Ελεγχόμενη Ροή Πληροφορίας (forums στην Ελλάδα)

Αν δεν έχει κατηγορία γι'αυτό βάλτε το εδώ...
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: Ελεγχόμενη Ροή Πληροφορίας (forums στην Ελλάδα)

Δημοσίευση από pipinos1976 »

Τώρα τελευταία δεν ανεβάζω πράγματα εξωφρενικά. Δείτε ένα τελευταίο με λιγοστό ενδιαφέρον.

Στην παρακάτω σελίδα, αλλά και στην επόμενη, υπάρχει μια συζήτηση για την φροντίδα του αυτοκινήτου. Το περνάνε κεραμική επίστρωση, κερώματα κτλ. Φυσιολογικά πράγματα δηλαδή για κάποιον που προσέχει το όχημά του και θέλει να το βλέπει καθαρό και όμορφο.

https://www.petrolheads.gr/viewtopic.ph ... start=7215

Δείτε, όμως, τι γινόταν σε ένα άλλο forum, όταν έγραψα ότι, ακολουθώντας τις οδηγίες του κατασκευαστή, κάνω κέρωμα 1/3 πλυσίματα του αυτοκινήτου.

https://forum.4troxoi.gr/comment/194780 ... nt-1947808

Καθαρά προσωπικές "επιθέσεις" στην προσπάθεια να ενταχθούμε στην ομάδα. Αφού βρίζουν οι 10 αρχηγοί, ας βρίσουμε και οι υπόλοιποι.

Βέβαια, το 1ο βιολί, αλλά και το 2ο, με ήθελαν μέσα για να μαθαίνουν αυτά που έπρεπε να μάθουν για τις καμερούλες... Ανήθικοι άνθρωποι, φιλοχρήματοι, χωρίς μπέσα και φιλότιμο (και αναφέρομαι στους nass και HighFidelity, που ήταν οι admins σε 4Τροχούς και petroheads αντίστοιχα).

Ευχαριστώ.


pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: Ελεγχόμενη Ροή Πληροφορίας (forums στην Ελλάδα)

Δημοσίευση από pipinos1976 »

Άλλο ένα από το αρχείο μου. Ο λόγος για τον οποίο δεχόμουν όλες τις επιθέσεις από άτομα που δεν είχαν την παραμικρή ιδέα για τα πράγματα που έγραφα... όπως απέδειξε ο χρόνος.


Why we are wrong when we think we are right | Chaehan So | TEDxMünchen



Ευχαριστώ.
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: Ελεγχόμενη Ροή Πληροφορίας (forums στην Ελλάδα)

Δημοσίευση από pipinos1976 »

Δεν θέλω να επεκταθώ γιατί τα έχω ήδη γράψει χιλιάδες φορές και άκρη δεν πρόκειται να βγει μιας και ο κόσμος σε ποσοστό 99+% είναι βλάκας. Από το 1% που απομένει, το 0,99% καταλαβαίνει, αλλά δεν μπορεί να κάνει κάτι και το 0,01% καταλαβαίνει, αλλά έχει συμμετοχή στα πράγματα, οπότε υποκινεί το 99% για να καλυφθεί η φωνή όσων από το 0,99% καταλαβαίνει και προσπαθεί να αντιδράσει.

Και έρχομαι, λοιπόν, στο προκείμενο με ένα περιστατικό που έχει λάβει χώρα πριν λίγους μήνες. Γράφει στο forum του myphone.gr ένας πρώην χρήστης των 4Τροχών και του petrolheads, με το όνομα Bill33. Αυτός, λοιπόν, όπως είχε δηλώσει στο petrolheads, δούλευε κάπου στην Πελοπόννησο σχετικά με αγροτικά προϊόντα: κουβαλούσε σε μια αποθήκη κτλ. Επειδή έμεινε άνεργος και είχε και προβλήματα στην μέση, έφυγε μετανάστης στην Αγγλία, όπου και έπιασε δουλειά ως οδηγός λεωφορείου. Συνεχίζει, όμως, να αρθρογραφεί σε διάφορα fora/forums, ώστε να κρατάει επικοινωνία με την "πατρίδα"*. Αυτό ως εισαγωγή.

Γράφει, λοιπόν, ο εν λόγω κύριος μια δημοσίευση στο myphone.gr δουλεύοντας κάποιον άλλο χρήστη, λες και ο ίδιος είναι σχετικός με κινητά τηλέφωνα και κινητές επικοινωνίες, οπότε μπορεί να σχολιάζει. Επειδή τον έχω λίγο άχτι - ήταν mod και στα δύο fora - του την είπα σχετικά με το πώς παρουσιάζει τον εαυτό του. Γράψε, του είπα, ότι κουβαλάς άχυρο για να ξέρει ο κόσμος ποιος είσαι και μην δουλεύεις τον κόσμο, όταν κι εσύ είσαι στην ίδια κατάσταση με τους υπόλοιπους. Ξεκίνησε, λοιπόν, μια επίθεση, όπως κλασσικά έκανε και αλλού με σκοπό να αποφύγει το ρεζίλεμα. Έλα, όμως, που δεν έχει το κουμπάκι του mod σε αυτό το forum, οπότε δεν μπορούσε να σβήσει αυτά που γράφω, ούτε να με κάνει ban. Άρχισε, λοιπόν, η αποδόμηση σταδιακά με αποκορύφωμα, όταν έγραψε ότι λέω ψέματα συνέχεια να του κάνω την εξής πλάκα που περιγράφω παρακάτω.

