Απ'το κόστος οδικών έργων, στο ευρώ, την Ε.Ε. και την δραχμή

Μοιραστείτε μαζί μας αυτό που είδατε, ακούσατε ή διαβάσατε...
Απάντηση
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: Απ'το κόστος οδικών έργων, στο ευρώ, την Ε.Ε. και την δρ

Δημοσίευση από pipinos1976 »

enias έγραψε:Φοβερός γερμανοτσολιαδισμός, απο "ενσωματωμένους" γερμανούς άλλης εθνοτικής προέλευσης.
http://en.wikipedia.org/wiki/Generalplan_Ost

50%+ θα εξαφανιστούν (βλ. αλλαγές στο χώρο της υγείας, της παιδείας, της μετανάστευσης κτλ)
Από τους υπόλοιπους ένα 10% αποτελεί τους δυνάμενους να εκγερμανιστούν και να αποτελέσουν την εγχώρια άρχουσα τάξη (αυτό κι αν το βλέπουμε και στην πολιτική, αλλά και στα διάφορα fora που γίνεται Ο χαμός από άτομα που ζητάνε να μπουν στη μοιρασιά) και οι υπόλοιποι είναι οι δούλοι / υπηρέτες των εκλεκτών.

Ο MacPap έχει την εξής, εν πολλοίς λανθασμένη, φιλοσοφία: πρέπει να κάνεις αυτά που πρέπει να κάνεις (και λέει ο Σοφιανόπουλος). Αφού οι πολιτικοί μας δεν τα κάνουν είναι ανίκανοι, προδότες κτλ, αλλά για όλα φταίει ο λαός που τους εκλέγει, άρα συλλογική ευθύνη, οπότε καλά να πάθουμε, αφού, μάλλον, δε θέλουμε να γίνουμε Γερμανία ή, λόγω επιλογών, δεν μπορούμε.

Το λάθος βρίσκεται στο ότι θεωρεί πως ο λαός έχει περιθώρια αντιδράσεως χωρίς να είναι πληροφορημένος. Αυτά που γράφουμε όλοι εδώ τα έγραφα δημόσια, αν θυμάστε, από την εποχή του bloka, δηλαδή πριν 10 σχεδόν χρόνια. Τα έλεγα δε τουλάχιστον 20 χρόνια πριν σε φίλους και συμφοιτητές. Ποια ήταν η αντίδραση; Με έλεγαν γραφικό, δεν έδιναν σημασία, προσπερνούσαν κτλ. Σήμερα, τώρα που έχουν βρεθεί οι περισσότεροι σε δύσκολη θέση, θυμούνται κάποια πράγματα που έλεγα και με ρωτάνε (οι φίλοι που είναι καλοπροαίρετοι) πώς τα ήξερα από τότε και πώς περιέγραφα αυτά που παρουσιάζονται σήμερα στα ΜΜΕ. Εδώ είναι και το κρίσιμο σημείο. Μερικοί τα γράφουμε και περιμένουμε και οι υπόλοιποι να αντιδράσουν. Αν δεν αντιδράσουν, όμως, όλοι μαζικά πάλι δε γίνεται τίποτε. Ο MacPap θεωρεί πως όλοι γνωρίζουν τα δεδομένα, πράγμα τελείως εσφαλμένο, μιας και, όπως αποδείχθηκε, και ο ίδιος δεν είχε ιδέα περί ποσοστώσεων, προστίμων κλπ.

