Σώστε τα ζώα από τα κτήνη!

Αν δεν έχει κατηγορία γι'αυτό βάλτε το εδώ...
Απάντηση
sefis
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 07:57

Σώστε τα ζώα από τα κτήνη!

Δημοσίευση από sefis »

ενα αρθρο-καταγγελια που το βρηκα στην Ελευθεροτυπια


Πόσος πόνος, φρίκη και αγωνία... χωρά στις αποσκευές ενός λεωφορείου των ΚΤΕΛ; Κανείς δεν μπορεί να ξέρει ακριβώς (εκτός από κάποιες δύστυχες ψυχές), σχεδόν όλοι όμως μπορούν να υποπτευτούν... Εκτός από κάποιους οδηγούς!

Η καταγγελία που έφτασε στο «ΕΨΙΛΟΝ» από αναγνώστη της στήλης σοκάρει! Την Τρίτη 1 Ιουνίου ο Γιάννης Μουρτίκας πήγε στο ΚΤΕΛ του Κηφισού για να ταξιδέψει για το Αίγιο μαζί με το σκύλο του Μπούμπη.

Ένας αρσενικός γλυκύτατος σκυλάκος, φάτσας και όχι ράτσας. Για την ακρίβεια, μια υπέροχη διασταύρωση αρσενικού μπασέ (στο σώμα) με μουσουδίτσα λαμπραντόρ και μπεζ τρίχωμα. Τον είχε υιοθετήσει από τη δική μας φάρμα και είχαν περάσει σχεδόν έξι μήνες κοινής ζωής.

Λίγο πριν από τις 3.30 το απόγευμα ο κ. Μουρτίκας αντιμετώπισε την πρώτη δυσάρεστη έκπληξη. «Στις αποσκευές κατευθείαν» του είπε ο οδηγός, αναφερόμενος στον Μπούμπη. Και ας μην είχε ρωτήσει αν είχε πρόβλημα κάποιος από τους επιβάτες. Ο κ. Μουρτίκας αντέδρασε, αλλά ο οδηγός ήταν αμετάπιστος. Εγκλωβισμένος στις αποσκευές, σε έναν χώρο με απίστευτο θόρυβο, σκοτάδι και λιγοστό αέρα, ο Μπούμπης έκλαιγε ασταμάτητα μέχρι τον Ισθμό, όπου και έγινε στάση. Αλλά ακόμη και εκεί ο οδηγός αρνήθηκε να του ανοίξει για να του δώσει Πόπως ζήτησε ο Γιάννης ΜουρτίκαςΠ λίγο νερό.

Οταν φτάσανε στο Αίγιο, ο Μπούμπης ήταν νεκρός! Αλλά και αυτό γιʼ αυτούς τους κυρίους που θέλουν να λέγονται «άνθρωποι» ήταν φυσιολογικό.

«Δεν μου ζήτησαν ούτε συγγνώμη και αρνούνται ακόμη και σήμερα να μου ανακοινώσουν το όνομα του οδηγού» επισημαίνει ο Γ. Μουρτίκας. «Και, όπως έμαθα, το ίδιο ακριβώς είχε συμβεί δυο βδομάδες πριν σε μια κοπέλα που ταξίδεψε από τα Μέγαρα στην Πάτρα» συμπληρώνει. Και επειδή οι διακοπές έχουν ξεκινήσει και τουλάχιστον όσοι σέβονται τη ζωή και τα ζώα δεν μπορούν να αφήσουν αυτό το έγκλημα να συνεχιστεί (και, μάλιστα, να μένει ατιμώρητο) προσέξτε! Μην αφήσετε κανέναν να κάνει κακό στους πιστούς μας φίλους.

mobile.enet.gr/m?id=182826


sefis
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 07:57

Re: Σώστε τα ζώα από τα κτήνη!

Δημοσίευση από sefis »

Πολυ μα παρα πολυ ασχημο αυτο που συνεβει.

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν αφησανε τον ανθρωπο,οταν το λεωφορειο εκανε σταση,να ανοιξει και να δωσει λιγο νερο στο ζωο. Καποιοι ανθρωποι ειναι παντελως ηλιθιοι :evil:
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Σώστε τα ζώα από τα κτήνη!

