Κάμερες τσάκωσαν 3.303 οδηγούς με κινητό μέσα σε μια εβδομάδα

Μοιραστείτε μαζί μας αυτό που είδατε, ακούσατε ή διαβάσατε...
Απάντηση
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Κάμερες τσάκωσαν 3.303 οδηγούς με κινητό μέσα σε μια εβδομάδα

Δημοσίευση από pipinos1976 »

Αντιγράφω από το παρακάτω:

Κάμερες τσάκωσαν 3.303 οδηγούς με κινητό μέσα σε μια εβδομάδα
Κάμερες τσάκωσαν 3.303 οδηγούς με κινητό μέσα σε μια εβδομάδα

Οι πρώτες κάμερες με τεχνολογία εντοπισμού οδηγών που χρησιμοποιούν smartphone πίσω από το τιμόνι κάνουν χρυσές δουλειές στη Νέα Νότια Ουαλία της Αυστραλίας, καθώς στην πρώτη εβδομάδα λειτουργίας τους έπιασαν 3.303 παραβάτες!

Για τους τρεις πρώτους μήνες, οι παραβάτες θα λαμβάνουν μια απλή παρατήρηση από την αστυνομία μέσω αλληλογραφίας, όμως από την 1η Μαρτίου 2020, όποιος πιάνεται με κινητό πίσω από το τιμόνι θα καταβάλλει πρόστιμο $344 (€213) και $457 (€283) για σχολικές περιοχές, με επιπλέον πέντε πόντους ποινής στο δίπλωμα οδήγησης.

Σήμερα, στη Νέα Νότια Ουαλία λειτουργούν 10 σταθερές και κινητές κάμερες, ενώ μέσα στα επόμενα χρόνια θα προστεθούν 35 ακόμα. Μια δεύτερη πολιτεία της Αυστραλίας - το Κουίνσλαντ - θα θέσει τις εν λόγω κάμερες σε δοκιμαστική λειτουργία μέσα στο 2020.

Η τεχνολογία εντοπισμού smartphone είναι μια εφεύρεση του Alexander Jannink από το Πανεπιστήμιο της Μελβούρνης, ο οποίος έχασε τον φίλο του σε τροχαίο ατύχημα λόγω μειωμένης προσοχής του οδηγού που πιθανότατα ασχολούνταν εκείνη τη στιγμή με το κινητό του τηλέφωνο.

Πηγή: Caradvice.com.au
Εντός του άρθρου υπάρχει και η παραπομπή στο αυθεντικό άρθρο, όπως αυτό δημοσιεύθηκε στις εφημερίδες της Αυστραλίας.

Ευχαριστώ.


Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Κάμερες τσάκωσαν 3.303 οδηγούς με κινητό μέσα σε μια εβδομάδα

Δημοσίευση από MacPap »

Καλό ειναι δνε ειναι κακό!
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: Κάμερες τσάκωσαν 3.303 οδηγούς με κινητό μέσα σε μια εβδομάδα

Δημοσίευση από pipinos1976 »

Έχω πολλές αμφιβολίες ως προς τον τρόπο χρήσης. Από αυτό που δίνουν ως πληροφορίες (χωρίς ιδιαίτερο ψάξιμο σε γραφείο ευρεσιτεχνιών κλπ) είναι πως φωτογραφίζουν ΟΛΑ τα οχήματα και ο αλγόριθμος προσπαθεί να διακρίνει το σχήμα ενός κινητού. Στην συνέχεια, βγάζει τις πιθανές φωτογραφίες στις οποίες φαίνεται ένα κινητό, και ένας άνθρωπος επιλέγει τις σωστές. Με τον καιρό ο αλγόριθμος μηχανικής μάθησης θεωρούν ότι θα βελτιωθεί, οπότε τα λάθη θα είναι λιγότερα.

