Μηχανοδηγός τρένου στην Λάρισα έβαλε στο τιμόνι την κόρη του

Είδατε κάτι στραβό και ανάποδο και θέλετε να το πείτε? Εδώ μπορείτε...
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Μηχανοδηγός τρένου στην Λάρισα έβαλε στο τιμόνι την κόρη του

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Μηχανοδηγός τρένου στην Λάρισα έβαλε στο τιμόνι την κόρη του προκαλώντας τρόμο στους επιβάτες

Σε τρενάκι του τρόμου εξελίχθηκε ένα σύνηθες κατά τα άλλα δρομολόγιο στην Λάρισα, όταν ο μηχανοδηγός αποφάσισε να δώσει το τιμόνι του προαστιακού στην ανήλικη κόρη του.

Το περιστατικό κατήγγειλε επιβάτης του προαστιακού των 6.27 της Κυριακής από Νέους Πόρους.

Στο δημοσίευμα της Ελευθερίας της Λάρισας οι επιβάτες είδαν ένα ανήλικο κορίτσι να εισέρχεται στον θάλαμο του μηχανοδηγού και ξαφνικά λίγη ώρα αργότερα – στον σταθμό της Ραψάνης- να παίρνει την θέση του μηχανοδηγού.

Εικόνα

Παρά τις έντονες διαμαρτυρίες τους για τη συμπεριφορά του μηχανοδηγού η απάντηση του ελεγκτή της αμαξοστοιχίας ήταν: «Μα είναι πανεύκολη υπόθεση να οδηγείς τρένο. Και αφού την επιτηρεί άλλωστε την κόρη του, δεν τον βλέπετε που είναι δίπλα της;». Και ο ελεγκτής καθησύχαζε τους τρομοκρατημένους επιβάτες λέγοντας πως «είναι πανεύκολο να οδηγείς τρένο»

Τελικά και αφού πρώτα μεσολάβησε ένα απότομο φρενάρισμα λίγο πριν το τούνελ των Τεμπών, ο μηχανοδηγός υποχρεώθηκε να διακόψει το «μάθημα» και να επιστρέψει ο ίδιος στη θέση του οδηγού του γεμάτου επιβάτες τρένου.

Ένα μόλις μήνα μετά το τραγικό συμβάν στην Ισπανία και ενώ οι μνήμες είναι ακόμα φρέσκες, φαίνεται ότι η συμπεριφορά των μηχανοδηγών είναι αρκετά ασυνεπής.

28/08/2013
http://www.koolnews.gr/extras/mixanodig ... -epivates/


οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Μηχανοδηγός τρένου στην Λάρισα έβαλε στο τιμόνι την κόρη

Δημοσίευση από MacPap »

Τα τραίνα ΔΕΝ έχουν τιμόνι. Κινούνται σε σταθερή τροχιά!
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Μηχανοδηγός τρένου στην Λάρισα έβαλε στο τιμόνι την κόρη

Δημοσίευση από erling »

Έχουν γκάζι και φρένο όμως....
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Μηχανοδηγός τρένου στην Λάρισα έβαλε στο τιμόνι την κόρη

Δημοσίευση από MacPap »

Τα οποία δεν πειράζεις συνέχεια όμως! Κατ' ουσία ένας μηχανοδηγός δεν κάνει τα ίδια με ένα οδηγό λεωφορείου. Έτσι εμένα δεν θα με πείραζε το πιτσιρίκι. Δεν είπε κανείς πως ήταν στην θέση του μηχανοδηγού όταν έμπαινε σε σταθμό ή φεύγοντας από αυτόν!!! ;)
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Μηχανοδηγός τρένου στην Λάρισα έβαλε στο τιμόνι την κόρη

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Σὲ κάποια πράγματα ὀφείλεις νὰ εἶσαι τυπικὸς ὄχι μόνο γιὰ τὴν οὐσία τοῦ πράγματος ἀλλὰ καὶ γιὰ τὸ φαίνεσθαι.

MacPap έγραψε:Τα οποία δεν πειράζεις συνέχεια όμως! Κατ' ουσία ένας μηχανοδηγός δεν κάνει τα ίδια με ένα οδηγό λεωφορείου. Έτσι εμένα δεν θα με πείραζε το πιτσιρίκι. Δεν είπε κανείς πως ήταν στην θέση του μηχανοδηγού όταν έμπαινε σε σταθμό ή φεύγοντας από αυτόν!!! ;)
MacPap, γιὰ δὲς ἕνα ἀπόσπασμα ἀπὸ τὸ ἀρχικὸ μήνυμα.



