Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος...

Μοιραστείτε μαζί μας αυτό που είδατε, ακούσατε ή διαβάσατε...
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος...

Δημοσίευση από MacPap »

Γεια χαρά

Χθες το βράδυ κατέβαινα την λεωφόρο Συγγρού και φτάνοντας στο τέρμα (βλέπε χάρτη) αποφάσισα να βγώ απο την έξοδο και να πάω στην Καλλιθέα για να βάλω βενζίνη σε κανένα βενζινάδικο.

Εικόνα

Φανταστείτε λοιπόν την έκπληξή μου λοιπόν όταν αντί να βγω στην Καλλιθέα μετά από 1-2 στροφές 90 μοιρών με εντέχνως τοποθετημένα σαμαράκια 10 μέτρα πριν την κάθε στροφή (ήθελα να ήξερα ποιος το σκέφτηκε αυτό με τα σαμαράκια να του δώσω συγχαρητήρια) ξαναβρέθηκα στην παραλιακή.

Η έκπληξή μου δε ήταν ακόμα μεγαλύτερη όταν ξαναμπαίνοντας από την επόμενη έξοδο στην Καλλιθέα βρέθηκα μπροστά στην είσοδο ενός εργοταξίου απ όπου και οι φωτογραφίες.

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα

Μήπως κάποιος φίλος γνωρίζει περί τίνος πρόκειται? Όχι πως λίγο ακόμα μπετόν αρμέ θα πείραζε στην Αθήνα αλλά πως ξαφνικά το Ίδρυμα Νιάρχου έγινε δωρητής για την κατασκευή της Νέας εθνικής βιβλιοθήκης, της Νέας Λυρικής σκηνής και ενός Νέου Πάρκου (που πολύ θα ήθελα να μάθω τι ποσοστό θα καλύπτει της αρχικής έκτασης). Μήπως εδώ βλέπουμε το τι μέλει γενέσθε και στο Ελληνικό?

Δεν θέλω να πω πως είναι κακό να φτιάχνονται καινούργιες εγκαταστάσεις ειδικά αν προέρχονται από ευεργεσίες. Αλλά βρε αδερφέ πράσινο έχει ανάγκη η Αθήνα και όχι καινούργια "Μέγαρα Μουσικής" για τους λίγους. Πρέπει δηλαδή να κλείσουμε κάθε τρύπα που έχει μείνει σε αυτή την καημένη την πόλη με τσιμέντο. Χάθηκε να φτιαχτεί απλώς ένα πάρκο να περπατάει ο κόσμος και να χαίρεται? Και ας ονομαστεί Πάρκο Νιάρχου αυτό δεν είναι κακό...

Φιλικά Κώστας


Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
Tassos
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:26

Re: Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος...

Δημοσίευση από Tassos »

Θα βάλω φιτιλιά στην κουβέντα για να έχουμε να λέμε. Προτιμώ να τσιμεντοποιηθεί όλη η Αθήνα με όμορφα κτίρια και πολύ πράσινο γύρω γύρω από το να έχουμε τεράστιες εκτάσεις γεμάτες μπάζα και σκουπίδια όπως γίνονται τα άδεια οικόπεδα ή χώρους πρασίνου με άσχημη συντήρηση μήπως μπορώ να σας θυμίσω το Πεδίο του Άρεως;

Δεν έχω δει τα σχέδια του χώρου που αναφέρεσαι αλλά πιστεύω ότι αν ακολουθηθεί η μοντέρνα τάση θα έχουμε κάτι ωραίο και ευχάριστο στην παραλιακή. Νομίζω ότι αντίστοιχη είναι η περίπτωση του Μεγάρου στην Αθήνα όπου ο κήπος είναι ανοικτός για το κοινό και θεωρώ ότι είναι μια ευχάριστη προσθήκη στην πόλη.

Τέλος σίγουρα δε θα ήθελες να δαπανηθούν κάποια εκατομμύρια για τη διαμόρφωση του παλιού αεροδρομίου σε πάρκο και σε λίγους μήνες να είναι απροσπέλαστο μέρα και νύκτα λόγω έλλειψης συντήρησης. Πχ γεμίσει σκουπίδια γιατί όλοι θα πετάμε τα χαρτιά κάτω και κανένας φορέας δε θα θέλει να ασχοληθεί με τη συντήρηση.

Πάντως είμαι περίεργος για το τι θα γίνει.
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος...

