Στρατιωτική Άσκηση Καλλίμαχος προς αντιμετώπιση διαδηλώσεων

Μοιραστείτε μαζί μας αυτό που είδατε, ακούσατε ή διαβάσατε...
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Στρατιωτική Άσκηση Καλλίμαχος προς αντιμετώπιση διαδηλώσ

Δημοσίευση από enias »

Προφανώς, αυτό που θέλω να πω, είναι οτι σε αυτή τη χώρα έχουμε την πρωτοτυπία του να υπάρχει ένα σώμα που αστυνομεύει και τα σώματα ασφαλείας αλλα και τους πολίτες, και οχι μονο της επαρχίας, γιατι Carabinieri έχει και στις πόλεις. Απλά τα χωριά, δεν έχουν Polizia. Οι πόλεις έχουν και τα δυο, ενω και τα δυο Σώματα έχουν τις ίδιες αρμοδιότητες.

Συγνώμη για το off-topic αλλα πιστεύω ήταν ενδιαφέρον, για να καταλάβουμε οτι δεν έχει και τόση σημασία το ποιος εκπαιδεύει ποιόν, αλλα ο πολιτισμός και η κουλτούρα του ανθρώπου. Όταν ο άλλος είναι σκεπάρνι, και τον μαθαίνουν να έχει ενα στυλ τσαμπουκαλίδικο Rambo, τοτε να μην εκπλήσσεσαι για τα αποτελέσματα.


Αινείας
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6654
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Στρατιωτική Άσκηση Καλλίμαχος προς αντιμετώπιση διαδηλώσ

Δημοσίευση από MacPap »

enias έγραψε:...Ε οχι βρε MacPap να μου ρίχνεις και τέτοιο άκυρο μετά απο τόσα χρόνια που έμεινα στην Ιταλία...
"I stand corrected :-) Ως προς το τι είναι οι Carabinieri αλλά σχετικά με την χωροφυλακή και την ΕΣΑ τα πράγματα είναι αλλιώς.

Τέλος πάντων νομίζω πως ο στρατός πρέπει να μένει στα στρατιωτικά και στους εκ του εξωτερικού επιβουλευόμενους την χώρα, και η αστυνομία στις κλήσεις και του λωποδύτες.

Φιλικά Κώστας
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Στρατιωτική Άσκηση Καλλίμαχος προς αντιμετώπιση διαδηλώσ

Δημοσίευση από enias »

Ναι εντάξει ως προς το με τι θα πρέπει να ασχολείται ο καθένας αλλα αυτό δεν σημαίνει οτι δεν πρέπει να γίνονται κοινές ασκήσεις γιατι αν πχ η αστυνομία εκπαιδευτεί σε στρατόπεδα απο στρατιωτικούς τοτε ντε και καλά πρέπει να πυροβολάει κατ ευθείαν σαν τον στρατιώτη.

Αλλιώς πρέπει να δεχτούμε και το ανάποδο, δηλαδή την πρόταση του Βελόπουλου, να πυροβολούν οι στρατιωτικοί τους μετανάστες στον Έβρο. Αφου μαθαίνουν να πυροβολούν, και όχι σωματική πάλη για να τους ακινητοποιήσουν όπως η αστυνομία, τοτε καλά θα κάνουν να τους πυροβολούν.
Αινείας
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6654
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Στρατιωτική Άσκηση Καλλίμαχος προς αντιμετώπιση διαδηλώσ

Δημοσίευση από MacPap »

Ανοίγεις μεγάλα θέματα. Αλλά ας είναι...
enias έγραψε:...αν πχ η αστυνομία εκπαιδευτεί σε στρατόπεδα απο στρατιωτικούς τοτε ντε και καλά πρέπει να πυροβολάει κατ ευθείαν σαν τον στρατιώτη...
τότε γιατί να εκπαιδευτεί σαν στρατιώτης αν δεν είναι να πυροβολεί σαν στρατιώτης?
enias έγραψε:να πυροβολούν οι στρατιωτικοί τους μετανάστες στον Έβρο.
Τους μετανάστες όχι. Τους ΛΑΘΡΟμετανάστες όμως ναι.

