Στρατιωτική Άσκηση Καλλίμαχος προς αντιμετώπιση διαδηλώσεων

Μοιραστείτε μαζί μας αυτό που είδατε, ακούσατε ή διαβάσατε...
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Στρατιωτική Άσκηση Καλλίμαχος προς αντιμετώπιση διαδηλώσ

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Έχετε πιάσει ποτέ στα χέρια σας χάρακα :roll:
0,45 της ίντσας είναι


W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
xrisa
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 17:45

Re: Στρατιωτική Άσκηση Καλλίμαχος προς αντιμετώπιση διαδηλώσ

Δημοσίευση από xrisa »

Εγώ δεν έχω καταλάβει το θέμα της συζήτησης..... :shock: :shock: :shock:
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Στρατιωτική Άσκηση Καλλίμαχος προς αντιμετώπιση διαδηλώσ

Δημοσίευση από enias »

xrisa έγραψε:Εγώ δεν έχω καταλάβει το θέμα της συζήτησης..... :shock: :shock: :shock:
Είναι επειδή είσαι κοριτσάκι... και δεν έχεις πάει στρατό. :mrgreen:
Για τη διάμετρο σφαίρας όπλου μιλάμε. Ετσι χαρακτηρίζονται τα πιστόλια.

Οπότε παίδες, τελικά το 45άρι έχει σφαίρα διαμέτρου 0,45 της ίντσας, ενω το 9mm προφανώς αναφέρεται σε χιλιοστά οπότε μπερδευτήκαμε την μονάδα μέτρησης.
Αινείας
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4893
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Στρατιωτική Άσκηση Καλλίμαχος προς αντιμετώπιση διαδηλώσ

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Οἱ ἀριθμοὶ μὲ μπερδεύουν καὶ ἐμένα.

Ὁ ἀριθμὸς 9 δὲν εἶναι ἐξωπραγματικὸς ἀν ἐκφράζει χιλιοστά. Παρ'ὅλα αὐτὰ τὸν θεωρῶ μεγαλούτσικο λαμβάνοντας ὑπ'ὄψιν τὸ διαμέτρημα τῶν M1 (τὸ τυφέκιο μάχης ὄχι τὸ ἄρμα μάχης), G3, AK-47, FAL εἶναι 7,62mm ἐνῶ τὸ M16 καὶ τὰ ὑπόλοιπα τῶν στρατῶν τοῦ NATO ἔχουν 5,56mm.


45mm εἶναι μεγάλη γιὰ πιστόλι, τουφέκι, ὑποπολυβόλο, πολυβόλο. Μᾶλλον εἶναι 0,45inch δηλαδὴ 11,43mm.

Θὰ θυμάστε (ὅσοι ἔχετε κάνει θητεία) τὸ πενηντάρι πολυβόλο. 0,50inch σημαίνει 12,7mm. Αὐτὸ βγάζει νόημα μιὰ καὶ οἱ σφαῖρες τοῦ πενηνταριοῦ ἤταν παχύτερες ἀπὸ αὐτὲς τοῦ G3.

0,22inch σημαίνει 5,588mm.

Ἀν κάνω λάθος διορθώστε με.
Ἰστότοπος κοινωνικῆς δικτυώσεως γιὰ Ἕλληνες, χωρὶς νεοταξίτικη λογοκρισία, χωρὶς ὀρθοπολιτικὴ ἠλιθιότητα.
https://hellasbook.gr/
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6652
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Στρατιωτική Άσκηση Καλλίμαχος προς αντιμετώπιση διαδηλώσ

Δημοσίευση από MacPap »

Το 45 είναι 0,45 της ίντσας. Το 9mm ειναι 9χιλιοστά.
Θα τα βρείτε όλα εδω.

Caliber
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Στρατιωτική Άσκηση Καλλίμαχος προς αντιμετώπιση διαδηλώσ

Δημοσίευση από enias »

Haridimos έγραψε:Ὁ ἀριθμὸς 9 δὲν εἶναι ἐξωπραγματικὸς ἀν ἐκφράζει χιλιοστά. Παρ'ὅλα αὐτὰ τὸν θεωρῶ μεγαλούτσικο λαμβάνοντας ὑπ'ὄψιν τὸ διαμέτρημα τῶν M1 (τὸ τυφέκιο μάχης ὄχι τὸ ἄρμα μάχης), G3, AK-47, FAL εἶναι 7,62mm ἐνῶ τὸ M16 καὶ τὰ ὑπόλοιπα τῶν στρατῶν τοῦ NATO ἔχουν 5,56mm.
Κι εμένα το ίδιο, γι΄αυτό και όταν βρέθηκε ενα τέτοιο στα χέρια μου, μέτρησα τη σφαίρα με το χάρακα για να το επαληθεύσω. Κι όμως... είναι χοντρή η σφαίρα. Προφανώς, δυο χιλιοστά μικρότερη απο το 45αρι.
Αινείας
xrisa
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 17:45

Re: Στρατιωτική Άσκηση Καλλίμαχος προς αντιμετώπιση διαδηλώσ

Δημοσίευση από xrisa »

enias έγραψε:
xrisa έγραψε:Εγώ δεν έχω καταλάβει το θέμα της συζήτησης..... :shock: :shock: :shock:
Είναι επειδή είσαι κοριτσάκι... και δεν έχεις πάει στρατό. :mrgreen:
Για τη διάμετρο σφαίρας όπλου μιλάμε. Ετσι χαρακτηρίζονται τα πιστόλια.

