Η ελληνική γλώσσα

Αν δεν έχει κατηγορία γι'αυτό βάλτε το εδώ...
Απάντηση
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Η ελληνική γλώσσα

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Μέχρι στιγμῆς μὲ ἔχουν πεῖ ῤατσιστὴ ἐπειδὴ ἐναντιώνομαι στὴν λατινοειδὴ γραφὴ (greeklish).
Μὲ ἔχουν πεῖ γεροντοφασίστα λόγω πολυτονικοῦ.
Μὲ ἔχουν ῤωτήσει ἀν σκοπεύω νὰ γίνω ἰερεὺς (λόγω πολυτονικοῦ).
Μοῦ ἔχουν πεῖ ὄτι ἀν γράφω πολυτονικὰ δὲν θὰ μὲ παίρνουν στὰ σοβαρά.
Ἄλλος ἔχει πεῖ ὄτι γράφω ἀρχαία καὶ ἄλλος ὄτι γράφω σὲ καθαρεύουσα.

Τῶρα προσθέτω "στὴν συλλογὴ" τὸ πρόβλημα στὴν γραμματοσειρά.


οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
Souvlitsa
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2008, 00:30

Re: Η ελληνική γλώσσα

Δημοσίευση από Souvlitsa »

Haridimos έγραψε:Τῶρα προσθέτω "στὴν συλλογὴ" τὸ πρόβλημα στὴν γραμματοσειρά.
Εχεις ν΄ ακούσεις ακόμα πολλά. Aρχισε λοιπόν την αρίθμηση γιατί θα χάσεις τον αριθμό.
Ζηλεύουν Haridime, ζηλεύουν.

Φιλικά
Souvlitsa
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Η ελληνική γλώσσα

Δημοσίευση από enias »

Σοβαρά το λέω! Δεν κάνω πλάκα. Νόμιζα οτι είχε κανα bug το forum!

Που να ξερα οτι το bug τελικά, είναι στο κεφάλι του Haridimos...! :mrgreen:
Αινείας
nnikos
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 17:30
Επικοινωνία:

Re: Η ελληνική γλώσσα

Δημοσίευση από nnikos »

Προσωπικά εμένα η ανάγνωση του πολιτονικού συστήματος γραφής με κουράζει το ίδιο όπως και τα greeklish.
Ακόμη, η χρήση αυτού μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα στην ορθή κατανόηση του κειμένου, αφού πλέον όλοι οι Έλληνες πολίτες διδάσκονται το μονοτονικό σύστημα γραφής.
Επιπρόσθετα, παρά το γεγονός ότι ο κάθε ένας έχει δικαίωμα να υποστηρίζει την επαναφορά του πολιτονικού συστήματος ή όχι, το μονοτονικό σύστημα γραφής είναι και το επίσημο του Ελληνικού κράτους.

Έτσι κατά τη γνώμη μου πιστεύω ότι το πολιτονικό σύστημα γραφής πρέπει να απαγορευτεί ως επιλογή γραφής στο forum.odigein.com για τους ίδιους λόγους για τους οποίους απαγορεύεται η γραφή με greeklish.
Δεν μπορούμε να κρατάμε δύο μέτρα και δύο σταθμά.

τα παραπάνω αποτελούν καθαρά προσωπική άποψη και σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν προσωπική επίθεση προς εσένα Haridimos

φιλικά
Νίκος
Think don't drink!
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Η ελληνική γλώσσα

Δημοσίευση από rasPUTIN »

nnikos έγραψε:Ακόμη, η χρήση αυτού μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα στην ορθή κατανόηση του κειμένου, αφού πλέον όλοι οι Έλληνες πολίτες διδάσκονται το μονοτονικό σύστημα γραφής.
Τὸ πολυτονικὸ δημιουργεῖ πρόβλημα στὴν κατανόηση; Φίλε nnikos εἶσαι πανάσχετος, δέν ξέρεις ἑλληνικὰ (οὖτε ἐγῶ ξέρω ἀλλὰ μαθαίνω).

Δὲς τὴν παρακάτω φράση, γραμμένη μὲ μπασταρδο-νεοελληνικοὺς κανόνες (μονοτονικό, παράλειψη τελικοῦ νί).

Το φόρουμ το έστησε ο Haridimos με το γιο του athanatos.