Τον ρώτησα, λοιπόν, αν έχει σχέση με παιδεραστές και παιδόφιλους, αν είναι ο ίδιος κάτι τέτοιο, αν γνωρίζει τέτοια άτομα και τι θα έλεγε για κάποιον που γράφει τέτοια: θα τον υποστήριζε ή θα φρόντιζε να τον περιορίσει - τουλάχιστον - ώστε να μην γράφονται φανερά τέτοια πράγματα. Και πάλι αρνήθηκε ότι έχει σχέση με τέτοια θέματα, αρνήθηκε ότι γνωρίζει ή σχετίζεται με τέτοια άτομα, υποστήριξε ότι ψεύδομαι κτλ κτλ που όλοι λένε, όταν έχουν λερωμένη την φωλιά τους. Τότε, λοιπόν, έγινε η μεγάλη αποκάλυψη. Του δείχνω μια δημοσίευση ενός χρήστη του petrolheads.gr ο οποίος ονειρεύεται να ρίχνει σπέρμα στην πληγή (από εγχείρηση) ενός κοριτσιού 5 έτων και τον ίδιο, μαζί με την υπόλοιποη διαχείριση, να μην δίνουν ΚΑΜΙΑ σημασία σε αυτό που είχε γράψει ο άλλος. Τον ρώτησα πολλές φορές αν καταδικάζει την δημοσίευση αυτή, αν την θεωρεί άκομψη, ή, έστω, αποτυχημένη προσπάθεια για αστεϊσμό ή προσβολή σε εμένα**, αλλά αρνήθηκε και να σχολιάσει το γεγονός. Κάλυπτε και καλύπτει ακόμα τον χρήστη JBT (που έγραψε την δημοσίευση) μαζί με ολόκληρη την διαχείριση του petrolheads (αλληλοκαλύπτονται δηλαδή). Αποτελούν μία ομάδα η οποία έχει κάλυψη από ψηλά (βλ. ΕΛ.ΑΣ.) κι ας έχω υποψίες για περίεργες δράσεις τους (π.χ. greek mafia, κυκλώματα παιδοφιλίας και σωματεμπορίας, επαφές με τις Αρχές κτλ κτλ που έχω γράψει εδώ και χρόνια).

Δείτε την σελίδα 60, αλλά, αν θέλετε να έχετε και σφαιρική εικόνα του πώς ξεκίνησε, ξεκινήστε από το τέλος της σελίδας 59:

https://www.petrolheads.gr/viewtopic.ph ... &start=885

Είναι εμφανές ότι πολλοί χρήστες θεωρούν βλακεία αυτό που έγραψε ο εν λόγω χρήστης, ο οποιός το συνεχίζει και πιο κάτω, αλλά η διαχείριση (mod: Bill33 και admin: HighFidelity) θεωρούν ότι δεν τρέχει και κάτι. Τους είναι, όπως φαίνεται, οικείο ένα τέτοιο σενάριο, κι ας έχουν και οι ίδιοι παιδιά (ο Bill33 σίγουρα, για τον HiFi δεν γνωρίζω, καθώς δεν παρακολουθώ το forum τελευταία και έχω μείνει εκεί που παντρεύτηκε την δικηγόρο).

Ευχαριστώ.

* Πατρίδα ως τόπος καταγωγής, όχι ότι πιστεύει στην Ελλάδα. Ανήκει στους νεοταξίτες αριστερίζοντες που δεν πιστεύουν σε πατρίδες κ.α. τέτοια ξεπερασμένα πράγματα.

** Είχα ρωτήσει για μια εγχείριση που θα έκανε η ανηψιά μου (κάπου 5 ετών τότε), οπότε το μίσος τους (αυτό είναι το πιο ήπιο σενάριο που μπορεί να φανταστεί κανείς) έφτασε στο να υποστηρίζουν ως μέθοδο επούλωσης της πληγής το σπέρμα.
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: Ελεγχόμενη Ροή Πληροφορίας (forums στην Ελλάδα)

Δημοσίευση από pipinos1976 »