Η έχουμε σύνορα ή δεν έχουμε. Σε τι διαφέρει δηλαδή μια ομάδα που περνάει τον Έβρο και έρχεται για να βρει δουλειά απο μία άλλη ομάδα δολιοφθορέων που έρχεται για άλλη δουλειά? Που ξέρω εγώ τι είναι αυτός που έρχεται και γιατί να το ξέρω δηλαδή.

Τώρα το γλυφιτζούρι "οι δύστυχοι που πεινάνε" και όλα τα σχετικά μου είναι αδιάφορα. Αν θέλουν να τους βοηθήσουν, τότε να πάψουν να του εξαθλιώνουν στις χώρες τους απομυζώντας κάθε φυσικό πλούτο που διαθέτουν. Δεν μπορεί από την μία να λες το κέντρο της Αθήνας έχει γίνει απροσπέλαστο από τους Έλληνες και από την άλλη να μην κάνεις τίποτε για να σταματήσεις την παράνομη και μη επιθυμητή κατά τεκμήριο είσοδο λαθρομεταναστών.

Σημειωτέον μιλάει κάποιος που ήταν μετανάστης από γεννησιμιού του μέχρι τα 16 του και από τα 21 μέχρι τα 27 του. Ξέρω τι σημαίνει να σε βλέπουν οι ντόπιοι με μισό μάτι.

Φιλικά Κώστας
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Στρατιωτική Άσκηση Καλλίμαχος προς αντιμετώπιση διαδηλώσ

Δημοσίευση από enias »

MacPap έγραψε:Ανοίγεις μεγάλα θέματα. Αλλά ας είναι...
enias έγραψε:...αν πχ η αστυνομία εκπαιδευτεί σε στρατόπεδα απο στρατιωτικούς τοτε ντε και καλά πρέπει να πυροβολάει κατ ευθείαν σαν τον στρατιώτη...
τότε γιατί να εκπαιδευτεί σαν στρατιώτης αν δεν είναι να πυροβολεί σαν στρατιώτης?
Δεν υπάρχει διαφορετικός τρόπος που πυροβολούν οι στρατιώτες. Το τεχνικό σκέλος είναι το ίδιο. Με το να κάνεις δεύτερη υπηρεσία εκπαίδευσης ταυτόχρονα, απλά σπαταλάς πόρους χωρίς λόγο.
MacPap έγραψε:
enias έγραψε:να πυροβολούν οι στρατιωτικοί τους μετανάστες στον Έβρο.
Τους μετανάστες όχι. Τους ΛΑΘΡΟμετανάστες όμως ναι.

Η έχουμε σύνορα ή δεν έχουμε. Σε τι διαφέρει δηλαδή μια ομάδα που περνάει τον Έβρο και έρχεται για να βρει δουλειά απο μία άλλη ομάδα δολιοφθορέων που έρχεται για άλλη δουλειά? Που ξέρω εγώ τι είναι αυτός που έρχεται και γιατί να το ξέρω δηλαδή.
Δεν είμαι υπέρ της λαθρομετανάστευσης, αλλά δεν θεωρώ σωστό να πυροβολούνται άοπλοι άνθρωποι, όποιας ράτσας και αν είναι.
Αινείας
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6654
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Στρατιωτική Άσκηση Καλλίμαχος προς αντιμετώπιση διαδηλώσ

Δημοσίευση από MacPap »

enias έγραψε:...Το τεχνικό σκέλος είναι το ίδιο....
Έχεις πάει ποτέ σε σκοπευτήριο?
enias έγραψε:..., όποιας ράτσας και αν είναι.
Δεν θυμάμαι να μίλησα ποτέ για ράτσα και στην κυριολεξία στα παλιά μου παπούτσια τι ράτσας είναι ο λαθρομετανάστης.

Αλλά όπως και να έχει τα σύνορά μου θέλω να τα φυλάω σαν το σπίτι μου . Αν μπει κάποιος απρόσκλητος δεν θα τον ρωτήσω αν είναι οπλισμένος, πεινάει, το κυνηγούν κλπ, πριν του φέρω το βάζο κολάρο. Αυτά θα τα κοιτάξω μετά. Ας πρόσεχε να μην έμπαινε από την μπαλκονόπορτα.

