O tempora o mores

Αν δεν έχει κατηγορία γι'αυτό βάλτε το εδώ...
Απάντηση
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

O tempora o mores

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Μήπως ἄρχισα νὰ γερνάω; Ἔχω τὴν ἐντύπωσιν ὅτι οἱ νέοι σήμερα εἶναι καλομαθημένοι.

Δεῖτε τὶ ἀλίευσα στὸν Προσωποπάπυρο.

Εικόνα

Εικόνα


οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: O tempora o mores

Δημοσίευση από MacPap »

:astrakia :biritses :biritses :biritses
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: O tempora o mores

Δημοσίευση από pipinos1976 »

Θέλετε να αρχίσω να λέω εμπειρίες; Έχω πολλές αντίστοιχες και από τις δύο πλευρές. Οπλιστείτε με όρεξη και αρχίζουμε.

1. Αμπούλες και μια φορά αμμωνία στις τουαλέτες του σχολείου. Δεν μπορούσες να πλησιάσεις είτε την αίθουσα, είτε τις τουαλέτες στα 10m.

2. Άλλη φορά βούλωσε η τουαλέτα του σχολείου και γέμισε ο όροφος ούρα και κόπρανα. Εκεί να δεις βρώμα. Εμείς κανονικά μάθημα.

3. Μια φορά με έβγαλαν σηκωτό από αίθουσα παν/μιου γιατί είχαν αποφασίσει κατάληψη σε συνέλευση (παράνομη) που έγινε στις 23:00 και αναίρεσε την απόφαση που είχε ληφθεί με την κανονική, νόμιμη, συνέλευση που είχε γίνει το μεσημέρι.

4. Χάνω μια σπουδάστρια μια φορά. Πήγε τουαλέτα, άργησε, και πάω να την βρω. Χτυπάω πόρτα, τίποτε, φωνάζω μια κοπέλα, ανοίγει αυτή την πόρτα και την βλέπουμε με την ένεση στο χέρι ξάπλα δίπλα στην λεκάνη.

5. Πάω σε ένα σχολείο για 2 ώρες την εβδομάδα. Δεν γνωρίζω τους μαθητές και μου εμφανίζεται ένας ως ο Χ μαθητής, ο οποίος, θεωρητικά, τα είχε παρατήσει. Δεν ήξερα τι γινόταν και δεν έβαζα απουσίες. Μου το λένε σε κάποια φάση και μαθαίνω - ρωτώντας τους μαθητές - ότι αυτός (εξωσχολικός) και άλλοι 2-3 δικοί μου οργάνωναν ληστείες και επέστρεφαν στο σχολείο για να μην τους πιάσουν. Συνεργασία εμού, Δντη και ΕΛ.ΑΣ. και τους πιάσαμε την επόμενη εβδομάδα.

6. Ένας μαθητής είχε εξαφανιστεί. Δεν ξέραμε τι έγινε. Ψάχνουμε, ρωτάνε όλοι και τελικά τον βρήκαμε πώς; Αυτός είχε μείνει από απουσίες και έκανε παρέα με άτομα που είχαν τελειώσει το σχολείο. Έφυγε, λοιπόν, μαζί τους Κυριακή βράδυ, ήπιε τα πάντα σε ένα μαγαζί, έκανε και από το μαγικό χορτάρι, και τον άφησαν να κοιμάται σε εγκαταλελειμμένο σπίτι. Ξύπνησε και εμφανίστηκε μετά από 2 ημέρες σε κακό χάλι.

7. Είμαι στο Δημοτικό και κάθομαι μπροστά από σόμπα πετρελαίου (πού να βρεθεί θέρμανση στον Πειραιά του 1988). Η σόμπα πιάνει φωτιά και καίγομαι. Πετάγομαι επάνω και σβήνω την φωτιά στο παντελόνι - ευτυχώς εύκολα - με το χέρι. Ο δάσκαλος κλείνει την σόμπα, σβήνουμε την φωτιά, καθόμαστε για μάθημα και, εκεί που κάθομαι ήσυχος, πέφτει το μπουρί της σόμπας στα 3 τελευταία θρανία και μας κάνει μαύρους από τον καπνό, ενώ γλυτώσαμε το κάψιμο από θαύμα. Στο τελευταίο θρανίο που καθόμουν, όταν έβρεχε, έμπαινε νερό από το παράθυρο, οπότε έπρεπε να αλλάξω θέση και να πάω να κάτσω σε ένα άλλο χαλασμένο.

8. Μπαίνω σε μια αίθουσα γιατί κάτι ήθελα τον καθηγητή. Βρίσκω τους μαθητές πάνω στα θρανία να χορεύουν τσιφτετέλι. Τι γίνεται εδώ πέρα ρε παιδιά, ρωτάω; Παίξαμε μπάλα, παίξαμε μπάσκετ, ταινία είδαμε, βαρεθήκαμε, λέει ένας μαθητής, και το ρίξαμε στον χορό.