Αυτό για όποιον νομίζει ότι εδώ δεν γίνεται το ίδιο. Το κάνουν κι εδώ και το εφαρμόζουν και σε άλλες περιπτώσεις, όπως π.χ. στον επαγγελματικό σου χώρο ή στις ομάδες συζητήσεων ή στα κοινωνικά δίκτυα. Π.χ. στον επαγγελματικό σου χώρο, όταν βλέπουν ότι τους πιέζεις ή ότι τους έχεις στο χέρι, σού δημιουργούν φανταστικές ιστορίες, ώστε να μεταφέρουν την πίεση στην δική σου περιοχή και να σταματήσεις να ασκείς εσύ την πίεση. Αυτό το έχω περάσει, αλλά δεν θέλω να επεκταθώ περισσότερο. Σώθηκα από θαύμα καθώς ένα τυχαίο δικαστήριο με έβαλε σε θέση ισχύος και μπορούσα ανά πάσα ώρα και στιγμή να τους στείλω μέσα για άρνηση να ακολουθήσουν δικαστική απόφαση. Και στο θέμα των ομάδων συζητήσεων (γιατί στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης δεν έχω αναπτύξει πολλές φορές άποψη) γίνεται το ίδιο. Όταν βλέπουν ότι επηρεάζεις μια μεγάλη μερίδα κοινού (π.χ. στο bloka ή αυτά που έγραφα στους 4Τροχούς) βάζουν τους δικούς τους να δημιουργήσουν προβλήματα. Π.χ. ο διαχειριστής λέει σε 2-3 φίλους του (που ζουν από αυτή την δουλειά) να κάνουν επιθέσεις και αυτός ή κάποιοι δικοί του επεμβαίνουν, ώστε να αποσπούν πληροφορίες είτε εκβιαστικά (όπως έγινε με εμένα στους 4Τροχούς, όπου μου τέθηκε η απειλή: ή λες ποιος είσαι ή σε διαγράφουμε), είτε με πλάγιο τρόπο δηλώνοντας ότι είναι φίλοι, αλλά μόνο για να μάθουν πράγματα που τους ενδιαφέρουν.

Η ύπουλη τακτική της μυστικής υπηρεσίας της Ανατολικής Γερμανίας για να αποσπά ομολογίες
Η ύπουλη τακτική της μυστικής υπηρεσίας της Ανατολικής Γερμανίας για να αποσπά ομολογίες

Η διαβόητη μυστική υπηρεσία της Ανατολικής Γερμανίας Στάζι ήταν γνωστή για τα σκληρά βασανιστήρια με τα οποία αποσπούσε τις ομολογίες που τη βόλευαν, όμως, όπως αποκαλύπτει νέο βιβλίο, πιο αποτελεσματική εναντίον ήταν μια πολύ ύπουλη τακτική.

Ο πρώην πράκτορας του FBI Ραλφ Χόουπ, στο βιβλίο του «The Grey Men» (Οι Γκρίζοι Αντρες), αποκαλύπτει ότι η Στάζι αποκαλούσε τη μέθοδο «διάβρωση» ή «βασανισμό χωρίς άγγιγμα», που είχε στόχο «να παραλύσει, να αποδιοργανώσει και να απομονώσει».

Αποτελούνταν από ένα σύνολο καθημερινών παρεμβάσεων που έπαιζαν με το μυαλό των Ανατολικογερμανών τους οποίους η Στάζι θεωρούσε εχθρούς της και ήταν τόσο αποτελεσματική, που οδηγούσε τους στόχους ακόμη και στην αυτοκτονία. Θύματα του «βασανισμού χωρίς άγγιγμα» υπέφεραν από κρίσεις πανικού, ψυχολογική κατάρρευση, αϋπνίες και στρες, μέχρι που είτε έβαζαν τέλος στη ζωή τους είτε γίνονταν πλήρως απαθείς.


Εισέβαλλαν καθημερινά στο σπίτι του θύματος

Για να το καταφέρουν, οι πράκτορες της Στάζι εισέβαλλαν καθημερινά στο σπίτι του θύματος, όταν εκείνο έλειπε, και άλλαζαν θέση σε μικροπράγματα, όπως φωτογραφίες στους τοίχους, κάλτσες στα συρτάρια ή έπιπλα σε διαφορετικό σημείο του δωματίου. Συχνά άφηναν σε λειτουργία ένα ηλεκτρικό ξυράφι στην τουαλέτα, εξαφάνιζαν τον καφέ από τα ντουλάπια ή άλλαζαν τη γεύση του τσαγιού.

Πολλές φορές προγραμμάτιζαν το ξυπνητήρι του ρολογιού στην κρεβατοκάμαρα ώστε να χτυπήσει τα άγρια μεσάνυχτα, για να πεταχτεί το θύμα από τον ύπνο του και να τρομάξει. Η «διάβρωση» της ζωής του θύματος της Στάζι δεν σταματούσε εκεί, αλλά οι άντρες που ήταν παντρεμένοι λάμβαναν καρτ ποστάλ από γυναίκα η οποία τους ζητούσε διατροφή για δήθεν παιδί τους ή δέχονταν φάκελο με φωτογραφία η οποία με φωτομοντάζ τούς έδειχνε να κάνουν σεξ με άλλη γυναίκα.

Οι παντρεμένες γυναίκες συνήθως λάμβαναν δονητές, οι οποίοι θεωρούνταν «συσκευές διαφθοράς» της καπιταλιστικής Δύσης, έτσι ώστε να τις κάνουν να ντραπούν και να τους δημιουργήσουν πρόβλημα με τον σύζυγό τους. Απώτερος σκοπός ήταν η διάλυση της οικογένειας.
Ευχαριστώ.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ότι περισσεύει...”