Πώς θα μείνει, λοιπόν, η πληροφόρηση μεταξύ των λίγων και "περίεργων"; Πολύ απλά: κυνηγάμε αυτούς που μιλάνε όπου βρεθούν και όπου σταθούν (βλ. ειδικά 4Τροχοί, αλλά και αλλού). Τυχαίο που με κυνήγησαν για τα διόδια; Τώρα, αφήνουν τους βλάκες να μιλάνε και να κλαίγονται, αλλά επί της ουσίας δε θα αλλάξει κάτι, αφού κανείς δεν έχει τη δυναμική να αφυπνίσει τον κόσμο (όπως έκανα πριν με κυνηγήσουν). Τυχαίο που με κυνήγησαν για τη συμπεριφορά στο δρόμο; Τυχαίο που με κυνήγησαν όταν έγραφα τα ίδια που γράφω εδώ; Ποια η διαφορά με το σήμερα που τα γράφουν κλαίγοντας όλοι; Μα η αξιοπρεπής στάση που έχω στη ζωή μου και η συνέπεια λόγων και πράξεων που οδηγούν και τους υπόλοιπους να πράξουν το ίδιο. Τα έλεγα, τα λέω, δεν τους στήριξα, δεν τους στηρίζω. Οι άλλοι (βλ. 4Τροχούς) βρίζουν το "κωλοκράτος", τους "κωλοέλληνες", τους "πολιτικούς", αλλά την ίδια στιγμή ψευδομαρτυρούν (βλ. Wagner669 - έρχεται και το βίντεό του), χειροδικούν (βλ. kacey), κρύβονται στο εξωτερικό κάνοντας δουλειές για τις Αρχές (πες μου όνομα, επάγγελμα γιατί αλλιώς σε διαγράφω => τα λές και σε διαγράφει, αφού έμαθε αυτό που ήθελε => ο Θανασάκης νόμιζε ότι με δούλεψε, αλλά δεν ήξερε ότι τον παρακολουθούν και αυτόν και μου τα είπαν οι ίδιοι), βρίζουν το ο,τιδήποτε έχει σχέση με αυτό το κράτος (βλ. διανόηση στους 4Τροχούς που με κυνήγησε γιατί υποστήριζα ότι το κράτος αυτό (όπως και ο λαός) μπορεί να είναι ανάμεσα στα κορυφαία του πλανήτη κτλ κτλ.

Τα είπα και ξεθύμανα. Τέλος από εμένα μιας και ήδη με κυνηγούν και στις 7-11 ή όσες είναι οι διαστάσεις του χωροχρόνου (αν έχει δίκιο ο Hawking κλπ).

Ευχαριστώ.


pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: Απ'το κόστος οδικών έργων, στο ευρώ, την Ε.Ε. και την δρ

Δημοσίευση από pipinos1976 »

Ας κάνω τη θέση μου ακόμη πιο δύσκολη. Έδειχνα σε ένα συνάδελφο και φίλο κάποια βίντεο από Σοφιανόπουλο που εξηγούσαν τι παίζει με γάλα, επιδοτήσεις κτλ. Ο άνθρωπος, όπως και μερικοί ακόμη συνάδελφοι που τους εξήγησα προχτές την κατάσταση, έμειναν με το στόμα ανοιχτό και δεν πίστευαν αυτά που τους έλεγα. Έφτασαν, μάλιστα, άτομα που ήταν αντίθετα με εμένα, που με έχουν κυνηγήσει, που με έχουν βρίσει, προσβάλει, μειώσει κτλ να πουν ότι τελικά είχα δίκιο σε αυτά που έλεγα και πως τα πράγματα ήταν χειρότερα από παλιά, απλά οι ίδιοι, κρυμμένοι στην πλαστή τους ευδαιμονία, δεν το είχαν αντιληφθεί τόσα χρόνια, ούτε περίμεναν πως αυτά που γίνονται σήμερα είχαν τις βάσεις τους τόσα χρόνια στο παρελθόν (εγώ λέω από απελευθερώσεως του κράτους, αλλά για να είμαι επιεικής θα πω μετά το '44 ή ακόμη και ως αφελέστατα αθώος το '74). Το περίεργο ήταν πως μου έδωσαν δίκιο ακόμη και για κάποια πράγματα που είχα πει πριν 2-3 χρόνια και τότε το είχαν κάνει σλόγκαν και το έλεγαν κάθε μέρα για πλάκα, αλλά αποδείχθηκε πέρα για πέρα αληθινό σήμερα*.

Δείτε το παρακάτω βίντεο:



Θα σημειώσω μόνο αυτά που διαβάζει στο 22:00 και τα έχει πει άλλος (Πετμεζάς):

  • Ποιαν εικόνα δίνει σήμερα η Ελλάδα; τραγική η εικόνας της Ελλάδας του '74-'95. Πολιτικές συμμορίες με ευρύτατη λαϊκή βαση προδίδουν και λεηλατούν αυτή τη χώρα νομοτύπώς και με την κάλυψη του λογής λογής καραμανλισμού, διαφόρων καιροσκόπων και της γνωστής νομενκλατούρας οι οποίοι παριστάτουν την αντιπολίτευση. Όλος ο άλλος κόσμος, ανοργάνωτος, σκληρά βιοπαλεύων, υποπτεύεται ίσως πολλά, άλλά στερούμενος δυνάμεων αδυνατεί να αντιδράσει.