Τὶ νόημα βγάζεις; Ὄτι ὁ athanatos εἶναι γιὸς τοῦ Haridimos καὶ μαζί στήσανε τὸ φόρουμ; Ἤ μήπως ὁ γιὸς τοῦ athanatos καὶ ὁ Haridimos στήσανε τὸ φόρουμ;

Δὲς τὶς παρακάτω φράσεις.
  1. Τὸ φόρουμ τὸ ἔστησε ὀ Haridimos μὲ τὸν γιό του athanatos.
  2. Τὸ φόρουμ τὸ ἔστησε ὀ Haridimos μὲ τὸν γιὸ τοῦ athanatos.


Τι νόημα βγάζει ἡ κάθε φράση;
nnikos έγραψε:Επιπρόσθετα, παρά το γεγονός ότι ο κάθε ένας έχει δικαίωμα να υποστηρίζει την επαναφορά του πολιτονικού συστήματος ή όχι, το μονοτονικό σύστημα γραφής είναι και το επίσημο του Ελληνικού κράτους.
Ἡ ἑλληνικὴ γλῶσσα εἶναι ἕνα πολιτιστικὸ δημιούργημα. Κάποιοι εὐφυεὶς, ἰκανοὶ καὶ μορφωμένοι ἄνθρωποι δημιούργησαν κάτι τὀ ὁποῖο ζεἶ χιλιάδες χρόνια. Δημιούργησαν κάτι τὸ ὁποῖο σέβεται ἠ διεθνὴς ἀκαδημαϊκὴ κοινότητα.

Δὲν ἰσχυρίζομαι ὄτι "ἡ φύση μιλάει ἑλληνικά", δὲν ἰσχυρίζομαι ὄτι "ἡ ἑλληνικὴ εἶναι ἡ γλῶσσα τῶν Θεῶν", κρατάω μικρὸ καλάθι σχετικὰ μὲ τὸ πείραμα τὸ ὁποῖο ἔδειξε ὄτι ἡ διδασκαλία τῆς ἀρχαίας ἑλληνικῆς αὐξάνει τὴν εὐφυΐα τῶν παιδιῶν. Ἀλλὰ δὲν δέχομαι ὄτι μπορεῖ κάποιος ἀπατεώνας λαοπλάνος πολιτικὸς νὰ βάλει τὰ βρωμόχερά του στὴν ἑλληνικὴ γλῶσσα.

Τὶ σημαίνει ὄταν λέμε ὄτι τὸ μονοτονικὸ σύστημα γραφῆς εἶναι τὸ ἐπίσημο σύστημα γραφῆς τοῦ κράτους; Ἀν αὔριο κάποια κυβέρνηση ψηφίσει νόμο νὰ γκρεμιστεῖ ὁ Παρθενῶν καὶ νὰ χτιστοῦν ππολυκατοικίες τὶ θὰ συμβεῖ; Θὰ καταργηθεῖ ὁ πολιτισμός μας; Θὰ διαγραφεῖ ἡ ἰστορία;
nnikos έγραψε:Έτσι κατά τη γνώμη μου πιστεύω ότι το πολιτονικό σύστημα γραφής πρέπει να απαγορευτεί ως επιλογή γραφής στο forum.odigein.com για τους ίδιους λόγους για τους οποίους απαγορεύεται η γραφή με greeklish.
Ἡ λατινοειδὴς γραφὴ (greeklish) ἐμφανίστηκε ὄταν οἰ πρώτοι Η/Υ (καὶ τὰ λειτουργικὰ αὐτῶν) δὲν ὑποστήριζαν ἐλληνικά. Ἡ φυγοπονία τῶν χρηστῶν, ἡ ἔλλειψη σεβασμοῦ πρὸς ἔνα πολιτιστικὸ δημιούργημα, ἡ ἀμορφωσιὰ κρατοῦν ζωντανὰ τὰ greeklish.

nnikos έγραψε:τα παραπάνω αποτελούν καθαρά προσωπική άποψη και σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν προσωπική επίθεση προς εσένα Haridimos
Ἀπόψεις ἐκφράζουμε, γιὰ αὐτὸ τὸν λόγο δὲν φτιάχτηκε τὸ φόρουμ;
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
athanatos
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 17:36

