Mια νότα περιπέτειας

Είδατε κάτι στραβό και ανάποδο και θέλετε να το πείτε? Εδώ μπορείτε...
Απάντηση
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Mια νότα περιπέτειας

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Ίσως να βρήκε πληκτική τη δουλειά της, η 23χρονη υπάλληλος καθαριότητας των Σουηδικών Σιδηροδρόμων και αποφάσισε να της δώσει μια νότα περιπέτειας.

Παράτησε τη σκούπα και το φαράσι και βούτηξε τα κλειδιά της αμαξοστοιχίας για να την πάει μια βόλτα, με την ίδια ελαφρότητα που ένας έφηβος κλέβει τα κλειδιά του αυτοκινήτου του πατέρα του για να εντυπωσιάσει την παρέα του.

Μόνο που το τρένο, καθώς είναι κάπως πιο… πολύπλοκο στον χειρισμό του, οι πιθανότητες να το επιστρέψεις άθικτο και χωρίς να το πάρει χαμπάρι κανένας, είναι μάλλον... απειροελάχιστες...

Η συγκεκριμένη αμαξοστοιχία που αποτελείτο από τέσσερα βαγόνια ήταν σταθμευμένη έξω από τη Στοκχόλμη από όπου και ξεκίνησε η 23χρονη το ιδιότυπο «ταξίδι» της. Βέβαια, οφείλουμε να αναγνωρίσουμε πως οι δεξιότητές της δεν ήταν και τόσο άσχημες αφού, έστω για 1.600 μέτρα, κατάφερε να την οδηγήσει χωρίς προβλήματα.

Κάπου εκεί όμως ακριβώς το ταξίδι πήρε μια άλλη…τροπή, η αμαξοστοιχία εκτροχιάστηκε, αποσυνδέθηκε από τα βαγόνια και, αφού σύρθηκε επί αρκετά μέτρα, τυλίχτηκε στις φλόγες και κατέληξε μέσα σε ένα τριώροφο κτήριο!

Κανένας δεν τραυματίστηκε από αυτό το… έκτακτο δρομολόγιο των Σουηδικών Σιδηροδρόμων, εκτός από την ίδια την επίδοξη μηχανοδηγό, της οποίας τα ακριβή κίνητρα δεν έχουν γίνει ακόμη γνωστά.

Πάντως και για την ιστορία, ανάλογες περιπτώσεις είχαμε και στη χώρα μας όταν προ πολλών ετών κάποιος είχε κλέψει ένα ολόκληρο πλοίο από τον Πειραιά και κάποιος άλλος ένα αστικό λεωφορείο από το Σύνταγμα.

zougla


W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6631
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Mια νότα περιπέτειας

Δημοσίευση από MacPap »

Ειχε κλαπεί και Tank απο μονάδα στην Κομοτηνή. Αυτό που μου κάνει εμένα εντύπωση όμως είναι πως καλα με τα τραίνα τα λεωφορεία και τα Tank τα πας μόνος σου! Το πλοίο όμως πώς το έβαλε μπρός? Και άντε το έβαλε! Πως του έδωσε γκάζια να φύγει?
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
thanos
Δημοσιεύσεις: 670
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2010, 21:28

Re: Mια νότα περιπέτειας

Δημοσίευση από thanos »

τη σημερον ημεραν υπαρχουν ενα κάρο simulators για καθε μεσο μαζικής μεταφοράς στους υπολογιστές,
οποιος θέλει μπορεί να μάθει και διαστημόπλοιο να οδηγήσει
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6631
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Mια νότα περιπέτειας

Δημοσίευση από MacPap »

Το πρόβλημα στα πλοία δεν είναι να ξέρεις είναι ότι χρειάζονται χέρια... Πολλά χέρια!!!!
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4807
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Mια νότα περιπέτειας

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Ὁ Πλοίαρχος δίνει ἐντολὴ γιὰ τὴν κίνηση τοῦ πλοίου: πρόσω ὀλοταχῶς, πρύμα ὀλοταχῶς, ἡ δεξιὰ ἠμιταχῶς κ.ο.κ.. Ὁ πλοίαρχος βλέπει ποῦ πάει τὸ πλοῖο ἀλλὰ δὲν χειρίζεται τὶς μηχανὲς ὀ ἴδιος. Ὁ μηχανικὸς χειρίζεται τὶς μηχανὲς ἀλλὰ δὲν ἔχει ἰδέα γιὰ τὸ τὶ συμβαίνει.

Ἀν ὀ Πλοίαρχος θέλει νὰ ῤίξει τὸ πλοῖο στὸν κυματοθραύστη ὀ μηχανικὸς δὲν μπορεῖ νὰ τὸ ἀντιληφθεῖ.

Σὲ μικρότερα σκάφη εἶναι διαφορετικά.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Mια νότα περιπέτειας

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Το έχω κάνει και εγώ αυτό όταν μου είχε κοπεί η ντίζα γκαζιού στο λεωφορείο. εγώ στο τιμόνι να φωνάζω πάτα άσε και ο μάστορας σταυροπόδι στο πάτωμα πίσω στη μηχανή, να τραβάει το γκάζι. πλάκα είχε. :lol:
έτσι το πήγαμε απο την άλλη άκρη της πόλης, στο συνεργείο
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6631
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Mια νότα περιπέτειας

Δημοσίευση από MacPap »

Haridimos έγραψε:...Σὲ μικρότερα σκάφη εἶναι διαφορετικά.
Haridimos πρέπει να είναι σχεδόν βάρκες για να είναι πραγματικά διαφορετικά διότι αυτά που γράφεις είναι μεν ορθά αλλά για να "λύσεις", δηλαδή να φύγεις από τον ντόκο (προβλήτα) να "ξεπαρκάρεις", χρειάζεσαι και κόσμο έξω να σου ξεκαπακώσει (να σου βγάλει) τους κάβους από τις μπίντες (ή μπαμπάδες), δηλαδή αυτά τα σιδερένια χοντρά άγγιστρα που έχουν τα λιμάνια και δένουν τα πλοία.
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4807
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Mια νότα περιπέτειας

Δημοσίευση από rasPUTIN »

MacPap έγραψε:χρειάζεσαι και κόσμο έξω να σου ξεκαπακώσει (να σου βγάλει) τους κάβους από τις μπίντες
Ὀρθόν!!! Αὐτὸ μοῦ διέφυγε.

Ὅταν ἔγραφα τὸ μήνυμα εἴχα τὸν νού μου στὴν δυνατότητα χειρισμοῦ τῶν μηχανῶν ἀπὸ τὴν γέφυρα. Σὲ ἕνα κότερο εἴχα δεῖ ντίζες ἀπὸ τὸ μηχανοστάσιο μέχρι τὴν γέφυρα. Χειρισμὸς γινόταν μόνο ἀπὸ τὴν γέφυρα.

Σὲ ἄλλο κότερο εἶχε στὸ μηχανοστάσιο μηχανισμὸ μὲ μοχλοὺς καὶ μοτὲρ. Ἔχω γράψει κώδικα γιὰ τηλεχειρισμὸ μηχανῆς. Κινεῖς τὸν μοχλὸ στὴν γέφυρα καὶ κινεῖται ὀ μοχλὸς τοῦ μηχανοστασίου (ὁ ὀποῖος εἶναι συζευγμένος μὲ μοτέρ).
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
Απάντηση

Επιστροφή στο “Στραβά και ανάποδα...”