Τηλεκατευθυνόμενα (κι όχι μόνο) μοντέλα

Αν δεν έχει κατηγορία γι'αυτό βάλτε το εδώ...
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Τηλεκατευθυνόμενα (κι όχι μόνο) μοντέλα

Δημοσίευση από UltiMo_ »

MacPap έγραψε:Τα πολύ καινούργια που διαθέτουν γυροσκόπια και επιταχυνσιόμετρα μπορούν και σταθεροποιούνται μόνα τους! Αλλά δεν πετάνε μόνα τους!!!
Δυστυχώς δεν είναι έτσι. Το γυροσκόπιο είναι αντικαταστάτης του flybar. Μια μπάρα που υπάρχει πάνω στο στροφείο τοποθετημένη κάθετα στις έλικες. Γιαυτό όσα έχουν γυροσκόπιο τα λένε flybarless ή vbar (virtual bar). Η έλλειψη της μηχανικής μπάρας τα κάνει πολύ πιο απότομα και ευκίνητα και ΠΟΛΥ πιο δύσκολα στον χειρισμό.
Απο την άλλη τα "εύκολα" που ισορροπούν μόνα τους, για έναν ένα έμπειρο χειριστή δεν κάνουν, γιατι άλλα του λες και άλλα κάνει, προσπαθεί να έρθει συνεχώς στην ευθεία δημιουργώντας το "εφέ του εκκρεμές".

Δες ένα παράδειγμα ενός ηλεκτρικού ελικοπτέρου. Να δεις πόσο δυνατό και πόσο ευκίνητο είναι. Και πόσο ΔΕΝ έχει την τάση να ισσοροπήσει μόνο του, αλλα να κρατήσει την εντολή που του έδωσε ο χειριστής.



Ο σκοπός του γυροσκόπιου είναι να ξεχωρίζει αν μια κίνηση που έγινε, είναι εντολή του χειριστή ή είναι απο εξωτερικό παράγοντα. πχ άνεμο. Εαν αντιληφθεί μια ξαφνική ριπή ανέμου που θα το αναγκάσει να αλλάξει θέση στις 3 διαστάσεις του, τότε μόνο θα δώσει το γυροσκόπιο αντίθετη εντολή για να το επαναφέρει.

Όσο για τα λεφτά, θες πολλά περισσότερα απο το ελικοπτεράκι. Θες καλό τηλεχειρισμό, καλές μπαταρίες, καλό ψηφιακό φορτιστή, ανταλλακτικά συνεχώς, πράγμα που το κάνει ακριβό χόμπι. Αλλα απο την άλλη πιο χόμπι δεν είναι? Η φωτογραφία? Τα τηλεσκόπια? Τα φτιαγμένα αυτοκίνητα? Τα ταξίδια? kite surfing και καινούργιες παρόμοιες μόδες?


W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6652
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Τηλεκατευθυνόμενα (κι όχι μόνο) μοντέλα

Δημοσίευση από MacPap »

Αν και εντυπωσιακό εμένα δεν μου άρεσε! Δεν είναι αυτό που θέλω από ένα τηλεκατευθυνόμενο!! Οσον αφορά την σταθερότητα αυτων που διαθέτουν γυροσκόπια και επιταχυνσιόμετρα πάντως δεν έχεις δίκιο!!
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
x4670
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 18 Ιούλ 2010, 20:39

Re: Τηλεκατευθυνόμενα (κι όχι μόνο) μοντέλα

Δημοσίευση από x4670 »

Εικόνα
αυτα ειναι ωραια τα ειδα προχθες στην πιστα νεο ρυσιο θεσ/κης το δοκιμαζαν και τραβουσαν βιντεο για drift δοκιμες..πολυ καλο και δυνατο και εγω πηγα με το rc buggy μου


Εικόνα
Σοφός δεν είναι αυτός που ξέρει να μιλάει, αλλά αυτός που σκέφτεται πρώτου μιλήσει.
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6652
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Τηλεκατευθυνόμενα (κι όχι μόνο) μοντέλα

Δημοσίευση από MacPap »

Ωραίος!!

