Ο ΚΟΚ και ο Ελληνας οδηγός...

Είδατε κάτι στραβό και ανάποδο και θέλετε να το πείτε? Εδώ μπορείτε...
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Ο ΚΟΚ και ο Ελληνας οδηγός...

Δημοσίευση από MacPap »

[video]https://www.youtube.com/watch?v=C6KszbT ... gs=pl%2Cwn[/video]

Τίτλος YouTube: "Motor Bike (Μηχανή) 001"


Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Ο ΚΟΚ και ο Ελληνας οδηγός...

Δημοσίευση από MacPap »

[video]https://www.youtube.com/watch?v=1_Rv1RU ... gs=pl%2Cwn[/video]

Τίτλος YouTube: "Ενα Stop στο Καλαμάκι. (Ena stop sto Kalamaki)"
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: Ο ΚΟΚ και ο Ελληνας οδηγός...

Δημοσίευση από pipinos1976 »

Δεν τα είχα δει αυτά τα βίντεο. Ταυτόχρονα, σκεπτόμουν πού να βάλω ένα περιστατικό που μου συνέβη πριν λίγες ημέρες. Ευτυχώς, αυτά που έδειξες βρίσκουν 100% εφαρμογή σε αυτά που ήθελα να γράψω.

Οδηγώ, λοιπόν, σε ένα στενό κοντά στο σπίτι μου. Φτάνω σε διασταύρωση με άλλο στενό. Ούτε το δικό μου, ούτε το άλλο στενό έχουν STOP, άρα, εγώ που βρίσκομαι από δεξιά έχω προτεραιότητα. Πάω να περάσω, ελέγχοντας όσο φτάνει το μάτι μου (που δεν φτάνει μακριά, λόγω σταθμευμένων οχημάτων). Βλέπω ένα ΙΧ να έρχεται γρήγορα, με ταχύτητα αρκετά μεγαλύτερη από 50km (κάπου στα 70-80 το υπολογίζω). Σταματάω πριν βγάλω μούρη στο στενό και τσιμπάω την κόρνα στον οδηγό που ερχόταν βολίδα. Ήταν ένας τύπος, κάπου 25-30 ετών. Μόλις ακούει την κόρνα σταματάει, βάζει όπισθεν, με κοιτάει, του δείχνω τα σήματα στα δύο στενά ελπίζοντας να καταλάβει ότι δεν υπάρχει πουθενά STOP, άρα έχω προτεραιότητα. Κατεβαίνει κάτω και ψάχνει να βρει το STOP. "Πού έχω STOP ρε φίλε;", μου λέει, "ψάχνω και δεν το βλέπω". "Δεν το βλέπεις γιατί δεν υπάρχει", του απαντάω, "αλλά ούτε εγώ έχω STOP, αν είδες, οπότε έχω προτεραιότητα". "Γιατί αν έχεις προτεραιότητα;", μου λέει, "ο δικός μου δρόμος είναι κεντρικός και εσύ έρχεται από στενό". "Πώς το κρίνεις ότι είσαι σε κεντρικό δρόμο; Επειδή ερχόσουν από κεντρικό δρόμο, έστριψες σε στενό, άρα έχεις ακόμα την προτεραιότητα του κεντρικού δρόμου; Και επειδή είναι και κατηφόρα και μπορείς να πας πιο γρήγορα;" Έρχεται από πίσω ένας με μηχανή. Λέει: "Σταματήσατε την κυκλοφορία και κοιτάτε να δείτε ποιος την έχει μεγαλύτερη". "Καθόλου", του απαντάω, "αλλά για να περάσω πρέπει να φύγει ο άλλος που σταμάτησε". Λέει ο άλλος: "Κατέβηκα να βρω το STOP, δεν έχω STOP, έχω προτεραιότητα, έρχομαι από κεντρικό δρόμο". Ευτυχώς ο τύπος με την μηχανή του λέει, αφού κατάλαβε τι έγινε: "Μπήκες από τον κεντρικό σε στενό, δεν έχετε STOP, άρα ο άλλος έρχεται από δεξιά και έχει προτεραιότητα. Έχει δίκιο σε αυτά που λέει." Τελικά, ο τύπος έφυγε και πήγαμε στην δουλειά μας ο καθένας.

