. Αυτά τα μαχαίρια εμείς τα έχουμε για ομορφιά μέσα στο συρτάρι.
Όταν όλοι λένε οτι αυτός ο τρόπος είναι "ανάποδος", μην επειμένεις οτι όλοι έτσι κάνουν. γιατι δεν κάνουν όλοι έτσι.
Εξάλλου ούτε εσύ είσαι αντιπροσωπευτικό δείγμα του πως τρώει ένας Έλληνας, έχοντας μεγαλώσει αλλού.
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Πως κρατάτε το πιρούνι σας?

Δημοσίευση από MacPap »

UltiMo_ έγραψε:...Ναι, όλοι με το δεξί το κρατάνε το μαχαίρι, αλλά το κρατάνε για να ΚΟΨΟΥΝ κάτι. ... Αυτό το πράγμα εγώ τουλάχιστον δεν το έχω ξαναδει στην Ελλάδα να το κάνει κανένας. Αυτά τα μαχαίρια εμείς τα έχουμε για ομορφιά μέσα στο συρτάρι.
Όταν όλοι λένε οτι αυτός ο τρόπος είναι "ανάποδος", μην επειμένεις οτι όλοι έτσι κάνουν....
Εδώ είναι που κάνεις το λάθος! Δεν το κρατάνε για να κόψουν ΜΟΝΟ κάτι! Υπάρχει περίπτωση χρέη μαχαιριού ως stopper να κάνει και κουτάλι. Το κρατάνε κυρίως για να βοηθάει το πιρούνι σου ξαναλέω για να μη κυνηγάς τον κεφτέ στο πιάτο και τον βρεις στο πιάτο του διπλανού! Για το ίδιο λόγο χρησιμοποιούν καρυοθραύστες για τις δαγκάνες των καβουριών και ειδικές τσιμπίδες για τα σαλιγκάρια!

ΤΟ ότι λοιπόν δεν το έχεις δει ή δεν συμβαίνει στην Ελλάδα δεν σημαίνει πως είναι και λάθος! Συνήθως ένα τέτοιο φαινόμενο είναι μια άλλη όψη του ιδίου νομίσματος! Το "στα συρτάρια για ομορφιά" πάντως μου θυμίζει εκείνο που λέω για την χώρα του απέραντου δήθεν.

Δεν λένε όλοι πως ο τρόπος είναι ανάποδος πρακτικά δεν λένε τίποτε και χρησιμοποιούν απλώς τα εργαλεία! Υπάρχουν κάποιες γενικές γραμμές αλλά μέχρι εκεί. Πάντως σε καμία χώρα (και δεν αναφέρομαι στην Uganda και τις πέριξ αυτής χώρες) δεν θα δείς στο τραπέζι να μην υπάρχει μαχαίρι εφόσον η τροφή είναι στερεή.

Τώρα το ότι δεν είμαι αντιπροσωπευτικό δείγμα Έλληνα στο φαγητό αυτό είναι μάλλον βέβαιο και είμαι και πολύ χαρούμενος γιαυτό!!
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Πως κρατάτε το πιρούνι σας?

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Ειπα πουθενά εγώ οτι αυτός ο τρόπος είναι λάθος? Είπα οτι είναι σπάνιος, παρόλαυτά οι άγγλοι το κάνουν όλοι. και ρώτησα εσείς πως το κάνετε. Αν εσένα σου φαίνεται φυσιολογικός τρόπος επειδή έχεις μεγαλώσει αλλού, τότε οκ. αλλα οτι όλοι έτσι κάνουν, δεν το δέχομαι. Ούτε οτι όλοι οι υπόλοιποι είναι άξεστοι
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ότι περισσεύει...”