Οπότε παίδες, τελικά το 45άρι έχει σφαίρα διαμέτρου 0,45 της ίντσας, ενω το 9mm προφανώς αναφέρεται σε χιλιοστά οπότε μπερδευτήκαμε την μονάδα μέτρησης.
Δεν κατάλαβες!!!!!!!! στρατό μπορεί να μην έχω πάει, αλλά έχω παρακολουθήσει λόγω επαγγέλματος πολλές δια κλαδικές ασκήσεις τα τελευταία 18 χρόνια, συν ότι εργάζομαι στο ίδιο κτίριο με την τοπική Λέσχη Αξιωματικών, συν ότι ο γιος μου είναι στρατιωτικός, νομίζω ότι ξέρω πολλά περισσότερα από πολλούς περισσότερους.
Η απορία μου έχει να κάνει ότι έχουμε ξεφύγει τελείως από το θέμα, όσο αφορά την άσκηση ΚΑΛΛΙΜΑΧΟΣήμουν γνώστρια του σεναρίου της άσκηση πολύ καιρό πριν αυτή διεξαχθεί, νομίζω το θέμα το έχουμε εξαντλήσει.
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6652
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Στρατιωτική Άσκηση Καλλίμαχος προς αντιμετώπιση διαδηλώσ

Δημοσίευση από MacPap »

enias έγραψε:...Κι εμένα το ίδιο, γι΄αυτό και όταν .... Κι όμως... είναι χοντρή η σφαίρα...
Είπαμε θα τα βρείτε όλα τα περί διαμετρημάτων εδώ.

Caliber

Σαρανταπεντάρι = 0,45 της ίντσας = 11,45 χιλιοστά
Τριανταοκτάρι ή αλλιώς 9άρι = 0,38 της ίντσας = 9 χιλιοστά
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
Tassos
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:26

Re: Στρατιωτική Άσκηση Καλλίμαχος προς αντιμετώπιση διαδηλώσ

Δημοσίευση από Tassos »

Νομίζω ότι ειπώθηκε ήδη: Ο στρατός εκπαιδεύεται για την αντιμετώπιση ταραχών σε αστικό περιβάλλον κατά τη διάρκεια ανθρωπιστικών επιχειρήσεων - όπως στην πρώην Γιουγκοσλαβία. Είτε σα κυανόκρανοι είτε ως ΝΑΤΟικές δυνάμεις. Το σενάριο ήταν αρκετά ρεαλιστικό καθώς στα καθήκοντα περιλαμβάνεται και η διανομή της ανθρωπιστικής βοήθειας. Σε κάθε περίπτωση προτιμώ το προσωπικό να είναι καλά εκπαιδευμένο με τακτικές εκπαιδεύσεις.

Στη δεκαετία του 1990 ο βρετανικός στρατός που είναι μισθοφορικός είχε φτιάξει ένα διαφημιστικό για το πόσο κρίσιμη είναι η σωστή αντιμετώπιση του πλήθους. Δε μπορώ να βρω τη σχετική διαφήμιση.

Και πριν σχολιάσει κάποιος το κόστος τουλάχιστον για τους κυανόκρανους υπάρχει πληρωμή από τα Ηνωμένα Εθνη και δε πρέπει να ξεχνάμε την προβολή ισχύος.

Τάσος

ΥΓ. Για τα όπλα αφήνω να μιλήσουν όσοι έκαναν στρατό. Εγώ ήμουν μοδίστρα (ΠΑ).
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4893
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Στρατιωτική Άσκηση Καλλίμαχος προς αντιμετώπιση διαδηλώσ

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Πάρτε κι ἕνα animation σχετικὰ μὲ τὴν λειτουργία τοῦ πιστολιοῦ.
http://www.skomat.gr/index.php?option=c ... S0&lang=en

Τὸ flash ἀρχεῖο εἶναι συνημμένο (attached) στὸ παρὸν μήνυμα.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Ἰστότοπος κοινωνικῆς δικτυώσεως γιὰ Ἕλληνες, χωρὶς νεοταξίτικη λογοκρισία, χωρὶς ὀρθοπολιτικὴ ἠλιθιότητα.
https://hellasbook.gr/
Απάντηση

Επιστροφή στο “Μας έκανε εντύπωση...”