Οι χάκερ μπορούν να «χτυπήσουν» και αυτοκίνητα

Μοιραστείτε μαζί μας αυτό που είδατε, ακούσατε ή διαβάσατε...
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Οι χάκερ μπορούν να «χτυπήσουν» και αυτοκίνητα

Δημοσίευση από erling »

Εγώ πιστεύω πως από την στιγμή που υπάρχουν αισθητήρες και οι αισθητήρες αυτοί μεταφέρουν τα δεδομένα τους ασύρματα προς την Κ.Μ.Ε. τότε μπορεί να μπει κάποιος μέσα.


Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6671
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Οι χάκερ μπορούν να «χτυπήσουν» και αυτοκίνητα

Δημοσίευση από MacPap »

Δεν είναι τόσο απλό φίλε erling... Πρέπει να υπάρχει τέτοια κατασκευαστική δυνατότητα. Φαντάσου να έχεις συνδέσει ένα ασύρματο μικρόφωνο στον υπολογιστή σου. Ότι μουσική και σε ότι ένταση και να την παίξεις δεν μπορείς μέσα από το μικρόφωνο να αλλάξεις την φωτεινότητα της οθόνης διότι κάτι τέτοιο δεν το προβλέπει ο κατασκευαστής.
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Οι χάκερ μπορούν να «χτυπήσουν» και αυτοκίνητα

Δημοσίευση από erling »

Μα φίλε μου αυτό ακριβώς κάνει ένας hacker.
Διάβασε το παρακάτω

Engineers Can Now Wirelessly Hack Your Car
By adding extra code to a digital music file, they were able to turn a song burned to CD into a Trojan horse. When played on the car’s stereo, this song could alter the firmware of the car’s stereo system, giving attackers an entry point to change other components on the car. This type of attack could be spread on file-sharing networks without arousing suspicion, they believe. “It’s hard to think of something more innocuous than a song,” said Stefan Savage, a professor at the University of California.
The researchers found that they could take control of this system by breaking through its authentication system. First, they made about 130 calls to the car to gain access, and then they uploaded code using 14 seconds of audio.
http://www.pcworld.com/businesscenter/a ... r_car.html
http://www.technologyreview.com/computi ... ef=rss&a=f
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6671
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Οι χάκερ μπορούν να «χτυπήσουν» και αυτοκίνητα

Δημοσίευση από MacPap »

Χαχαχαα


στο αυτοκίνητο έχω ένα ipod. Αυτό αλλάζει το firmware του στερεοφωνικού με ένα ηχητικό σήμα. Το κάνει όμως επειδή ο κατασκευαστής έχει προβλέψει να είναι έτσι. Δεν είναι δυνατόν όμως να φτιάξεις ένα ήχο που να μου απενεργοποιήσει το συναγερμό. Κατάλαβες τι θέλω να πω?
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Οι χάκερ μπορούν να «χτυπήσουν» και αυτοκίνητα

