Όταν παίζεις τα φώτα εκνευρίζεις τον προπορευόμενο οδηγό

Είδατε κάτι στραβό και ανάποδο και θέλετε να το πείτε? Εδώ μπορείτε...
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Όταν παίζεις τα φώτα εκνευρίζεις τον προπορευόμενο οδηγό

Δημοσίευση από pipinos1976 »

Αφορμή για αυτό το θέμα στάθηκε μία δημοσίευση που διάβασα στους 4Τροχούς, πριν λίγες ημέρες. Στη δημοσίευση αυτή, ένας γνωστός επικριτής μου (γιατί τρέχω με άχρηστο αυτοκίνητο) κινείται με 155km/h σε όριο 120km/h, μπροστά του κάποιος αλλάζει λωρίδα (κινούμενος, όπως ο ίδιος αναφέρει, με 110km/h) και αυτός τον αρχίζει στα φώτα, τις κόρνες, τις ύβρεις κτλ. Σκέφθηκα, λοιπόν, να κάνω ένα είδος πειράματος με το πρώτο "θύμα" που θα βρω στο δρόμο και θα μου κάνει το ίδιο. Να αντιδράσω, δηλαδή, ως οδηγός του forum των 4Τροχών και να αρχίσω να ανάβω φώτα κτλ, ώστε να δω τις αντιδράσεις των υπολοίπων οδηγών. Προφανώς, το αποτέλεσμα το ήξερα, αλλά το ήθελα καταγεγραμμένο σε βίντεο, ώστε να έχω 100% αποδείξεις σε αυτά που υποστήριζα τότε, αλλά εξακολουθώ να υποστηρίζω και σήμερα: σε ενόχλησε άλλος οδηγός; σε κλείνει; δε σε αφήνει να περάσεις; μία ειδοποίηση αρκεί (ένα σήμα με τα φώτα, μία σύντομη κόρνα) και φεύγεις. Αν επιμένεις ή γίνεσαι προκλητικός, απλά εκνευρίζεις τον συνάδελφο οδηγό και προκαλείς ανεξέλεγκτες καταστάσεις = ατυχήματα, στο δρόμο.

Το σενάριο απλό και το περιγράφω στο βίντεο που ανέβασα. Κινούμαι ήδη με ταχύτητα πάνω από το όριο (η ημερομηνία είναι λανθασμένη, καθώς είχα ξεχάσει να τη ρυθμίσω στην κάμερα) επιστρέφοντας από Πάτρα προς Αθήνα. Ενώ προσπερνάμε όσους κινούνται στη δεξιά λωρίδα με το νόμιμο όριο, ο οδηγός μιας BMW έρχεται από πίσω, αρχίζει να παίζει φώτα για να πάω πού; Να φρενάρω και να μπω δεξιά; Να επιταχύνω περνώντας σαν φάντασμα μέσα από το προπορευόμενο αυτοκίνητο; Μπαίνω, τελικά, δεξιά και ξανά πίσω του και του παίζω τα φώτα, όπως τα έπαιξε κι αυτός, 30s νωρίτερα. Η πράξη μου αυτή εκνευρίζει τον άλλο οδηγό, αφού δεν έχει πού να πάει (άραγε γιατί; αφού κι ο ίδιος την έκανε σε εμένα που δεν είχα πού να πάω) και αρχίζει να κάνει διάφορα περίεργα και επικίνδυνα στο δρόμο. Τον ακολουθώ με άνεση και ασφάλεια (φαίνεται από το πώς αφήνω στο 4:12 το προσπέρασμα) και τον προσπερνάω, αφού στην πραγματικότητα δε θέλει να πάει πιο γρήγορα, απλά θέλει να φύγει από τη μέση ένα αυτοκίνητο που το θεωρεί κατώτερο του δικού του. Στη συνέχεια παίζω λίγο μαζί του με αποκορύφωμα το τέλος, όπου, την ώρα που στρίβω προς Λ. Σχιστού, φρενάρει για να με περιμένει, ώστε να συνεχίσει την κόντρα που θεωρεί ότι κερδίζει. Για να είμαι ειλικρινής, αν δούλευε η κάμερα έξω από τα ΤΕΙ Αθήνας (επί της Λ. Καβάλας) θα είχα συνεχίσει, ώστε να φάει μία φωτογραφία και να γελάσω περισσότερο.

