Αυτή είναι η πιο επικίνδυνη πίστα μοτοσικλέτας του κόσμου

Μοιραστείτε μαζί μας αυτό που είδατε, ακούσατε ή διαβάσατε...
Απάντηση
athanatos
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 17:36

Αυτή είναι η πιο επικίνδυνη πίστα μοτοσικλέτας του κόσμου

Δημοσίευση από athanatos »

Το γύρο του διαδικτύου κάνει ένα βίντεο που ελήφθη από αναβάτη μηχανής στην πιο επικίνδυνη πίστα αγώνων μοτοσικλέτας στον κόσμο στο Isle of Man.
Χάρη στον Μάικλ Ντάνλοπ, αναβάτες και μη, πλέον, έχουν τη δυνατότητα να γνωρίσουν... από κοντά την επικίνδυνη αυτή πίστα που έχει στοιχίσει τη ζωή σε 240 αναβάτες από το 2009 έως σήμερα.

Η πίστα αυτή θεωρείται η πιο επικίνδυνη του κόσμου καθώς οι αναβάτες πρέπει να τρέξουν γρήγορα σε στενούς δρόμους και σοκάκια που πλαισίωνονται από πέτρινες μάντρες και σπίτια, σε απόσταση αναπνοής από τους θεατές και προσπερνώντας την... σκόπελο των πολύ κλειστών και επικίνδυνων στροφών.



ΠΗΓΗ: http://www.prismanews.gr/index.php/kosm ... sta-kosmou


Σ’ όλους τους τόπους κι αν γυρνώ μόνον ετούτον αγαπώ !
Οδυσσέας Ελύτης
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Αυτή είναι η πιο επικίνδυνη πίστα μοτοσικλέτας του κόσμο

Δημοσίευση από MacPap »

Ποτέ δεν με συγκίνησαν οι αγώνες με μηχανές αλλά ομολογώ πως είναι εντυπωσιακό. Παρόλα αυτά δεν καταλαβαίνω γιατί ενώ είναι τόσο επικίνδυνη συνεχίζει και υπάρχει.
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Αυτή είναι η πιο επικίνδυνη πίστα μοτοσικλέτας του κόσμο

Δημοσίευση από UltiMo_ »

αυτή την απορία έχω και εγώ. πρώτον πως το επιτρέπουν ακόμα (είναι θέμα νομοθεσίας του νησιού) και δεύτερον πως συμμετέχουν οι ίδιοι. είχα δει κάποτε ένα εντυπωσιακό ντοκιμαντέρ, και έδειχνε κόσμο με γυναίκα και παιδιά να συμμετέχει και να λέει δεν ξέρω αν αύριο θα ζω εγώ ή ο φίλος μου.

πάντως καταλαβαίνεις απο το βίντεο αυτό που λένε οι οδηγοί αγώνων οτι σε τέτοιες ταχύτητες, δε προλαβαίνει ο εγκέφαλος να σκεφτεί (πότε θα φρενάρει) γιατι όλα συμβαίνουν πιο γρήγορα απο το χρόνο αντίδρασης
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Απάντηση

Επιστροφή στο “Μας έκανε εντύπωση...”