Παλεύοντας με τα κύματα...

Αν δεν έχει κατηγορία γι'αυτό βάλτε το εδώ...
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Παλεύοντας με τα κύματα...

Δημοσίευση από MacPap »

Αν και στους ιστιοπλόους είναι γνωστή η προσέγγιση της Τινου με τέτοιο καιρό η ερώτηση είναι πραγματικά ποιος έδωσε άδεια απόπλου με τέτοιο καιρό?



Τίτλος Video (youtube) =Blue Star Ithaki - 04/12/13


Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: Παλεύοντας με τα κύματα...

Δημοσίευση από pipinos1976 »

Δεν είναι τίποτε αυτό. Ένα απλό τοπικό 10άρι είναι για <2nmi. Να δεις τέτοιο ταξίδι από Ραφήνα, όχι με το Ιθάκη που είναι σοβαρό πλοίο (είναι το πιο σύγχρονο και σταθερό πλοίο στη γραμμή Πειραιάς / Ραφήνα - Μύκονος), αλλά με κάτι σαπάκια της μορφής Aqua Jewel, Super Ferry II κτλ. Με το 1ο με 4αρι γέρναμε και νομίζαμε ότι θα ακουμπήσουμε τη θάλασσα. Με το 2ο έχω πετύχει 8άρι βόρειο - είναι της πλάκας για Καβοντόρο - που πηγαίναμε από τη μία πλευρά στην άλλη προσπαθώντας να κρατηθούμε, με τον κόσμο να τρέχει προς το μπαρ για σακκούλες και να ξερνάνε στα πατώματα. Εγώ κοιμόμουν κρατώντας το τραπέζι με τα δύο χέρια και η καρέκλα έκανε περιοδεία αριστερά-δεξιά σαν εκκρεμές.

Έχω πολλά τέτοια καλά να σου λέω. Να φεύγεις με καράβι για Αθήνα και να το κόβει το απαγορευτικό στην Άνδρο, ενώ το προηγούμενο πέρασε. Να ξεκινάς και να το στέλνουν προς Κέα / Κύθνο γιατί είχε 11bf και να παίρνει ο καπετάνιος απόφαση να το πάει μέχρι τέρμα και να μένει μέσα 1 επιβάτης. Πρόπερσι το Νήσος Χίος να έρχεται και να πέφτει στον λιμενοβραχίονα της Τήνου και να έρχεται στα καπάκια πλοίο και να πέφτει πάνω του. Να περιμένεις το Super Ferry να έρθει και να έρχεται στις 18.00 αντι 14:30 γιατί είχε πέσει πάνω στην προβλήτα στη Σύρο και περίμεναν να γίνει πρώτα έλεγχος και μετά να φύγει. Να πηγαίνεις Τήνο - Σύρο με Αίολος Κεντέρης και με 4άρι βόρειο να κουνάει λες και ήταν 7άρι για το Ιθάκη... κοντέψαμε να βγάλουμε τα σωθικά μας για 12nmi. Με το SeaJet που είναι ένα μικρό catamaran ταχύτητατο στα στενά Τήνου - Μυκόνου, όπως με το Ιθάκη, να πετυχαίνεις 8άρι και να πηδάει το πλοίο στον αέρα ενώ κινείται με περίπου 40nmi/h (72km/h στο gps μου) και να νιώθεις τα κενά από την ελεύθερη πτώση. Να πηγαίνεις να μπεις στο καράβι και να έχει ΝΔ 6άρι που είναι το χειρότερο γιατί σε χτυπάει σε όλη τη διαδρομή στο πλάι και το λιμάνι (ανοιχτό προς Νότο) να είναι με 0,5m νερό και να γίνεσαι μούσκεμα μπαίνοντας, οπότε σε όλο το ταξίδι να έχεις το κούνημα και να είσαι και βρεγμένος μέχρι το γόνατο...

Όπως καταλαβαίνεις μπορώ να γράφω ώρες για τέτοια θέματα. Πάντως, αυτό που είδατε δεν ήταν τίποτε. Είναι συνηθισμένο στα στενά Τήνου - Μυκόνου και Άνδρου - Τήνου. Ο άνεμος, αν θυμάμαι καλά, ήταν βόρειος, οπότε το κούνημα ήταν για 5-10min. Τελείως χαλαρό, έστω κι αν μέσα στο καράβι γίνεις κουδούνι.