Και εξηγεί ο Σοφιανόπουλος αμέσως πιο κάτω γιατί κάνει όλο τον αγώνα που κάνει. Συμφωνώ μαζί του και κάνω το ίδιο όλα αυτά τα χρόνια, αν και πλέον το μόνο που κάνω είναι να απολαμβάνω τα δεινά και να γελάω με αυτούς που ανακαλύπτουν τον τροχό 10.000 χρόνια αργότερα. Σε ελεύθερη απόδοση λέει:

Αυτό το αδυνατεί να αντιδράσει και το ανοργάνωτος πάμε εμείς σήμερα να καλύψουμε. Να δώσουμε τις αποδείξεις στο απλό Έλληνα πολίτη ότι αυτοί μέχρι σήμερα τον επρόδιδαν.


* Ο αγγελιοφόρος είναι πρόσωπο ιερό. Δεν πρέπει να το χτυπάς, αλλά τον ακούς και να τον αφήνεις να γυρίσει πίσω στην πατρίδα του. Έτσι έκαναν οι αρχαίοι ημών πρόγονοι (όχι πάντα, όμως) και έτσι πρέπει να κάνουμε και σήμερα. Όταν είπα σε μια γνωστή ότι ο μισθός της θα πάει στα 650€ άκουσα ό,τι δεν μπορεί να ακούσει άνθρωπος. Φέτος το Σεπτέμβριο που την είδα ξανά της θύμισα το περιστατικό και η απάντηση ήταν: "το θυμάσαι ε; πάντα ήθελα να σου ζητήσω συγγνώμη για τότε. Σε σκεφτόμουν όταν είδα το μισθό μου να πηγαίνει στα 750€ (σημ.: με κάποια επιδόματα, άρα κάπου στα 670€ πραγματικά) και έλεγα μέσα μου: καλά τα έλεγε αυτός κι εμείς δεν ακούγαμε τότε".

Τώρα ας τα λουστούν ΟΛΟΙ όσοι γελούσαν και δεν έβλεπαν πέρα από τη μύτη τους. Εγώ και όσοι τα λέγαμε θα την πληρώσουμε επίσης, γιατί επιλέξαμε να μην κάνουμε απάτη, να μην κόψουμε δρόμο, ούτε να φύγουμε στο εξωτερικό, αλλά να μείνουμε και να πολεμήσουμε. Τουλάχιστον, «Ο μετά πολλών θάνατος ουκ έστιν θάνατος.

Over 'n' out

Ευχαριστώ.
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: Απ'το κόστος οδικών έργων, στο ευρώ, την Ε.Ε. και την δρ

Δημοσίευση από pipinos1976 »

Μια προσθήκη τώρα που είδα ξανά το τελευταίο βίντεο. Το αιγοπρόβειο γάλα είναι 1.200.000 tn περίπου. Άρα, αν προσθέσουμε τις 600.000 tn αγελαδινό πηγαίνουμε περίπου στις 1.800.000 tn που μας βγάζουν περίπου 180 kg/άτομο/έτος. Άρα, είμαστε, όπως λέει ο Σοφιανόπουλος, πράγματι, στην κορυφή της Ευρώπης τουλάχιστον, χωρίς να υπολογίζουμε τις εισαγωγές σε αγελαδινό γάλα.

Ευχαριστώ.
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: Απ'το κόστος οδικών έργων, στο ευρώ, την Ε.Ε. και την δρ

Δημοσίευση από pipinos1976 »

pipinos1976 έγραψε:Μια προσθήκη τώρα που είδα ξανά το τελευταίο βίντεο. Το αιγοπρόβειο γάλα είναι 1.200.000 tn περίπου. Άρα, αν προσθέσουμε τις 600.000 tn αγελαδινό πηγαίνουμε περίπου στις 1.800.000 tn που μας βγάζουν περίπου 180 kg/άτομο/έτος. Άρα, είμαστε, όπως λέει ο Σοφιανόπουλος, πράγματι, στην κορυφή της Ευρώπης τουλάχιστον, χωρίς να υπολογίζουμε τις εισαγωγές σε αγελαδινό γάλα.

Ευχαριστώ.
Νέα διόρθωση. Με βάση νέα στοιχεία, τελικά, το αιγοπρόβειο γάλα ήταν κάτι πάνω από 600.000 tn, οπότε τα αρχικά στοιχεία που έγραψα ήταν ορθά. Δείτε εδώ:

http://www.paseges.gr/resource-api/pase ... 18bb310%5D

Ευχαριστώ.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Μας έκανε εντύπωση...”