ληστείες - κλοπές σε οχήματα

Αν δεν έχει κατηγορία γι'αυτό βάλτε το εδώ...
Απάντηση
nnikos
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 17:30
Επικοινωνία:

ληστείες - κλοπές σε οχήματα

Δημοσίευση από nnikos »

Αγαπητοί μου φίλοι

-κλοπή αυτοκινήτου εννοείται η διάρρηξη αυτό και είτε η ολική κλοπή του είτε μερική (ραδιοCD προσωπικά αντικείμενα κλπ)
-ληστεία αυτοκινήτου εννοείται η ένοπλη ή άοπλη αφαίρεση μερών του αυτοκινήτου ή ολόκληρου ή προσωπικών αντικειμένων ενώ εσείς είστε μέσα.


Πριν από μερικές μέρες λοιπόν φίλοι μου, έξω από μία πολυσύχναστη στάση μετρό, συνέβη το εξής:
Μηχανή μεγάλου κυβισμού, χωρίς πινακίδες και δύο επιβαίνοντες κινείται αργά (και οφείλω να ομολογήσω λίγο ύποπτα).
Μόλις το φανάρι έξω από το σταθμό μας σταμάτησε, ο συνοδηγός ξεκαβάλησε γρήγορα τη μηχανή και ο οδηγός οδήγησε αυτή πάνω από το διαχωριστικό διάζωμα στην αντίθετη κατεύθυνση κυκλοφορίας. Την ίδια στιγμή ο συνοδηγός έσπασε το τζάμι συνοδηγού ενός αυτοκινήτου με γυναίκα οδηγό, άρπαξε μία τσάντα και ξανακαβάλησε τη μηχανή.
Σαφέστατα εξαφανιστήκανε εν ριπή οφθαλμού.
Οφείλω να ομολογήσω ότι τα έχασα και ούτε το παράθυρό μου δεν μπορούσα να ανοίξω για να φωνάξω "κλέφτης". Όχι ότι θα τους έπιανε κάποιος αλλά ούτε αυτό δεν κατάφερα να κάνω.
Είμαι μάλιστα σίγουρος ότι κανείς από τους πολίτες που περίμεναν το λεωφορείο στη στάση δεν κατάλαβε τίποτα.
Εγώ ένιωσα πραγματικά ηλίθιος καταλαβαίνοντας ότι ουσιαστικά δεν μπορούσα να κάνω τίποτε για να το αποτρέψω, ακόμα και αν η ληστεία γινόταν στο δικό μου αυτοκίνητο. Άσε που το βράδυ από την ταραχή μου δεν μπορούσα να κοιμηθώ σκεπτόμενος πόσο ευάλωτος είμαι.
Η μοναδική λύση που έχω καταλήξει είναι η ψυχολογική μου προετοιμασία και εγγρήγορση σε κάθε τι που θα μπορούσε να μου συμβεί.
Και σήμερα άκουσα στις ειδήσεις ότι οι ληστείες και κλοπές έχουν μειωθεί το τελευταίο εξάμηνο και έφριξα. Άλλη μία φορά αποδεικνύεται ότι η μέθοδος της στατιστικής είναι η μέθοδος με την οποία αποδεικνύεις αυτό που θέλεις.

Εσείς τι θα κάνατε στη θέση μου ή στη θέση του επιτιθέμενου οχήματος?
Έχει συμβεί ποτέ σε εσάς ή φίλο σας ληστεία ή κλοπή?

Οποιαδήποτε κατάθεση προσωπικής εμπειρίας είναι θεμιτή μόνο και μόνο για να μαθαίνουμε τι μπορεί να μας συμβεί και να προετοιμαζόμαστε τουλάχιστο ψυχολογικά.


Think don't drink!
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: ληστείες - κλοπές σε οχήματα

Δημοσίευση από enias »

Ακριβώς το ίδιο συνέβη στη μητέρα μου το 2003 το καλοκαίρι, και μαλιστα μόλις είχε παρκάρει κάτω απο το σπίτι. Τους είχε αντιληφθεί πιο πίσω αλλα δεν της πήγε κάτι στο μυαλό. Γύριζε απο τράπεζα. Τίποτα δεν μπορείς να κάνεις άοπλος και καλό είναι να μήν κάνεις. Αστο στους ειδικούς αυτό το κομμάτι. Εσύ απλά έχε τα μάτια σου 14 να μήν προκαλείς.
Αινείας
Souvlitsa
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2008, 00:30

Re: ληστείες - κλοπές σε οχήματα

Δημοσίευση από Souvlitsa »

Έχω ακούσει κι εγώ τέτοιες ιστορίες με σπάσιμο τζαμιών σε αυτοκίνητα. Έχουν πάρει τσάντες από τη θέση του συνοδηγού, από τα πίσω καθίσματα, ακόμα και από το πορτμπαγκάζ που ήταν φυσικά ξεκλείδωτο. Σε όλες τις περιπτώσεις οι οδηγοί ήταν μέσα και περίμεναν στο φανάρι. Δυστυχώς δεν κολλάνε πουθενά, ούτε σε άντρα ούτε σε γυναίκα. Θα πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικοί και να βάζουμε οποιαδήποτε τσάντα στο πορτμπαγκάζ και να το κλειδώνουμε πάντα, είτε είμαστε μέσα στο όχημα είτε το αφήνουμε σταθμευμένο.