Το Drone πως ήταν?
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4893
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Τηλεκατευθυνόμενα (κι όχι μόνο) μοντέλα

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Ἡ συζήτηση βγῆκε off topic μιὰ καὶ ὄταν τὴν ξεκίνησα δὲν ἐνδιαφερόμουν νὰ δῶ ἀντιπαραθέσεις περὶ τοῦ γυροσκοπίου. Τὰ μυνήματα ὠς off topic ἔφυγαν ἀπὸ 'δῶ. Λόγω τοῦ ὄτι ἔχουν κάποια χρησιμότητα (ἔστω καὶ θαμμένη στὸν τσακωμὸ) διατηροῦνται στὴν παρακάτω, ἀνοιχτὴ συζήτηση.

viewtopic.php?t=2654

Ὅσον ἀφορὰ τὴν παροῦσα, παρακαλῶ νὰ μείνουμε στὸ θέμα μας.


Ἐρώτηση: ἔχει ἀσχοληθεῖ κανεὶς μὲ μοντελισμό; Στατικὸ ἢ μή;
Ἰστότοπος κοινωνικῆς δικτυώσεως γιὰ Ἕλληνες, χωρὶς νεοταξίτικη λογοκρισία, χωρὶς ὀρθοπολιτικὴ ἠλιθιότητα.
https://hellasbook.gr/
x4670
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 18 Ιούλ 2010, 20:39

Re: Τηλεκατευθυνόμενα (κι όχι μόνο) μοντέλα

Δημοσίευση από x4670 »

makpap
οι τυποι που το ειχαν τρομεροι πιλοτοι στο τελος ειδαμε το βιντεακι λιγα δευτερολεπτα και επαθα πλακα..με λιγη μουσικουλα και χωρις επεξεργασια βγαζεις τρομερα βιντεο.


το τελευταιο διαστημα ξεκίνησα να ασχολούμε με τον μοντελισμό οπως έγραψα και πιο πανω με τα buggy μιας και στην περιοχη μου(πτολεμαιδα) εχει αρκετα βουνα και δεν ειναι για σφαλτινο αυτοκινητάκι
Σοφός δεν είναι αυτός που ξέρει να μιλάει, αλλά αυτός που σκέφτεται πρώτου μιλήσει.
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6652
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Τηλεκατευθυνόμενα (κι όχι μόνο) μοντέλα

Δημοσίευση από MacPap »

Ειναι ακριβό όμως βρε παιδί μου! 5 χιλιάρικα κάνει!
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
x4670
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 18 Ιούλ 2010, 20:39

Re: Τηλεκατευθυνόμενα (κι όχι μόνο) μοντέλα

Δημοσίευση από x4670 »



http://youtu.be/kbFg_l3HAEc

στα 1390ευρω αλλα κανεις τρελες πτησεις και βιντεο ..
Σοφός δεν είναι αυτός που ξέρει να μιλάει, αλλά αυτός που σκέφτεται πρώτου μιλήσει.
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6652
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Τηλεκατευθυνόμενα (κι όχι μόνο) μοντέλα

Δημοσίευση από MacPap »

Πέρυσι οταν το είχα κοιτάξει όλο το θέμα (μάλιστα το συζήταγα και με τον athanatos έλεγα να φτιάξω ένα εεί γύρω στο χιλιάρικο θα στοίχιζε. Αν βρω χρόνο το ΣΚ θα παραθέσω όλα αυτά που είχα βρει για όποιον ενδιαφέρεται!!!

Αυτό που με ενδιέφερε ήταν να μπορεί να σηκώσει περίπου μισό κιλό (μια DSLR) και εκεί είναι που κόλλησα!!! Ξεφέυγεις από τον προϋπολογισμό!!! :-(

Πάντως εντυπωσιακό είναι το ακόλουθο video σχετικά με την δύναμη ανύψωσης αυτών των συσκευών!!!

Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4893
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Τηλεκατευθυνόμενα (κι όχι μόνο) μοντέλα

Δημοσίευση από rasPUTIN »

x4670 έγραψε:μιας και στην περιοχη μου(πτολεμαιδα)
Καλὰ τὸ ὑπόψιάστηκα!!! :twisted: :twisted:

Ἤσουν στὸ bloka.com καὶ ἔχουμε πιεῖ καφὲ στὴν Θεσσαλονίκη.
Ἰστότοπος κοινωνικῆς δικτυώσεως γιὰ Ἕλληνες, χωρὶς νεοταξίτικη λογοκρισία, χωρὶς ὀρθοπολιτικὴ ἠλιθιότητα.
https://hellasbook.gr/
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ότι περισσεύει...”