Ο συγκεκριμένος οδηγός, θεωρώντας ότι BMW > Opel, απλά θέλει να φύγω από τη μέση. Ούτε έχει δει την κίνηση μπροστά, ούτε ξέρει από πού θα φύγει, ούτε καν γιατί μου άναβε τα φώτα. Η απόδειξη βρίσκεται στο τέλος όπου, όντας ο ίδιος τελευταίος της σειράς δεν έκανε τη σφήνα δεξιά, ούτε άναβε τα φώτα στους μπροστά, απλά και μόνο γιατί είχε δει την κίνηση = αναγκάστηκε να κόψει (πριν δεν είχε ιδέα, αφού ερχόταν από άδειο σχετικά δρόμο με μεγάλη ταχύτητα, άρα φταίει ο ακριβώς μπροστά του που τον κόβει). Τελικά, παρεξήγησε ακόμη και το "πείραμα / παιχνίδι" που του έπαιξα και περίμενε για συνέχιση της κόντρας. Μία κλασσική συμπεριφορά που έχουν πολλοί οδηγοί και ειδικά στο συγκεκριμένο forum που μου έδωσε την αφορμή για το "πείραμα" (κρύβονται πίσω από πληκτρολόγιο ή όχημα και ενοχλούν τον υπόλοιπο κόσμο).



Ευχαριστώ.


rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Όταν παίζεις τα φώτα εκνευρίζεις τον προπορευόμενο οδηγό

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Τὸ παίξιμο τῶν φώτων κάποιες φορὲς βοηθά. Σοῦ παίζει κάποιος τὰ φώτα, ὑποψιάζεσαι ὄτι κάτι συμβαίνει, ἀρχίζεις νὰ ἐπιβραδύνεις καὶ μπαίνεις σὲ red alert. Αὐτὸ δὲν εἶναι κακό, μᾶλλον καλὸ εἶναι.

Κινούμενος σὲ ἀριστερὴ λωρίδα ἐμφανίζεται πίσω μου κάποιος ταχύτερος, μοῦ παίζει τὰ φώτα, κάνω στὸ πλάι (δεξιά), μὲ προσπερνὰ καὶ ἐπιστρέφω ἀριστερά. Ἐννοεῖται πῶς οἱ ἀλλαγὲς λωρίδας γίνονται ὑπὸ τὴν προϋπόθεσι ὄτι δὲν προκαλεῖται κίνδυνος. Ὅπως ἔχω παίξει κι ἐγῶ τὰ φώτα στὴν ἀριστερή. Παραμέρισε, προσπέρασα κι ἐπέστρεψε.


Ἀλλὰ ὑπάρχουν περιπτώσεις ὄπου ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΠΟΥ ΝΑ ΠΑΣ!!!!!!

ΤΙ ΤΑ ΠΑΙΖΕΙΣ ΤΑ ΦΩΤΑ ΡΕ ΖΩΟΝ!!!! ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΥ ΝΑ ΠΑΩ!!!!!

Ἄσε ποὺ ἐκεῖνοι οἱ ὁποῖοι παίζουν τὰ φώτα ὑπὲρ τοῦ δέοντος (κοινῶς μλκίζονται, μετὰ συγχωρήσεως, με τὰ φῶτα) ἔχουν κι ἄλλο κακὸ συνήθειο. Κολλάνε πίσω σου στὰ δέκα ἐκατοστά.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
angello
Δημοσιεύσεις: 149
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 23:23

