Πρωτοποριακή διάβαση πεζών

Μοιραστείτε μαζί μας αυτό που είδατε, ακούσατε ή διαβάσατε...
athanatos
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 17:36

Πρωτοποριακή διάβαση πεζών

Δημοσίευση από athanatos »

Μία πρωτοποριακή ιδέα πραγματοποίησε η IBM, υλοποιώντας μία απλούστατη και πανέξυπνη ιδέα μία μικρής μαθήτριας από την Ολλανδία, που αφορούσε στις διαβάσεις των πεζών στους δρόμους.

Η μικρή παρατήρησε πως οι οδηγοί δεν δίνουν αρκετή προσοχή στις διαβάσεις των πεζών και προσέθεσε πως ίσως αυτό γινόταν επειδή δεν τις διέκριναν το βράδυ.

Η IBM κατάφερε να δημιουργήσει μία ξεχωριστή διάβαση πεζών, η οποία φωτίζεται όταν ανάβει το φανάρι και περνούν από επάνω της οι πεζοί.

enikos.gr




Σ’ όλους τους τόπους κι αν γυρνώ μόνον ετούτον αγαπώ !
Οδυσσέας Ελύτης
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Πρωτοποριακή διάβαση πεζών

Δημοσίευση από MacPap »

Η ΙΒΜ έχει προβλέψει και τους οδηγούς που σταματούν ΠΑΝΩ στην διάβαση? Τους γύφτους που θα την πάρουν σπίτι? ΤΟυς ηλίθιους που θα θέλουν να δουν πως δουλεύει? Και τον βλάκα που θα σπινάρει/φρενάρει πάνω της για να δει αν σκίζεται?

Πάντως :applause IBM
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Πρωτοποριακή διάβαση πεζών

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Σε ένα χωριό στη μέση του πουθενά, 20 χιλιόμετρα απο το Βόλο, έχει ένα φανάρι, χωρίς κίνηση απο τη μια πλευρά, και με αρκετή κίνηση στον κεντρικό δρόμο.
Γιαυτό απο την "ερημική πλευρά" υπάρχει πιεζοηλεκτρική λωρίδα, η οποία ενεργοποιεί το φανάρι μόνο όταν έρθει κάποιο αυτοκίνητο. Πολύ καλό σύστημα και έξυπνο.
Μάλιστα επειδή ίσως είναι τοποθετημένη αρκετά μπροστά, κάποιος την έχει βάψει άσπρη γύρω γύρω, ένα άσπρο τετράγωνο, και μέσα έχει γράψει με τεράστια γράμματα "ΕΔΩ"

Προχτες φτάνω σε αυτό το σημείο, για να δω αυτοκίνητο με αθηναικές πινακίδες, παρκαρισμένο πάνω στο τετράγωνο, ευτυχώς με τον οδηγό εκει να ξεφορτώνει, και απο τον κεντρικό δρόμο μια ατελείωτη ουρά απο αυτοκίνητα να κορνάρουν μανιασμένα. Ο τύπος αγέρωχος να μην έχει πάρει χαμπαρι για ποιο λόγο κορνάρουν όλοι και όταν του εξήγησα κοκκίνισε ολόκληρος και έφυγε τρέχωντας παρατώντας τις βαλίτσες στη μέση του δρόμου :lol: :lol: :lol:

(ε τι να κάνω ρε φιλαράκι, αφού έψαχνα που να παρκάρω και είδα στο πάτωμα να γράφει ΕΔΩ) :lol: :lol:
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Πρωτοποριακή διάβαση πεζών

Δημοσίευση από erling »

Γιατί κορναραν οι ευρισκόμενοι στον κάθετο;
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Πρωτοποριακή διάβαση πεζών

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Γιατι το φανάρι τους ήταν μονίμως κόκκινο, ενώ δεν πέρναγε κανένας και ενω ξέρουν οτι είναι αυτόματο το φανάρι
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Πρωτοποριακή διάβαση πεζών

Δημοσίευση από MacPap »

Η ερωτηση η δική μου είναι εκεί που ήταν παρκαρισμένος επιτρέπεται το παρκάρισμα?
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Πρωτοποριακή διάβαση πεζών

Δημοσίευση από UltiMo_ »

φυσικά και οχι. Πάνω στο φανάρι, πάνω στη διασταύρωση, το λεωφορείο έπρεπε να βγει στο αντίθετο ακριβώς πάνω στη τυφλή στροφή, και και και... πολλοί λόγοι για να θεωρήσεις απαράδεκτο το παρκάρισμα. ευτυχώς που ήταν εκεί ο τύπος και απλά γελάσαμε. Αν το είχε παρκάρει και είχε φύγει, δεν ξέρω και εγώ τι θα έκανα
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Πρωτοποριακή διάβαση πεζών

Δημοσίευση από MacPap »

Δηλαδή αυτή η "συσκευή" δεν ήταν 5-6 μέτρα πριν το φανάρι?
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Πρωτοποριακή διάβαση πεζών

Δημοσίευση από UltiMo_ »

αν υπήρχαν διαβάσεις (που δεν υπάρχουν) θα ήταν ακριβώς στη μέση των διαβάσεων.
Για το μέσο όρο των Ελλήνων είναι στο σωστό σημείο. Εγώ σταματάω πιο πίσω γιατι δε μαρέσει να σκύβω για να δω πότε θα ανάψει πράσινο
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Πρωτοποριακή διάβαση πεζών

Δημοσίευση από erling »

UltiMo_ έγραψε:Γιατι το φανάρι τους ήταν μονίμως κόκκινο, ενώ δεν πέρναγε κανένας και ενω ξέρουν οτι είναι αυτόματο το φανάρι
Δεν εξετάζω το παράνομο της στάθμευσης του απαράδεκτου οδηγού.
Το σύστημα το μόνο που κάνει (θα έπρεπε να κάνει αν δούλευε σωστά) είναι μόλις αντιληφθεί ότι υπάρχει αυτοκίνητο που θέλει να στρίψει, να εντάξει το φανάρι στον κύκλο.
Δηλαδή να ανάψει κόκκινο στους άλλους και πράσινο σε αυτό, για ένα συγκεκριμένο χρονικό διάστημα. Και μετά να το επαναφέρει στο κόκκινο μέχρι να αντιληφθεί πως υπάρχει και άλλο όχημα.
Το ότι ήταν συνέχεια πράσινο, σημαίνει πως είχε πρόβλημα και δεν έφταιγε αποκλειστικά ο απαράδεκτος.....

Επίσης η πιεζοηλεκτρική λωρίδα, κανονικά, είναι σε κάποια απόσταση πριν από την διάβαση ή από την άσπρη γραμμή. Δηλαδή στον χώρο που θα σταματήσει ένα όχημα για να στρίψει.
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Απάντηση

Επιστροφή στο “Μας έκανε εντύπωση...”