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Εἶναι ἄσχημο πράγμα. Θὰ θεωροῦσα λογικὸ νὰ ζήταγε ὁ ὀδηγὸς νὰ ἐλέγξει βιβλιάριο ὑγείας τοῦ σκύλου. Ἤ νὰ ἐπέτρεπε τὴν ἐπιβίβασή του ἤ νὰ τὴν ἀπαγόρευε. Ἀλλὰ νὰ τὸν κλείσει στὸν χῶρο ἀποσκευῶν;

Θεωρῶ πρέπον νὰ στραφοῦν κατὰ τοῦ ὅποιου οδηγοῦ ποινικῶς καὶ ἀστικῶς ὄσο πάει.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
thanos
Δημοσιεύσεις: 670
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2010, 21:28

Re: Σώστε τα ζώα από τα κτήνη!

Δημοσίευση από thanos »

...και κατά της διοίκησης του ΚΤΕΛ ισως!
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Σώστε τα ζώα από τα κτήνη!

Δημοσίευση από enias »

Συγνώμη για την αναλγησία μου, αλλα ο τύπος που δέχτηκε να βάλει το σκύλο τους στις αποσκευές, ήταν χαζός και ακατάλληλος για να έχει επιμέλεια ζώου. Θα τους ελεγα, τα λεφτα μου πίσω για το εισητήριο και γεια σας. Δεν κοστολογώ τη ζωή του κατοικίδιου μου. Θα νοίκιαζα αμάξι για να ταξιδέψω και εγω και ο Μπούμπης, κυριλε.

Οσον αφορά το ΚΤΕΛ, έχει κάθε δικαίωμα να απαγορεύει τη μεταφορά ζώων μεσα στο πούλμαν.
Αινείας
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6649
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Σώστε τα ζώα από τα κτήνη!

Δημοσίευση από MacPap »

enias έγραψε:Οσον αφορά το ΚΤΕΛ, έχει κάθε δικαίωμα να απαγορεύει τη μεταφορά ζώων μεσα στο πούλμαν
Δεν ξέρω αν έχει δικαίωμα και δεν έχει και σημασία κατ'εμε αν και δεν θα μου φαινόταν παράξενο. Αυτό που έχει σημασία είναι πως αφού δέχθηκε να το πάρει το σκυλάκι τι θα πάθαινε θα χάλαγαν οι μεντεσέδες της μπα γκαζιέρας να το αφήσει να το φροντίσει ο ιδιοκτήτης του? Ο οποίος ιδιοκτήτης δεν γνωρίζουμε για ποιο λόγο επέλεξε το ΚΤΕΛ. Εν τέλει το μόνο που δεν έφταιγε ήταν το καημένο το σκυλάκι.

Κρίμα!

Φιλικά Κώστας
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Σώστε τα ζώα από τα κτήνη!

Δημοσίευση από enias »

Ο οδηγός ήταν πανηλίθιος και σε αυτό κανείς δεν θα διαφωνήσει, γιατι το να βάζεις το ζώο στο πορτ-παγκαζ για τοσο μεγάλο ταξιδι και να περιμένεις να ζήσει κιόλας πρέπει να είσαι εντελώς καθυστερημένος. Αλλα ο ιδιοκτήτης που υποτίθεται οτι το φροντίζει; Δυο παπαγαλάκια έχω σπίτι μου και το χειμώνα με τα κρύα όπως και τώρα με τον καύσωνα, τα βάζω μεσα να μην μου πάθουν τίποτα. Πολλοί γνωστοί με δουλεύουν κιόλας, μου λενε οτι τα προσέχω σαν τα μωρά.
Αινείας
Souvlitsa
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2008, 00:30

Re: Σώστε τα ζώα από τα κτήνη!

Δημοσίευση από Souvlitsa »

Παιδιά έλεος!!!!! Καλά για τον οδηγό δεν σχολιάζω!?! Πρέπει να το κυνηγήσει νομικά ο ιδιοκτήτης. Αλλά ο ιδιοκτήτης έπρεπε να είχε ενημερωθεί αν επιτρέπεται στα ΚΤΕΛ μεταφορά ζώου ή όχι και πως γίνεται αυτό και σε καμία περίπτωση δεν επιτρεπόταν να αφήσει το σκύλο του απροστάτευτο στην τρέλα του κάθε κομπλεξικού, ανεγκέφαλου κλπ. κλπ.. Με τα πόδια θα πήγαινα, όχι να κλείσω το σκυλί μου εκεί μέσα!!!!!!!!!!!!!

Φιλικά
Souvlitsa
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ότι περισσεύει...”