Re: Όταν παίζεις τα φώτα εκνευρίζεις τον προπορευόμενο οδηγό

Δημοσίευση από angello »

pipinos1976 έγραψε:Αφορμή για αυτό το θέμα στάθηκε μία δημοσίευση που διάβασα στους 4Τροχούς, πριν λίγες ημέρες. Στη δημοσίευση αυτή, ένας γνωστός επικριτής μου (γιατί τρέχω με άχρηστο αυτοκίνητο) κινείται με 155km/h σε όριο 120km/h, μπροστά του κάποιος αλλάζει λωρίδα (κινούμενος, όπως ο ίδιος αναφέρει, με 110km/h) και αυτός τον αρχίζει στα φώτα, τις κόρνες, τις ύβρεις κτλ. Σκέφθηκα, λοιπόν, να κάνω ένα είδος πειράματος με το πρώτο "θύμα" που θα βρω στο δρόμο και θα μου κάνει το ίδιο. Να αντιδράσω, δηλαδή, ως οδηγός του forum των 4Τροχών και να αρχίσω να ανάβω φώτα κτλ, ώστε να δω τις αντιδράσεις των υπολοίπων οδηγών. Προφανώς, το αποτέλεσμα το ήξερα, αλλά το ήθελα καταγεγραμμένο σε βίντεο, ώστε να έχω 100% αποδείξεις σε αυτά που υποστήριζα τότε, αλλά εξακολουθώ να υποστηρίζω και σήμερα: σε ενόχλησε άλλος οδηγός; σε κλείνει; δε σε αφήνει να περάσεις; μία ειδοποίηση αρκεί (ένα σήμα με τα φώτα, μία σύντομη κόρνα) και φεύγεις. Αν επιμένεις ή γίνεσαι προκλητικός, απλά εκνευρίζεις τον συνάδελφο οδηγό και προκαλείς ανεξέλεγκτες καταστάσεις = ατυχήματα, στο δρόμο.

Το σενάριο απλό και το περιγράφω στο βίντεο που ανέβασα. Κινούμαι ήδη με ταχύτητα πάνω από το όριο (η ημερομηνία είναι λανθασμένη, καθώς είχα ξεχάσει να τη ρυθμίσω στην κάμερα) επιστρέφοντας από Πάτρα προς Αθήνα. Ενώ προσπερνάμε όσους κινούνται στη δεξιά λωρίδα με το νόμιμο όριο, ο οδηγός μιας BMW έρχεται από πίσω, αρχίζει να παίζει φώτα για να πάω πού; Να φρενάρω και να μπω δεξιά; Να επιταχύνω περνώντας σαν φάντασμα μέσα από το προπορευόμενο αυτοκίνητο; Μπαίνω, τελικά, δεξιά και ξανά πίσω του και του παίζω τα φώτα, όπως τα έπαιξε κι αυτός, 30s νωρίτερα. Η πράξη μου αυτή εκνευρίζει τον άλλο οδηγό, αφού δεν έχει πού να πάει (άραγε γιατί; αφού κι ο ίδιος την έκανε σε εμένα που δεν είχα πού να πάω) και αρχίζει να κάνει διάφορα περίεργα και επικίνδυνα στο δρόμο. Τον ακολουθώ με άνεση και ασφάλεια (φαίνεται από το πώς αφήνω στο 4:12 το προσπέρασμα) και τον προσπερνάω, αφού στην πραγματικότητα δε θέλει να πάει πιο γρήγορα, απλά θέλει να φύγει από τη μέση ένα αυτοκίνητο που το θεωρεί κατώτερο του δικού του. Στη συνέχεια παίζω λίγο μαζί του με αποκορύφωμα το τέλος, όπου, την ώρα που στρίβω προς Λ. Σχιστού, φρενάρει για να με περιμένει, ώστε να συνεχίσει την κόντρα που θεωρεί ότι κερδίζει. Για να είμαι ειλικρινής, αν δούλευε η κάμερα έξω από τα ΤΕΙ Αθήνας (επί της Λ. Καβάλας) θα είχα συνεχίσει, ώστε να φάει μία φωτογραφία και να γελάσω περισσότερο.