Φιλικά
Souvlitsa
sissy
Δημοσιεύσεις: 176
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:47
Τοποθεσία: Αθήνα - Χανιά

Re: ληστείες - κλοπές σε οχήματα

Δημοσίευση από sissy »

Δεν συνηθίζω να κλειδώνω το αυτοκίνητό μου την ώρα που οδηγώ, όμως από σήμερα θα το εφαρμόσω.
Τελικά δεν είναι απαραίτητο κάποιος να προσπαθήσει να σου ανοίξει το αυτοκίνητο, ακόμα και όταν είσαι μέσα, μόνο και μόνο για να σου πάρει την τσάντα. Μπορεί να το κάνει απλά και μόνο για την πλάκα του, για να σε δει πως θα αντιδράσεις αν σε τρομάξει.
Αυτό το κατάλαβα σήμερα και νομίζω πως ήμουν πολύ τυχερή.
Καθώς ήμουν σταματημένη σε στενό που είχα stop ήρθαν δύο αλλοδαπά (πεζοί) γελώντας ο ένας από την μια πλευρά του αυτοκινήτου μου και ο άλλος από την άλλη και πήγαν να μου ανοίξουν τις πόρτες. Η πρώτη μου αντίδραση ήταν να βάλω τις ασφάλειες (και ευτυχώς πρόλαβα) και η δεύτερη να φύγω όσο πιο γρήγορα γίνεται γιατί φοβήθηκα μήπως μη μπορώντας να ανοίξουν τις πόρτες μου σπάσουν τα τζάμια. Έτσι βγήκα από το στενό χωρίς ιδιαίτερη προσοχή για το αν έρχεται κάποιος :(
Δυστυχώς όσο καλά προετοιμασμένος κι αν είσαι και ξέρεις καλά τη θεωρία για το τι πρέπει να κάνεις, όταν έρχεται εκείνη η ώρα που έχεις δευτερόλεπτα να σκεφτείς, δεν είναι πάντα εύκολο να εφαρμόσεις όσα φαντάζεσαι οτι θα έκανες στη θέση κάποιου άλλου...
"Ό,τι δεν λύνεται, κόβεται...."
angello
Δημοσιεύσεις: 149
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 23:23

Re: ληστείες - κλοπές σε οχήματα

Δημοσίευση από angello »

Είτε βρισκόσαστε εν κινήσει είτε έχετε παρκάρει το όχημα σας πρέπει πάντα να γνωρίζετε ότι δεν πρέπει σε καμιά περίπτωση να φαίνονται χρήματα , πορτοφόλια , φάκελοι , γυναικείες τσάντες , lap top και γενικά ότι μπορεί να έχει αξία . ακόμα και μερικά κέρματα είναι ικανά να κάνουν κάποιον να σας σπάσει το αυτοκίνητο σας .
Όταν κινούμαστε καλό θα ήταν να έχουμε κλειδωμένες τις πόρτες . Αν το (portpagaz) ανοίγει από έξω όπως στα γερμανικά αυτοκίνητα θα πρέπει να σιγουρευτούμε ότι κατά την κίνηση δεν ανοίγει .
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: ληστείες - κλοπές σε οχήματα

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Μιὰ π**στιὰ εἶναι ἠ ἐξής: σὲ σταματάει κάποιος (μὲ ἐμφάνιση ἠ ὀποία δὲν προδίδει ὐποψίες) καὶ σοῦ ζητἂ νὰ τοῦ "χαλάσεις" ἕνα 50άρικο. Βγάζεις τὸ πορτοφόλι κλ κλπ καὶ ἀσχέτως τοῦ ἀν τὸν ἐξυπηρετήσεις ἤ ὄχι κάποιος συνεργὸς ὀ ὁποῖος παρακολουθεῖ βλέπει ποὺ κρύβεις τὸ πορτοφόλι.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: ληστείες - κλοπές σε οχήματα

Δημοσίευση από enias »

Haridimos έγραψε:Μιὰ π**στιὰ εἶναι ἠ ἐξής: σὲ σταματάει κάποιος (μὲ ἐμφάνιση ἠ ὀποία δὲν προδίδει ὐποψίες) καὶ σοῦ ζητἂ νὰ τοῦ "χαλάσεις" ἕνα 50άρικο.
Πρέπει να είναι κάποιος πολύ αφελής για να χαλάσει λεφτά σε κάποιον άγνωστο. Πάρε την πιό απλή περίπτωση που κάποιος το κάνει για να σου πασάρει πλαστό.
Αινείας
sissy
Δημοσιεύσεις: 176
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:47
Τοποθεσία: Αθήνα - Χανιά

Re: ληστείες - κλοπές σε οχήματα

Δημοσίευση από sissy »

40 περιστατικά έχουν καταγραφεί στη Θεσσαλονίκη το τελευταίο διάστημα!
Οι ληστές παρακολουθούν τους πολίτες που κάνουν ανάληψη απ΄ την τράπεζα. Μέχρι να βγουν έξω, τους έχουν σκάσει τα λάστιχα και προθυμοποιούνται να τους... βοηθήσουν.
Στην πραγματικότητα βέβαια ενώ ο ένας δράστης τάχα βοηθάει τον οδηγό να αλλάξει λάστιχο, ο άλλος του βουτάει την τσάντα και γίνεται καπνός!

Κάπως έτσι την έπαθε και ο οδηγός που μιλάει στο βίντεο του Άλφα... Είδε το χαρτοφύλακά του να γίνεται καπνός την ώρα που εκείνος ήταν απασχολημένος με το σκασμένο του λάστιχο.

Πηγή: newsit.gr
"Ό,τι δεν λύνεται, κόβεται...."
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ότι περισσεύει...”