Πως αντιδρουν στην Γερμανία σε όχημα έκτακτης ανάγκης

Είδατε κάτι στραβό και ανάποδο και θέλετε να το πείτε? Εδώ μπορείτε...
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Πως αντιδρουν στην Γερμανία σε όχημα έκτακτης ανάγκης

Δημοσίευση από UltiMo_ »


Einsatzfahrt der BF Eberswalde mit Behinderung


W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Πως αντιδρουν στην Γερμανία σε όχημα έκτακτης ανάγκης

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Γιατὶ δὲν τὸν ἔσπρωξε τὸν μαλα...ματένιο;

Δὲν ξέρω τὶ ὁρίζει ὀ γερμανικὸς ΠΚ ἀλλὰ κατὰ τὸν ἑλληνικὸ ΠΚ σὲ κατάστασιν ἀνάγκης αἴρεται ὀ ἀξιόποινος χαρακτήρας τῆς πράξεως.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: Πως αντιδρουν στην Γερμανία σε όχημα έκτακτης ανάγκης

Δημοσίευση από pipinos1976 »

Haridimos έγραψε:Γιατὶ δὲν τὸν ἔσπρωξε τὸν μαλα...ματένιο;

Δὲν ξέρω τὶ ὁρίζει ὀ γερμανικὸς ΠΚ ἀλλὰ κατὰ τὸν ἑλληνικὸ ΠΚ σὲ κατάστασιν ἀνάγκης αἴρεται ὀ ἀξιόποινος χαρακτήρας τῆς πράξεως.
Πού ακριβώς επιτρέπει ο ΠΚ της Ελλάδος να σπρώξεις ένα αυτοκίνητο στη μέση της διασταύρωσης; Για δώσε μου το άρθρο να το δούμε λιγάκι...

Ο ΠΚ σε καταστάσεις ανάγκης επιτρέπει να κάνεις "παράνομες" πράξεις, αλλά όχι χωρίς να δεχθείς τις συνέπειες αυτών. Αν σε κλείνει δηλαδή ένας και τον πετάξεις στον γκρεμό, επειδή έχεις αιμορραγία, θα αποφύγεις την δίωξη για φόνο; Κάνεις μεγάλο λάθος. Το πολύ πολύ (είναι εξαιρετικά πιθανό) να γλυτώσεις με την ελάχιστη των ποινών. Αλλά να βγεις κύριος ξέχασέ το.

Ο τύπος πάντως το έκανε επίτηδες και έκλεισε το όχημα της ΠΥ. Είχε χώρο να πάει μπροστά, μέχρι να φτάσει στην γραμμή. Απλά ήθελε να εκδικηθεί για τις καρπαζιές στο σχολείο...

Και μιας και βρισκόμαστε:
1-4 = Ελήφθη
1-5 = Επανάλαβε

Είναι ο ίδιος κώδικας που έχουν στις ΗΠΑ, απλά εμείς βάζουμε το 1 και αυτοί το 10. Δηλαδή λένε: 10-4, 10-5 κτλ. Διάβαζα τα σχετικά posts στο forum που γράφεις και είσαι διαχειριστής και έλεγες να μην τα δημοσιεύουμε. Λες και όσοι ήταν διαβιβάσεις στον στρατό δεν τα ξέρουν άριστα ή όσοι υπηρετήσαμε μάχιμη θητεία δεν τα χρησιμοποιούσαμε ή οι ραδιοερασιτέχνες δεν τα έχουν ακούσει ξανά. Τώρα, για τα περιστατικά Ε19, Ε35 κτλ δεν τα αναφέρω γιατί θα πείσεις τον MacPap ότι είναι απόρρητος κώδικας και θα τα σβήσουν. Δεν είναι δύσκολο, όμως, να τα μαζέψω. Αν ρωτήσω τον πατέρα μου θα σου δώσω και τα βιβλία έτοιμα... ψήνεσαι;

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Πως αντιδρουν στην Γερμανία σε όχημα έκτακτης ανάγκης

Δημοσίευση από MacPap »

Πρόκειται αν θυμάμαι καλά για τον κώδικα Q
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: Πως αντιδρουν στην Γερμανία σε όχημα έκτακτης ανάγκης

Δημοσίευση από pipinos1976 »

Όχι μόνο. Υπάρχει και ο κώδικας του 10 στις ΗΠΑ κτλ.

http://en.wikipedia.org/wiki/Ten-code

Ανάλογα το κράτος και την γλώσσα τα αλλάζουν λίγο, αλλά χοντρικά μένουν ίδια.