Δημοσίευση από MacPap »

Γιατί το βλέπεις έτσι γιατί πρέπει δηλαδή πάντα να γεμίζει κάτι με σκουπίδια χωρίς κάποιος να επιμελείται την καθαριότητα ή γιατί δεν μπορούμε και εμείς να έχουμε ένα Hide Park? Και στις άλλες χώρες έχει ζώα που πετάνε σκουπίδια όπου βρουν στα πάρκα άλλα έχει και σκουπιδιάρηδες που τα μαζεύουν. Όπως έχει και αστυνόμευση και μαύρο φίδι που σε έφαγε να σε δουν να πετάς σκουπίδια.

ΕΝ κατακλείδι άμα θέλουμε μπορούμε αλλά το πρόβλημα είναι πως δεν θέλουμε.

Φιλικά Κώστας

ΥΓ εγώ αντί για Κτηρια θα ήθελα να δώ μια τεράστια παιδική χαρά αλλά τι λέω τώρα σιγλά μην αφήσουν οι ιδιοκτήτες του "ΑΛΛΟΥ" να γίνει αυτό.... :evil:
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
Tassos
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:26

Re: Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος...

Δημοσίευση από Tassos »

MacPap,

Δυστυχώς η εμπειρία μου με κάνει να το βλέπω έτσι. Θα ήθελα να το βάλω στο forum σαν ερώτηση / πρόκληση / πνευματική άσκηση να βρούμε μια περιοχή στην Ελλάδα που μαζεύεται κόσμος και τα επίπεδα καθαριότητας είναι ικανοποιητικά. Εξαιρούνται περιοχές / εποχές που υπάρχει ένα συγκεκριμένο γεγονός και λαμβάνονται ειδικά μέτρα.

Σημερινό περιστατικό: Ενας τύπος πάει κάτι πλαστικά περιτυλίγματα μέχρι τον υπερβολικά γεμάτο κάδο (δε θυμάμαι αν είναι ανακύκλωσης ή σκουπιδιών) Τα αφήνει περίπου από πάνω φυσικά πέφτουν έξω και εξ'ίσου φυσικά δε κάνει τον κόπο να τα μαζέψει.

Μήπως να κάναμε μια βόλτα στις παιδικές χαρές της Αθήνας να δούμε σε τι κατάσταση βρίσκονται;


Ελπίζω να υπάρχει πρόβλεψη για άφθονο πράσινο και σωστή τοποθέτηση και να δούμε τι θα βγει.


Τάσος
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος...

Δημοσίευση από MacPap »

Εγώ φιλε μου δεν είπα πως η κατάσταση καθαριότητας δεν είναι άθλια στην Ελλάδα!!! Αλλά αυτό δεν σημαίνει πως η κατάσταση δεν μπορεί να αλλάξει... Αλλά άσχετα με αυτό πάλι προτιμώ ένα πάρκο σαν τον εθνικό κήπο από μπετά όσο όμορφα και αν είναι τα κτίρια.

Φιλικά Κώστας
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
athanatos
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 17:36

Re: Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος...

Δημοσίευση από athanatos »

Tassos έγραψε:...Σημερινό περιστατικό: Ενας τύπος πάει κάτι πλαστικά περιτυλίγματα μέχρι τον υπερβολικά γεμάτο κάδο (δε θυμάμαι αν είναι ανακύκλωσης ή σκουπιδιών) Τα αφήνει περίπου από πάνω φυσικά πέφτουν έξω και εξ'ίσου φυσικά δε κάνει τον κόπο να τα μαζέψει...
Δηλαδή αν γεμίσουμε όλη την Αθήνα με μπετό και ‘όμορφα’ κτίρια δεν θα υπάρχουν περιστατικά σαν κι αυτό που μας περιέγραψες ;

Και να σε ρωτήσω κάτι . Eσύ τι έκανες όταν είδες το όλο σκηνικό ;

Εγώ όταν είδα μία ‘καθώς πρέπει’ κυρία να λερώνουν τα σκυλάκια της και να μην τα μαζεύει της έβαλα τις φωνές και μ’ άκουσε όλη η

γειτονιά . Από τότε δεν τόλμησε να βγάλει βόλτα τα όμορφα τετράποδά της χωρίς να μαζεύει τα κακάκια τους .
Σ’ όλους τους τόπους κι αν γυρνώ μόνον ετούτον αγαπώ !
Οδυσσέας Ελύτης
Tassos
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:26

Re: Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος...

Δημοσίευση από Tassos »

Το συμβάν έγινε κοντά στο Παίδων στην Αθήνα και δεν ήθελα να μπλοκάρω την κυκλοφορία κάνοντας το θέμα.

