Οικογενειακό όχημα

Είδατε κάτι στραβό και ανάποδο και θέλετε να το πείτε? Εδώ μπορείτε...
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Οικογενειακό όχημα

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Υπάρχουν αυτοκίνητα μικρά, μεσαία, μεγάλα, πιο μεγάλα, οικογενειακά.
Γιατί αυτός ο διαχωρισμός? Γιατί αυτή η μανία με το μέγεθος, αφού μπορούμε να βολευτούμε όλοι σε ένα παπάκι.
Οικογενειακό, τριθέσιο, παπάκι, απο την αμάν τελεσόπινγκ :lol:

Εικόνα


W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
trip73p
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 20:35
Επικοινωνία:

Re: Οικογενειακό όχημα

Δημοσίευση από trip73p »

εχεις δίκιο για το κράξιμο φίλε μου UltiMo_
είμαι και εγώ κατά αυτης της μετακίνησεις...

Δεν κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου αλλά η οικονομική κατάσταση θα μας αναγκάσει να κινούμαστε έτσι.
Η βενζίνη ανέβηκε,λεφτά για ασφάλειες-συντήρηση αυτοκινήτου δεν υπάρχουν.1 οικογένεια τετραμελής για να κινηθεί με λεωφορείο θέλει περίπου 4 ευρώ να πάει στον προορισμό της και αλλά τόσα να γυρίσει.
Eίμαι ο εφιάλτης μέσα στις νύχτες μου!
...και δηλώνω σαλταρισμένος!!!!
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Οικογενειακό όχημα

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Δηλαδή εμένα πως μπορούσαν οι γονείς μου κάποτε, μαζί με την αδερφή μου, 4 άτομα, και μας φόρτωναν στο τραίνο για να πάμε διακοπές, ή στο χωριό ή οπουδήποτε αλλού?
Τώρα με το πρώτο παιδί όλοι θέλουν τεράστιο SUV τετρακίνητο. πρώτον για ασφάλεια, για να τρακάρουν όλο το κόσμο χωρίς να παθαίνουν αυτοί κάτι. Ας πάθουν ζημιά οι υπόλοιποι κοινοί θνητοί.
Και φυσικά πρέπει να χωράει τη μια βαλίτσα του μπαμπά, τη μια βαλίτσα της μαμάς και τις οχτώ βαλίτσες του μωρού. Γιατί αλλιώς δε γίνεται, πρέπει να κουβαλάς το μισό jumbo μαζί σου, όπου πας.

σόρυ κιόλας αλλα και εσύ είσαι ένας απο αυτούς, που έτρεξες να πάρεις 7θέσιο αμάξι πριν ακόμα γεννηθεί το πρώτο σου παιδί.
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
trip73p
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 20:35
Επικοινωνία:

Re: Οικογενειακό όχημα

Δημοσίευση από trip73p »

:D :D το δευτερο παιδί ήταν!!!Στο πρώτο είχα ακόμα το corsa....

Δεν μιλάω για διακοπές,φίλε μου UltiMo_
Εκει ναι,συμφωνώ μαζί σου.Μιλάω για τις μικρές αστικές μεταφορές,όταν πρέπει να πας κάπου μαζί με τα 2 σου παιδιά και δεν έχεις ουτε EURO στην τσέπη γιατι έβαλες οτι είχες και δεν είχες για βενζίνη...
Eίμαι ο εφιάλτης μέσα στις νύχτες μου!
...και δηλώνω σαλταρισμένος!!!!
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4807
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Οικογενειακό όχημα

Δημοσίευση από rasPUTIN »

UltiMo_ έγραψε:Δηλαδή εμένα πως μπορούσαν οι γονείς μου κάποτε, μαζί με την αδερφή μου, 4 άτομα, και μας φόρτωναν στο τραίνο για να πάμε διακοπές, ή στο χωριό ή οπουδήποτε αλλού?
Ὠραῖος μ'ἀρέσεις!!!!
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Οικογενειακό όχημα

Δημοσίευση από enias »

Αρχίζω να πιστεύω οτι για όσους μετακινούνται πολύ λίγο, ίσως να τους συμφέρει το ταξί, αντί να πληρώνουν τέλη κυκλοφορίας, ασφάλειες, βενζίνες, μηχανικούς κτλ. Βέβαια, σε μια πόλη σαν την Αθήνα αυτό το πράγμα δεν γίνεται, αλλά σε μικρότερες και εφόσον μένεις στο κέντρο της πόλης, πιστεύω είναι εφικτό και ίσως περισσότερο συμφέρουσα λύση.

