Θράσος

Είδατε κάτι στραβό και ανάποδο και θέλετε να το πείτε? Εδώ μπορείτε...
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Θράσος

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Πρώτα ήταν οι ένστολοι στο φανάρι, και μετά ήρθε ο τύπος, τους προσπέρασε χωρίς κράνος, και άρχισε να γλύφει το παγωτό του

Εικόνα


W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: Θράσος

Δημοσίευση από pipinos1976 »

Η απάντηση είναι διπλή:

1. Οι συγκεκριμένοι δεν ασχολούνται και τόσο με τροχαίες παραβάσεις. Μπορούν να γράψουν μεν, αλλά, συνήθως, δεν έχουν καν μπλοκάκι μαζί τους. Ας μην αρχίσουμε πάλι τα κλασσικά: βάζουμε κάποιους να μας προστατεύουν από την εγκληματικότητα και αυτοί, αντί να κυνηγάνε τους κλέφτες, γράφουν τα παπάκια για κράνος* που είναι και το εύκολο.

2. Ο άνθρωπος δουλεύει σε συνεργείο 100-200m πιο κάτω. Πήγε, παρέδωσε κάτι, επιστρέφει και πήρε ένα παγωτό να φάει ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο. Τι να γράψεις, λοιπόν; αυτόν που σε λίγο σταματάει; γιατί; για να του πάρεις 175€ και να λες ότι έκανες δουλειά; απαντάω ότι σκοπός δεν είναι αυτός, ασχέτως της παρανομίας ή της βλακείας (με ενδιαφέρει το 2ο) που έχει κάνει να μη φοράει κράνος.

* Πριν κάποια χρόνια, 1-2-3 δε θυμάμαι, έγραφα το εξής (σε άλλο forum που δε θυμάμαι):

Πειραιάς, οδός Σωτήρος Διός. 1.000.000 έγχρωμοι πωλητές έξω από τα καταστήματα πουλάνε τα δικά τους, χωρίς φόρους, χωρίς ενοίκιο, χωρίς δυνατότητες αντίδρασης από τους καταστηματάρχες που απειλούνται από το κύκλωμα. Πηγαίνεις 100-200m πιο κάτω, στην οδό Γρ. Λαμπράκη και, ενώ είναι μεσημεράκι και έχει σταματήσει η κίνηση, βλέπεις 2 μοτοσικλέτες (4 άτομα) να έχουν σταματήσει στην λεωφορειολωρίδα και να γράφουν για κράνος. Τότε, μαζί με ορισμένα ακόμη περιστατικά παρόμοιας μορφής, είχα υποψιαστεί ότι στο κόλπο ήταν και η ΕΛΑΣ και η Δημ. Αστυνομία που προστάτευαν τους λαθρο-εμπόρους και τους λαθρο-μετανάστες κατ' εντολήν, φυσικά, των άνωθεν (πόσο άνωθεν δεν ξέρω, αλλά παίζει να δίνει εντολές και ο τύπος με το ρόπαλο baseball - you know who). Μετά, αποδείχθηκα σωστός και την υπόθεση την παρακολουθούσε η Ε.Υ.Π. από τότε.

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6631
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Θράσος

Δημοσίευση από MacPap »

pipinos1976 έγραψε: ... Τι να γράψεις, λοιπόν; αυτόν που σε λίγο σταματάει; γιατί; για να του πάρεις 175€ και να λες ότι έκανες δουλειά; απαντάω ότι σκοπός δεν είναι αυτός, ασχέτως της παρανομίας ή της βλακείας (με ενδιαφέρει το 2ο) που έχει κάνει να μη φοράει κράνος ...
Τον γράφει για να τσούζει και να το φοράει αν ξέρει πως κάθε φορά θα τον γράφει. Τον γράφει για να το φοράει και να μη φάει κατά λάθος κανένα μυγάκι στο μάτι και σκοτώσει κανέναν. Αλλά προτίστως τον γράφει γιατί το λέει ο νόμος και αυτός είναι το όργανο το εντεταλμένο να εφαρμόζει τον νόμο. Γιαυτό τον γράφει.

Οσο για το παπάκι όντως είναι δύσκολο να τρως παγωτό φορώντας κράνος.
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Θράσος

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Εμείς στα αστικά, όταν δεν είχαμε ελεγκτές, βλέπαμε καθημερινά διάφορους που προσπαθούσαν να μας πιάσουν κορόιδα. Όταν βάλαμε (Έστω και τυπικά που τους έχουμε. Δεν κόβουνε ποτέ πρόστιμο, απλά κάνουν έλεγχο για να μπει στην συνείδηση του κόσμου οτι κάποιος τους ελέγχει) οι απατεωνιές κοπήκανε σε ένα 6μηνο.

Άλλο παράδειγμα? Ο καθένας παρκάρει όπου τον βολέψει και πάνω σε πεζοδρόμια γιατι ΞΕΡΕΙ οτι δεν θα τον γράψει κανείς.