Αντίθετα σήμερα το απόγευμα, κάποια πάρκαρε σε σημείο που απαγορεύεται και η στάση και η στάθμευση και παρά την επισήμανση ότι εμποδίζει και ότι θα φωνάξω την τροχαία αυτή με προέτρεψε να το κάνω. Κάλεσα την τροχαία λοιπόν στις 19:50 και πέρασε ένα περιπολικό με αναμμένο το φάρο στις 20:40.

Και ναι προσωπικά προτιμώ μια όμορφα ρυμοτομημένη και φροντισμένη περιοχή με κομψά κτίρια σε μεγάλα οικόπεδα, από εγκαταλελειμμένα πάρκα. Ο.Κ. ο εθνικός κήπος είναι ενδεχομένως ωραίος αλλά πολλά πάρκα είναι να σε πιάνει η καρδιά σου όταν τα βλέπεις. Και φυσικά κανένας δήμος δεν αναλαμβάνει να κάνει τη σωστή συντήρηση σε χώρους αναψυχής.

Μάλλον διαφωνούμε στο πως αλλά μάλλον συμφωνούμε ότι η ποιότητα ζωής περνάει μέσα από ανοικτούς φροντισμένους χώρους.

Τάσος
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος...

Δημοσίευση από MacPap »

Σημαντικά ευρήματα σε ανασκαφές στο Δέλτα Φαλήρου

Σημαντικά ευρήματα βρέθηκαν κατά τις ανασκαφές στο Δέλτα Φαλήρου, επί των οδών Φιλίππου, Ευριπίδου, Πεισιστράτου, Σαχτούρη και Λεωφόρων Ποσειδώνος και Συγγρού, στο πλαίσιο του έργου «Χωματουργικές εργασίες για το Κέντρο Πολιτισμού - Ίδρυμα Στ. Νιάρχος».

Εικόνα

Συγκεκριμένα βρέθηκαν ταφές, πυρές, καύσεις και εγχυτρισμοί σε πίθους, που χρονολογούνται στον 7ο και 6ο αι. π. Χ., ενώ όλα έχουν μεταφερθεί, οπότε αυτό που μένει είναι να κλείσουν οι δοκιμαστικές τομές, κάτι που θα συμβεί και μετά τη χτεσινή θετική γνωμοδότηση του Κεντρικού Αρχαιολογικού Συμβουλίου.

Σύμφωνα πάντως με την εισήγηση της Διεύθυνσης Προϊστορικών και Κλασικών Αρχαιοτήτων, πιο σημαντικές αρχαιότητες αναμένεται να βρεθούν στην κανονική ανασκαφή που θα πραγματοποιηθεί στην περιοχή όπου θα κατασκευαστεί το κανάλι.

Το Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος αποτελεί τη μεγαλύτερη δωρεά του Ιδρύματος «Σταύρος Νιάρχος», το οποίο χρηματοδοτεί πλήρως την κατασκευή και τον εξοπλισμό του, με δωρεά ύψους 566.000.000 ευρώ. Το ΚΠΙΣΝ, που θα σχεδιάσει ο κορυφαίος Ιταλός αρχιτέκτονας Ρέντσο Πιάνο, περιλαμβάνει τις νέες υπερσύγχρονες εγκαταστάσεις της Εθνικής Βιβλιοθήκης της Ελλάδος και της Εθνικής Λυρικής Σκηνής, καθώς και το Πάρκο Σταύρος Νιάρχος, έκτασης 170 στρεμμάτων.

Το έργο θα παραδοθεί στο ελληνικό Δημόσιο εντός του 2015

Πηγή: protothema.gr
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος...

Δημοσίευση από MacPap »

Πάλι θα τα σκεπάσουν προς ανοικοδόμησιν Μπετόν Αρμέ.

Μη μείνει κανένας λεκές ελεύθερης γης στην Αθήνα!!
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος...

Δημοσίευση από erling »

Μπα δεν είναι απαραίτητο. Πλέον ακολουθούν σκληρές τακτικές. Παλιά τα σκεπάζανε, πλέον σταματάν το έργο επειδή βρήκαν ένα κεραμικό....
Βέβαια εδώ παίζει Ίδρυμα Νίαρχος οπότε δεν μπορεί να ξέρεις εκ των προτέρων...
Αλλά θα μπορούσαν να βρουν τρόπο ώστε και να αναδειχθούν τα αρχαία αλλά και να μην σταματήσει το έργο...
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Απάντηση

Επιστροφή στο “Μας έκανε εντύπωση...”