Π.χ. σου λέει: 2-11 in progress, που σημαίνει ληστεία σε εξέλιξη κτλ.

Ευχαριστώ.
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Πως αντιδρουν στην Γερμανία σε όχημα έκτακτης ανάγκης

Δημοσίευση από rasPUTIN »

pipinos1976 έγραψε:
Haridimos έγραψε:Γιατὶ δὲν τὸν ἔσπρωξε τὸν μαλα...ματένιο;

Δὲν ξέρω τὶ ὁρίζει ὀ γερμανικὸς ΠΚ ἀλλὰ κατὰ τὸν ἑλληνικὸ ΠΚ σὲ κατάστασιν ἀνάγκης αἴρεται ὀ ἀξιόποινος χαρακτήρας τῆς πράξεως.
Πού ακριβώς επιτρέπει ο ΠΚ της Ελλάδος να σπρώξεις ένα αυτοκίνητο στη μέση της διασταύρωσης; Για δώσε μου το άρθρο να το δούμε λιγάκι...
Δὲς τὸ ἄρθρο 25 τοῦ Ποινικοῦ Κώδικα.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Πως αντιδρουν στην Γερμανία σε όχημα έκτακτης ανάγκης

Δημοσίευση από erling »

To "Κατάσταση ανάγκης που αποκλείει τον κίνδυνο" λες;
Δεν νομίζω να έχει εφαρμογή σε αυτό το συμβάν....
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Πως αντιδρουν στην Γερμανία σε όχημα έκτακτης ανάγκης

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Ποινικός Κώδικας, Ἄρθρο 25: Κατάσταση ανάγκης που αποκλείει το άδικο

1. Δεν είναι άδικη η πράξη που τελεί κάποιος, για να αποτρέψει παρόντα και αναπότρεπτο με άλλα μέσα κίνδυνο, ο οποίος απειλεί το πρόσωπο ή την περιουσία του ίδιου ή κάποιου άλλου χωρίς δική του υπαιτιότητα, αν η βλάβη που προκλήθηκε στον άλλο είναι σημαντικά κατώτερη κατά το είδος και τη σπουδαιότητα από τη βλάβη που απειλήθηκε.
2. Η προηγούμενη διάταξη δεν εφαρμόζεται σε όποιον έχει καθήκον να εκτεθεί στον απειλούμενο κίνδυνο.
3. Η διάταξη του άρθρου 23 έχει ανάλογη εφαρμογή και στην περίπτωση αυτού του άρθρου.

Ἀπὸ τὴν στιγμὴ ποὺ ἄνθρωποι κινδυνεύουν νὰ καοῦν, τὸ νὰ τοῦ "τὴν παίξει" τ[ο πυροσβεστικὸ καὶ νὰ τῆς τσαλακώσει τὶς λαμαρίνες εἶναι λίγο πράγμα. Προέχει νὰ σωσθοῦν οἱ ἄνθρωποι, στὸ διάολο νὰ πάνε οἰ λαμαρίνες.

Ἡ παράγραφος 1 λέγει αν η βλάβη που προκλήθηκε στον άλλο είναι σημαντικά κατώτερη κατά το είδος και τη σπουδαιότητα από τη βλάβη που απειλήθηκε. Τὶ ἔχει περισσότερη ἀξία, τὸ κ*λάμαξο τοῦ μαλα...ματένιου ποῦ κλείνει τὸν δρόμο ἢ οἱ ἄνθρωποι ποὺ κινδυνεύουν;
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Πως αντιδρουν στην Γερμανία σε όχημα έκτακτης ανάγκης

Δημοσίευση από MacPap »

Χμμμ Σαν να εχει δίκιο ο Haridimos
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Πως αντιδρουν στην Γερμανία σε όχημα έκτακτης ανάγκης

Δημοσίευση από erling »

Μια λέξη θέλει προσοχή, "παρόντα"
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Απάντηση

Επιστροφή στο “Στραβά και ανάποδα...”