Συμπέρασμα: ο καθένας ό,τι του έρθει στο κεφάλι. Έρχομαι από Ε.Ο. άρα έχω προτεραιότητα μέχρι το σπίτι μου. Είναι κατηφόρα, άρα μπορώ να πάω με 200, άρα έχω προτεραιότητα. Άκρη δεν βγάζεις MacPap. Εσύ μπορεί να χτυπιέσαι με τον ΚΟΚ, αλλά η ουσία είναι μία: προσπαθείς να μην ενοχλείς ή προσπαθείς να εμποδίσεις κάποιον άλλο να ενοχλήσει. Ο λόγος που κόρναρα στον τύπο ήταν ένας και μοναδικός και δεν ήταν η παραβίαση του STOP. Ήταν η ταχύτητα που είχε αναπτύξει και δεν έδινε δυνατότητα στους κάθετους να τον δουν, άρα, είναι θέμα χρόνου να συμβεί ατύχημα. Μάλιστα, στο συγκεκριμένο σημείο, μόνο μία φορά έχω βρει οδηγό να μου δίνει προτεραιότητα, όπως λέει ο ΚΟΚ.

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Ο ΚΟΚ και ο Ελληνας οδηγός...

Δημοσίευση από MacPap »

Αυτο ειναι τεράστια κουβέντα φιλε.
Και κατ' αρχάς ο ερχόμενος εξα αριστερών ΕΦ ΟΣΟΝ δεν υπάρχει ένδειξη πως βρίσκεται σε δρόμο προτεραιότητας οφείλει να σταματήσει ακόμα ΚΑΙ σε αυτούς που έχουν ΣΤΟΠ και είναι δεξιά του. Ο λόγος είναι πως όταν οδηγούμε δεν μας ενδιαφέρουν τα σήματα των άλλων αλλά τα δικά μας.
Αν λοιπόν εγώ στον δρόμο που πάω δεν έχω ρόμβο δεν μπορώ να ξέρω αν έχω προτεραιότητα έναντι των εκ δεξιών ερχομένων και άρα κανονικά σταματάω ακόμα και αν είμαι στην βασιλίσσης Σοφίας.
Γιατι πάρα πολύ απλά ο ΚΟΚ τους δρόμους δεν τους διαχωρίζει σε προτεραιότητας και όχι ανάλογα με το μέγεθος ΑΛΛΑ ανάλογα με την σήμανση.

Κώστας
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: Ο ΚΟΚ και ο Ελληνας οδηγός...

Δημοσίευση από pipinos1976 »

Χρειάζονται δύο σημειώσεις σε αυτά που γράφεις:

1. Υπάρχουν δρόμοι οι οποίοι έχουν χαρακτηρισμό. Π.χ. βλέπεις σήμανση για αυτοκινητόδρομο ή κάποιος δρόμος είναι χαρακτηρισμένος ως λεωφόρος, οπότε έχει προτεραιότητα. Επειδή δεν μπορεί ο κόσμος να γνωρίζει ποιοι είναι αυτοί οι δρόμοι, γι' αυτό υπάρχει και η σήμανση της προτεραιότητας.

2. Είναι πολύ εύκολο και θεωρείται αυτονόητο ότι μπορείς να διακρίνεις στα κάθετα στενά την ύπαρξη STOP*, άρα και την δική σου προτεραιότητα. Αυτό στην Ελλάδα είναι μια δύσκολη υπόθεση γιατί υπάρχουν δέντρα, πεσμένα σήματα** κτλ, οπότε πρέπει πάντα να προσέχεις μήπως εμφανιστεί από το πουθενά ο Μήτσος και θέλει να περάσει κάθετα την Β. Σοφίας γιατί το STOP ήταν κρυμμένο πίσω από ένα δέντρο ή το είχε αφαιρέσει ο Βαγγέλας για να περνάει εύκολα (αυτό συμβαίνει συνήθως σε απαγορευτικά**).

Ευχαριστώ.

* Για το θέμα διάκρισης του STOP υπάρχει και σχετικό άρθρο στην wikipedia. Το STOP έχει αυτό το σχήμα, ώστε να είναι διακριτό και από τους ερχόμενους σε άλλα στενά.
"The unique eight-sided shape of the sign allows drivers facing the back of the sign to identify that oncoming drivers have a stop sign and prevent confusion with other traffic signs."
Stop sign

