dSLR

Αν δεν έχει κατηγορία γι'αυτό βάλτε το εδώ...
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

dSLR

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Ποιο καλό παιδάκι θα μου κάνει ένα σεμινάριο πάνω στις τρέχουσες ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές γιατι το έχω εγκαταλείψει το σπορ καιρό?
Θέλω μια για ένα δώρο σε αρχάριο (αρχάριο μεν, χομπίστα δε), και ίσως να μπω στο τριπάκι να πάρω και εγώ μια.

Πάντα ήμουν της άποψης, οτι οι starter dslr αν μπορείς να τις πείς έτσι, έχουν πολύ "starter" φακό, και αν μπεις στο τρίμηνο στο ψάξιμο για αλλαγή φακού, θα έχεις δώσει τζάμπα λεφτά.

Γιαυτό έλεγα να ψάξω μια σκέτη χωρίς φακό (δεν ξέρω αν βγάζουν όλες οι εταιρίες), και να ψάξω τον φακό της αρεσκείας μου ξεχωριστά.

Προχτες όμως έπιασα στα χέρια μου μια nikon με πολύ απλό βασικό φακό και δε μπορώ να πω οτι με χάλασε κιόλας. Άρα πρέπει να διαλέξω πρώτα τη μηχανή της αρεσκείας μου και να βολευτώ με το φακό που φοράει.

Μπορεί κάποιος (για ποιον χτυπάει η καμπάνα?) να μου δώσει μερικές αρχικές προτάσεις για να μην αρχίσω το ψάξιμο και το ολονύχτιο Online κάψιμο απο το μηδέν?

Επίσης με τους φακούς. Είναι απαραίτητος και ο 18-55 ή μπορείς να πας κατευθείαν σε μαγαλύτερο? Ή πρέπει να τους έχεις και τους δυο μαζί?

Δε με ενδιαφέρει το μάρκετινγκ τρικ των megapixel. Κυρίως η ταχύτητα του φακού του επεξεργαστή και του φλας με ενδιαφέρει. Χρήση; για βραδινές φωτογραφίες με τρίποδο ειδικά που είναι το κόλλημά μου

Ευχαριστώ


W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: dSLR

Δημοσίευση από MacPap »

Εγώ όπως ψωνίζω Apple ετσι ψωνίζω Canon. Βασικά θα πρότεινα κάτι με 3 ψηφία στο όνομά του. Και εναν φακό τουλάχιστον 28 και το πολύ 135. Το σημαντικό είναι το 28 και οχι το 135
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: dSLR

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Γιατι 28? Αφού και το 18 δεν μπορώ να πω οτι είναι ευρυγώνιο.
τα ευρυγώνια σε τι νούμερα κυμαίνονται?
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: dSLR

Δημοσίευση από MacPap »

ΤΟ ευρυγώνιο απο μονο οτυ δνε λέει τίποτε.
Πρώτον εγώ δνε ειπα 28 ειπα τουλάχιστον 28 αν βρεις 15 πάρτο
ΤΟ ευρυγώνιο είναι σε συνάρτηση με το μέγεθος του sensor, που ειναι και αυτό που πλήρωνεις σε μια καμερα.
Διάβασε εδώ
Camera sensor size: Why does it matter and exactly how big are they?
DIGITAL CAMERA SENSOR SIZES
Image Sensor Size Specs Comparison
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: dSLR

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Τελικά επιλέχθηκε και αγοράστηκε η Nikon D5300 σώμα, με φακό nikon 18mm-140mm

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4844
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: dSLR

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Καλορίζικη ὠρέ, καλὲς φωτογραφίες.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: dSLR

Δημοσίευση από MacPap »

Να τη φχαριστηθείς. :applause
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: dSLR

Δημοσίευση από UltiMo_ »

να 'στε καλά παιδιά..

Εικόνα

Εικόνα
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: dSLR

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: dSLR

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ότι περισσεύει...”