Πινακίδες αγνώριστες!

Είδατε κάτι στραβό και ανάποδο και θέλετε να το πείτε? Εδώ μπορείτε...
Απάντηση
thanos
Δημοσιεύσεις: 670
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2010, 21:28

Πινακίδες αγνώριστες!

Δημοσίευση από thanos »

Εικόνα

Uploaded with ImageShack.us
μια καθημερινή μας εικόνα στους ελληνικούς δρόμους, ιδίως στις πόλεις.
Κάθε καρυδιάς καρύδι, πηγαίνει και γράφει η κολλάει πάνω σε ότι λακαμία του ρχεται...

αντε εσυ ως οδηγός να καταλάβεις την πινακίδα!
πχ τυχαίνει να έχει κάποιο όριο ταχύτητας και η πινακίδα να μην διακρίνεται...

ολη η έλλειψη παιδείας φαίνεται στην παραπάνω εικόνα.
τετοια φαινόμενα βαρβαρότητας δεν έχω συναντήσει σε άλλες χώρες.

αλήθεια καμιά ιδέα πως μπορεί να αντιμετωπιστεί το παραπάνω λυπηρό φαινόμενο;
μηπως η αστυνομία να εστελνε κλήσεις στους συνδέσμους οπαδών η στις ΠΑΕ των ομάδων; :?


rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Πινακίδες αγνώριστες!

Δημοσίευση από rasPUTIN »

thanos έγραψε:αλήθεια καμιά ιδέα πως μπορεί να αντιμετωπιστεί το παραπάνω λυπηρό φαινόμενο;
Ἔχει ἀκουστεῖ (δὲν ξέρω ἀν ἰσχύει ἢ εἶναι μύθος) ὄτι ὑπάρχει ὑλικὸ βαφῆς στὸ ὁποῖο δὲν μπορεῖ νὰ πιάσει ἡ κόλλα τοῦ αὐτοκόλλητου.
thanos έγραψε:μηπως η αστυνομία να εστελνε κλήσεις στους συνδέσμους οπαδών η στις ΠΑΕ των ομάδων; :?
Ἀν καὶ δὲν τρέφω σεβασμὸ γιὰ ΠΑΕ καὶ συνδέσμους ἐντούτοις διαφωνῶ. Πρέπει νὰ ἀποδειχθεῖ ἐνεργὸς συμμετοχὴ τῶν ΠΑΕ ἢ τῶν συνδέσμων. Ἡ διανομὴ αὐτοκολλήτων δὲν ἀπαγορεύεται. Ἀν κάποιο μέλος συνδέσμου ἢ μὴ ὀργανωμένος ὀπαδὸς κολλάει αὐτοκόλλητα λειτουργώντας ἀνεξάρτητα ἡ ΠΑΕ ἢ ὁ σύνδεσμος δἒν φταίει.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Πινακίδες αγνώριστες!

Δημοσίευση από MacPap »

Υπ' αυτή την έννοια οι ΠΑΕ είναι στο απυρόβλητο. ΑΝ δηλαδή βρεθούν αφίσες της μιας ή της άλλης ΠΑΕ να είναι τοιχοκολλημένες εκεί που απαγορεύεται φταίει ο τοιχοκολλητής? Δεν νομίζω. Άποψή μου επί του θέματος είναι πως κυνηγάς τον διαφημιζόμενο και ας βρει αυτός την λύση. Ας μη ξαναμοιράσει αυτοκόλλητα. Διότι όταν μοιράζεις αυτοκόλλητα κάποιος κάπου θα τα κολλήσει. :)

Φιλικά Κώστας
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
athanatos
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 17:36

Re: Πινακίδες αγνώριστες!

Δημοσίευση από athanatos »

MacPap έγραψε:Υπ' αυτή την έννοια οι ΠΑΕ είναι στο απυρόβλητο. ΑΝ δηλαδή βρεθούν αφίσες της μιας ή της άλλης ΠΑΕ να είναι τοιχοκολλημένες εκεί που απαγορεύεται φταίει ο τοιχοκολλητής? Δεν νομίζω. Άποψή μου επί του θέματος είναι πως κυνηγάς τον διαφημιζόμενο και ας βρει αυτός την λύση. Ας μη ξαναμοιράσει αυτοκόλλητα. Διότι όταν μοιράζεις αυτοκόλλητα κάποιος κάπου θα τα κολλήσει. :)
Είμαι απολύτως σύμφωνος.
Σ’ όλους τους τόπους κι αν γυρνώ μόνον ετούτον αγαπώ !
Οδυσσέας Ελύτης
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Πινακίδες αγνώριστες!