Άλλο παράδειγμα? Ο άλλος ενοχλεί, αλλα όταν κορνάρεις δεν έρχεται να το πάρει. Κρύβεται στο τυροπιτάδικο και κάνει το κορόιδο. Γιατι ξέρει οτι στον Βόλο δεν έχουμε γερανό να του το μαζέψει.

Αυτό λοιπον που θέλω, δεν είναι να του αφαιρέσει λεφτά απο το πορτοφόλι. Το τι έχει στο πορτοφόλι του, εμένα δεν με επηρεάζει.
Θέλω όμως να μπει στην συνείδηση του κόσμου, οτι η αστυνομία/τροχαία θα σου κάνει πάντα συστάσεις και αν χρειάζεται επιβολή προστίμου. Ετσι ώστε και εμείς να φοβόμαστε να κάνουμε κατι, πριν το κάνουμε.
Και όχι να ξέρουμε οτι είναι δημόσιοι υπάλληλοι/γλάστρες, να ξέρουμε οτι δεν κάνουν τη δουλειά τους, άρα βγαίνουμε μπροστά τους με το παγωτό στο χέρι γιατι ξέρουμε οτι δεν θα μας ενοχλήσουν.
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: Θράσος

Δημοσίευση από pipinos1976 »

MacPap έγραψε:
pipinos1976 έγραψε: ... Τι να γράψεις, λοιπόν; αυτόν που σε λίγο σταματάει; γιατί; για να του πάρεις 175€ και να λες ότι έκανες δουλειά; απαντάω ότι σκοπός δεν είναι αυτός, ασχέτως της παρανομίας ή της βλακείας (με ενδιαφέρει το 2ο) που έχει κάνει να μη φοράει κράνος ...
Τον γράφει για να τσούζει και να το φοράει αν ξέρει πως κάθε φορά θα τον γράφει. Τον γράφει για να το φοράει και να μη φάει κατά λάθος κανένα μυγάκι στο μάτι και σκοτώσει κανέναν. Αλλά προτίστως τον γράφει γιατί το λέει ο νόμος και αυτός είναι το όργανο το εντεταλμένο να εφαρμόζει τον νόμο. Γιαυτό τον γράφει.

Οσο για το παπάκι όντως είναι δύσκολο να τρως παγωτό φορώντας κράνος.
Τον γράφει (αν τον γράψει δηλαδή) για να φανεί ότι κάνει δουλειά και να αυξήσει τα έσοδα του κράτους. Γιατί, αν τον έγραφε για να διορθωθεί θα είχε διορθωθεί και ο δρόμος 50m πιο κάτω που έχει το χαντάκι και θα τον σκοτώσει. Θέλουμε γερμανικό επίπεδο αστυνομίας και κρατικών υπηρεσιών, πολιτών κτλ (από ό,τι ξέρω έτσι έχεις μάθει, χωρίς να υπολογίζεις την απάτη της Γερμανίας και μπορώ να γράφω για ώρες), αλλά ούτε κουβέντα δε βγάζετε για αυτά που λείπουν στη χώρα, ούτε κουβέντα για τους τρόπους διάσωσής μας στο σημερινό περιβάλλον. Να τον γράψει, λοιπόν, καλά να του κάνει. Αλλά ακόμη ΚΑΝΕΙΣ σας δε δέχθηκε να οδηγήσει με το αμάξι του στην Αντιρρίου - Ιωαννίνων με εμένα μέσα για να δούμε αν θα τηρηθεί ή όχι ο ΚΟΚ.

Ευχαριστώ.
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Θράσος

Δημοσίευση από UltiMo_ »

pipinos1976 έγραψε:Αλλά ακόμη ΚΑΝΕΙΣ σας δε δέχθηκε να οδηγήσει με το αμάξι του στην Αντιρρίου - Ιωαννίνων με εμένα μέσα για να δούμε αν θα τηρηθεί ή όχι ο ΚΟΚ.
Τώρα ειλικρινά δεν καταλαβαίνεις την διαφορά του να παραβείς αναγκαστικά τον ΚΟΚ, αποφεύγοντας ένα εμπόδιο και του να οδηγάς παπάκι με το ένα χέρι, χωρίς κράνος, και τρώγοντας παγωτό?
Το ένα το κάνεις λόγω ανωτέρας βίας. Το άλλο καθαρή αδιαφορία και βλακεία στον εγκέφαλο
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6631
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Θράσος