** Πριν χρόνια σε ένα στενό ακριβώς δίπλα από το δικό μου, στο οποίο ζω από όταν γεννήθηκα, βρέθηκα απέναντι με έναν ταξιτζή που είχε μπει ανάποδα στο στενό. Επειδή βιαζόμουν ήθελα να τελειώνω με την κατάσταση, αλλά είχα πίσω μου ένα φορτηγό που ξεφόρτωνε (μετακόμιση), οπότε ήταν επικίνδυνο να κάνω οπισθογωνία, όταν η ορατότητά μου είναι μηδενική. Ο ταξιτζής το έπαιζε σκληρός και δεν έκανε 5m πίσω να μπει στο άνοιγμα μιας pilotis, ώστε να περάσω και να φύγει. Δεν το κουνούσε, ούτε κι εγώ έκανα πίσω, όπως κι εσύ. Του εξήγησα ότι είχε μπει ανάποδα σε μονόδρομο, οπότε, ας κάνει ό,τι θέλει μέχρι να έρθει η ΕΛ.ΑΣ. και τότε θα το συζητήσουμε σε νέα βάση: δηλαδή, όταν μου πουν ότι είναι ανάποδα, απλά θα κάνω λίγο μπροστά, θα τον ακουμπήσω και θα πάρω νέο αμάξι. Μέχρι και από την γειτονιά βγήκαν και κοιτούσαν. Μου λέει μία, τότε, ότι το στενό είναι διπλής κατεύθυνσης και δεν την ξέρω την γειτονιά (δεν με γνώρισε). Εγώ, γνωρίζοντας το στενό τόσα χρόνια, άρχισα να ψάχνω πού είχαν κρύψει το απαγορευτικό στροφής, ώστε να μπαίνουν οι γείτονες ανάποδα. Βρήκα τις βίδες και την βάση στην κολώνα, έψαχνα για το σήμα, όμως, αλλά δεν το βρήκα, οπότε υποψιάστηκα ότι το είχε κρύψει αυτή. Κάνω όπισθεν, λοιπόν, αφήνω τον ταξιτζή να περάσει, πάω στην δουλειά μου και επιστρέφω την επόμενη ημέρα. Μπαίνω στο στενό, σταματάω στην pilotis και περιμένω τον 1ο από το στενό που θέλει να φύγει για την δουλειά του (όταν έχεις χρόνο σπας μεγάλη πλάκα με τον κόσμο). Για καλή μου τύχη φεύγει έξω από το σπίτι της κυρίας αυτή, πιθανότατα ο γυιός της. Ξεκινάω, λοιπόν, μπαίνω στην θέση που ήταν ο ταξιτζής και του λέω κάνε πίσω. Πάλι έξω οι γείτονες. Αυτή τη φορά άρχισαν να φωνάζουν ότι μπήκα ανάποδα στο στενό. Τους λέω: χτες μου είπατε ότι ο ταξιτζής είχε μπει σωστά, αφού δεν υπάρχει απαγορευτικό στροφής, άρα κι εγώ μπήκα σωστά. Αν δεν μου δείξετε το σήμα δεν το κουνάω ρούπι από εδώ. Και τι έγινε ξαφνικά; Η κυρία αυτή, εμφανίζει το σήμα που είχε κρύψει στο σπίτι της και πάει και το βάζει κάτω από την πινακίδα και μου λέει "έπεσε το σήμα...!!!"
Καταλαβαίνεις τι συμβαίνει σε αυτή την χώρα; Για να μην ασχοληθώ τι γίνεται αυτές τις ημέρες στην γειτονιά με το parking. Όλοι κρατάνε θέση. Ο άλλος περιμένει στο μπαλκόνι και, αν φύγει κανείς, του λέει: "μην φύγεις, κατεβαίνω να φέρω το αμάξι". Και πάντα έχει 2 θέσεις έξω από το σπίτι του, ενώ αμάξι δεν κουνάει ΚΑΝΕΙΣ εκτός από εμένα (κυριολεκτικά, 20 αμάξια ακίνητα για 11 μήνες το χρόνο). Και, για να μην γκρινιάζω, μου λέει ο άλλος: "μην στεναχωριέσαι με τα παλιάμαξα, βάλε το όπου βρεις και μην ενοχλείσαι από τους άλλους". "Ναι, αλλά εσύ δεν το βάζεις όπου να 'ναι, το βάζεις εκεί που είναι ασφαλές, νόμιμο και χωρίς κίνδυνο γρατζουνιάς, τις οποίες έχουν τα δικά μου γιατί εγώ τα βάζω χωρίς να κρατάω θέση, όπως οι άλλοι".

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Ο ΚΟΚ και ο Ελληνας οδηγός...

Δημοσίευση από MacPap »

1) Πρώτον ο κώδικας δεν αναφέρεται σε χαρακτηρισμένους δρόμους. Ούτε γράφει πουθενά πως ένας δρόμος αν φέρει το όνομα "λεωφόρος" έχει προτεραιότητα.
Ο κώδικας μιλάει για σήμανση. Διότι παρα πολύ απλά αν εγώ πάω σε μια ξένη πόλη δεν υποχρεούμαι να ξέρω τις λεωφόρους. Υποχρεούμαι όμως να ακολουθώ την σήμανση.
Δεν έχει σημασία αν είναι εύκολο ή δύσκολο να δω το σήμα του άλλου. Σημασία έχει πως δεν με ενδιαφέρει τι σήμανση έχει ο άλλος. Αυτο αφορά εκείνον. Αυτό που ενδιαφέρει εμένα είναι τι σήμανση έχω εγώ.
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: Ο ΚΟΚ και ο Ελληνας οδηγός...