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Διαφωνῶ ποὺ διαφωνεῖτε μὲ τὸ προηγούμενο μήνυμά μου. Σαφῶς καὶ δὲν πρέπει οἱ ΠΑΕ νὰ εἶναι στὸ ἀπυρόβλητο ἀλλὰ νὰ τιμωροῦνται ὄταν φταῖνε.

Ἄκουσες ποτὲ κάποιον Βαρδινογιάννη ἤ τὸν Κόκκαλη νὰ λέει "γεμίστε τὶς πινακίδες μὲ αὐτοκόλλητα"; Τὶ φταῖνε;

Τὸ bloka.com μοίραζε αὐτοκόλλητα. Ἀν κάποιο ὄρθιο ζῶον τὰ κόλλαγε σὲ πινακίδα τῆς Τροχαίας θὰ ἔφταιγε ὁ Σταῦρος; Μήπως νὰ στείλουμε στὸν εἰσαγγελέα καὶ τὸν τυπογράφο;
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Πινακίδες αγνώριστες!

Δημοσίευση από MacPap »

Φίλε Haridimos

διαφωνώ που διαφωνείς που διαφωνούμε. Τα αυτοκόλλητα όπως κάθε έντυπο είναι διαφημιστικό υλικό. Αν αύριο πας στα διόδια και αρχίσεις να μοιράζεις έντυπα χωρίς άδεια για την εταιρεία στην οποία εργάζεσαι θα διοχθεί ο διαφημιζόμενος όχι η κοπέλα που τα διανείμει. Αυτός θα πρέπει να αποδείξει πως όλα αυτά γίνονται χωρίς να έχει καμία ανάμηξη.

Τα αυτοκόλλητα όταν τα τυπώνεις ξέρεις και ποια θα είναι η χρήση που θα τους γίνει. συνήθως δε δίνεις και οδηγίες. Αν πάλι δεν ξέρεις το βλέπεις με την πρώτη διανομή και κάνεις διορθωτικές ενέργειες, λέγοντας στους διανεμητές κάντε αυτό ή μη κάνετε εκείνο. Είδες εσύ καμία ΠΑΕ έστω να καταδικάζει το φαινόμενο? Αντιθέτως με την στάση τους όπως και με τις οργανωμένες ομάδες οπαδών (που συνήθως διανέμουν και τα αυτοκόλλητα) ενθαρρύνουν κάθε ενεργεία προκειμένου να διατηρείται η παρανομία σε πολλά επίπεδα ως (κακώς εννοούμενη) μαγκιά.

Να το πω αλλιώς εμένα με εκνευρίζει όταν κάθε τόσο πρέπει να ξεκολλάω αυτοκόλλητα του κάθε κλειδαρά που κολλάει την σαχλαμάρα του πίσω από το πόμολο της πόρτας μου για να μη βγαίνει εύκολα. Σίγουρα δεν θα κυνηγήσω τον τυπογράφο που έφτιαξε ένα καλό αυτοκόλλητο. Αλλά κλειδαράδες έχω απειλήσει με μήνυση πολλές φορές. Διότι με την ίδια ευκολία που αυτός μπορεί να πει "ΔΕΝ το κόλλησα εγώ αλλά το συνεργείο" μπορώ και εγώ αν πω και εγώ πρώτον που το ξέρω και δεύτερον μάζεψέ τους. Πόσο μάλλον στην περίπτωση των πινακίδων που η καταστροφή επιφέρει και ποινή 2 ετών κάθειρξης.

Οταν με ενοχλεί το σκυλί που γαβγίζει δεν θα πάω να το δείρω αυτό διότι δεν έχει νοημοσύνη (όπως και οι κολλώντες τα αυτοκόλλητα) θα μιλήσω με τον ιδιοκτήτη.

Φιλικά Κώστας
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Στραβά και ανάποδα...”