Re: Η ελληνική γλώσσα

Δημοσίευση από athanatos »

nnikos έγραψε:Προσωπικά εμένα η ανάγνωση του πολιτονικού συστήματος γραφής με κουράζει το ίδιο όπως και τα greeklish.
Φίλε nnikos νομίζω ότι υπερβάλεις .
nnikos έγραψε:Ακόμη, η χρήση αυτού μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα στην ορθή κατανόηση του κειμένου, αφού πλέον όλοι οι Έλληνες πολίτες διδάσκονται το μονοτονικό σύστημα γραφής.
Εδώ συμφωνώ με τον Haridimos
nnikos έγραψε:Επιπρόσθετα, παρά το γεγονός ότι ο κάθε ένας έχει δικαίωμα να υποστηρίζει την επαναφορά του πολιτονικού συστήματος ή όχι, το μονοτονικό σύστημα γραφής είναι και το επίσημο του Ελληνικού κράτους.
Αυτό δεν σημαίνει και την απαγόρευσή του πολιτονικού.
nnikos έγραψε:Έτσι κατά τη γνώμη μου πιστεύω ότι το πολιτονικό σύστημα γραφής πρέπει να απαγορευτεί ως επιλογή γραφής στο forum.odigein.com για τους ίδιους λόγους για τους οποίους απαγορεύεται η γραφή με greeklish.
Είναι απαράδεκτο να συγκρίνουμε τα greeklish με τα Ελληνικά . Μία γλώσσα χιλιάδων ετών με μία που δεν υπάρχει.
nnikos έγραψε:Δεν μπορούμε να κρατάμε δύο μέτρα και δύο σταθμά.
Ούτε λόγος.
Σ’ όλους τους τόπους κι αν γυρνώ μόνον ετούτον αγαπώ !
Οδυσσέας Ελύτης
nnikos
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 17:30
Επικοινωνία:

Re: Η ελληνική γλώσσα

Δημοσίευση από nnikos »

κύριε Haridimos

Ευχαριστώ πολύ για την προσωπική επίθεσή σου προς εμένα.
Τὸ πολυτονικὸ δημιουργεῖ πρόβλημα στὴν κατανόηση; Φίλε nnikos εἶσαι πανάσχετος, δέν ξέρεις ἑλληνικὰ (οὖτε ἐγῶ ξέρω ἀλλὰ μαθαίνω).
Το γεγονός ότι με αποκαλείς πανάσχετο και ότι δεν ξέρω Ελληνικά και δε θέλω να μάθω αποτελούν προσωπική επίθεση με τη χρήση απρεπών, προσβλητικών και υβριστικών εκφράσεων με προσβλητικό υπονοούμενο προς εμένα, είναι κάτι που με θίγει προσωπικά και είσαι ο τελευταίος που θα το κρίνει.

Παρά το γεγονός ότι είσαι δημιουργός και διαχειριστής αυτής δημόσιας συζήτησης, ΕΙΣΑΙ και αυτός που ΔΕΝ ακολουθεί τους κανόνες που ΕΣΥ όρισες.
Στο forum του odigein.com εν γένει δεν επιτρέπεται:

....
γ) Η προσωπική επίθεση προς άλλα μέλη του forum.
δ) Η χρήση απρεπών, προσβλητικών και υβριστικών εκφράσεων καθώς και τα προσβλητικά υπονοούμενα καθ΄ οιουδήποτε.
ε) Η ατεκμηρίωτη καταγγελία καθ΄οιουδήποτε φυσικού ή άλλου προσώπου.
....
Μάλλον πρέπει να παραδειγματιστείς από τον άλλο διαχειριστή και γιο σου athanatos που σέβεται την άποψη τρίτων.

Αφού λοιπόν είμαι πανάσχετος, δεν ξέρω Ελληνικά και δε θέλω να τα μάθω όπως εσύ, οποιαδήποτε έκφραση άποψης στη συγκεκριμένη δημόσια συζήτηση αποτελεί μόνο πρόβλημα. Έτσι σε παρακαλώ να:
1. προσθέσεις έναν όρο απαγόρευσης συμμετοχής στη δημόσια συζήτηση προς πάσα πανάσχετο ή που δεν ξέρει Ελληνικά και δεν επιθυμεί να μάθει όπως εσύ
2. διαγράψεις διά παντώς κάθε προηγούμενη δημοσίευσή μου αφού μάλλον μόνο πρόβλημα δημιουργούν (πανάσχετος) και αποτελούν πνευματική μου ιδιοκτησία.
3. διαγράψεις για πάντα τον λογαριασμό μου αφού ως πανάσχετος οι απόψεις μου δεν έχουν πλέον νόημα.