Δημοσίευση από pipinos1976 »

Δεν είναι έτσι και στο έγραψα πιο πάνω. Το STOP έχει σχήμα τέτοιο, ώστε να το βλέπεις κι εσύ που έρχεσαι από τον κάθετο δρόμο και άρα να μην κόβεις. Επίσης, όταν η Τροχαία κάνει έρευνα για τροχαίο ατύχημα ψάχνει να βρει πώς έχει χαρακτηριστεί ένας δρόμος από τον Δήμο ή την Περιφέρεια/Νομαρχία κτλ. Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις (και φαντάζομαι καταλαβαίνεις ότι γνωρίζω) όπου την έχει πληρώσει άνθρωπος που ερχόταν από στενό, μπήκε στον κεντρικό δρόμο ερχόμενος από δεξιά, θεωρώντας ότι έχει προτεραιότητα, αφού το σήμα είχε πέσει. Για την Τροχαία, τον Δήμο και την Δικαιοσύνη ο κεντρικός δρόμος, αυτός που έχει χαρακτηριστεί ως λεωφόρος, έχει προτεραιότητα, ακόμη και χωρίς την κατάλληλη σήμανση.

Ευχαριστώ.
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: Ο ΚΟΚ και ο Ελληνας οδηγός...

Δημοσίευση από pipinos1976 »

Παρασκευή, 11/12/2020... πολύ γέλιο. Μέσα σε μισή ώρα που έκανα δύο διαδρομές με το αμάξι είδα μπροστά μου, με εμένα να είμαι ο άτυχος, τουλάχιστον 10 παραβιάσεις STOP και φαναριών. Μάλιστα, για 2η φορά στην ζωή μου, άκουσα από γυναίκα οδηγό που έσφαξε το STOP το εξής: "γιατί φωνάζεις; αφού έχω STOP, πέρασα κανονικά"....!!!!!!!!!

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Ο ΚΟΚ και ο Ελληνας οδηγός...

Δημοσίευση από MacPap »

Δεν θελω να την συνεχίσω την ουβεντα διοτι δεν εχει νόημα αλλά όχι δνε εχεις δικιο.
1) Δεν με ενδιαφέρει τι σήμα εχει Ο αλλος μπροιστά του
2) Ο κώδικας δεν αναφέρει πουθενά πως οι δρόμοι χαρακτηρίζονται χωρίς σήμανση. Και αν αυτό έφτασε στα δικαστήρια και καταδικάστηκε, είχε λαθος δικηγόρο και προσωπικά θα το έφτανα στον θεό!
3) Το στοπ όντως έχει διαφορετικό σχήμα για να είναι ευδιάκριτο αλλά όχι από αυτούς τους οποίους ΔΕΝ αφορά.
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: Ο ΚΟΚ και ο Ελληνας οδηγός...

Δημοσίευση από pipinos1976 »

MacPap έγραψε: 15 Δεκ 2020, 14:22 Δεν θελω να την συνεχίσω την ουβεντα διοτι δεν εχει νόημα αλλά όχι δνε εχεις δικιο.
1) Δεν με ενδιαφέρει τι σήμα εχει Ο αλλος μπροιστά του
2) Ο κώδικας δεν αναφέρει πουθενά πως οι δρόμοι χαρακτηρίζονται χωρίς σήμανση. Και αν αυτό έφτασε στα δικαστήρια και καταδικάστηκε, είχε λαθος δικηγόρο και προσωπικά θα το έφτανα στον θεό!
3) Το στοπ όντως έχει διαφορετικό σχήμα για να είναι ευδιάκριτο αλλά όχι από αυτούς τους οποίους ΔΕΝ αφορά.
1. Σαφώς και σε ενδιαφέρει. Πέραν της διευκόλυνσης, υπάρχουν και τα σήματα που σε βοηθούν να κινηθείς, όπως το STOP.
2. Όπου και αν το φτάσεις, έχεις άδικο. Αν πέσει το STOP ή το ανάποδο τρίγωνο στην είσοδο της Ε.Ο. θεωρείς πως, ερχόμενος από δεξιά, έχεις προτεραιότητα; Λες να ισχύει το ίδιο αν έχουν ξεχάσει να βάλουν STOP σε κάποιο κάθετο στενό της Λ. Κηφισίας;
3. Διάβασε αυτό που έκανα παράθεση από την wikipedia. Το γράφει σαφώς ως προς το σχήμα: "The unique eight-sided shape of the sign allows drivers facing the back of the sign to identify that oncoming drivers have a stop sign and prevent confusion with other traffic signs."

Ευχαριστώ.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Στραβά και ανάποδα...”