Κρίσις ηθών: ευτυχώς κάποιοι αντιστέκονται ακόμα

Αν δεν έχει κατηγορία γι'αυτό βάλτε το εδώ...
Απάντηση
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4844
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Κρίσις ηθών: ευτυχώς κάποιοι αντιστέκονται ακόμα

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Ἡμέρα μνήμης τῆς γενοκτονίας τῶν Ποντίων χθές.

Μιὰ τέτοια ἱστορικὴ ἡμέρα ἐπέλεξαν νὰ κάνουν πορεία οἱ πισωγλέντηδες καὶ λοιποὶ παρὰ φὐσειν ἰκανοποιούμενοι (βλέπε Thessaloniki Pride 2018). Αὐτὸ εἶναι ὕβρις καὶ βλασφημία.


οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4844
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Κρίσις ηθών: ευτυχώς κάποιοι αντιστέκονται ακόμα

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Μπράβο στον Δάσκαλο! Αρνούμαι να διδάξω βλάσφημα βιβλία είπε στους Εθνοπρ@δοτες...
Αυτός είναι δάσκαλος....
Έτσι θυμάμαι ηταν οι δάσκαλοι και στα δικά μου χρονιά και
σ ολη την Ελληνική Ιστορία .....


Εικόνα

Eπειδή, “Όταν μου πειράζουν την πατρίδα μου και θρησκεία μου, θα μιλήσω, θα ‘νεργήσω κι ό,τι θέλουν ας μου κάμουν”, κατά τον πατριδοφύλακα στρατηγό Μακρυγιάννη.

Επειδή, ορκίστηκα ως δάσκαλος, να υπηρετώ το Σύνταγμα της πατρίδας μου και να σέβομαι την θεμελιώδη επιταγή του, η οποία ορίζει ότι η «H παιδεία αποτελεί βασική αποστολή του Kράτους και έχει σκοπό την ηθική, πνευματική, επαγγελματική και φυσική αγωγή των Eλλήνων, την ανάπτυξη της εθνικής και θρησκευτικής συνείδησης και τη διάπλασή τους σε ελεύθερους και υπεύθυνους πολίτες”.

Επειδή, κατά την εντολή της Αγίας Γραφής, «πάντες οι θεοί των εθνών δαιμόνια” (Ψαλμ. 95.5) και «πειθαρχείν δει Θεώ μάλλον ή ανθρώποις”.

Επειδή, έμαθα να ακούω τους αγίους της Εκκλησίας μας και όχι «ιερές μουρμούρες” συμβιβασμένων ιεραρχών, να υπακούω σε λόγια παλληκαρίσια σαν του αγίου Παϊσίου «…Η Ελλάδα, η Ορθοδοξία, με την παράδοσή της, τους Αγίους και τους ήρωές της, να πολεμείται από τους ίδιους τους Έλληνες και εμείς να μη μιλάμε! Είναι φοβερό! …
Αν οι Χριστιανοί δεν ομολογήσουν, δεν αντιδράσουν, αυτοί θα κάνουν χειρότερα. Ενώ, αν αντιδράσουν, θα το σκεφθούν…”

Επειδή, δεν ανέχομαι μια δράκα εκκλησιομάχων να μαγαρίζει ευαίσθητες και αθώες παιδικές ψυχές.

Επειδή, είμαι οργισμένος εξαιτίας της υλικής και πνευματικής λεηλασίας της πατρίδας μου, από ημέτερα και αλλογενή αρπακτικά-«οι μη οργιζόμενοι εφ’ οις δει ηλίθιοι δοκούντες είναι” (κατά τον Αριστοτέλη, δάσκαλο του πρώτου καπετάνιου της προδομένης Μακεδονίας μας, του Μ. Αλεξάνδρου).

Επειδή, ντρέπομαι να ντροπιαστώ ενώπιον της ιστορίας μας και σκέφτομαι ότι κάποτε κάποιοι δάσκαλοι και δασκάλες, υπέγραφαν με το αίμα τους την διδασκαλία τους, σαν τις ηρωικές δασκάλες του Μακεδονικού Αγώνα.

Επειδή, είμαι Έλληνας, Χριστιανός Ορθόδοξος και όχι Γραικύλος της σήμερον.

Επειδή, δεν φοβάμαι και «δεν ξέρω εγώ να τσακάω την μέση μου”, όπως έλεγε ο απροσκύνητος κλεφταρματολός του ’21, Δημήτριος Μακρής.

Για όλους αυτούς τους λόγους και για άλλους τόσους, δεν διδάσκω τα βλάσφημα βιβλία των Θρησκευτικών, αλλά «ψυχή και Χριστό”, όπως μας κανοναρχεί ο εθναπόστολος άγιος Κοσμάς ο Αιτωλός, πράγμα που κάνω εδώ και πολλά χρόνια.