Πώς ξεκίνησε η ιστορία:

Tragedy inspires Alex to tackle mobile phone use by drivers

Οι πληροφορίες για τις κάμερες αυτές:

High-tech cameras to nab motorists catch eye of Privacy Commissioner

Τα βασικά σημεία που πρέπει να προσεχθούν είναι τα εξής:

1. Ο τύπος, πιθανόν λόγω του θανάτου του φίλου του, σκέφτηκε ότι μια τέτοια κάμερα θα φέρει χρήμα. Στην συνέχεια, όπως έγινε και στην Ελλάδα με το Ι.Ο.ΑΣ., πίεσαν τις κυβερνήσεις οι οποίες, ακούγοντας το κλασσικό μοτίβο - ασφάλεια στον δρόμο, κάτι που πουλάει στον κόσμο + χρήμα στα ταμεία + χρήμα στις τσέπες μέσω λαδιού - πείστηκαν και το εφάρμοσαν.

2. Αν διαβάσετε το 2ο άρθρο θα δείτε ότι το ποσοστό των παραβατών ήταν 0,9%...!!! Και για αυτό το ποσοστό σπατάλησαν τόσα χρήματα; Για αυτό το ποσοστό τράβηξαν πάνω από 2.000.000 φωτογραφίες; Πολλοί περισσότεροι οδηγούν με φθαρμένα ελαστικά, χωρίς φώτα, χωρίς service κτλ. Με αυτούς δεν ασχολούνται τόσο.

3. Όπως έγραψαν, οι φωτογραφίες αυτές, αν θεωρηθεί ότι δεν παρουσιάζουν κάποια παράβαση, διαγράφονται αυτομάτως. Ποιος το εγγυάται αυτό; Μόνοι τους παραδέχονται ότι οι κάμερες καταγράφουν δύο πράγματα: το εσωτερικό του οχήματος + την πινακίδα (ψέμα, αλλά γι' αυτό παρακάτω). Ποιος εγγυάται ότι αυτοί που είναι δυσάρεστοι για το σύστημα δεν έχουν μπει στην εξαίρεση και οι φωτογραφίες κρατούνται για τα περαιτέρω; Ποιος εγγυάται ότι ο αλγόριθμος δεν κρατάει π.χ. το χέρι του οδηγού να πιάνει το μπούτι του συνοδηγού ή ό,τι άλλο θέλουν, πράγματα που στην συνέχεια θα χρησιμοποιηθούν εναντίον του "κακού παιδιού";

4. Αφού κρατάνε - υποτίθεται - μόνον εσωτερικό + πινακίδα, γιατί στις φωτογραφίες γράφει π.χ. "ζώνη των 100km/h" και δίπλα "ταχύτητα οχήματος 116km/h"; Άρα, από την αρχή ψεύδονται και οι κάμερες αυτές μετρούν ΚΑΙ ταχύτητα. Και ποιος ξέρει τι άλλο θα σκεφτούν στο τέλος να καταγράφουν. Και όλα αυτά για να πιάσουν το ούτε 1% των παραβατών; Φαίνεται αστείο.

5. Γενικότερα, η ιδέα του να σε καταγράφω 24/7 για το καλό σου, ώστε να πιάσω του παραβάτες στο μέλλον, μου θυμίζει ένα παλιό περιστατικό, όπου με είχαν "στριμώξει σε έναν τοίχο" μαζί με έναν φίλο 7 μπάτσοι και 50m πιο κάτω έκλεβαν, μπροστά στα μάτια τους, ένα Punto. Για το καλό σου γίνεται αυτό, είπαν... Ναι, του λέω, το ξέρω, πάντα για το καλό μου. Προφανώς ΚΑΙ οι 7 λαδώνονταν από τους κλέφτες. Δεν μπορεί 14 μάτια να μην βλέπουν τον άλλο με τον λοστό να ανοίγει το Punto και να το βλέπω μόνον εγώ και, όταν τους λέω "το κλέβουν ρε", να μου απαντάντε: "εμείς δεν μασάμε από τέτοια κόλπα", προσπαθώντας να γυρίσουν το κεφάλι από την άλλη για να μην δουν (όπως τα παιδιά που δεν πιστεύουν ότι οι γονείς τους κάνουν έρωτα ένα πράγμα). Όλα γίνονται, λοιπόν, για τον μελλοντικό έλεγχο. Αν έχω κρατήσει, με τον αντίστοιχο αλγόριθμο αναγνώρισης προσώπου, τον MacPap να χαϊδεύει το πόδι της Μαρίας, που δεν είναι η γυναίκα του, να δω πώς ο MacPap θα κατέβει για Βουλευτής, Δήμαρχος, έστω κοινοτικός σύμβουλος. Όλοι βλέπουμε πως τα πάντα καταγράφονται πλέον. Εδώ υπάρχει η φωτογραφία του άλλου με το τσεκούρι από το 1980 και δεν θα κρατήσουν την φωτογραφία της Σούλας που κάνει πεοθηλασμό* στον Μάκη; Και άντε ο Μάκης μετά να πει όχι στην σύμβαση που του φέρνουν έτοιμη.

