Ατυχήματα (βίντεο από Ρωσία)

Μοιραστείτε μαζί μας αυτό που είδατε, ακούσατε ή διαβάσατε...
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Ατυχήματα (βίντεο από Ρωσία)

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Δηλαδή ο αστυνομικός θεώρησε ασφαλές να σταθεί στη μέση του δρόμου επειδή τον προστάτευε το ανακλαστικό γιλέκο?
Ακόμα και στη χώρα με τους πιο συνετούς οδηγούς δεν το κάνεις αυτό μέσα στη νύχτα. πόσο μάλλον στη ρωσσία


Στην Αγγλία θα κλείναν όλο τον αυτοκινητόδρομο για ψύλλου πήδημα και θα τους λέγανε υπερβολικούς...


W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Ατυχήματα (βίντεο από Ρωσία)

Δημοσίευση από rasPUTIN »

UltiMo_ έγραψε:Δηλαδή ο αστυνομικός θεώρησε ασφαλές να σταθεί στη μέση του δρόμου επειδή τον προστάτευε το ανακλαστικό γιλέκο?
Μετὰ συγχωρήσεως ἀλλὰ τὸ σκέφτηκες πολὺ πρὶν τὸ γράψεις;
ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΕΓΙΝΕ!!!

Βλέπουμε σσχεδὸν σκοτάδι (μόνο τὰ φῶτα τῶν ἀπέναντι διακρίνονται) καὶ φαφνικὰ ἔνα ἀνθρώπινο κορμὶ στὸ παρμπρίζ. Μπορεῖ νὰ τὸν πρόλαβε τὴν στιγμὴ ποὺ γιὰ κάποιο σοβαρὸ λόγο περπάτησε ὠς τὴν μέση τοῦ δρόμου.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Ατυχήματα (βίντεο από Ρωσία)

Δημοσίευση από UltiMo_ »

αυτό ακριβώς έχει σημασία. Οτι δεν φαίνεται τίποτα στο σκοτάδι και αυτός ήταν στη μέση του δρόμου αγνοώντας τον κίνδυνο και ρισκάροντας τη ζωή του
Ξέρουμε τι έγινε. Σκοτώθηκε

Ας μη βιαστούμε λοιπον να κατηγορήσουμε τον οδηγό (εφοσον δεν ξέρουμε τι έγινε) γιατι ο καθένας μας αν είχε μπροστά του στον σκοτεινό αυτοκινητόδρομο έναν άνθρωπο, όσα γιλέκα και να φορούσε, το πιθανότερο είναι να τον σκοτώσει

Εσύ δηλαδή που ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΕΓΙΝΕ το σκέφτηκες πολύ για να σχολιάσεις οτι ο οδηγός είναι "οδηγάρα"?
Πάντα δηλαδή φταίει ο οδηγός και ας μην ξέρουμε τι έγινε, πρέπει να κατακρίνουμε τους πάντες γιατι εμείς είμαστε άγιοι και αλάθητοι?
Ας σοβαρευτούμε λίγο εδώ μέσα οι οδηγάρες
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Ατυχήματα (βίντεο από Ρωσία)

Δημοσίευση από MacPap »

Κατά πρώτον ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ αν ήταν αστυνομικός
Κατά δεύτερον ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ αν ο φερόμενος ως αστυνομικός πέθανε!
Κατά τρίτον ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ αν ήταν ο ίδιος ο φορτηγατζής που πήγε για κατούρημα, ή είχε βλάβη και κατέβηκε, ή ο Θεός ξέρει τί!
Συνεπώς ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ τίποτε για το τι ακριβώς έγινε.
Το μόνο ΠΟΥ ΞΕΡΟΥΜΕ είναι πως ο οδηγός είναι ηλίθιος, αν σε συνθήκες ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ τίποτε και με χιονο-πάγο στον δρόμο πήγαίνει λες και είναι στην AutoStrata.
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Ατυχήματα (βίντεο από Ρωσία)

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Ὁ ὁδηγὸς ἦταν "ὁδηγάρα" διότι ἔτρεχε νύχτα σὲ χιόνι καὶ ξαφνικὰ ἔπεσε σὲ ἄνθρωπο.
Εἶναι ἐπικίνδυνος, εἶναι ἐγκληματίας.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: Ατυχήματα (βίντεο από Ρωσία)

Δημοσίευση από pipinos1976 »

Μου έχει τύχει παρόμοιο περιστατικό δύο φορές.

1. Κινούμαι σε κομμάτι της παραεγνατίας με δύο λωρίδες, νησίδα στη μέση, όριο 110, αλλά είναι νύχτα. Σε κάποια φάση, ένα ζώο, που δεν ξέρω και τι ήταν, διασχίζει το δρόμο. Εγώ στη δεξιά λωρίδα πηγαίνω με 100. Στην αριστερή ξεκινάει προσπέρασμα μια Mercedes μαύρη με ταχύτητα, όπως την υπολογίζω, περίπου 120-130. Το ζώο πέρασε μπροστά μου. Ήταν τελείως μαύρο (σκύλος, λύκος ή κάτι τέτοιο ήταν) και δε φαινόταν καθαρά, ακόμη και όταν έπεσαν πάνω του τα φώτα. Η ταχύτητά του δε ήταν τέτοια που πέρασε μπροστά από τη δέσμη των φώτων και το είδα όταν, πλέον, το φώτησε το φανάρι του οδηγού, δηλαδή σε απόσταση <25m που φωτίζουν τα μεσαία. Ο οδηγός της Mercedes το είδε μπροστά του, ευτυχώς με το φανάρι του συνοδηγού (άρα στα ~25m), την ώρα που πέρναγε αριστερά από εμένα, πάτησε τόσο δυνατά φρένο που έχασε προς στιγμή το αυτοκίνητο και γλύτωσε το ατύχημα επειδή το ζώο έκατσε ακίνητο ανάμεσα στις δύο λωρίδες κι αυτός έκανε λίγο αριστερά για να το αποφύγει.