Δημήτρης Νατσιός
δάσκαλος-Κιλκίς
πηγη

08/10/2018
Πηγή: https://apagoreuetai-group.blogspot.com ... st_35.html
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4844
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Κρίσις ηθών: ευτυχώς κάποιοι αντιστέκονται ακόμα

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Μεγάλη λεβεντιὰ ὁ κύριος Νατσιός, δὲν εἶναι δάσκαλος ἀλλὰ Δάσκαλος (κι ὄχι δασκαλάκος).

Δεῖτε βίντεο στὸ Ἐσὺ Σωλῆνας καὶ θὰ καταλάβετε.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Κρίσις ηθών: ευτυχώς κάποιοι αντιστέκονται ακόμα

Δημοσίευση από MacPap »

:biritses
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: Κρίσις ηθών: ευτυχώς κάποιοι αντιστέκονται ακόμα

Δημοσίευση από pipinos1976 »

Δείτε και αυτό, όμως. Η ετεροφυλοφιλία είναι κάτι που διαιωνίζει την πατριαρχική κοινωνία, λέει μια συγγραφέας (η οποία, μάλλον, είναι λεσβία, όπως βλέπω στο διαδίκτυο). Δηλαδή, το 90% του κόσμου έχουν ψυχολογικά προβλήματα (πράγματι έχουν, αλλά άλλης μορφής) και μόνον το 10%, αυτών που είναι ομοφυλόφιλοι (κλπ, όπως παιδεραστές, ασεξουαλικοί κτλ), είναι οι φυσιολογικοί πλέον. Δεν νομίζω ότι βαδίζουμε στον σωστό δρόμο ως κοινωνία, άσε που αυτά που αναφέρει μπορεί να ενδιαφέρουν την Ευρώπη, τις ΗΠΑ, άντε και μερικές ακόμη συμμαχικές χώρες, ενώ αφήνουν απέξω το μεγαλύτερο ποσοστό του παγκοσμίου πληθυσμού. Το σχέδιο βέβαια είναι δεδομένο. Όλοι εναντίων όλων και οι πραγματικοί αφέντες του κόσμου να γελάνε με τα χάλια του απλού πολίτη, που θα πολεμάει να επιβιώσει σε έναν τρελό κόσμο. Και το άσχημο είναι πως σήμερα, το 2020, είμαστε σε θέση να περνάμε όλοι καλά στον πλανήτη. Να ήταν το 1000 ή 1500 θα έλεγα ότι υπάρχουν πόλεμοι, δεν υπάρχουν τα μέσα, ο κόσμος είναι αμόρφωτος (ηγεσία και απλοί πολίτες), δεν υπάρχουν δυνατότητες ενιαίας παροχής πληροφορίας, οπότε οι Μογγόλοι π.χ. μπορεί να κάνουν επιδρομές ή οι Τούρκοι να σφάζουν ή οι Αλγερινοί να κάνουν εμπόριο λευκής σαρκός. Αλλά τώρα που τα έχουμε όλα, μας έχουν καταφέρει και αντί για εχθρικούς λαούς να έχουμε έχθρα μεγαλύτερη, όχι απλά με τον γειτονικό λαό, αλλά με τον γείτονα στο στενό μας και με την ίδια μας την φίλη, τον συγγενή ή δεν ξέρω κι εγώ ποιον άλλον.

Διαβάστε την αυθεντική δημοσίευση. Πηγές και σχόλια θα βρείτε χιλιάδες στο διαδίκτυο.

Miley Cyrus' split with Liam Hemsworth isn't just celebrity gossip — it's a blow to the patriarchy

Ευχαριστώ.
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: Κρίσις ηθών: ευτυχώς κάποιοι αντιστέκονται ακόμα

Δημοσίευση από pipinos1976 »

Ένα ακόμη κλασσικό παράδειγμα εγκληματικότητας από ημεδαπούς (Ρομά ή Τουρκόγυφτους), που δεν δείχνουν ίχνος ήθους και αξιοπρέπειας. Αντιγράφω από το παρακάτω:

Αγιοι Θεόδωροι : Συγκλονίζει ο γιος της ... ια αλυσίδα
Αγιοι Θεόδωροι : Συγκλονίζει ο γιος της 77χρονης – Την πάτησαν με το αμάξι για μια αλυσίδα

Συγκλονιστική είναι η μαρτυρία του γιου του θύματος στους Αγίους Θεοδώρους, ο οποίος βρισκόταν μόλις λίγα μέτρα από τον τόπο του εγκλήματος

Σοκαριστικές λεπτομέρειες για την τραγωδία με την 77χρονη η οποία σκοτώθηκε όταν ληστές την πάτησαν με το αυτοκίνητο ενώ νωρίτερα προσπάθησαν να της κλέψουν μια χρυσή αλυσίδα από τον λαιμό.