Δεν θα απαντήσω σε οποιαδήποτε άλλη άποψη αφού είμαι πανάσχετος.

Εύχομαι σε αυτή τη δημόσια συζήτηση να υπάρχουν μόνο πανσχετικοί που γνωρίζουν Ελληνικά ή επιθυμούν να μάθουν όπως οι διαχειριστές τους.

ΔΥΣΤΥΧΩΣ δεν γνωρίζω και δε θέλω να μάθω το πολυτονικό σύστημα γραφής για να γίνουν ΑΠΟΛΥΤΑ κατανοητά τα παραπάνω γραφόμενά μου. Παρακαλώ σε οποιονδήποτε το γνωρίζει να το μετατρέψει κατάλληλα αντί εμού.

Πάντα φιλικά
Νίκος
Think don't drink!
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6648
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Η ελληνική γλώσσα

Δημοσίευση από MacPap »

Ψυχραιμία φίλοι μου (φαντάσου να είμασταν και σε κανένα γλωσσικό forum :-) )

Μάλλον αυτή η γενικότερη κατάσταση στη χώρα μας μαζί με την ζέστη δημιουργεί εκρηκτικές καταστάσεις ακόμα και μεταξύ φίλων που δεν έχουν τίποτε να μοιράσουν, ενώ αντιθέτως έχουν πολλά κοινά. Ο εχθρός είναι εκεί έξω στους δρόμους όχι εδώ μέσα.

ΑΝ και εγώ ίσως είμαι ο πλέον "παν άσχετος" σε θέματα γλώσσας και ο αναρμοδιότερος να μιλήσω για το θέμα (όντας Γερμανοτραφής) θα ήθελα παρ αυτά να πω την γνώμη μου. (μπορώ δεν μπορώ?) ;)

Κατ αρχάς τα greeklish με το πολυτονικό είναι 2 πράγματα παντελώς άσχετα.
1) greeklish = Η γραφή της Ελληνικής γλώσσας με μη Ελληνικά γράμματα. Και μολονότι εμένα ΔΕΝ με κουράζει λόγω συνήθειας είναι όσο σωστό θα ήταν να γράφεις ελληνικά με αραβικούς χαρακτήρες.
2) Το πολυτονικό = ένα σύστημα με διάφορα σύμβολα που εκτός από το να δείχνουν που τονίζεται μια λέξη δείχνουν και άλλα πράγματα που έχουν σχέση πολλές φορές με την ετυμολογία της ή την χρήση της στην πρόταση. Απλά ως σύστημα είναι συνυφασμένο με την καθαρεύουσα.

Τούτου λεχθέντος (τώρα αυτό είναι καθαρεύουσα?? :-) ) Το πολυτονικό ΔΕΝ είναι καθαρεύουσα. Είναι το αντίθετο του ατονικού.
Επίσημα στην Ελλάδα χρησιμοποιούμε την δημοτική (άσχετα αν πολλές φορές την κάνουμε "δημοτηκιά" ;) ). Και θα συμφωνούσα ότι για πολλούς λόγους σήμερα αν κάποιος χρησιμοποιούσε καθαρεύουσα θα ήταν δυσνόητος από πολλούς, θα εμφανιζόταν μάλιστα και ανορθόγραφος πολλές φορές. ΑΝ δηλαδή έγραφε "όστις θέλει ἓρθῃ" αντί "όποιος θέλει να έρθει" αυτό θα ήταν καθαρεύουσα και και δεν θα ήταν η επίσημη Ελληνική γλώσσα και ίσως δύσκολη και κουραστική στην κατανόηση.

Εν κατακλείδι πιστεύω πως το να βάζουμε περισσότερα σημαδάκια πάνω στις λέξεις από το να μη βάζουμε καθόλου είναι εξίσου παράξενο στο μάτι άλλα δεν έχει καμία σχέση με το να χρησιμοποιούμε διαφορετικό αλφάβητο.