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Haridimos έγραψε:
UltiMo_ έγραψε:Εγώ πάλι πιστέυω οτι όλα σπάνε. Με την προϋπόθεση βέβαια να σου δώσει ο κατασκευαστής, δυνατότητα νόμιμης πρόσβασης στο σύστημα (πχ για είσοδο ενος admin).
Ἀν σοῦ δοθεῖ νόμιμη πρόσβαση τότε δὲν πρόκειται περὶ παραβιάσεως ("σπάσιμο").
όχι δε με κατάλαβες. Λέω αν σου δώσει ο κατασκευαστής, δυνατότητα νόμιμης πρόσβασης στο σύστημα, τότε μπορείς να την εκμεταλευτείς (χακάρεις) και να μπεις παρανόμως. Αν δεν σου δώσει τέτοια δυνατότητα, τότε δεν μπορείς να μπεις ούτε νόμιμα άρα ούτε και παράνομα..
Δηλαδή στα σπίτια μας φτιάξαμε τις πόρτες για να μπαινοβγαίνουμε. Αν "σπάσει" κάποιος κλέφτης την πόρτα θα μπει μέσα. Σε σπίτι χωρίς πόρτες δεν μπαίνει κανείς.
Δηλαδή σε υπολογιστή χωρίς καλώδιο, δεν μπαίνει χάκερ που να τραβάς τα μαλλιά σου.
Σε σέρβερ χωρίς ανοιχτό port είτε ftp είτε http είτε telnet είτε ότι κολοκύθι θες, δεν μπαίνει ο καλύτερος χάκερ του κόσμου. Πρότα πρέπει να του δώσεις την πρόσβαση, και μετά αυτός να βρει τον τρόπο ή ένα σφάλμα το οποίο θα εκμεταλλευτεί (exploit) και αν είναι μάγκας θα μπει
Haridimos έγραψε:Πρῶτον τὶ θὰ πεῖ ἀσύρματη κεραία; Ἔπρεπε νὰ γράψεις κεραία χωρὶς τὴν λέξη ἀσύρματη.
Έχεις δίκιο :) Έκανα μετάφραση της χαζής φράσης "wireless antenna".
Haridimos έγραψε:Ἐπιπλεόν θὰ πρέπει τὸ λογισμικὸ τοῦ μικροεπεξεργαστὴ (ὁ "ἐγκέφαλος") νὰ μεταφράζει τὰ λαμβανόμενα ἀπὸ τὴν κεραία σήματα σὲ ἐντολὲς γιὰ τὸ αὐτοκίνητο (σβῆσε κινητήρα, ἄναψε σειρῆνα κ.ο.κ.).
ακριβώς. αν ο κατασκευαστής δεν έχει βάλει αυτή την εντολή για νόμιμο τρόπο, (πχ για να ελέγχει ο τεχνικός την σειρήνα. ή για να αναβοσβήνεις τον κινητήρα με τηλεχειρισμό) τότε δεν μπορείς να μπείς ούτε με παράνομο τρόπο.
MacPap έγραψε:έχω ένα ipod.
ούτε που θα μου πήγαινε το μυαλό οτι και για τη μουσική σου επέλεξες την apple :evil:
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6671
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Οι χάκερ μπορούν να «χτυπήσουν» και αυτοκίνητα

Δημοσίευση από MacPap »

Μα την επιλέγω για να έχω το μυαλό μου ήσυχο... (βλέπε Τι λειτουργικό χρησιμοποιείτε?) :D
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
trip73p
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 20:35
Επικοινωνία:

Re: Οι χάκερ μπορούν να «χτυπήσουν» και αυτοκίνητα

Δημοσίευση από trip73p »

Πιστευω οτι κάποια στιγμή στο μέλλον οταν ολα στο αυτοκίνητο θα ελενχονται από υπολογιστή τότε θα μπορούν να το ακινητοποιούν από μακριά.Πχ,δεν πλήρωσες την δόση του αυτοκινήτου?Στην ακρη το οχημα.Αυτο θελουν οι εταιρίες,οι τραπεζες,κτλ.Και είναι πολύ ευκολο για καποιον που εχει τα μεσα (λογισμικά - κωδικους) εαν 1 οχημα εχει συδεση με κάποια εταιρία κινητης τηλεφωνίας.
Από αρθρα που εχω διαβασει παλαιότερα,οι αυτοκινητοβιομηχανίες προσπαθουν στο ονομα της ανεσης και ευχαριστησης μέσα στο οχημα να βάλουν pc με ιντερνετ.Σε λίγα χρόνια πιθανον windows να κινουν το οχημα μαςή να το σταματουν.
Eίμαι ο εφιάλτης μέσα στις νύχτες μου!
...και δηλώνω σαλταρισμένος!!!!
athanatos
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 17:36

Re: Οι χάκερ μπορούν να «χτυπήσουν» και αυτοκίνητα

Δημοσίευση από athanatos »

trip73p έγραψε:....Σε λίγα χρόνια πιθανον windows να κινουν το οχημα μαςή να το σταματουν.
Αν βάλουν windows θα σταματούν από μόνα τους έτσι κι αλλιώς. :lol: :lol: :lol:
Σ’ όλους τους τόπους κι αν γυρνώ μόνον ετούτον αγαπώ !
Οδυσσέας Ελύτης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Μας έκανε εντύπωση...”