Ο συγκεκριμένος οδηγός, θεωρώντας ότι BMW > Opel, απλά θέλει να φύγω από τη μέση. Ούτε έχει δει την κίνηση μπροστά, ούτε ξέρει από πού θα φύγει, ούτε καν γιατί μου άναβε τα φώτα. Η απόδειξη βρίσκεται στο τέλος όπου, όντας ο ίδιος τελευταίος της σειράς δεν έκανε τη σφήνα δεξιά, ούτε άναβε τα φώτα στους μπροστά, απλά και μόνο γιατί είχε δει την κίνηση = αναγκάστηκε να κόψει (πριν δεν είχε ιδέα, αφού ερχόταν από άδειο σχετικά δρόμο με μεγάλη ταχύτητα, άρα φταίει ο ακριβώς μπροστά του που τον κόβει). Τελικά, παρεξήγησε ακόμη και το "πείραμα / παιχνίδι" που του έπαιξα και περίμενε για συνέχιση της κόντρας. Μία κλασσική συμπεριφορά που έχουν πολλοί οδηγοί και ειδικά στο συγκεκριμένο forum που μου έδωσε την αφορμή για το "πείραμα" (κρύβονται πίσω από πληκτρολόγιο ή όχημα και ενοχλούν τον υπόλοιπο κόσμο).



Ευχαριστώ.


To ότι κάνατε και οι δύο οδηγοί συναγωνισμό ταχύτητας ανάμεσα σε τόσα αυτοκίνητα αλλάζοντας λωρίδα ανάμεσα από μικρά κενά ( σφήνες) το θεωρώ απαράδεκτο ,ενώ έπρεπε να ρυθμίζετε αυτή (ταχύτητα) σύμφωνα με τις επικρατούσες συνθήκες κυκλοφορίας (κίνηση, βροχή, κλπ)., Και στο κάτω κάτω της γραφής ο άλλος μπορεί να είχε τους λόγους του να βιάζεται .
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Όταν παίζεις τα φώτα εκνευρίζεις τον προπορευόμενο οδηγό

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Haridimos έγραψε:Ὅπως ἔχω παίξει κι ἐγῶ τὰ φώτα στὴν ἀριστερή. Παραμέρισε, προσπέρασα κι ἐπέστρεψε.
γιατι να επιστρέψει?
Haridimos έγραψε:μοῦ παίζει τὰ φώτα, κάνω στὸ πλάι (δεξιά), μὲ προσπερνὰ καὶ ἐπιστρέφω ἀριστερά
γιατι να επιστρέψεις?



μου θυμίζει τα αμάξια που είναι σταματημένα στο φανάρι πάνω στις διαβάσεις. Για να περάσει το λεωφορείο ενοχλούνε. Κάνουν όπισθεν, πάνε στο σωστό σημείο πριν τη γραμμή, περνάς, και μετά.... επιστρέφουν! Γιατί??
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: Όταν παίζεις τα φώτα εκνευρίζεις τον προπορευόμενο οδηγό

Δημοσίευση από pipinos1976 »

angello έγραψε:To ότι κάνατε και οι δύο οδηγοί συναγωνισμό ταχύτητας ανάμεσα σε τόσα αυτοκίνητα αλλάζοντας λωρίδα ανάμεσα από μικρά κενά ( σφήνες) το θεωρώ απαράδεκτο ,ενώ έπρεπε να ρυθμίζετε αυτή (ταχύτητα) σύμφωνα με τις επικρατούσες συνθήκες κυκλοφορίας (κίνηση, βροχή, κλπ).,
Καταρχάς, δεν κάναμε συναγωνισμό ταχύτητας. Όπως φαίνεται στο βίντεο τον παρακολουθώ από απόσταση ασφαλείας και τον περνάω, όταν και όπου θέλω. Και μόνο ο τρόπος που απομακρύνεται αρχικά δείχνει πως επιτάχυνα ομαλά κρατώντας 5η στο κιβώτιο, ενώ θα μπορούσα να είμαι πολύ κοντύτερα αν κατέβαζα σε 4η.

