Χάος με τα ηλεκτρικά δίκυκλα! – Ποια χρειάζονται δίπλωμα

Εδώ θα βρείτε ότι έχει σχέση με την ηλεκτροκίνηση...
Απάντηση
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Χάος με τα ηλεκτρικά δίκυκλα! – Ποια χρειάζονται δίπλωμα

Δημοσίευση από pipinos1976 »

Ένα ενδιαφέρον άρθρο που με απασχόλησε καθώς σκεφτόμουν να αγοράσω ηλεκτρικό σκούτερ για μικρές διαδρομές γύρω από το σπίτι (χωρίς ασφάλεια, τέλη, ανάγκη για κράνος και δίπλωμα).

Χάος με τα ηλεκτρικά δίκυκλα! – Ποια χρειάζονται δίπλωμα
Χάος με τα ηλεκτρικά δίκυκλα! – Ποια χρειάζονται δίπλωμα

Με αφορμή παραπλανητικές διαφημίσεις το υπουργείο Υποδομών και Μεταφορών εξέδωσε διευκρινιστική εγκύκλιο ώστε να προστατεύσει τους καταναλωτές.

Πάρα πολλές φορές έχουν δει ηλεκτρικά δίκυκλα που κινούνται στο δρόμο και στο χώρο που τοποθετείται η πινακίδα κυκλοφορίας αναγράφουν συνήθως «Ηλεκτρικό όχημα – Δεν χρειάζεται δίπλωμα». Ωστόσο το υπουργείο Υποδομών και Μεταφορών με αφορμή ερωτήματα που έχουν υποβληθεί στις Υπηρεσίες της Γενικής Γραμματείας Μεταφορών, διευκρινίζει στο καταναλωτικό κοινό ότι η κατηγορία των ηλεκτρικών μοτοποδηλάτων που έχουν δυνατότητα αυτόνομης κίνησης, χωρίς υποβοήθηση με πετάλι, είναι οχήματα που υπάγονται σε κανόνες κυκλοφορίας και απαιτείται άδεια οδήγησης μοτοποδηλάτου για την κυκλοφορία τους.

Η διευκρίνιση κρίνεται σκόπιμη για να αποφευχθεί τυχόν σύγχυση στην αγορά, καθώς υπάρχουν καταγγελίες για παραπλανητικές διαφημίσεις ηλεκτροκίνητων μοτοποδηλάτων, τα οποία παρουσιάζονται ως ηλεκτρικά ποδήλατα.

Προς τούτο, υπενθυμίζονται τα εξής:

-Τα ηλεκτρικά ποδήλατα έχουν υποβοηθούμενη ποδηλάτηση με ηλεκτροκινητήρα, η ισχύς του οποίου διακόπτεται όταν σταματήσει η ποδηλάτηση. Για την κυκλοφορία των ηλεκτρικών ποδηλάτων δεν απαιτείται δίπλωμα οδήγησης.

-Αντίθετα, τα ηλεκτρικά μοτοποδήλατα με ενσωματωμένα πεντάλ, χειρόγκαζο και διακόπτη, μπορούν να κινούνται αυτόνομα μέσω του ηλεκτροκινητήρα, χωρίς δηλαδή ο αναβάτης να κάνει πετάλι. Στην πλειονότητα των περιπτώσεων η ταχύτητά τους υπερβαίνει ακόμη και τα 25 χλμ την ώρα.

Για την κυκλοφορία των ηλεκτρικών μοτοποδηλάτων απαιτείται: Έγκριση τύπου, άδεια κυκλοφορίας, πινακίδες, δίπλωμα οδήγησης μοτοποδηλάτου, τα οποία πρέπει να φέρει ο οδηγός. Επίσης, είναι υποχρεωτική η χρήση κράνους.

Σημειώνεται πως η κυκλοφορία των ηλεκτρικών μοτοποδηλάτων χωρίς συνοδευτικά έγγραφα και εξοπλισμό, συνιστά παράβαση των διατάξεων του Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας.

Στο νέο σχέδιο νόμου για τη Μικροκινητικότητα, το Υπουργείο Υποδομών και Μεταφορών θα περιχαρακώσει περαιτέρω τη νόμιμη κυκλοφορία των ποδηλάτων με ηλεκτρική υποβοήθηση, με σκοπό την προστασία του υγιούς ανταγωνισμού, την προαγωγή της οδικής ασφάλειας και τη διευκόλυνση των ελέγχων από την Τροχαία.
Ευχαριστώ.


Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Χάος με τα ηλεκτρικά δίκυκλα! – Ποια χρειάζονται δίπλωμα

Δημοσίευση από MacPap »

Εγω αυτό με το χωρίς κράνος δεν θα το καταλάβω ποτέ. Διερωτώμαι έχει στουκαρει κανεις από αυτούς τρέχοντας πανω σε κολώνα.
ΟΧΙ με μηχανάκι ποδήλατο κλπ αλλά απλώς τρέχοντας!!!!!
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: Χάος με τα ηλεκτρικά δίκυκλα! – Ποια χρειάζονται δίπλωμα

Δημοσίευση από pipinos1976 »

Το θέμα είναι ποιες είναι οι απαιτήσεις. Άλλο να μπορείς να καθαρίσεις με ένα κράτος των 30€ και άλλο να σε κυνηγάνε και να χρειάζεται να πάρεις πολύ πιο ακριβά. Το σημαντικότερο, όμως, είναι η ανάγκη για τέλη και ασφάλεια που είναι κόστος που το πληρώνεις κάθε χρόνο. Από την άλλη, άτομα μικρής ηλικίας με 20km/h δεν παθαίνουν τίποτα εκτός από γρατζουνιές, αν πέσουν. Έχω πέσει με το ποδήλατο άπειρες φορές και με ταχύτητες εξαιρετικά υψηλές (η υψηλότερη ήταν πάνω απο 50km/h), αλλά, λόγω ηλικίας, γλίτωσα με ελαφρές γρατζουνιές.

Ευχαριστώ.
Lambrini
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 07 Φεβ 2024, 16:43

Re: Χάος με τα ηλεκτρικά δίκυκλα! – Ποια χρειάζονται δίπλωμα

Δημοσίευση από Lambrini »

Ενδιαφέρομαι για ηλεκτρικό σκούτερ χαμηλής ταχύτητας. Δεν έχω δίπλωμα οδήγησης! Είναι εφικτό?τι χρειάζεται μετά την αγορά??? Καινούργιο μέλος ελπίζω κάπου να φανεί το ερώτημα μου. Ευχαριστώ!!
Lambrini
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 07 Φεβ 2024, 16:43

Re: Χάος με τα ηλεκτρικά δίκυκλα! – Ποια χρειάζονται δίπλωμα

Δημοσίευση από Lambrini »

Ενδιαφέρομαι για ηλεκτρικό σκούτερ μικρης ισχύος! Δεν έχω δίπλωμα οδήγησης. Είναι απαραίτητο?? Και τι πέρα από αυτού?? Ελπίζω να φανεί κάπου το ερώτημα μου,είμαι καινούργιο μέλος. Ευχαριστώ πολύ.
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Χάος με τα ηλεκτρικά δίκυκλα! – Ποια χρειάζονται δίπλωμα

Δημοσίευση από MacPap »

Lambrini έγραψε: 09 Φεβ 2024, 15:38 Ενδιαφέρομαι για ηλεκτρικό σκούτερ μικρης ισχύος! Δεν έχω δίπλωμα οδήγησης. Είναι απαραίτητο?? Και τι πέρα από αυτού?? Ελπίζω να φανεί κάπου το ερώτημα μου,είμαι καινούργιο μέλος. Ευχαριστώ πολύ.
Καλησπέρα Labrini και καλώς ήρθες στην παρέα μας.
Η ερώτηση που έχει σημασία εδώ, πριν σου απαντήσω, είναι... δίπλωμα αυτοκινήτου έχεις?

MacPap
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Johnny
Δημοσιεύσεις: 3383
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 20:23
Τοποθεσία: Μεταμόρφωση - Αττικής (Κουκου city)

Re: Χάος με τα ηλεκτρικά δίκυκλα! – Ποια χρειάζονται δίπλωμα

Δημοσίευση από Johnny »

Lambrini έγραψε: 09 Φεβ 2024, 15:38 Ενδιαφέρομαι για ηλεκτρικό σκούτερ μικρης ισχύος! Δεν έχω δίπλωμα οδήγησης. Είναι απαραίτητο?? Και τι πέρα από αυτού?? Ελπίζω να φανεί κάπου το ερώτημα μου,είμαι καινούργιο μέλος. Ευχαριστώ πολύ.