Τέλος πιστεύω πως άσχετα με το τι αναγράφεται στον κανονισμό του forum το να παραμείνουμε κόσμιοι σχετικά με τις εκφράσεις μας είναι όχι μόνο επιτακτικό αλλά και επιβεβλημένο. Ιδιαίτερα σήμερα με όλες τις σκοτούρες που περνάμε όλοι μας και τα τσιτωμένα νεύρα που κουβαλάμε.

Και επειδή όπως έλεγαν οι αρχαίοι πρόγονοι των γειτόνων μας "Verba volant, littera scripta manet" δηλαδή "Ο προφορικός λόγος πετάει ο γραπτός μένει" πρέπει να καταλάβουμε όλοι πως σώφρον είναι να εκφραζόμαστε γραπτώς διαφορετικά και προσεκτικότερα απ' όταν μιλούμε face to face (έ αυτό πως σας φάνηκε?).

Φιλικά Κώστας
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
thanos
Δημοσιεύσεις: 670
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2010, 21:28

Re: Η ελληνική γλώσσα

Δημοσίευση από thanos »

νομίζω οτι το προβλημα της διένεξης προκύπτει από την παρακάτω πρόταση:
Φίλε nnikos εἶσαι πανάσχετος, δέν ξέρεις ἑλληνικὰ (οὖτε ἐγῶ ξέρω ἀλλὰ μαθαίνω).
αν δεν γραφόταν αυτό, δεν θα υπήρχε κανένα πρόβλημα, νομίζω...
οι κανόνες του φόρουμ είναι για να τηρούνται, και ιδίως απο τους διαχειριστές!
αν αυτοι τους παραβιάζουν, τι έμεινε στα μέλη να κάνουν, οταν θα μαζευτούν και περισσοτερα από αυτά, μετρημένα στα δάχτυλα των 2 χεριών, τα ενεργά μέλη.

νομιζω μας ειναι γνωστό τι γινόταν στο παρελθόν απο την εμπειρία μας σε διάφορα φόρα, οταν γινόταν καταστρατηγηση των κανόνων λειτουργίας του φόρουμ. Μπάχαλο που μπορεί να οδηγήσει κ στην διάλυση!

ας κρατήσουμε αυτό:
δεν έχουν τίποτε να μοιράσουν, ενώ αντιθέτως έχουν πολλά κοινά. Ο εχθρός είναι εκεί έξω στους δρόμους όχι εδώ μέσα.
πάντα φιλικά και καλοπροαίρετα!
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Η ελληνική γλώσσα

Δημοσίευση από rasPUTIN »

nnikos έγραψε:κύριε Haridimos
Τὸ κύριε δὲν χρειάζεται.
nnikos έγραψε:Ευχαριστώ πολύ για την προσωπική επίθεσή σου προς εμένα.
Δὲν ἐπρόκειτο περὶ ἐπιθέσεως.
nnikos έγραψε:
Τὸ πολυτονικὸ δημιουργεῖ πρόβλημα στὴν κατανόηση; Φίλε nnikos εἶσαι πανάσχετος, δέν ξέρεις ἑλληνικὰ (οὖτε ἐγῶ ξέρω ἀλλὰ μαθαίνω).
Το γεγονός ότι με αποκαλείς πανάσχετο και ότι δεν ξέρω Ελληνικά και δε θέλω να μάθω αποτελούν προσωπική επίθεση με τη χρήση απρεπών, προσβλητικών και υβριστικών εκφράσεων με προσβλητικό υπονοούμενο προς εμένα, είναι κάτι που με θίγει προσωπικά και είσαι ο τελευταίος που θα το κρίνει.
Γράφοντας πὼς "οὖτε ἐγῶ ξέρω ἀλλὰ μαθαίνω" θεώρησα ὄτι εἶναι σαφὲς πὼς καὶ ἐγῶ κατατάσσω τὸν ἐαυτό μου στοὺς ἄσχετους. Ἀλλὰ ὅπως καὶ νὰ ἔχει ἀν σἐ πρόσβαλλα ζητῶ συγγνώμη, δὲν ἦταν αὐτὸς ὁ ἀντικειμενικός μου σκοπός.
nnikos έγραψε:Μάλλον πρέπει να παραδειγματιστείς από τον άλλο διαχειριστή και γιο σου athanatos που σέβεται την άποψη τρίτων.
Ὁ athanatos δὲν εἶναι γιός μου. :) :)
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ότι περισσεύει...”