Σφήνες δεν κάναμε. Αλλαγή λωρίδας έκανα και μάλιστα με άνεση. Μου το επιτρέπει ο ΚΟΚ, εφόσον υπάρχει κενό και η κίνηση γίνεται σε στοίχους. Αν εξαιρέσεις το μικρό κενό που είχε όταν μπήκα από μεσαία στη δεξιά (προς το τέλος) σε όλες τις άλλες περιπτώσεις υπήρχε άφθονο κενό και πήγαινα με χαρακτηριστική άνεση, αφού πρώτα διάβαζα το δρόμο και μετά έκανα την κίνησή μου.
angello έγραψε:Και στο κάτω κάτω της γραφής ο άλλος μπορεί να είχε τους λόγους του να βιάζεται .
Οι συνθήκες της κίνησης επιβάλλουν ένα ρυθμό. Δεν τον είδα να βιάζεται πιο κάτω όταν τον πέρασα σαν σταματημένο, ούτε καταλαβαίνω γιατί φρέναρε στο τέλος του βίντεο στη μέση της ευθείας με άδειο δρόμο μπροστά του. Πήγαινε ακριβώς με όσα πήγαιναν και οι άλλοι χωρίς να ανάβει φώτα. Μόνο όταν βλέπει εμένα του δημιουργούνται οι λόγοι να βιάζεται; Για εξήγησέ μου τη διαφορά αυτή γιατί δεν την καταλαβαίνω. Και στο κάτω-κάτω της γραφής, αν βιάζεται ας ανάψει αλάρμ, ας κορνάρει συνέχεια να κάνουν όλοι στην άκρη. Αυτό σημαίνει ανάγκη, όχι στη μέση της ευθείας, την ώρα που προσπερνάμε να ζητάει να εξαφανιστώ από μπροστά του για να πάει πιο γρήγορα και, όταν του λέω κι εγώ ότι θέλω να πάω πιο γρήγορα να το παίζει ανήξερος και να μπαστακώνεται στην αριστερή λωρίδα κάνοντας ντάνα, κονβόι με τους υπόλοιπους...

Ευχαριστώ.
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Όταν παίζεις τα φώτα εκνευρίζεις τον προπορευόμενο οδηγό

Δημοσίευση από rasPUTIN »

UltiMo_ έγραψε:
Haridimos έγραψε:Ὅπως ἔχω παίξει κι ἐγῶ τὰ φώτα στὴν ἀριστερή. Παραμέρισε, προσπέρασα κι ἐπέστρεψε.
γιατι να επιστρέψει?
Διότι δὲν ἦταν διατεθειμένος νὰ κινηθεῖ στὸν ῥυθμὸ ἐκείνων τῆς δεξιᾶς λωρίδας. Ἤθελε νὰ κινηθεῖ ταχύτερα.
UltiMo_ έγραψε:
Haridimos έγραψε:μοῦ παίζει τὰ φώτα, κάνω στὸ πλάι (δεξιά), μὲ προσπερνὰ καὶ ἐπιστρέφω ἀριστερά
γιατι να επιστρέψεις?
Διότι κάποιες φορὲς δὲν εἶμαι διατεθειμένος νὰ κινηθῶ τόσο ἀργὰ ὅσο οἱ ἄλλοι ἀλλὰ θέλω νὰ κινηθῶ ταχύτερα. Μετακινοῦμαι ἀριστερότερα, ἐπιταχύνω κι ἀρχίζω νὰ τοὺς προσπερνῶ ὅλους. Ἀν ἐμφανιστεῖ κάποιος ὁ ὁποῖος κινεῖται ταχύτερα κι ἀπὸ 'μένα παραμερίζω (ἐφ'ὄσον δύναμαι νὰ τὸ πράξω μὲ ἀσφάλεια) προσπερνὰ ὁ πίσω μου καὶ ἐπανέρχομαι στὴν ἀριστερή.


UltiMo_ έγραψε:μου θυμίζει τα αμάξια που είναι σταματημένα στο φανάρι πάνω στις διαβάσεις. Για να περάσει το λεωφορείο ενοχλούνε. Κάνουν όπισθεν, πάνε στο σωστό σημείο πριν τη γραμμή, περνάς, και μετά.... επιστρέφουν! Γιατί??
Γιατὶ δὲν ῥωτὰς κάποιον ἀπὸ αὐτούς;
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Όταν παίζεις τα φώτα εκνευρίζεις τον προπορευόμενο οδηγό

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Νομίζω οτι η αριστερή λωρίδα δεν είναι για όποιον κινείτε γρήγορα, εως ότου έρθει κάποιος ταχύτερος οπότε και πρέπει να παραμερίσεις.