6. Και ένα παράδειγμα:
Αυτό το βίντεο είναι από τις κάμερες ασφαλείας που στήθηκαν για τους Ο.Α. Το υλικό δεν έπρεπε να διαρρεύσει. Το θυμάστε ότι παρουσιάστηκε ακριβώς μετά και είχα κάνει φασαρία στο bloka γράφοντας ότι είναι παράνομο υλικό και ρωτούσα γιατί δεν επεμβαίνει ο εισαγγελέας; Υπήρχαν κι άλλα 3-4 τέτοια βίντεο, αλλά μόνον αυτό κυκλοφορεί πλέον ευρέως. Ποιος το παρουσίασε Δημόσια; Προφανώς αυτός που είχε πρόσβαση. Ποιος είχε πρόσβαση; Η ΕΛ.ΑΣ. και ΚΑΝΕΙΣ άλλος. Πήρε άδεια; Προφανώς όχι και γι' αυτό τα κατέβασαν αμέσως μετά το κράξιμο. Θέλετε και την συνέχεια; Την έχω γράψει από παλιά. Το βίντεο με το ζευγάρι που κάνει σεξ μέσα στο διαμέρισμά του πού έχει πάει; Ξέρουν αυτοί για ποιο βίντεο και ποιο ζευγάρι λέω. Αυτό που βλέπανε στις δοκιμές ομαδικά, πριν την παραλαβή του συστήματος**.



Δείτε και το παρακάτω. Είναι συλλογή από ατυχήματα στην Ελλάδα (όχι όλα). Όπου δείτε αναλυτικές πληροφορίες είναι από τις κάμερες των Ο.Α. Τελικά, έχουν γλιτώσει και μερικά ακόμη από τα αρχικά.
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=aLphhjhVuzE[/youtube]

Ευχαριστώ.

* Το είπε ο μεγάλος Στελλάρας για τις κυρίες που ξυπνάνε στις 11:00 το πρωί.

** Όταν τα έγραφα αυτά στους 4Τροχούς και στο petrolheads, οι εργαζόμενοι και δούλοι των Αρχών, οι βλάκες και τα κομματόσκυλα, προσπαθούσαν να κάνουν πλάκα, ώστε να μην βγει προς τα έξω αυτό που είχα γράψει. Προσπαθούσαν να το κάνουν να χαθεί μέσα στο τσουνάμι δημοσιεύσεων που, μόνο σκοπό είχαν την αποσιώπηση της αλήθειας. Έλα, όμως, που αυτά είναι 100% αλήθεια και μου τα έχει πει... τι να γράψω χωρίς να τον κάψω τον άνθρωπο; Οι Αρχές, επειδή γνωρίζουν ποιος είναι και ποιος είμαι, παλεύουν να μην βγαίνουν έξω αυτά. Τι να εξηγήσεις, όμως, στον βλάκα, που θέλει να ανήκει στην ομάδα και επιτίθεται, γράφει ανοησίες κ.α. χαριτωμένα, χωρίς να καταλαβαίνει;
Απάντηση

Επιστροφή στο “Μας έκανε εντύπωση...”