ὁ Haridimos, ἀναμεταδίδοντας τὴν εἴδηση, έγραψε:Τελικά και αφού πρώτα μεσολάβησε ένα απότομο φρενάρισμα λίγο πριν το τούνελ των Τεμπών, ο μηχανοδηγός υποχρεώθηκε να διακόψει το «μάθημα» και να επιστρέψει ο ίδιος στη θέση του οδηγού του γεμάτου επιβάτες τρένου.
Τὸ ἀπὸτομο φρενάρισμα ἦταν τυχαῖο;
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Μηχανοδηγός τρένου στην Λάρισα έβαλε στο τιμόνι την κόρη

Δημοσίευση από MacPap »

Δεν ξέρω Haridimos αν ήταν τυχαίο όπως και δεν ξέρω τι ακριβώς έκανε η πιτσιρίκα! Αυτό που λέω είναι πως άλλο να βάζεις ένα παιδί στην θέση του οδηγού μιας νταλίκα και άλλο στην θέση του οδηγού ενός τραίνου!

Αν τώρα ο τύπος της είπε "πάτα λίγο φρένο να αυτό εκεί το κουμπί είναι!" ή κάτι τέτοιο, απλώς είναι μ*λ*κ*ς και ανεύθυνος και πρέπει να τιμωρηθεί!
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Μηχανοδηγός τρένου στην Λάρισα έβαλε στο τιμόνι την κόρη

Δημοσίευση από UltiMo_ »

και εμείς στο κτελ έτσι εκπαιδεύουμε τον κόσμο. έτσι εκπαιδεύτηκα και εγώ, έτσι γίνεται για χρόνια.
μιλάω για άτομα που έχουνε μεν δίπλωμα οδήγησης, αλλα δεν ξέρουν να οδηγούνε, και αποκτούνε εμπειρία, για κανα μήνα περίπου, οδηγώντας με κάποιον που έχει όρεξη και υπομονή, το λεωφορείο του.
Ο κόσμος βλέπει έναν αρχάριο φοβισμένο οδηγό να πηγαίνει αργά, πιθανώς με αγχωμένες στραβοτιμονιές και έναν συνοδηγό να κάνει παρατηρήσεις (άρα φαίνεται οτι γίνεται εκπαίδευση εκείνη την ώρα) παρόλα αυτά ποτέ δεν ακούστηκε παράπονο. Μιλάω για το "φαίνεσθαι" που είπε ο haridimos.

Ο κόσμος θέλει να πάει σπίτι του. Αν πάει με οδηγό άντρα ή γυναίκα, παππού ή πιτσιρικά, παλιό ή νέο, μικρή σημασία έχει. Όπως και εγώ όταν έβαλα τον ανιψιό μου στο κάθισμα του λεωφορείου και πατούσε την κόρνα, κανέναν δεν ενόχλησε.

Όλα τα υπόλοιπα είναι βλακείες υστερίες και πιθανώς "καταγγελία με σκοπό τη ζημιά" όπως είχα πει και στο τόπικ
Στο τραίνο δεν είναι μια η θέση του οδηγού αλλα δωματιάκι που χωράνε 3-4. Επειδή κάποιος έβαλε την κόρη του στο δωματιάκι αρχίσανε τα δικά τους
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Μηχανοδηγός τρένου στην Λάρισα έβαλε στο τιμόνι την κόρη

Δημοσίευση από erling »

μεχρι στιγμης ειναι τρεις οι καταγγελιες,,,,αυριο να δουμε...

Το δωματιάκι αυτό έχει τζάμι στην πλάτη του, οπότε όλοι βλέπουν τι συμβαίνει μέσα σε αυτό...
Εσύ εκπαιδεύτηκες έχοντας δίπλωμα.
Και δεν πιστεύω να καθόσουν αμέριμνος αν έβλεπες έναν οδηγό να έβαζε το ανήλικο στην θέση του οδηγού.....
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Μηχανοδηγός τρένου στην Λάρισα έβαλε στο τιμόνι την κόρη

Δημοσίευση από rasPUTIN »

UltiMo_ έγραψε:Ο κόσμος βλέπει έναν αρχάριο φοβισμένο οδηγό να πηγαίνει αργά, πιθανώς με αγχωμένες στραβοτιμονιές και έναν συνοδηγό να κάνει παρατηρήσεις (άρα φαίνεται οτι γίνεται εκπαίδευση εκείνη την ώρα) παρόλα αυτά ποτέ δεν ακούστηκε παράπονο. Μιλάω για το "φαίνεσθαι" που είπε ο haridimos.
Ὑπάρχει ὅμως κι ἄλλη παράμετρος. Φοβισμένος-ξεφοβισμένος, ἀρχάριος-ξεαρχάριος κατέχει ἄδεια ὀδηγήσεως Δ' κατηγορίας. Ἄρα δὲν εἶναι κάποιος τυχαῖος, ἔστω κι ἀν εἶναι ἀρχάριος.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
athanatos
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 17:36

Re: Μηχανοδηγός τρένου στην Λάρισα έβαλε στο τιμόνι την κόρη

Δημοσίευση από athanatos »

erling έγραψε:μεχρι στιγμης ειναι τρεις οι καταγγελιες,,,,αυριο να δουμε...
Ξέρει κάποιος τι εξέλιξη είχε η υπόθεση αυτή;
Σ’ όλους τους τόπους κι αν γυρνώ μόνον ετούτον αγαπώ !
Οδυσσέας Ελύτης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Στραβά και ανάποδα...”