Εαν παραμερίσεις (άρα και υπάρχει χώρος δεξιά σου) τότε δεν προσπερνάς άρα κακώς βρίσκεσαι στην αριστερή εξαρχής.
Εαν δεν μπορείς να παραμερίσεις (άρα δεν υπάρχει χώρος δεξιά σου) τότε καλώς βρίσκεσαι στην αριστερή διοτι προσπερνάς και δεν χρειάζεται να παραμερίσεις για κανέναν. Εαν θέλει ο ταχύτερος, ας απευθυνθεί στον υπουργό για να του φτιάξει δρόμο με τέταρτη ή και πέμπτη λωρίδα.
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6649
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Όταν παίζεις τα φώτα εκνευρίζεις τον προπορευόμενο οδηγό

Δημοσίευση από MacPap »

Εχω χάσει τον λογαριασμό ποια πόσες φορές έχουμε κάνει αυτή την συζήτηση εδώ ή αλλού!!

Ο ΚΟΚ μας υποχρεώνει ΑΝ ΔΕΝ ΠΡΟΣΠΕΡΝΟΥΜΕ να καταλαμβάνουμε το δεξιότερο δυνατό μέρος του οδοστρώματος!!! Αφού προσπεράσουμε πάλι εκεί πρέπει να πάμε! ΑΣΧΕΤΩΣ με το πόσο τρέχουμε νομίμως ή παρανόμως!!!!

Η μόνη εξαίρεση είναι να είμαστε σε κατάσταση συνεχούς προσπέρασης στην οποία όμως ΔΕΝ ΝΟΕΙΤΑΙ το να προσπερνώ ένα αυτοκίνητο κάθε 1 χιλιόμετρο!!!
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Όταν παίζεις τα φώτα εκνευρίζεις τον προπορευόμενο οδηγό

Δημοσίευση από rasPUTIN »

MacPap, μιὰ χαρὰ τὰ λές. Δὲν ἔχω νὰ διαφωνήσω σὲ κάτι. :biritses :biritses :biritses


Αὐτὰ τὰ ὀποία περιέγραψα δὲνπαραβιάζουν τοὺς κανόνες τοὺς ὁποίους ἀνέφερε ὀ MacPap. Ἄλλο ἀν ὀ Οὔλτιμος ἔψαχνε ἀφορμὴ νὰ μὲ πιάσει ἀλλὰ δὲν τοῦ ἔκατσε.


Ἀν δὲν ἀπατῶμαι (δὲν παίρνω ὄρκο) σὲ περίπτωσιν μποτιλιαρίσματος ἐπιτρέπεται ἡ χρῆσις ὅλων τὼν λωρίδων.

Ἐπίσης, ἐξαιροῦνται οἰ περιπτώσεις ἐκτάκτου ἀνάγκης καθῶς καὶ οἱ ὅποιοι ἐλιγμοὶ ὅταν βλέπουμε κάτι νὰ'ρχεται καταπάνω μας.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Όταν παίζεις τα φώτα εκνευρίζεις τον προπορευόμενο οδηγό

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Τι εννοείς να σε πιάσω? διαγωνισμό κάνουμε?
είπες οτι φεύγεις απο την αριστερή όταν κάποιος θέλει να σε περάσει και μετά επιστρέφεις σε αυτήν.
ενώ η σωστή χρήση είναι να χρησιμοποιήσεις την αριστερή και μετά να επιστρέψεις δεξιότερα.

Δεν είναι η αριστερή η λωρίδα σου μέχρις ότου κάποιος να θελήσει να σε προσπεράσει. Αλλα η δεξιά μέχρις ότου θελήσεις εσύ να προσπεράσεις.
Σε περίπτωση μποτιλιαρίσματος δεν αναφέρει ο ΚΟΚ κάποια άλλη συμπεριφορά.
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Απάντηση

Επιστροφή στο “Στραβά και ανάποδα...”