Η ΕΛ.ΑΣ εξαπέλυσε ανθρωποκυνηγητό για τον εντοπισμό των ληστών τόσο από ξηρά όσο και από αέρα, ωστόσο έως αργά το απόγευμα του Σαββάτου δεν κατέστη δυνατό να εντοπιστούν.

Συγκλονιστική η μαρτυρία του γιου της

Συγκλονιστική είναι η μαρτυρία του γιου του θύματος, ο οποίος βρισκόταν μόλις λίγα μέτρα από τον τόπο του εγκλήματος.

Όπως δήλωσε ο ίδιος «ήρθαν στην πόρτα μας μπροστά, σταμάτησαν ένα αυτοκίνητο και φώναξαν «Κυρία, κυρία! Ποιος είναι κυρία;». Η μάνα μου βγήκε έξω, ενώ εγώ ήμουν με πατερίτσες μέσα στο σπίτι, και εκείνη τη στιγμή πήγαν να την βουτήξουν από τον λαιμό, να της πάρουν το χρυσαφικό της, την αλυσίδα της. Ήρθαν σε πάλη και μετά την πάτησαν με το αυτοκίνητο. Την χτυπήσαν μπροστά, έπεσε κάτω και μετά πέρασαν από πάνω της».

«Φώναξε «Γιώργο!». Έτρεξα στην πόρτα με τις πατερίτσες μαζί με τον πατέρα μου, αλλά μέχρι να φτάσουμε στα μισά της διαδρομής είχε φύγει η μάνα μου. Την χτύπησαν, πέρασε το αμάξι από πάνω της και την διέλυσαν. Την είδα νεκρή με κομμένη την αλυσίδα στο λαιμό της» λέει στην κάμερα του Alpha.

Σύμφωνα με τα όσα δήλωσαν στην αστυνομία ο πατέρας και ο γιος της άτυχης γυναίκας, πρόκειται κατά πάσα πιθανότητα για δύο άνδρες Ρομά, οι οποίοι είχαν σηκώσει το καπό του αυτοκινήτου για να μην φαίνεται η πινακίδα, γεγονός που δείχνει ότι ήταν προετοιμασμένοι για την ληστεία που θα διέπρατταν.
Ευχαριστώ.
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4844
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Κρίσις ηθών: ευτυχώς κάποιοι αντιστέκονται ακόμα

Δημοσίευση από rasPUTIN »

ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΣΑΤΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ

Ψυχολόγοι δὲν εἴμαστε ἀλλα γνωρίζουμε ὅτι ὁ ὑπερβολικός φόβος γιὰ κάτι συνιστὰ ψυχοπαθολογικὴ κατάστασιν.

Βάσει κανόνων λογικῆς (ἀλλὰ καὶ γλώσσης) ὁ ἀντιτιθέμενος στὴν ὁμοφυλοφιλία καλεῖται ἀντιομοφυλοφιλικὸς (ἤ ἀνθομοφυλοφιλικός).

Ἡ ἐπιλογὴ τῆς λέξεως "ὁμοφοβικὸς" δὲν εἶναι τυχαία. Ἐπιχειρεῖται ἐντέχνως νὰ παρουσιάσουν τὸν ἀντιτιθέμενο στὴν ὁμοφυλοφιλία ὡς ψυχικὴ νόσο. Ἀσχέτως τοῦ ὅτι ψυχασθενεὶς εἶναι οἱ ὁμοφυλόφιλοι κι ὄχι οἱ φυσιολογικοί, οἱ στρέητ.


https://www.youtube.com/watch?v=ghvMxP2riqE
0μ0φοβικός θες δεν θες
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4844
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Κρίσις ηθών: ευτυχώς κάποιοι αντιστέκονται ακόμα

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Εικόνα
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4844
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Κρίσις ηθών: ευτυχώς κάποιοι αντιστέκονται ακόμα

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Ἀγαπάμε ὅτι σὰς πονάει ῥὲ
Εικόνα




ΥΓ: αὐτὸ μὲ τὰ μαλλιὰ πῶς τὸ κάνανε; Ποὺ στέκουν ὄρθια.
https://www.facebook.com/despo.desposin ... f2jTNz2bql
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
Άβαταρ μέλους
Johnny
Δημοσιεύσεις: 3383
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 20:23
Τοποθεσία: Μεταμόρφωση - Αττικής (Κουκου city)

Re: Κρίσις ηθών: ευτυχώς κάποιοι αντιστέκονται ακόμα

Δημοσίευση από Johnny »

Έπεσε πολύ χιούμορ αλλά και πολλή λακ και ζελές. :lol: :lol:
Η ανθρωπότητα δεν έχει προχωρήσει ούτε ένα βήμα μπροστά, από την στιγμή που υπάρχει έστω και ένα παιδί που υποφέρει.
Άλμπερτ Αϊνστάιν
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ότι περισσεύει...”