Φιλικά Κώστας
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Στρατιωτική Άσκηση Καλλίμαχος προς αντιμετώπιση διαδηλώσ

Δημοσίευση από enias »

MacPap έγραψε:
enias έγραψε:...Το τεχνικό σκέλος είναι το ίδιο....
Έχεις πάει ποτέ σε σκοπευτήριο?
Οχι. Τι θέλεις να πεις;
MacPap έγραψε:Αλλά όπως και να έχει τα σύνορά μου θέλω να τα φυλάω σαν το σπίτι μου . Αν μπει κάποιος απρόσκλητος δεν θα τον ρωτήσω αν είναι οπλισμένος, πεινάει, το κυνηγούν κλπ, πριν του φέρω το βάζο κολάρο. Αυτά θα τα κοιτάξω μετά. Ας πρόσεχε να μην έμπαινε από την μπαλκονόπορτα.
Σωστό στο παράδειγμα σου με το βάζο, κι εγω το ίδιο θα έκανα, αλλά όταν μιλάμε για όπλα τοτε αλλάζει το πράγμα. Γιατί αν έχω ενα πιστόλι στο σπίτι μου και πυροβολήσω τον διαρρήκτη και τελικά αποδειχθεί οτι ο διαρρήκτης ήταν άοπλος ή κουβαλούσε μαχαίρι, τότε με πάνε μέσα για ανθρωποκτονία.
Αινείας
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6654
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Στρατιωτική Άσκηση Καλλίμαχος προς αντιμετώπιση διαδηλώσ

Δημοσίευση από MacPap »

enias έγραψε:...τότε με πάνε μέσα για ανθρωποκτονία.
Μέσα θα σε πάνε ακόμα και αν τον χτυπήσεις με τηγάνι. Αλλά αυτό (αν και ήταν τρόπος του λέγειν) δεν έχει καμία σχέση με το τι γίνεται αν είμαι στα σύνορα και φυλάω την χώρα. Εκεί δεν θα επέτρεπα να περάσει κανένας.
enias έγραψε:Όχι. Τι θέλεις να πεις;
Όταν κάνεις εξάσκηση με το πιστόλι (το όπλο που χρησιμοποιεί η αστυνομία) η εξάσκηση δεν έχει καμία σχέση με την εξάσκηση με το τουφέκι. Ο τρόπος με το οποίο εκπαιδεύεις ένα στρατιώτη είναι εντελώς διαφορετικός διότι απλώς τα όπλα είναι διαφορετικά. Δεν έχει νόημα να εκπαιδεύσεις ένα αστυνομικό να πυροβολεί εκ του πρηνηδόν διότι δεν θα βρεθεί μάλλον ποτέ σε αυτή την κατάσταση. Αντιθέτως ένα φαντάρο δεν έχει νόημα να τον εκπαιδεύσεις να πυροβολεί με πιστόλι τραβώντας γρήγορα εκ του ορθίου και χωρίς να σημαδεύει ιδιαίτερα.

Φιλικά Κώστας
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Στρατιωτική Άσκηση Καλλίμαχος προς αντιμετώπιση διαδηλώσ

Δημοσίευση από enias »

Οι στρατιωτικοί δεν εκπαιδεύονται στα πιστόλια;
Αινείας
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6654
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Στρατιωτική Άσκηση Καλλίμαχος προς αντιμετώπιση διαδηλώσ

Δημοσίευση από MacPap »

Όχι βέβαια αφού κανείς εκτός εξαιρέσεων δεν οπλοφορεί με πιστόλι. Αλά ακόμα και όταν το έχουν (αξιωματικοί σε υπηρεσία κλπ) σιγά μην εκπαιδεύονται και αν εκπαιδεύοντο το να πας στο πεδίο και να ρίξεις μερικές γεμιστήρες σε ακίνητο στόχο δεν έχει καμία σχέση με το τρέχω να πιάσω τον κλέφτη με το πιστόλι στο χέρι και όταν είμαι λαχανιασμένος με 180 σφυγμούς τον στριμώχνω πίσω από ένα αυτοκίνητο και πυροβολώ προσπαθώντας να τον πετύχω από τα 20 μέτρα. Δεν έχει καν σχέση με το πυροβολώ ένα κακοποιό που τρέχει να ξεφύγει και εγώ είμαι ακίνητος και ήρεμος. Αυτά είναι άλλου είδους εκπαιδεύσεις τις οποίες δεν κάνει ο στρατός και δεν έχει και λόγους να το κάνει.
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Μας έκανε εντύπωση...”