Καλώς ήρθες Lambrini


Η Ολομέλεια του Κοινοβουλίου υπερψήφισε την ισοδυναμία της άδειας οδήγησης ΙΧ αυτοκινήτου, γνωστό και ως δίπλωμα Β κατηγορίας, με την άδεια οδήγησης μοτοποδήλατου καθώς και την άδεια οδήγησης ελαφρού δίκυκλου, έως 125 κυβικά.
Πρακτικά, η εξέλιξη αυτή λύνει τα χέρια σε χιλιάδες κατόχους διπλώματος αυτοκινήτου οι οποίοι μπορούν πλέον και στην Ελλάδα να οδηγούν οχήματα όπως ένα ηλεκτρικό σκούτερ χωρίς να χρειαστεί να αποκτήσουν νέο δίπλωμα ικανότητας οδήγησης και γλιτώνοντας περιττά έξοδα σε εξετάσεις, παράβολα και γραφειοκρατία.
Το νέο νομοθετικό πλαίσιο ορίζει πως όσοι διαθέτουν δίπλωμα οδήγησης αυτοκινήτου, κατηγορίας Β, πάνω από έξι χρόνια και έχουν συμπληρώσει το 27 έτος της ηλικίας τους, επιτρέπεται να οδηγούν μοτοποδήλατα έως 50 κυβικά. Αντίστοιχα για μοτοποδήλατα, τα οποία χαρακτηρίζονται ως ελαφρά δίκυκλα, έως 125 κυβικά, αρκεί κανείς να είναι κάτοχος διπλώματος αυτοκινήτου πάνω από έξι χρόνια, να έχει συμπληρώσει τα 27 και να παρακολουθήσει πέντε ώρες εκπαίδευσης, χωρίς ωστόσο να απαιτείται η συμμετοχή σε εξετάσεις ή άλλες επιπλέον διαδικασίες.


Για τα ηλεκτρικά σκούτερ χρειάζεται δίπλωμα οδήγησης μοτοποδήλατου 50cc.
ή δίπλωμα οδήγησης αυτοκινήτου, κατηγορίας Β, πάνω από έξι χρόνια και να έχουν συμπληρώσει το 27 έτος της ηλικίας τους.
Για τα ηλεκτρικά σκούτερ κατηγορίας έως 125cc. χρειάζεται δίπλωμα οδήγησης μοτοσυκλέτας ή κανείς να είναι κάτοχος διπλώματος αυτοκινήτου πάνω από έξι χρόνια, να έχει συμπληρώσει τα 27 και να παρακολουθήσει πέντε ώρες εκπαίδευσης, χωρίς ωστόσο να απαιτείται η συμμετοχή σε εξετάσεις ή άλλες επιπλέον διαδικασίες.


Για τα ηλεκτρικά ποδήλατα 250w ισχύουν οι ίδιοι κανονισμοί ΚΟΚ κώδικας οδικής κυκλοφορίας που ισχύουν και για την κατηγορία ποδηλάτων

Αν πάλι δεν έχετε δίπλωμα και ετοιμάζεστε να βγάλετε πλέον ισχύουν τα εξής.
α) Κατηγορία ΑΜ για scooter 3000w
Να έχει συμπληρώσει το18ο έτος της ηλικίας του και αφορά οδήγηση μηχανής εώς 50κ.εκ ή απο το 16ο έτος της ηλικίας του με υπεύθυνη δήλωση του προσώπου που ασκεί την επιμέλειά του ανηλίκου.
β) Κατηγορία Α1 για scooter 5000w
Να έχει συμπληρώσει το 18ο έτος της ηλικίας του και αφορά οδήγηση μηχανής έως 11 kw και απο 51-125κ.εκ
γ) Για το ηλεκτρικό ποδήλατο 250w δεν χρειάζεται δίπλωμα
Πηγή:elctric motor way - emw.gr
Η ανθρωπότητα δεν έχει προχωρήσει ούτε ένα βήμα μπροστά, από την στιγμή που υπάρχει έστω και ένα παιδί που υποφέρει.
Άλμπερτ Αϊνστάιν
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηλεκτρικά αυτοκίνητα...”