Δείτε τα βίντεο από τις καταστροφές σε Τήνο, από την προσπάθεια να αράξει το καράβι στην Κίμωλο και μετά, όταν σας μιλήσει ξανά βουλευτής, πείτε του ότι οι επιλογές είναι δύο: ή έχει Δ.Υ. στα νησιά και δουλεύουν με αυτοθυσία (δείτε τους άνδρες του Λ.Σ. και τους καβοδέτες πώς τρέχουν) χαλώντας την αναλογία Δ.Υ. προς πληθυσμό ή τα νησιά τα εκκενώνουμε από κατοίκους.

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Παλεύοντας με τα κύματα...

Δημοσίευση από MacPap »

Επειδή την συγκεκριμένη περιοχή την "κροσαρουμε" (περνάμε) συχνά οι ιστιοπλόοι, να σου πω εγώ ιστορίες να σου σηκωθεί η τρίχα. Οι δε Τηνιακοί το έχουν κάνει επάγγελμα να σώνουν κότερα που εκπέμπουν MayDay.

Να ταξιδεύεις με το ιστιοπλοϊκό και να σου σκίζει το πανί το κύμα μέσα από το οποίο πέρασες. Μέσα στο οποίο μπήκες δηλαδή δεμένος στο τιμόνι σαν τον Κάπτεν Ειχαμπ από το Μόμπυ Ντικ του Μέλβιλ.
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: Παλεύοντας με τα κύματα...

Δημοσίευση από pipinos1976 »

Έχω δει διάφορα τόσο καιρό. Πιο τρομακτικό ήταν όταν το Sea Jet πήγαινε να πέσει πάνω σε ένα ιστιοπλοϊκό που απλά έβλεπε το πλοίο να έρχεται πάνω του με 70km/h. Επίσης καλό όταν το Ithaki είδε βάρκα που έχει βγει για ψάρεμα και, προφανώς, δεν την είδε το radar. Κάνει μια μανούβρα, πέφτουμε όλοι κάτω, τρέχουμε πίσω και βλέπουμε τον τύπο στη βάρκα να κάνει το σταυρό του. Αυτό που φαινόταν ήταν μια ευθεία από τα απόνερα και γύρω από τη βάρκα ένα ημικύκλιο, τόσο κοντά σε αυτή, που απορούσαμε πώς δεν την πήρε μαζί το πλοίο καθώς περνούσε γύρω της.

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Παλεύοντας με τα κύματα...

Δημοσίευση από MacPap »



Τίτλος YouTube: "10 TOP SHIPS IN STORM INCREDIBLE VIDEO"
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: Παλεύοντας με τα κύματα...

Δημοσίευση από pipinos1976 »

Παρόμοια κατάσταση με το 5:00 περίπου λεπτό έχω περάσει στο Superferry II το 2008-09. Κυριολεκτικά κρατιότανε ο κόσμος από τα τραπέζια και πηγαίναμε πέρα δώθε καθισμένοι στις καρέκλες. Τους πέταγε από τους καναπέδες, όρθιος δεν έφτανες στο bar, το πλοίο βρωμούσε εμετό. Τραγική κατάσταση.

Ευχαριστώ.
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Παλεύοντας με τα κύματα...

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Ὑποθέτω ὄτι εἶναι αὐτό.


οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
Άβαταρ μέλους
Johnny
Δημοσιεύσεις: 3383
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 20:23
Τοποθεσία: Μεταμόρφωση - Αττικής (Κουκου city)

Re: Παλεύοντας με τα κύματα...

Δημοσίευση από Johnny »

Αρκετα πάω για δραμαμίνη....... :astrakia :astrakia
Η ανθρωπότητα δεν έχει προχωρήσει ούτε ένα βήμα μπροστά, από την στιγμή που υπάρχει έστω και ένα παιδί που υποφέρει.
Άλμπερτ Αϊνστάιν
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Παλεύοντας με τα κύματα...

Δημοσίευση από MacPap »

Πάντως εγω το χειρότερο (σε video) που έχω δει ε;iναι αυτό.

Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ότι περισσεύει...”