9. Έχω φέρει ένα τμήμα στο εργαστήριο στο οποίο είμαι υπεύθυνος για να τους κάνω μάθημα ηλεκτροτεχνία (σε ΕΠΑΛ). Το τμήμα είναι της γυναίκας μου και επειδή δεν έχουν εργαστήριο σχετικό τους φιλοξενώ εγώ. Ένας μαθητής πειράζει τα όργανα και δεν ακούει αυτά που του λέω. 1-2-3, στο τέλος πάει να μου χαλάσει ένα όργανο. Του αρπάζω το χέρι, το τραβάω, πάει να αντιδράσει και γίνεται χαμός. Κιμούρα από όρθια θέση μέχρι να πάρει την απόφαση να ηρεμήσει. Εννοείται ότι δεν ήρθαν ξανά στο εργαστήριο. Δεν ήξερε ότι ήταν γυναίκα μου και ήθελε να το παίξει άντρας ο μικρός.

10. Άλλος μαθητής, την ώρα που γράφει σε έναν διαγωνισμό, ενοχλεί τον κόσμο. Μετά από πολλές παρατηρήσεις τού παίρνω την κόλλα και τού λέω να φύγει. Σηκώνεται και μου ορμάει. Τον διώχνω και του λέω ότι χρειάζομαι 30s για να τον ρίξω κάτω και άλλα 30s για να τον καρυδώσω, οπότε καλά θα κάνει να σοβαρευτεί και να βγει από την αίθουσα. Αντί για απάντηση μου επιτίθεται και με πιάνει κεφαλοκλείδωμα. Πράγματι, τον ρίχνω κάτω, τον κλειδώνω στον λαιμό μέχρι που τα παράτησε. Το άσχημο ήταν ότι τον έριξα πάνω μου για να μην το ρίξω στο σκληρό πάτωμα και έσπασα 2 πλευρά από τα 120kg που ζύγιζε.

11. Χημείο εν ώρα εργαστηρίου Χημείας Α΄ έτους. Μας φωνάζουν για έκτακτο τεστ. Ξεχνάει ένας ανοιχτή την παροχή αερίου και αρχίζει σε λίγο να βαράει συναγερμός στο κτήριο. Μπήκα μέσα με 2 καθηγήτριες και βρήκαμε το πρόβλημα άμεσα. Ευτυχώς ανοίξαμε και τα παράθυρα αμέσως και σωθήκαμε.

12. Στο ίδιο εργαστήριο ένας φίλος γέμισε ένα δοχείο με αμμωνία χωρίς να πάει στον απαγωγό (απορροφητήρας βασικά), οπότε ζαλίστηκε, πάει να κάτσει στο σκαμπό και τρώει μια τούμπα ξεγυρισμένη.

13. Εργαστήριο Πυρηνικής Φυσικής και ένας χαζός κάνει λάθος και παίρνει μαζί του μία ραδιοπηγή. Τον έψαχνε όλο το Φυσικό, έβγαλαν ανακοινώσεις κτλ. Την επόμενη ημέρα ήρθε, την επέστρεψε και, όταν τον μέτρησαν, έπαθαν σοκ. Την είχε βάλει στην τσέπη του πουκαμίσου. Τον έστειλαν για πλύσιμο και ελπίζουμε να την έχει γλυτώσει.

14. Κάποτε, όταν δίδασκα σε μια στρατιωτική σχολή, όταν κάποιος σπουδαστής κοιμόταν στο εργαστήριο πήγαινα και του έκανα ηλεκτροσόκ για να ξυπνήσει. Σύνδεση με πηγή και ακουμπούσα το καλώδιο στο χέρι του. Πεταγόταν επάνω και οι άλλοι έσκαγαν στα γέλια. Δεν τους ενοχλούσε, όμως, γιατί ήταν χαμηλή τάση αφενός και αφετέρου τους είχα δείξει φωτογραφίες από την θητεία μου και με σέβονταν για αυτά που είδαν και τους έλεγα.

15. Μια φορά μια μαθήτρια έπεσε στα χέρια μου με σπασμούς, μιας και είχε επιληψία. Ευτυχώς την ίδια ημέρα είχε τύχει να διαβάσω κάτι σχετικό και ήξερα τι να κάνω. Την έφτιαξα καλά δίνοντας οδηγίες στους καθηγητές μέχρι να έρθει το ασθενοφόρο. Μετά πρότεινα σεμινάρια πρώτων βοηθειών. Δεν κατάφερα να τα οργανώσω, όμως, καθώς όλοι βαριόντουσαν.

16. Μια φορά έβαλα στοίχημα με τον πρόεδρο του 15μελούς στις βολές. Κάθε νίκη ήταν και 5€. Κέρδισα 50€ τελικά. Πήγα στο κυλικείο, αγόρασα για όλο το σχολείο τυρόπιτες κτλ, τις έκοψα κομματάκια, τις έβαλα σε έναν δίσκο και κέρασα όλο το σχολείο. Την επόμενη ημέρα πήγα και έφτιαξα μια πλακέτα με το όνομα του προέδρου και την έβαλα έξω από την αίθουσα πολλαπλών χρήσεων την οποία και ονόμασα ως εξής: "Αίθουσα πολλαπλών χρήσεων - Γεώργιος Τάδε"

Θα θυμηθώ κι άλλες, αλλά, προς το παρόν, σταματώ εδώ.