Οσο για τις διακοπές, εφόσον και αυτές δεν υπερβαίνουν την μια εβδομάδα (έχει κανείς χρήματα για παραπάνω;) υπάρχει η λύση της ενοικίασης αυτοκινήτου, που άλλωστε σε προορισμούς όπως η Κρήτη και το ανατολικό Αιγαίο είναι λύση-μονόδρομος. Κοστίζει όσο και το εισιτήριο για να το μεταφέρεις με το καράβι.
Αινείας
trip73p
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 20:35
Επικοινωνία:

Re: Οικογενειακό όχημα

Δημοσίευση από trip73p »

enias έγραψε:αλλά σε μικρότερες και εφόσον μένεις στο κέντρο της πόλης, πιστεύω είναι εφικτό και ίσως περισσότερο συμφέρουσα λύση.
Για την δική μου τσέπη και για τις μεταφορές μέσα στην πόλη και το ταξί είναι ακριβό.Αρχίζω να πιστευω ότι τα ποδαράκια μου είναι το πιο οικονομικό μέσο.
enias έγραψε: υπάρχει η λύση της ενοικίασης αυτοκινήτου, που άλλωστε σε προορισμούς όπως η Κρήτη και το ανατολικό Αιγαίο είναι λύση-μονόδρομος. Κοστίζει όσο και το εισιτήριο για να το μεταφέρεις με το καράβι.
Σε αυτό θα συμφωνήσω φίλε μου.Αλλά για να κατέβει 4μελής οικογένεια πχ στην Κρήτη από πχ την Θεσσαλονίκη έχει και αυτο μεγάλο κόστος πια.
Το θέμα με τα νοικιαζόμενα είναι να κλήσεις όσο πιο νωρίς για να έχεις οσο το δυνατον καλύτερη τιμή.
Eίμαι ο εφιάλτης μέσα στις νύχτες μου!
...και δηλώνω σαλταρισμένος!!!!
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Οικογενειακό όχημα

Δημοσίευση από UltiMo_ »

trip73p έγραψε:Αρχίζω να πιστευω ότι τα ποδαράκια μου είναι το πιο οικονομικό μέσο.
To είχα δοκιμάσει κάποτε και δεν έπιασε. Τα "καύσιμα" είναι περισσότερα και πιο ακριβά. ξέρεις τι μπριζόλα πρέπει να καταναλώσω τη μέρα με τόσο ποδαρόδρομο? :lol: :biritses :biritses
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
trip73p
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 20:35
Επικοινωνία:

Re: Οικογενειακό όχημα

Δημοσίευση από trip73p »

Αν εκανες δίαιτα όμως θα ήταν τέλειο!!!!!
:lol: :lol: :lol: :lol:

:biritses :biritses
Eίμαι ο εφιάλτης μέσα στις νύχτες μου!
...και δηλώνω σαλταρισμένος!!!!
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Οικογενειακό όχημα

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Haridimos έγραψε:
UltiMo_ έγραψε:Δηλαδή εμένα πως μπορούσαν οι γονείς μου κάποτε, μαζί με την αδερφή μου, 4 άτομα, και μας φόρτωναν στο τραίνο για να πάμε διακοπές, ή στο χωριό ή οπουδήποτε αλλού?
Ὠραῖος μ'ἀρέσεις!!!!
αεροτομή πόλης. αν σου πέσει κανα παιδικό ποδηλατάκι, δεν υπάρχει πρόβλημα..
πλέον ούτε η τζιπάρα δεν φτάνει για τα τσουμπλέκια του μωρού. δεν χωράει να κλείσει η μπαγαζιέρα!!!

Εικόνα
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Απάντηση

Επιστροφή στο “Στραβά και ανάποδα...”