Περίεργοι νόμοι για την… οδήγηση!

Μοιραστείτε μαζί μας αυτό που είδατε, ακούσατε ή διαβάσατε...
Απάντηση
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Περίεργοι νόμοι για την… οδήγηση!

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Πίνεις νερό και οδηγείς; Πρόστιμο. Οδηγείς βρώμικο αμάξι; Πάλι πρόστιμο… Μην τρομάζετε όμως γιατί αυτά ισχύουν στο εξωτερικό σε μερικές χώρες και καλό θα ήταν να το γνωρίζετε πριν τις επισκεφθείτε.

Στην πρώτη θέση του καταλόγου με τους «πιο παράξενους νόμους για την οδική ασφάλεια» φιγουράρει η Κύπρος, λόγω της απαγόρευσης...
κατανάλωσης ακόμα και νερού κατά την οδήγηση. Ο κατάλογος ετοιμάστηκε και αναρτήθηκε στην ιστοσελίδα της εταιρείας Avis, η οποία ασχολείται με την ενοικίαση οχημάτων.

Σκοπός της ανάρτησης του καταλόγου, ο οποίος τιτλοφορείται «οι πιο παράξενοι νόμοι για την οδική ασφάλεια», είναι, σύμφωνα με την Avis, να ενημερωθούν οι Βρετανοί τουρίστες για το τι επιτρέπεται και τι όχι, κατά την οδήγηση, σε χώρες του εξωτερικού. «Στην Κύπρο δεν επιτρέπεται στους οδηγούς να πίνουν ούτε νερό», αναφέρεται στον κατάλογο, ο οποίος προειδοποιεί για τις «παγίδες» που μπορεί να κρύβουν οι νομοθεσίες διαφόρων χωρών για τους τουρίστες οδηγούς.

Ο δεύτερος πιο περίεργος νόμος για την οδική ασφάλεια, σύμφωνα πάντοτε με την Avis, υπάρχει στην Καλιφόρνια των Ηνωμένων Πολιτειών, όπου δεν επιτρέπεται στις γυναίκες να οδηγούν φορώντας βραδινή τουαλέτα!

Την τρίτη θέση καταλαμβάνουν από κοινού η Ρωσία και η Ρουμανία, στις οποίες είναι παράνομο να οδηγεί κάποιος λερωμένο όχημα. Τέλος, τέταρτη στον κατάλογο έρχεται η Ισπανία, όπου, βάσει νομοθεσίας, οι οδηγοί που φορούν γυαλιά μυωπίας, πρέπει να έχουν μαζί τους στο αυτοκίνητο ένα έξτρα ζευγάρι.

Και μη χειρότερα δηλαδή!

Πηγή: newsit.gr


W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6671
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Περίεργοι νόμοι για την… οδήγηση!

Δημοσίευση από MacPap »

:astrakia :astrakia
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
DELPIERO1981
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 05 Φεβ 2011, 17:48
Τοποθεσία: ΕΞΟΡΙΣΤΟΣ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Re: Περίεργοι νόμοι για την… οδήγηση!

Δημοσίευση από DELPIERO1981 »

το κλ....ο επιτρέπεται?
ΝΑ ΠΛΗΡΏΣΩ ΔΙΌΔΙΑ;... ΤΟ ΆΛΛΟ ΜΕ ΤΟΝ ΤΟΤΌ ΤΟ ΞΈΡΕΙΣ;
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Περίεργοι νόμοι για την… οδήγηση!

Δημοσίευση από erling »

Αυτό με τα γυαλιά έχω την εντύπωση πως ισχύει και για Ελλάδα αλλά και για Γερμανία. Και είναι πάρα πολύ σωστό.
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
angello
Δημοσιεύσεις: 149
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 23:23

Re: Περίεργοι νόμοι για την… οδήγηση!

Δημοσίευση από angello »

Ultimo_ έγραψε:Στην πρώτη θέση του καταλόγου με τους «πιο παράξενους νόμους για την οδική ασφάλεια» φιγουράρει η Κύπρος, λόγω της απαγόρευσης...
κατανάλωσης ακόμα και νερού κατά την οδήγηση.
Και στην Ελλάδα μας δεν επιτρέπεται όταν οδηγούμε να τρώμε η΄ να πίνουμε νερό και γενικά να απασχολούμε τα χέρια μας με ότι άλλο εκτός από το τιμόνι . άρθρο 12 παρ. 1 του ΚΟΚ .
Άβαταρ μέλους
Johnny
Δημοσιεύσεις: 3471
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 20:23
Τοποθεσία: Μεταμόρφωση - Αττικής (Κουκου city)

Re: Περίεργοι νόμοι για την… οδήγηση!

Δημοσίευση από Johnny »

erling έγραψε:Αυτό με τα γυαλιά έχω την εντύπωση πως ισχύει και για Ελλάδα αλλά και για Γερμανία. Και είναι πάρα πολύ σωστό.
Και βέβαια ισχύει και σε παλαιότερα εντυπα (διπλώματα οδήγησης) με σφραγίδα το υπουργείο το ανέφερε.
Η ανθρωπότητα δεν έχει προχωρήσει ούτε ένα βήμα μπροστά, από την στιγμή που υπάρχει έστω και ένα παιδί που υποφέρει.
Άλμπερτ Αϊνστάιν
Εικόνα
trip73p
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 20:35
Επικοινωνία:

Re: Περίεργοι νόμοι για την… οδήγηση!

Δημοσίευση από trip73p »

Johnny έγραψε:
erling έγραψε:Αυτό με τα γυαλιά έχω την εντύπωση πως ισχύει και για Ελλάδα αλλά και για Γερμανία. Και είναι πάρα πολύ σωστό.
Και βέβαια ισχύει και σε παλαιότερα εντυπα (διπλώματα οδήγησης) με σφραγίδα το υπουργείο το ανέφερε.
Και βέβαια ισχυ και στην χώρα μας και μαλιστα είνια σωστότατο,στο 1ο μου διπλωμα το εγραφε,μετα το αλλαξα και δεν υπήρχε βέβαια η σφραγίδα.
Eίμαι ο εφιάλτης μέσα στις νύχτες μου!
...και δηλώνω σαλταρισμένος!!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Μας έκανε εντύπωση...”