Ιστορίες δικές μου, αν θέλετε, σας τις γράφω. Είναι ενδιαφέρουσες με αυτά που έγιναν στο Γυμνάσιο, αλλά είναι και λίγο οδυνηρές γενικά.

Ευχαριστώ.
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: O tempora o mores

Δημοσίευση από rasPUTIN »

pipinos1976 έγραψε: 17 Φεβ 2019, 22:539. Έχω φέρει ένα τμήμα στο εργαστήριο στο οποίο είμαι υπεύθυνος για να τους κάνω μάθημα ηλεκτροτεχνία (σε ΕΠΑΛ). Το τμήμα είναι της γυναίκας μου και επειδή δεν έχουν εργαστήριο σχετικό τους φιλοξενώ εγώ. Ένας μαθητής πειράζει τα όργανα και δεν ακούει αυτά που του λέω. 1-2-3, στο τέλος πάει να μου χαλάσει ένα όργανο. Του αρπάζω το χέρι, το τραβάω, πάει να αντιδράσει και γίνεται χαμός. Κιμούρα από όρθια θέση μέχρι να πάρει την απόφαση να ηρεμήσει. Εννοείται ότι δεν ήρθαν ξανά στο εργαστήριο. Δεν ήξερε ότι ήταν γυναίκα μου και ήθελε να το παίξει άντρας ο μικρός.
Τέτοιες «ἐξυπνάδες» εἶχαν ἀναφερθεῖ ὅταν ἔκανα εἰδικότητα στὸ ΤΕΛ. Εἶχα εἰδικότητα βοηθοῦ ἰατρικῶν και βιολογικῶν ἐργαστηρίων (τὴν ὁποία δὲν ὀλοκλήρωσα).

Παλαιότερα (πρὶν τὴν χρονιὰ 1991-1992), τὸ Ἐργαστήριο εἶχε ἕναν ζυγὸ ἀκριβείας. Πρέπει νὰ μετροῦσε μέχρι ἕνα κιλὸ ἀλλὰ με μεγάλη ἀκρίβεια. Τὰ τσογλάνια παίζανε μὲ τὸν ζυγὸ μέχρι ποὺ τὸν κατέστρεψαν.

Ὅποιος πήγαινε πετοῦσε (δὲν ἀκουμποῦσε, πετοῦσε) πορτοφόλι, κλειδιὰ κι ὅτι ἄλλο εἶχε διαθέσιμο. Φυσικά, ὁ ζυγὸς καταστράφηκε.

Ἀν μιλήσει κανεὶς γιὰ σκαμπίλι ἤ γιὰ ἀποβολες θα τὸν ποῦν φασίστα, ἀντιπαιδαγωγικό, ἀναχρονιστικὸ κι ὄτι ἄλλο βάλει ὁ νοῦς.

Ἐνῶ ἔτσι, ποὺ καταστράφηκε τὸ ὄργανο, ποὺ ἥ τάξις στερήθηκε ἕνα .οργανο εἶναι καλύτερα.

Ἀλλὰ ἀν δὲν τὸ ἔχει πληρώσει κανεὶς ἀπὸ τὴν τσάπη του δὲν τὸ προσέχει. Δὲν θὰ πῶ δὲν τὸ σέβεται διότι ὁ σεβασμὸς εἶναι κάτι «ὑψηλότερο». Ἀν σέβεσαι ἐπειδὴ εἶσαι μὲ τὸ μαχαῖρι στὸν λαιμὸ τότε ΔΕΝ σέβεσαι, ἔτσι ἀπλά.
pipinos1976 έγραψε: 17 Φεβ 2019, 22:5310. Άλλος μαθητής, την ώρα που γράφει σε έναν διαγωνισμό, ενοχλεί τον κόσμο. Μετά από πολλές παρατηρήσεις τού παίρνω την κόλλα και τού λέω να φύγει. Σηκώνεται και μου ορμάει. Τον διώχνω και του λέω ότι χρειάζομαι 30s για να τον ρίξω κάτω και άλλα 30s για να τον καρυδώσω, οπότε καλά θα κάνει να σοβαρευτεί και να βγει από την αίθουσα. Αντί για απάντηση μου επιτίθεται και με πιάνει κεφαλοκλείδωμα. Πράγματι, τον ρίχνω κάτω, τον κλειδώνω στον λαιμό μέχρι που τα παράτησε. Το άσχημο ήταν ότι τον έριξα πάνω μου για να μην το ρίξω στο σκληρό πάτωμα και έσπασα 2 πλευρά από τα 120kg που ζύγιζε.
Κατάντια, ἔχει κάνει τὴν τσογλανιά, σηκώνει χέρι καὶ στὸν καθηγητή.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: O tempora o mores

Δημοσίευση από MacPap »

:biritses :astrakia
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ότι περισσεύει...”