Δημοσίευση από MacPap »

pipinos1976 έγραψε:... κουβέντα δε βγάζετε για αυτά που λείπουν στη χώρα, ούτε κουβέντα για τους τρόπους διάσωσής μας στο σημερινό περιβάλλον...
Είναι off topic!!! Γιαυτό!
pipinos1976 έγραψε:Αλλά ακόμη ΚΑΝΕΙΣ σας δε δέχθηκε να οδηγήσει με το αμάξι του στην Αντιρρίου - Ιωαννίνων με εμένα μέσα για να δούμε αν θα τηρηθεί ή όχι ο ΚΟΚ.
Τελευταία φορά το έκανα σε 9 1/2 ώρες... Φοβερή διαδρομή Απίθανα τοπία...
UltiMo_ έγραψε:Τώρα ειλικρινά δεν καταλαβαίνεις την διαφορά του να παραβείς αναγκαστικά τον ΚΟΚ, αποφεύγοντας ένα εμπόδιο και του να οδηγάς παπάκι με το ένα χέρι, χωρίς κράνος, και τρώγοντας παγωτό? Το ένα το κάνεις λόγω ανωτέρας βίας. Το άλλο καθαρή αδιαφορία και βλακεία στον εγκέφαλο
:applause :applause !!!
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Θράσος

Δημοσίευση από UltiMo_ »

pipinos1976 έγραψε:... κουβέντα δε βγάζετε για αυτά που λείπουν στη χώρα
Σαν δημόσιος υπάλληλος που είσαι, είμαι σίγουρος οτι και στην δουλειά σου θα λείπουν ένα σωρό πράγματα. Απο γραφική ύλη μέχρι πιο σημαντικά λειτουργικά πράγματα. Σίγουρα θα υπάρχουν πολλές ατέλειες. Απο εκεί και πέρα εσύ τι κάνεις? Τσατίζεσαι για αυτό και αφήνεις και τα υπόλοιπα πράγματα στην τύχη τους? Ή φροντίζεις απο την μεριά σου να είσαι σωστός για να ισοσκελίσεις τις όποιες ατέλειες?
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: Θράσος

Δημοσίευση από pipinos1976 »

UltiMo_ έγραψε:
pipinos1976 έγραψε:... κουβέντα δε βγάζετε για αυτά που λείπουν στη χώρα
Σαν δημόσιος υπάλληλος που είσαι, είμαι σίγουρος οτι και στην δουλειά σου θα λείπουν ένα σωρό πράγματα. Απο γραφική ύλη μέχρι πιο σημαντικά λειτουργικά πράγματα. Σίγουρα θα υπάρχουν πολλές ατέλειες. Απο εκεί και πέρα εσύ τι κάνεις? Τσατίζεσαι για αυτό και αφήνεις και τα υπόλοιπα πράγματα στην τύχη τους? Ή φροντίζεις απο την μεριά σου να είσαι σωστός για να ισοσκελίσεις τις όποιες ατέλειες?
Παλιά, στο Παν/μιο, έδινα χρήματα και από την τσέπη μου, έστω και αν τελικά με έκλεβαν (π.χ. δεν σε πληρώνουμε 2 μήνες και πήγαινε δικαστικά να τα πάρεις σε 4 χρόνια, πράγμα που έγινε το 2009-2010). Σήμερα, απλά κάνω προφορική αναφορά στην προϊσταμένη αρχή και κάθομαι στα αυγά μου. Δε δίνω, όμως, ούτε 1 cent πλέον. Οι μέρες που ήμουν κορόιδο έχουν περάσει. Θες να αγοράσεις κιμωλία; αγόρασε. Δε θες να ξοδέψεις χρήματα; μπορώ να τα πω και προφορικά. Ό,τι πει ο προϊστάμενος...!!!

Ευχαριστώ.
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: Θράσος

Δημοσίευση από pipinos1976 »

UltiMo_ έγραψε:
pipinos1976 έγραψε:Αλλά ακόμη ΚΑΝΕΙΣ σας δε δέχθηκε να οδηγήσει με το αμάξι του στην Αντιρρίου - Ιωαννίνων με εμένα μέσα για να δούμε αν θα τηρηθεί ή όχι ο ΚΟΚ.
Τώρα ειλικρινά δεν καταλαβαίνεις την διαφορά του να παραβείς αναγκαστικά τον ΚΟΚ, αποφεύγοντας ένα εμπόδιο και του να οδηγάς παπάκι με το ένα χέρι, χωρίς κράνος, και τρώγοντας παγωτό?
Το ένα το κάνεις λόγω ανωτέρας βίας. Το άλλο καθαρή αδιαφορία και βλακεία στον εγκέφαλο
Γιατί να μην καταλαβαίνω; και σιγά το δύσκολο. Σταμάτησε, έφαγε 2 μπουκιές, έφυγε, μετά από 1min έφτασε στον προορισμό του και έφαγε το υπόλοιπο. Σιγά το πράγμα. Λες να δυσκολευόταν το αριστερό χέρι από το παγωτό; αφού άχρηστο είναι στο παπάκι, μόνο για να κρατάει το τιμόνι είναι.

Ευχαριστώ.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Στραβά και ανάποδα...”