2. Κινούμαι στην Αντιρρίου - Ιωαννίνων, νύχτα. Όριο 80 και πηγαίνω ακριβώς 80. Έχω παραβιάσει μια βασική μου αρχή τη νύχτα που λέει: άσε κάποιον άλλο μπροστά να σου δείχνει το δρόμο και προσπερνάω ένα Golf. Μετά από 1km και πριν από μία δεξιά στροφή ένας οδηγός που μόλις έχει βγει από αυτή μου ανάβει τα μεγάλα 2 φορές, όχι ως σινιάλο, αλλά για αρκετή ώρα. Φοβάμαι μήπως υπάρχει κάτι εκεί (ατύχημα φανταζόμουν), αν και πιο πιθανό θεώρησα ότι τον ενοχλούν τα φώτα μου (ενισχυμένες λάμπες - ΟΧΙ Xenon). Παίρνω το πόδι από το γκάζι και αρχίζω να τσιμπάω το φρένο. Εκείνη τη στιγμή είμαι στην κορυφή της στροφή και τα φώτα φωτίζουν το αντίθετο ρεύμα. Με το που στρίβω και τα φώτα φωτίζουν πάλι το δρόμο, βλέπω στη μέση του δρόμου μία κατσίκα να ανεβαίνει την Ε.Ο. από τη λωρίδα που εγώ κατεβαίνω. Όπως καταλαβαίνετε, την είδα στα 25m και με τα ~60-70 που πήγαινα (~20m/s) είχα 1-1,5s για αντίδραση. Τσαρούχωμα το φρένο, ίσιωμα το τιμόνι, ώστε η κατσίκα να πετύχει τη μέση του αυτοκινήτου (άρα, αν μπει μέσα να περάσει ανάμεσα από οδηγό-συνοδηγό) και πέφτω πάνω της με περίπου 30-40km/h (30km/h έγραφε το κοντέρ μετά το χτύπημα). Η κατσίκα έμεινε στον τόπο. Το αυτοκίνητο ελαφρές ζημιές: ένα καπώ στραβωμένο (+ μάσκα), ένα φανάρι αλλαγή λόγω σπασμένης βάσης, ένας προφυλακτήρας (τον έφτιαχνα με κόλληση, αλλά με 40€ που βρίσκεις καινούργιο τον άλλαξα και αυτόν), ένας προβολέας ομίχλης (σπασμένη βάση) και ένα κάλυμμα της φτερωτής του AC.

Συμπεράσματα:

1. Τη νύχτα δεν τρέχεις πάνω από το όριο, αφού δε βλέπεις καλά.
2. Τη νύχτα αφήνεις κάποιον άλλο μπροστά να σου καθαρίζει το δρόμο, έστω και αν πηγαίνει με χαλαρότερο ρυθμό.
3. Τη νύχτα, όταν σου κάνουν σήμα, μαζεύεσαι επιτόπου γιατί κάτι γίνεται. Το πολύ πολύ, απλά, να τους έχεις ενοχλήσει.

Στο συγκεκριμένο ατύχημα που ανέβασα ο οδηγός ανέβασε ταχύτητα χωρίς λόγο. Ο αστυνομικός / οδηγός νταλίκας ήταν στη μέση του δρόμου χωρίς λόγο και δεν έφυγε, έστω κι αν είδε τα φώτα να έρχονται (αυτά φαίνονται 100% τη νύχτα), νομίζοντας ότι οι ανακλάσεις του γιλέκου φαίνονται (με τα φώτα του φορτηγού να σε τυφλώνουν ούτε καν υποψιάζεσαι ότι κάτι υπάρχει εκεί). Πολλά λάθη μαζεμένα οδηγούν σε ατύχημα, δηλαδή.

Ευχαριστώ.
athanatos
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 17:36

Re: Ατυχήματα (βίντεο από Ρωσία)

Δημοσίευση από athanatos »

Russian girl one-year-old miraculously survived

Σ’ όλους τους τόπους κι αν γυρνώ μόνον ετούτον αγαπώ !
Οδυσσέας Ελύτης
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Ατυχήματα (βίντεο από Ρωσία)

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Τὶ ζώα!!!

οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Ατυχήματα (βίντεο από Ρωσία)

Δημοσίευση από MacPap »

Καλά ο τύπος με το παιδάκι είναι οκτάκις μ*λ*κ*ς.

1) Δεν έδεσε το μικρό.
2) Ετρεχε σαν βόιδι.
3) Δεν έδεσε το μικρό.
4) Προσπέρασε σαν μ*λ*κ*ς
5) Δεν έδεσε το μικρό.
6) Αφού πήρε το μικρό δεν το πήγε μακριά από την κυκλοφορία
7) Δεν έδεσε το μικρό. Και..
8) Δεν έδεσε το μικρό.
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Μας έκανε εντύπωση...”